"Jesteśmy najgorzej opłacaną grupą zawodową w Polsce". Strajk ostrzegawczy

Źródło:
tvn24.pl
Poczta Polska. Strajk pracowników
Poczta Polska. Strajk pracownikówTVN24
wideo 2/8
Poczta Polska. Strajk pracownikówTVN24

Na godziny 8.00-10.00 w całej Polsce był zaplanowany strajk pracowników Poczty Polskiej. - Dużo urzędów stoi. Oczekujemy realnych rozmów o podwyżkach wynagrodzeń - mówił w rozmowie z tvn24.pl Robert Czyż ze Związku Zawodowego Pracowników Poczty Polskiej. - Zdecydowana większość placówek pocztowych na terenie kraju w sposób standardowy świadczy usługi i obsługuje klientów - zapewnił z kolei rzecznik Poczty Daniel Witowski.

W całej Polsce, na godziny 8.00-10.00, był zapowiedziany strajk ostrzegawczy pracowników Poczty Polskiej. Z informacji udzielonej tvn24.pl przez Roberta Czyża, przewodniczącego Związku Zawodowego Pracowników Poczty Polskiej, wynika, że skala protestów była "bardzo duża".

- Dużo urzędów stoi, mamy potwierdzone informacje z całej Polski. Gorzów, Poznań, cały obwarzanek Warszawy. Część urzędów albo jest całkowicie zamknięta, albo funkcjonuje tylko symbolicznie, jedno okienko - powiedział przed 10.00 przedstawiciel związkowców w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl.

- Oczekujemy realnych rozmów o podwyżkach wynagrodzeń z pracodawcą - powiedział Robert Czyż. - 80 procent z nas, a to jest 50 tysięcy pracowników, zarabia 4023 złote brutto miesięcznie. Jesteśmy najgorzej wynagradzaną grupą zawodową w Polsce i najgorzej wynagradzanymi pocztowcami w Europie - stwierdził.

O odniesienie się do sytuacji poprosiliśmy także Pocztę Polską. Rzecznik prasowy Daniel Witowski informował rano, że "pod Urzędem Pracy Warszawa 1 trwa kilkunastoosobowa pikieta działaczy związkowych".

- Z naszych informacji wynika, że zdecydowana większość placówek pocztowych na terenie kraju, pomimo szumnie nagłaśnianego i zapowiadanego strajku, w sposób standardowy świadczy usługi i obsługuje klientów. Absolutnie nie można mówić zatem o charakterze masowym akcji związkowców - mówił Witkowski.

Redukcja etatów w państwowym gigancie

Prezes Sebastian Mikosz przekazał wcześniej, że zaproponował związkowcom Poczty Polskiej redukcję etatów i podwyższenie wynagrodzeń, co zostało z miejsca odrzucone. - Gdybym dzisiaj spełnił oczekiwanie związków, jakim jest tysiąc zł brutto podwyżki, to spółkę kosztowałoby to 1 mld 200 mln zł rocznie. Jako prezes uważam, że ten postulat nie szokuje przy dzisiejszej inflacji i wyższych kosztach życia. Niestety, dzisiaj sytuacja spółki na takie podwyżki nie pozwala - wyjaśnił szef Poczty.

Dodał, że "zarobki w firmie nie są czymś, czym może się spółka chwalić". - Wprawdzie pocztowcy mogą liczyć na 13. pensję, dodatki stażowe - do 20 proc., premie czy dofinansowania do wypoczynku, jednak wynagrodzenie zasadnicze nie jest wysokie. Bierze się to z gigantycznego przerostu zatrudnienia. - wyjaśnił i dodał, że zgadza się ze związkowcami, kiedy mówią o spłaszczeniu wynagrodzeń w Poczcie przez szybko rosnący poziom wynagrodzenia minimalnego.

- To prawda, że pracownicy eksploatacyjni potrafią zarabiać tyle, co ich przełożeni – np. naczelnicy. Ale wyjście z tego, to jest proces co najmniej na dwa lata. Trzeba będzie zredukować zatrudnienie, renegocjować układ zbiorowy pracy i wdrożyć plan transformacji - zapowiedział prezes Mikosz.

