Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24
Prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal
Prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal
wideo 2/7
Prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Gościem "Faktów po Faktach" był Sebastian Mikosz, prezes Poczty Polskiej. Mikosz został powołany na prezesa Poczty pod koniec marca 2024 roku. Do tej pory był między innymi prezesem PLL LOT i wiceszefem IATA.

Poczta Polska to spółka Skarbu Państwa, największy operator pocztowy na rynku krajowym. Zatrudnia ponad 66 tysięcy pracowników, a jej sieć obejmuje 7,6 tysiąca placówek, filii i agencji pocztowych w całej Polsce. Spółka przekazała, że Poczta Polska w 2023 roku odnotowała "historyczną stratę" i w związku z tym opracowywany jest plan kompleksowej transformacji.

Mikosz: nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca

Prezes tłumaczył swoje porównanie stanu Poczty Polskiej do śmierci klinicznej. Powiedział, że chodziło mu o stan, w którym "serce bije, ale głowa przestała działać". - Sercem nazwałem ludzi, bo naprawdę ci ludzie są fenomenalni - powiedział i przyznał, że "część z nich będzie musiała z poczty odejść".

Czytaj także: Nowy prezes Poczty Polskiej: spółka jest w stanie śmierci klinicznej

- Mózg nie działa, to znaczy strategia. Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy, gdzie trwa takie pytanie, co dalej z pocztą. Bardzo mi to nie odpowiada i chciałbym tak tą pocztą pokierować, żeby takich pytań nie było - przyznał Mikosz.

Sebastian Mikosz w "Faktach po Faktach"TVN24

Przyznał, że Poczta Polska "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". - To, że rynek kurierski urósł tak fenomenalnie, to było do przewidzenia, COVID to bardzo przyspieszył - powiedział.

- Mam wrażenie, to jest nasze największe wyzwanie, dlatego że Polacy wysyłają coraz więcej paczek, coraz więcej korzystają z automatów paczkowych, (...) natomiast coraz mniej wysyłają listów - mówił prezes.

Prezes Poczty Polskiej: chcemy się bić o rynek kurierski
Prezes Poczty Polskiej: chcemy się bić o rynek kurierskiTVN24

Prezes Poczty Polskiej: musimy gonić ten uciekający pociąg

Gość "Faktów po Faktach" powiedział, że będzie starał się, aby Poczta Polska stała się "firmą kuriersko-logistyczną". - Jesteśmy nastawieni na dostarczanie listów, a powinniśmy być na dostarczanie paczek, czyli inaczej mówiąc przesyłek. List też może się stać przecież przesyłką. Zresztą bardzo wiele przesyłek dzisiaj jest mniejszych formatowo niż listy, więc możemy to robić - tłumaczył.

- Chcemy się bić o ten rynek. Oczywiście jest osiem tysięcy operatorów, ale tak naprawdę liczy się czterech, pięciu, kilku prywatnych. My jesteśmy jedynym państwowym w tej lidze - mówił.

- Mój żal do poprzedników, w cudzysłowie, bierze się z tego, że było kilka lat na zrobienie tego, a teraz musimy gonić ten uciekający pociąg na peronie, kiedy już właściwie widzimy tylne światła - powiedział.

Nowy prezes przyznał, że celem spółki będzie znalezienie się "co najmniej w piątce, jak nie w trójce" najchętniej wybieranych operatorów kurierskich.

Przedszkole na poczcie? Prezes tłumaczy, jak miałoby to wyglądać
Przedszkole na poczcie? Prezes tłumaczy, jak miałoby to wyglądaćTVN24

Przedszkole na poczcie?

- Wiemy dzisiaj, że będzie coraz mniej listów, a paczki będą wysyłane tymi urządzeniami paczkowymi. To jest pytanie - jak zachować tę sieć punktów pocztowych, zwanych urzędami potocznie, która jest skarbem poczty. (...) Powinniśmy wymyślić metodę na to, żeby poczta miała jakąś rolę dla obywatela - trochę rolę handlową, trochę rolę komercyjną - mówił prezes.

