W Monitorze Polskim opublikowano w środę postanowienie marszałka Sejmu RP z dnia 21 grudnia 2023 roku w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Mariusza Kamińskiego.
Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego nie uwzględniła w środę odwołania Mariusza Kamińskiego od decyzji marszałka Sejmu o stwierdzeniu wygaszenia mandatu. Jednocześnie sędziowie SN wydający to orzeczenie uznali, że Izba Kontroli Nadzwyczajnych i Spraw Publicznych, która wcześniej uchyliła decyzję marszałka w sprawie mandatów, "nie ma statusu niezawisłego i bezstronnego sądu ustanowionego uprzednio na mocy ustawy", a zatem "jej wypowiedzi nie są aktami stosowania prawa".
Po południu w Monitorze Polskim opublikowano postanowienie marszałka Sejmu RP z dnia 21 grudnia 2023 roku w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Mariusza Kamińskiego.
Szef PKW wyjaśnia, co z wygaśnięciem mandatów Kamińskiego i Wąsika
We wtorek przewodniczący PKW Sylwester Marciniak po spotkaniu z marszałkiem Sejmu został zapytany, czy można uruchomić procedurę zastępowania posłów Kamińskiego i Wąsika następnymi osobami z listy PiS. - Sytuacja prawna z jednej strony jest prosta, z drugiej zagmatwana - odparł.
- Przepis konstytucji mówi, że nie może być wybrana posłem lub senatorem osoba, która została skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne na karę pozbawienia wolności - mówił Marciniak. - Przepisy Kodeksu wyborczego z kolei przewidują, i tak się działo w ubiegłym roku przy okazji wyborów do Sejmu i Senatu, że kandydaci na posłów czy senatorów składają pisemne oświadczenie o prawie wybieralności. To jest właśnie kwestia wyroku sądu karnego - oznajmił Marciniak.
- Okręgowe komisje wyborcze musiały sprawdzić w Krajowym Rejestrze Karnym informacje, czy kandydaci posiadają prawo wybieralności i zostały zarejestrowane tylko te listy kandydatów i ci kandydaci, którzy spełniali to prawo, że posiadają prawo wybieralności - podkreślił przewodniczący PKW.
Jak wskazał, "po obwieszczeniu wyników wyborczych minister sprawiedliwości miał 14 dni na sprawdzenie informacji w Krajowym Rejestrze Karnym, czy te osoby posiadają prawo wybieralności". - W przypadku kiedy minister sprawiedliwości uzyska informacje z Krajowego Rejestru Karnego o tym, że dany poseł czy senator został skazany na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne, to marszałek Sejmu podejmuje decyzje, wydaje postanowienie o wygaśnięciu mandatu - przypomniał.
Marciniak mówił, że zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego, kiedy marszałek ogłosi to postanowienie w Monitorze Polskim, to znaczy, że dane osoby nie skorzystały z prawa możliwości złożenia odwołania bądź odwołanie nie zostało przez Sąd Najwyższy uwzględnione – wtedy kolejny krok należy do Państwowej Komisji Wyborczej. - Wówczas PKW wskaże kolejnych kandydatów - stwierdził we wtorek.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24