Krytyczna sytuacja Poczty Polskiej

W rozmowie z PAP prezes Mikosz ocenił, że Polska Poczta jest obecnie "w stanie śmierci klinicznej". - Serce bije, ale głowa przestała działać. Serce to są ludzie. A głowa to są decyzje strategiczne. Przez ostatnie 8 lat firma została doprowadzona do praktycznego wyjścia z rynku. Mam o to gigantyczny żal. Poczta Polska jest nie tylko spółką Skarbu Państwa, ale też firmą pełniącą funkcję państwotwórczą - zaznaczył.

Dodał, że śmierć kliniczna Poczty polega na tym, że spółka same długi. - Po pierwsze mamy dług, który określić można jako dług kurierski, czyli jesteśmy siódmym graczem na tym najszybciej rosnącym i atrakcyjnym rynku usług logistycznych, powiązanych z e-commerce. I o naszą ekspansję na tym rynku będzie bardzo trudno, dlatego, że wiąże się to z koniecznością dokonania gigantycznych inwestycji i całkowitej transformacji - z firmy stawiającej prawie wyłącznie na logistykę listów, na firmę kurierską - zapowiedział.

Drugi dług, który wymienił to dług technologiczny. - Przez ostatnie lata, a szczególnie ostatnich osiem lat, Poczta w ogóle nie inwestowała w swoje systemy IT. Jesteśmy takim skansenem informatycznym, firmą, która funkcjonuje chyba w oparciu o najstarsze dostępne systemy. Szacujemy, że w tej chwili wyjście z długu technologicznego, to jest koszt rzędu pół miliarda złotych. Musimy kupić co najmniej 23 tys. komputerów, zainstalować zupełnie nowe serwery, nowe oprogramowanie. Operujemy na systemach, które mają nawet 20 lat - ocenił Mikosz. Dodał, że spółka musi unowocześnić system okienkowy oraz ten odpowiedzialny za zarządzanie logistyką. - Myślę, że pracownicy Poczty mają słuszne pretensje i żal, że pracują na przedpotopowym sprzęcie, przez co nierzadko jest im wstyd przed klientami. Do tego mamy na przykład prawie 250 różnych systemów IT, choć powinniśmy ich mieć stanowczo mniej. Z drugiej strony - w ciągu ostatnich dwóch, trzech lat, moi poprzednicy wydali setki milionów złotych na stworzenie własnego oprogramowania, po którym nie ma śladu - zaznaczył Mikosz.

- I na końcu jest dług intelektualny. On jest dla mnie szczególnie bolesny, gdyż wiąże się z koniecznością uświadamiania Pocztowcom, że zmiany w naszej firmie są nieuniknione, jeżeli Poczta ma przetrwać. To wygląda trochę tak, jakby nikt nie zauważył, że rynek nam ucieka, rozwiązania w zakresie korespondencji cyfrowej zdominują komunikację prywatną i oficjalną już w najbliższych latach, wypierając tradycyjne listy - wyjaśnił prezes Poczty Polskiej.

Nowy prezes Poczty Polskiej

Sebastian Mikosz został powołany na prezesa Poczty Polskiej pod koniec marca 2024 r. Do tej pory był m.in. prezesem PLL LOT i wiceszefem IATA.

Poczta Polska to spółka Skarbu Państwa, największy operator pocztowy na rynku krajowym. Zatrudnia ponad 66 tys. pracowników, a jej sieć obejmuje 7,6 tys. placówek, filii i agencji pocztowych w całej Polsce.

Autorka/Autor:jw/dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Karolis Kavolelis/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Komisja Europejska wszczęła w czwartek formalne postępowanie w sprawie chińskiej platformy handlowej Temu, między innymi za handel podróbkami, w tym kosmetykami i zabawkami oraz stosowanie systemów, które mogą prowadzić do uzależnienia użytkowników.

Bruksela wszczęła formalne postępowanie wobec platformy Temu

Bruksela wszczęła formalne postępowanie wobec platformy Temu

Źródło:
PAP

Rosyjski miliarder Roman Awdiejew oznajmił w czwartek, że sprzedał swoje akcje w Rossium Group i nie posiada już żadnych aktywów w Rosji, co pozwoli mu zajmować się swoimi 23 dziećmi.

Rosyjski miliarder wycofał się z biznesu. Chce mieć czas dla 23 dzieci

Rosyjski miliarder wycofał się z biznesu. Chce mieć czas dla 23 dzieci

Źródło:
PAP

Konta w mediach społecznościowych mogą być przejmowane przez cyberprzestępców po śmierci właściciela - ostrzega w komunikacie NASK. Celem oszustów jest wzbudzenie niepokoju wśród bliskich zmarłego, a następnie wyłudzenie pieniędzy w zamian za zwrócenie dostępu do profilu.