Przyznał, że wpadł na nowy pomysł, gdy usłyszał, że wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska szuka punktów na przedszkola i żłobki. - Powiedziałem wtedy: słuchajcie, bądźmy otwarci, miejmy otwarte głowy. Może możemy mieć udział w tak zwanych Centrach Obsługi Obywatela. Może moglibyśmy zrobić tak, żeby obywatel przychodził na pocztę i mógł zamówić sobie dowód osobisty albo paszport odebrać, albo pomóc w wypełnieniu PIT-u - powiedział.

Zaznaczył, że placówki poczty mają większą rolę w mniejszych miejscowościach. - Kiedy padła ta propozycja, powiedziałem: okej, to czemu te przedszkola nie mogłyby być częściowo w naszych lokalach - przyznał.

- Chodzi o to, żeby naprawdę szukać oryginalnych pomysłów na to, jak tę sieć i tych ludzi, którzy mają zaufanie, zagospodarować - dodał. Powiedział, że "nie rozmawiał jeszcze na ten temat z ministrą Gajewską".

Strajk w Poczcie Polskiej

Prezes Mikosz odniósł się też do strajku pracowników Poczty Polskiej. - To rzeczywiście niespotykane, że członek Rady Nadzorczej organizuje strajk. Domniemanie jest takie, że ja tych postulatów nie spełnię, bo jako członek Rady Nadzorczej wierzę, że wtedy oznaczałoby to katastrofalną sytuację spółki, żeby tego gorzej nie nazywać - powiedział.

Zobacz też: "Jesteśmy najgorzej opłacaną grupą zawodową w Polsce". Strajk ostrzegawczy

Przyznał, że rozumie postulaty pracowników, którzy domagają się podwyżki, ale Poczta Polska nie może sobie na to pozwolić. Dodał, że potrzebne są zwolnienia.

- Wiele państw europejskich, a właściwie wszystkie, zachowały poczty. Natomiast wszystkie przeszły przez ogromne przeobrażenia, takie jakie czekają nas - powiedział.

Znaczki z Igą Świątek? "Idźmy w to"
Znaczki z Igą Świątek? "Idźmy w to"TVN24

Znaczki z Igą Świątek? "Idźmy w to"

W sobotę Iga Świątek pokonała Arynę Sabalenkę w finale turnieju WTA 1000 w Rzymie. - Razem się cieszymy. Uważam, że pocztówka z Igą Świątek to taki obowiązek poczty, prawda? - powiedział prowadzący "Fakty po Faktach" Piotr Kraśko. Zgodził się z nim Sebastian Mikosz i powiedział: "możemy wydać znaczek".

Doprecyzował, że ten pomysł narodził się właśnie w trakcie programu. - Pan podsunął mi ten pomysł, więc myślę, że idźmy w to - dodał prezes Mikosz.

Autorka/Autor:ek/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Wszystkie rejsy samolotów z lotniska w Manchesterze w północno-zachodniej Anglii zostały w niedzielę rano odwołane lub opóźnione z powodu przerwy w dostawie prądu.

Awaria zasilania na lotnisku w Anglii. Opóźnione i odwołane loty

Awaria zasilania na lotnisku w Anglii. Opóźnione i odwołane loty

Źródło:
PAP

Sztab Generalny Ukrainy poinformował w niedzielę o "udanym uderzeniu w stanowisko dowodzenia" w przygranicznym obwodzie biełgorodzkim w Rosji. Tamtejsze władze przekazały, że w ciągu ostatniej doby obwód został ostrzelany "ośmiokrotnie".

Ukraińcy "z powodzeniem" uderzyli w punkt dowodzenia Rosjan

Ukraińcy "z powodzeniem" uderzyli w punkt dowodzenia Rosjan

Źródło:
PAP, Nastojaszczeje Wriemia

Szkwał na Jeziorze Solińskim. Przewróciły się trzy łodzie, którymi pływało osiem osób - wszystkie znalazły się w wodzie. Jedna z nich trafiła do szpitala.