Konta zmarłych na celowniku oszustów

Konta zmarłych na celowniku oszustów

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2024 roku wzrosły rok do roku o 5 procent, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny. Do wzrostu rocznego wskaźnika inflacji przyczynił się wyższy wzrost cen żywności, roczną inflację podbiły też ceny paliw z uwagi na efekt niskiej bazy - ocenili analitycy.

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Źródło:
PAP

Rosyjski sąd nałożył na Google karę w wysokości dwóch sekstylionów rubli (dwójka i 36 zer) za ograniczenia nałożone na kanały rosyjskich mediów państwowych w serwisie YouTube. To więcej pieniędzy niż jest na całym świecie - pisze portal BBC.

Dwójka i 36 zer. Absurdalna kara dla Google

Dwójka i 36 zer. Absurdalna kara dla Google

Źródło:
BBC

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące maty odświeżającej do lodówki, sprzedawanej w sklepach sieci Leroy Merlin. Powodem jest wykrycie migracji do żywności substancji 2,4-Toluenodiaminy z tego produktu. Substancja ta może stanowić zagrożenie dla zdrowia i nie powinna znajdować się w żywności.

Leroy Merlin wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Leroy Merlin wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

W okresie Wszystkich Świętych ceny paliw na stacjach powinny być stabilne - poinformowali w czwartek analitycy Refleksu. Ich zdaniem tegoroczne wyjazdy będą tańsze niż przed rokiem - za litr benzyny Pb95 i diesla kierowcy zapłacą około 44 grosze za litr mniej niż rok temu.

Wyjazdy w okresie Wszystkich Świętych tańsze niż przed rokiem

Wyjazdy w okresie Wszystkich Świętych tańsze niż przed rokiem

Źródło:
PAP

Zakończyła się awaria w Banku Millennium. "Przywróciliśmy pełną dostępność aplikacji mobilnej i serwisu internetowego Millenet" - poinformował bank w mediach społecznościowych.

Koniec awarii w dużym banku. "Przywróciliśmy pełną dostępność"

Koniec awarii w dużym banku. "Przywróciliśmy pełną dostępność"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Związki zawodowe z łódzkiej fabryki Beko doszły do porozumienia z zarządem producenta sprzętu AGD w sprawie zamknięcia zakładu. Pracę straci 1100 osób, które – jak poinformował w środę koncern - otrzymają odprawy zależne od stażu pracy.

Fabryka w Polsce do zamknięcia, pracę straci 1100 osób

Fabryka w Polsce do zamknięcia, pracę straci 1100 osób

Źródło:
PAP

Jedynie co czwarty Polak będzie w stanie utrzymać się bez dochodów przez ponad pół roku - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Co więcej, nasza poduszka finansowa najczęściej nie przekracza 5000 złotych.

Polacy bez poduszki finansowej

Polacy bez poduszki finansowej

Źródło:
PAP

Przed Bożym Narodzeniem w norweskich sklepach może zabraknąć jajek - ostrzegają w przedstawiciele największych sieci supermarketów. Podobnie jak na wiosnę tego roku jedynym rozwiązaniem może okazać się import.

Tego produktu może zabraknąć. Sieci handlowe ostrzegają

Tego produktu może zabraknąć. Sieci handlowe ostrzegają

Źródło:
PAP

Resort handlu w Pekinie poinformował w środę, że "nie akceptuje" decyzji Unii Europejskiej o nałożeniu wysokich ceł na produkowane w Chinach samochody elektryczne i złoży skargę do Światowej Organizacji Handlu. Taryfy celne w wysokości od 7,8 do 35,3 procent na e-auta produkowane w Chinach zaczęły obowiązywać o północy z wtorku na środę.

Pekin komentuje decyzję Unii Europejskiej. "Zostaną podjęte wszelkie niezbędne środki"

Pekin komentuje decyzję Unii Europejskiej. "Zostaną podjęte wszelkie niezbędne środki"

Źródło:
PAP

Wiceminister Jacek Tomczak złożył rezygnację - przekazał w środę resort rozwoju i technologii w mediach społecznościowych.

Wiceminister rozwoju złożył rezygnację

Wiceminister rozwoju złożył rezygnację

Źródło:
PAP

Mam nadzieję, że kredyt zero procent właśnie przeszedł do historii - napisała w środę na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Wcześniej ministerstwo rozwoju poinformowało, że wiceszef tego resortu Jacek Tomczak złożył rezygnację z pełnionego stanowiska.

"Mam nadzieję, że kredyt zero procent właśnie przeszedł do historii"

"Mam nadzieję, że kredyt zero procent właśnie przeszedł do historii"

Źródło:
tvn24.pl

Senat nie wniósł poprawek do ustawy o świadczeniu honorowym dla stulatków. Zgodnie z nią świadczenie będzie przyznawane z urzędu i wyniesie ponad 6,2 tysiąca złotych brutto miesięcznie.

Ponad sześć tysięcy złotych co miesiąc. Jest warunek wieku

Ponad sześć tysięcy złotych co miesiąc. Jest warunek wieku

Źródło:
PAP

Wszystkich Świętych już w piątek. 1 listopada to dzień ustawowo wolny od pracy i nie zrobimy zakupów w większych sklepach. W związku z tym niektóre sieci handlowe postanowiły wydłużyć godziny pracy sklepów w czwartek, 31 października.

Sieci zmieniają godziny otwarcia sklepów

Sieci zmieniają godziny otwarcia sklepów

Źródło:
tvn24.pl

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, otrzymają dodatek dopełniający w wysokości 2520 złotych – zakłada nowelizacja ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Dodatek będzie wypłacony w maju 2025 roku z wyrównaniem od stycznia.

Będzie nowe świadczenie. Ma trafić do 130 tysięcy osób

Będzie nowe świadczenie. Ma trafić do 130 tysięcy osób

Źródło:
PAP

Malta najpopularniejszym kierunkiem Polaków na weekendowy city break w listopadzie - wynika z nowego zestawienia portalu eSky.pl. Według autorów po raz pierwszy od lat na jego czele nie znalazły się Włochy.

Najpopularniejszy kierunek na weekendowy wypad w listopadzie. Pierwszy raz od lat to nie Włochy

Najpopularniejszy kierunek na weekendowy wypad w listopadzie. Pierwszy raz od lat to nie Włochy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto padły dwie duże wygrane. Totalizator Sportowy przekazał w komunikacie, że jeden z kuponów został wysłany w Słupcy (województwo wielkopolskie), a drugi zakład został zawarty przez internet.

Duże wygrane w Lotto. Podano, gdzie padły

Duże wygrane w Lotto. Podano, gdzie padły

Źródło:
tvn24.pl

W środę Senat nie zgłosił poprawek do nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Celem nowych przepisów jest zwiększenie akcyzy na wyroby tytoniowe, e-papierosy i wyroby nowatorskie.

Będą podwyżki. Decyzja Senatu w sprawie akcyzy

Będą podwyżki. Decyzja Senatu w sprawie akcyzy

Źródło:
PAP

Na pewno nie zgodzę się na wprowadzenie wolnej od pracy Wigilii w tym roku - zadeklarował w środę szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk (PSL). Wcześniej minister rolnictwa Czesław Siekierski (także PSL) powiedział, że widzi taką możliwość.

Wolna Wigilia już w tym roku? Minister się nie zgadza

Wolna Wigilia już w tym roku? Minister się nie zgadza

Źródło:
PAP

We wtorek część klientów InPostu zgłaszała problemy dotyczące działania aplikacji, w której miały pojawiać się dane innych użytkowników. - Zidentyfikowaliśmy 47 takich osób, a następnie zablokowaliśmy możliwość odbioru ich przesyłek przez osoby trzecie - przekazał w środę rano rzecznik prasowy InPostu Wojciech Kądziołka.

"Byłam w szoku, gdy odebrałam telefon". Nietypowa awaria InPostu

"Byłam w szoku, gdy odebrałam telefon". Nietypowa awaria InPostu

Źródło:
tvn24.pl

Analiza cen z ponad 10,2 tysiąca sklepów wykazała, że znicze są średnio droższe o ponad 9 procent względem poprzedniego roku - wynika z badania UCE Research, Hiper-Com Poland i Grupy BLIX. Największe wzrosty widać w sieciach cash&carry - o ponad 40 procent. Z kolei taniej niż rok temu jest w dyskontach i hipermarketach.

Znicze droższe o nawet 40 procent

Znicze droższe o nawet 40 procent

Źródło:
tvn24.pl