Szkwał na Jeziorze Solińskim przewracał łodzie. Jedna osoba została ranna

Szkwał na Jeziorze Solińskim przewracał łodzie. Jedna osoba została ranna

Źródło:
tvn24.pl

Młoda Amerykana została uratowana przed napaścią seksualną dzięki interwencji rodziny zawodników taekwondo. Jak podaje CNN, do zdarzenia doszło w okolicach teksańskiego miasta Houston.

Rodzina zawodników taekwondo uratowała młodą kobietę przed napaścią seksualną

Rodzina zawodników taekwondo uratowała młodą kobietę przed napaścią seksualną

Źródło:
CNN

Ograniczenia nakładane przez USA sprawiają, że kluczowe rosyjskie bazy lotnicze znajdują się poza zasięgiem ostrzałów sił ukraińskich z użyciem amerykańskiej broni - ujawnił dziennik "Washington Post", powołując się na własne źródła. Walki uliczne w Wowczańsku trwają przez całą dobę - przekazał szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. Rosjanie zamierzają przerzucić w ten rejon żołnierzy piechoty morskiej z Floty Pacyfiku. 10 tysięcy rosyjskich wojskowych koncentruje się w okupowanym obwodzie ługańskim. Celem jest przypuszczenie nowej ofensywy na miasto Borowa w obwodzie charkowskim. Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.

Amerykanie dali zgodę, ale "kluczowe lotniska są wciąż poza zasięgiem"

Amerykanie dali zgodę, ale "kluczowe lotniska są wciąż poza zasięgiem"

Źródło:
tvn24.pl

Sztab Generalny Wojska Polskiego z okazji przypadającego w niedzielę Dnia Ojca złożył życzenia wszystkim tatom. "Prosimy, żebyście pozostali na zawsze naszymi superbohaterami" - brzmi wpis zamieszczony w mediach społecznościowych Sztabu. Do życzeń dołączono krótki klip. 

"Opiekun, przyjaciel, idol". Sztab Generalny z życzeniami z okazji Dnia Ojca

"Opiekun, przyjaciel, idol". Sztab Generalny z życzeniami z okazji Dnia Ojca

Źródło:
tvn24.pl

W historii Jowisza prawdopodobnie istniało kilka Wielkich Czerwonych Plam. Najnowsze badania wykazały, że burza, którą możemy obserwować obecnie, nie jest tą odnotowaną w XVII wieku. Badaczom udało się także określić jej prawdopodobny wiek i genezę.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę największej burzy Układu Słonecznego

Naukowcy rozwiązali tajemnicę największej burzy Układu Słonecznego

Źródło:
PAP, NASA

Siły ukraińskie opublikowały zdjęcia satelitarne, które mają potwierdzać zniszczenie magazynów z dronami Shahed w Kraju Krasnodarskim w Rosji. Irańskie bezzałogowce kamikadze są wykorzystywane przez armię rosyjską do regularnych ataków na Ukrainę.

Magazyny z Shahedami zniszczone. Ukraińcy publikują dowody

Magazyny z Shahedami zniszczone. Ukraińcy publikują dowody

Źródło:
Obozrewatel, NV, tvn24.pl

Liczba osób rannych w wyniku sobotniego ataku sił rosyjskich na Charków wzrosła do 56. Mer miasta Ihor Terechow poinformował o czterech pociskach, które uderzyły w gęsto zaludnioną dzielnicę. Agencja Reutera opublikowała nagranie z monitoringu, na którym zarejestrowano moment uderzenia jednej z rakiet.

Rosjanie uderzyli w zaludnioną dzielnicę. Moment eksplozji na nagraniu

Rosjanie uderzyli w zaludnioną dzielnicę. Moment eksplozji na nagraniu

Źródło:
PAP, Reuters, Suspilne

Rosyjskie wojsko zmniejszyło częstotliwość ataków w obwodzie charkowskim, chcąc skoncentrować swoje siły w obwodzie donieckim - ocenia Instytut Studiów nad Wojną. Według think tanku Rosjanie chcieli wcześniej odwrócić uwagę Ukrainy od innych odcinków frontu i związać walką jej siły.

ISW: ofensywa na Charków miała odwrócić uwagę, Rosjanie uderzą na nowym kierunku

ISW: ofensywa na Charków miała odwrócić uwagę, Rosjanie uderzą na nowym kierunku

Źródło:
PAP

Ulewy nawiedziły południową Szwajcarię. W sobotę w kantonie Gryzonia trwały poszukiwania trzech osób porwanych przez osuwisko. W sąsiednim Valais jedna miejscowość została odcięta od świata, inne wsie nie mają dostępu do prądu i wody.

Zniszczona autostrada, brak prądu i wody. Służby szukają trójki zaginionych

Zniszczona autostrada, brak prądu i wody. Służby szukają trójki zaginionych

Źródło:
PAP, srf.ch

Parkuj, gdzie tylko chcesz, albo raczej gdzie się auto zmieści - to zasada, która przyświeca wielu kierowcom, zwłaszcza w centrach dużych miast. Jasnych regulacji stawiania aut chce Stowarzyszenie Miejska Agenda Parkingowa. Wysłała w tej sprawie wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich. O parkowaniu na chodnikach w materiale programu "Raport" w TVN Turbo.

Parkowanie na chodniku. "Zachęcamy kierowców, żeby łamali przepisy"

Parkowanie na chodniku. "Zachęcamy kierowców, żeby łamali przepisy"

Źródło:
TVN Turbo

Policja i prokuratura wciąż wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku na Ursynowie. Na osiedlowej uliczce cztery miesiące temu zginęła starsza kobieta. Kierowcy, który ją potrącił, do dziś nie złapano.

Martwa kobieta leżała na osiedlowej uliczce. Wiadomo, jak zginęła, ale nie wiadomo, kto ją zabił

Martwa kobieta leżała na osiedlowej uliczce. Wiadomo, jak zginęła, ale nie wiadomo, kto ją zabił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Aktywny, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów oraz wypity alkohol, nie przeszkodziły wsiąść mężczyźnie za kierownicę citroena i ruszyć w drogę - mówi Magdalena Gąsowska, rzeczniczka piaseczyńskiej policji. Przejażdżka zakończyła się wypadkiem.

Zderzenie auta z motocyklem. Jeden z prowadzących pijany

Zderzenie auta z motocyklem. Jeden z prowadzących pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW wydał prognozę zagrożeń. W kolejnych dniach czeka nas odpoczynek od gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Po spokojnych chwilach spodziewany jest jednak powrót upałów.

Na horyzoncie powrót upałów

Na horyzoncie powrót upałów

Źródło:
IMGW

Morze dookoła Balearów staje się coraz cieplejsze. Naukowcy wyliczyli, że w ciągu ostatnich czterech dekad temperatura wód powierzchniowych w regionie archipelagu wzrosła o 1,6 stopnia Celsjusza. Jest to powiązane z podnoszącym się poziomem mórz, który nie pozostanie bez wpływu na kultowe plaże Majorki czy Ibizy.

Kultowym plażom zagraża niebezpieczeństwo

Kultowym plażom zagraża niebezpieczeństwo

Źródło:
PAP, La Voz de Ibiza, Tourism Review

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu będzie można wygrać trzy miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 22 czerwca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 22 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 22 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Jeden sąd umorzył postępowanie, drugi orzekł, że sprawę trzeba zbadać bardziej szczegółowo. Ciągnie się sprawa doktora Marka Michalewicza, naukowca, który zarzucał nieprawidłowości podkomisji smoleńskiej. Prokuratura oskarżyła go o przestępstwo. Co jeszcze sprawdzają śledczy?

Naukowiec krytykował podkomisję smoleńską, rektor zawiadomił prokuraturę. Sąd "polecił powołać biegłego"

Naukowiec krytykował podkomisję smoleńską, rektor zawiadomił prokuraturę. Sąd "polecił powołać biegłego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Arcybiskup Burgos Mario Iceta w sobotę ogłosił nałożenie ekskomuniki na grupę zbuntowanych sióstr z zakonu Ubogich Sióstr Świętej Klary w miejscowości Belorado na północy Hiszpanii. Konflikt między klaryskami a archidiecezją dotyczy między innymi nieuznawania przez zakonnice postawień Soboru Watykańskiego II.

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Źródło:
PAP
Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Nóg i rąk nie ma od zawsze, córkę ma od trzech lat

Nóg i rąk nie ma od zawsze, córkę ma od trzech lat

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił zamiar zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski poinformował, że złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnionego urzędu. Ponad 50 osób zostało rannych po sobotnim ataku Rosjan na Charków. Wśród poszkodowanych jest dwoje dzieci, łącznie zmarło trzech cywilów. Oto pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć. 

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na terenie parku archeologicznego w Pompejach zatrzymany został w sobotę turysta, który ostrym przedmiotem próbował wyryć swoje imię na ścianie jednego ze starożytnych domów. - To niecywilizowany gest - komentował dyrektor parku Gabriel Zuchtriegel.

"Niecywilizowany gest" turysty w Pompejach

"Niecywilizowany gest" turysty w Pompejach

Źródło:
PAP

Będziemy zbierali podpisy pod żądaniem nowego referendum - poinformował Jarosław Kaczyński na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Pułtusku. - Jesteśmy przekonani, że je wygramy - dodał.

Jarosław Kaczyński chce referendum. "Wygramy"

Jarosław Kaczyński chce referendum. "Wygramy"

Źródło:
PAP

Samolot lecący do Grecji musiał wrócić do Warszawy. Powodem była usterka techniczna. Lądowanie, jak zapewnia nas rzecznik LOT, odbyło się "w normalnym trybie".

Lecieli do Grecji, byli już nad Rumunią, gdy samolot musiał zawrócić do Warszawy

Lecieli do Grecji, byli już nad Rumunią, gdy samolot musiał zawrócić do Warszawy

Źródło:
Kontakt 24

Na jednej ze stacji paliw w Mysłowicach (Śląskie) pojawił się trzylatek w samej pieluszce. Chłopiec najprawdopodobniej wyszedł z domu, gdy jego ojciec spał. Decyzją sądu, dziecko trafiło do rodziny zastępczej.

Trzylatek w pieluszce sam przyszedł na stację paliw

Trzylatek w pieluszce sam przyszedł na stację paliw

Źródło:
tvn24.pl
Po wsi w sukience chodziła tylko nocą. "Albo będę sobą, albo się zabiję"

Po wsi w sukience chodziła tylko nocą. "Albo będę sobą, albo się zabiję"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koncepcja wywiadu jest dla mnie problematyczna. Nie uskuteczniam mówienia o sobie w ten sposób na co dzień - mówi Matylda Damięcka w rozmowie z portalem tvn24.pl - Muszę przyznać, że w przypadku naszego materiału zaskoczyła mnie emocjonalność opinii na jego temat. Część ludzi mówi o wzruszeniu, o sile, a nawet życiowych przełomach - dodaje Radek Łukasiewicz.

Łukasiewicz o Damięckiej: w sztuce zawsze szukam mięsa, a Matylda jest idealnym rzeźnikiem

Łukasiewicz o Damięckiej: w sztuce zawsze szukam mięsa, a Matylda jest idealnym rzeźnikiem

Źródło:
tvn24.pl

Jest ogromna różnica między tym, co na papierze Pegasus mógł robić, a co faktycznie robił. O tym decydowali ludzie będący przy władzy, w kierownictwie służb - mówił w TVN24 Maciej Duda, dziennikarz "Superwizjera". Prokuratorzy - jak mówił - zabezpieczyli urządzenia składające się na system Pegasus, by sprawdzić "co tak naprawdę robił".

"Ogromna różnica między tym, co na papierze Pegasus mógł robić, a co faktycznie robił"

"Ogromna różnica między tym, co na papierze Pegasus mógł robić, a co faktycznie robił"

Źródło:
TVN24

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiadała o animacji "W głowie się nie mieści 2", która podbija polskie i zagraniczne kina. Przyjrzała się też powstającemu nowemu filmowi o katastrofie smoleńskiej - "Transatlantyk 2010".

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl