Dyrektor generalny kierujący Gabinetem Marszałka Sejmu: karty Kamińskiego i Wąsika dezaktywowane

Źródło:
TVN24
Zakroczymski: nastąpiła dezaktywacja kart Kamińskiego i Wąsika
Zakroczymski: nastąpiła dezaktywacja kart Kamińskiego i Wąsika
TVN24
Zakroczymski: nastąpiła dezaktywacja kart Kamińskiego i WąsikaTVN24

Szef Kancelarii Sejmu wydał dyspozycję dezaktywacji kart Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego jako swego rodzaju zabezpieczenie praworządności - powiedział w "Tak jest" Stanisław Zakroczymski, dyrektor generalny kierujący Gabinetem Marszałka Sejmu. Dodał, że "finalne decyzje" odnośnie udziału polityków w najbliższym posiedzeniu Sejmu "marszałek podejmie i ogłosi" przed tymi obradami.

Stanisław Zakroczymski, dyrektor generalny kierujący Gabinetem Marszałka Sejmu, był pytany w piątkowym wydaniu programu "Tak jest", jaka jest sytuacja Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w Sejmie. - Dzisiaj pan minister Jacek Cichocki (szef Kancelarii Sejmu - red.) wydał dyspozycję dezaktywacji kart obu panów jako swego rodzaju zabezpieczenie praworządności - przekazał.

- Według mojej wiedzy one nie działają, natomiast finalne decyzje odnośnie udziału panów posłów lub byłych posłów w najbliższym posiedzeniu, bądź jego braku, pan marszałek podejmie i ogłosi przed tym posiedzeniem (Sejmu - red.) - dodał Zakroczymski.

Stanisław Zakroczymski w "Tak jest" TVN24

Jak dodał, "w tym momencie, gdzie te działania mają charakter swojego rodzaju zabezpieczenia, pan marszałek bierze za nie pełną odpowiedzialność, biorąc pod uwagę poważne wątpliwości co do charakteru aktów, które zostały wydane przy placu Krasińskich w Warszawie przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych".

Zakroczymski: w poniedziałek i wtorek marszałek Sejmu odbędzie szereg oficjalnych spotkań o charakterze konsultacyjnym

Zakroczymski przekazał, że marszałek Hołownia "w poniedziałek i we wtorek odbędzie szereg oficjalnych spotkań o charakterze konsultacyjnym z panem ministrem sprawiedliwości, prokuratorem generalnym, z panem rzecznikiem praw obywatelskich, z panem przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej".

- I mam nadzieję również z wybitnymi autorytetami prawniczymi, których będziemy zapraszać do Sejmu celem uzyskania pełnego spektrum poglądów w tej sprawie - podkreślił.

Zakroczymski: w poniedziałek i wtorek marszałek Sejmu odbędzie szereg oficjalnych spotkań o charakterze konsultacyjnym
Zakroczymski: w poniedziałek i wtorek marszałek Sejmu odbędzie szereg oficjalnych spotkań o charakterze konsultacyjnymTVN24

- Chcę powiedzieć, że decyzje, które będzie musiał podjąć pan marszałek, są niezwykle poważne i marszałek od samego początku podchodzi do tej sprawy w taki sposób, by być z jednej strony zdecydowanym, z drugiej strony rozważnym, bo my musimy mieć świadomość, że marszałek jako druga osoba w państwie odpowiada nie tylko za sprawność procedur, ale również za elementarny spokój i bezpieczeństwo na terenie Sejmu - dodał.

Sejm zbierze się 10 stycznia.

Zakroczymski o wyrokach nieuznawanej izby: nie zaczekano nawet jednej doby na to, żeby z Sejmu doszło stanowisko 

Zakroczymski komentował też decyzje nieuznawanej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w Sądzie Najwyższym, która uchyliła postanowienia marszałka Sejmu w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Izba Kontroli jest nieuznawana w świetle europejskiego prawa, a Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł niedawno, że izba ta nie jest "niezawisłym i bezstronnym sądem".

Zakroczymski przekazał, że gabinetowi marszałka "doręczono postanowienia z Izby Kontroli". - Tylko procedura, w której wydano te postanowienia, jest obrazą dla wymiaru sprawiedliwości - ocenił dyrektor generalny kierujący Gabinetem Marszałka Sejmu.

- Mam przed sobą notatkę sporządzoną przez mój sekretariat z wymiany korespondencji z panem Aleksandrem Stępkowskim (rzecznikiem SN, sędzią Izby Kontroli, który zasiadał w składach orzekających w sprawach dotyczących mandatów Kamińskiego i Wąsika - przyp. red.). Pan Aleksander Stępkowski - który w jednej sprawie tytułował się przewodniczącym składu, a w drugiej sprawie właśnie nie wiadomo, w jakim charakterze występował, bo podpisał się: sędzia SN - wystąpił do pana marszałka w środę późnym popołudniem z prośbą o przesłanie akt sprawy do Izby Kontroli Nadzwyczajnej - mówił dalej gość TVN24.

- Ja niezwłocznie rano skonsultowałem się z panem marszałkiem, przygotowałem stosowne pisma w imieniu pana marszałka, przekazałem je do mojego sekretariatu o godzinie 13. Mam dowód, że doręczono je do Sądu Najwyższego o 14.05. Zrobiliśmy to naprawdę niezwłocznie. Tylko, że orzeczenie wydano o 13 z minutami - podkreślił.

Jak wskazywał Zakroczymski, "nie zaczekano nawet jednej doby na to, żeby z Sejmu doszło stanowisko pana marszałka".

Zakroczymski o działaniach Izby Kontroli w SN: nie zaczekano nawet jednej doby na to, żeby z Sejmu doszło stanowisko
Zakroczymski o działaniach Izby Kontroli w SN: nie zaczekano nawet jednej doby na to, żeby z Sejmu doszło stanowisko TVN24

Zakroczymski: oryginały akt przekazałem na ręce prezesa Prusinowskiego

Zakroczymski podkreślał też, że w imieniu marszałka Szymona Hołowni to on przekazał akta spraw Kamińskiego i Wasika do SN. - Chcę jasno poświadczyć, że oryginały akt i w jednej, i w drugiej sprawie przekazałem na ręce pana prezesa (Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Piotra. red.) Prusinowskiego w środę przed południem. I on jest jedyną instancją w Sądzie Najwyższym, jedynym przedstawicielem Sądu Najwyższego, który cokolwiek w tej sprawie, w sensie akt z Sejmu, otrzymał - powiedział. - Z tego, co mi jest wiadomo, to Izba Kontroli orzekała w sprawie pana Wąsika na podstawie akt, które zostały jej przekazane przez sędziego sprawozdawcę poza trybem. Z kolei w sprawie pana Kamińskiego orzekała na kserokopiach. To się nie mieści w głowie (...) żadnemu uczciwemu prawnikowi, żeby sąd wydawał orzeczenia w oparciu o kserokopię - komentował. Jego zdaniem, "jeżeli są wątpliwości co do tego, czy Izba Kontroli Nadzwyczajnej jest sądem - a takie wątpliwości są w doktrynie - to myślę, że Izba Kontroli robi wszystko, żebyśmy przestali myśleć o niej jako o sądzie".

W piątek na stronie Sądu Najwyższego pojawił się bowiem komunikat wskazujący, że skład orzekający wydał piątkową decyzję o uchyleniu postanowienie dotyczącego wygaśnięcia mandatu Kamińskiego na podstawie kserokopii. Rzecznik SN Aleksander Stępkowski powiedział, że nie wie, kto skopiował akta, równocześnie przekonywał jednak, że skład "dysponował całością materiału w tej sprawie, można powiedzieć z naddatkiem".

CZYTAJ WIĘCEJ O SPRAWIE >>>

Zakroczymski: oryginały akt przekazałem na ręce prezesa Prusinowskiego
Zakroczymski: oryginały akt przekazałem na ręce prezesa PrusinowskiegoTVN24

Zakroczymski o "piśmie", które "nie ma żadnej mocy prawnej", do pana prezesa Izby Pracy

Dyrektor generalny kierujący Gabinetem Marszałka Sejmu zauważył też, że "pojawiały się jakieś absurdalne zarzuty, że my żeśmy w jakikolwiek sposób wpływali na składy Izby (Pracy - red.)". Zarzuty, że środowisko Hołowni miałoby chcieć wpływać na skład orzekający w SN w sprawach Wąsika i Kamińskiego podnosili politycy PiS.

Natomiast - jak podkreślał gość TVN24 - "pan marszałek jest drugą osobą w państwie i konstytucja nakłada na niego obowiązek dbania o sprawność działania instytucji państwa i o to, żeby akty, które są wydawane przez te instytucje, w sprawach (w) których w jakimś sensie uczestniczy, były aktami niepodważalnymi".

- Więc pan marszałek pozwolił sobie tylko w piśmie do pana prezesa - przewodnim, które nie ma żadnej mocy prawnej - zwrócić się o rozważenie powierzenia sprawy składowi orzekającemu, który nie podważy zaufania do sądownictwa. I to jest tylko tyle - zaznaczył.

Czytaj także, co mówił sam Hołownia o piśmie do Prusinowskiego >>>

Zakroczymski o "piśmie" Hołowni, które "nie ma żadnej mocy prawnej", do pana prezesa Izby Pracy
Zakroczymski o "piśmie" Hołowni, które "nie ma żadnej mocy prawnej", do pana prezesa Izby PracyTVN24

Prezes Prusinowski o piśmie Hołowni

O pismo od marszałka Hołowni pytany był później w TVN24 również sędzia Piotr Prusinowski, prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Prusinowski zaznaczył, że może wypowiadać się jedynie o swoich własnych "czynach", natomiast nie będzie komentował tego, co napisał marszałek. 

- Potwierdzam, otrzymałem takie pismo. Skierowałem obie te sprawy do losowania na ogólnych zasadach. Tego wynikiem jest to, że w jednej tak się trafiło - bo to jest pewien traf, może nie matematyczny, ale alfabetyczny - że w sprawie pana Wąsika został wylosowany neosędzia - odpowiedział. 

>> "Mamy wspólnotę bezprawia". Sprawa Kamińskiego i Wąsika krok po kroku <<

Prusinowski o losowaniu sędziów do rozpatrzenia spraw Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika
Prusinowski o losowaniu sędziów do rozpatrzenia spraw Mariusza Kamińskiego i Macieja WąsikaTVN24

Do rozpatrzenia sprawy Wąsika w Izbie Pracy został wyznaczony skład trzech sędziów, w którym znalazł się m.in. neosędzia Romuald Dalewski. To on jednoosobowo podjął w czwartek decyzję o przekazaniu akt sprawy odwołania Wąsika do nieuznawanej Izby Kontroli Nadzwyczajnej.

Ta Izba właśnie później w czwartek w trzyosobowym składzie uchyliła postanowienie marszałka Sejmu w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu Wąsika.

Pełny skład wyznaczony do rozpoznania sprawy Wąsika w Izbie Pracy >>

Pełny skład, który zajął się sprawą Wąsika w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej >>

Zakroczymski wyjaśnia, na czym polega jego rola w Gabinecie Marszałka Sejmu

Na początku rozmowy dyrektor generalny kierujący Gabinetem Marszałka Sejmu wyjaśniał też, na czym polega jego rola.

- Dyrektor Gabinetu Marszałka Sejmu zajmuje się sprawieniem, aby pan marszałek Sejmu miał pełen komfort wykonywania swojej funkcji. Zarządzam w Kancelarii Sejmu tym wycinkiem biura, które odpowiada za bezpośrednią obsługę pana marszałka, za realizację jego dyspozycji i za przygotowanie mu takich materiałów, aby mógł podejmować najlepsze możliwe decyzje - wskazał.

- I tak rozumiem swoją misję - dodał.

Stanisław Zakroczymski wyjaśnia, na czym polega jego rola w Gabinecie Marszałka Sejmu
Stanisław Zakroczymski wyjaśnia, na czym polega jego rola w Gabinecie Marszałka Sejmu TVN24

Autorka/Autor:pp, akr/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podjął decyzję o zawieszeniu Grzegorza Tobiszowskiego w prawach członka partii i wystąpił do rzecznika dyscypliny partyjnej z wnioskiem zmierzającym do jego wykluczenia ze struktur partii - poinformował rzecznik ugrupowania Rafał Bochenek. Dodał, że podjęto taką decyzję "wobec kolejnych, oburzających doniesień medialnych". Onet napisał, że europoseł znęcał się nad swoją partnerką.

"Kompletnie nieakceptowalne zachowanie". Zawieszenie i wniosek o wykluczenie z PiS

"Kompletnie nieakceptowalne zachowanie". Zawieszenie i wniosek o wykluczenie z PiS

Źródło:
Onet, Rzeczpospolita, PAP

Mężczyzna oskarżony w Wielkiej Brytanii o szpiegostwo na rzecz Hongkongu, został znaleziony martwy w parku - poinformowała we wtorek brytyjska policja. Matthew Trickett został aresztowany na początku miesiąca wraz z dwoma innymi mężczyznami w ramach tego samego śledztwa. Wszyscy zostali zwolnieni za kaucją, ale mieli w tym tygodniu stawić się na rozprawie.

Był oskarżony o szpiegostwo, został znaleziony martwy w parku

Był oskarżony o szpiegostwo, został znaleziony martwy w parku

Źródło:
PAP

W jednym z pokoi hotelowych w Buenos Aires doszło do wstrząsającej zbrodni. Wrzucony tam koktajl Mołotowa spowodował, że ciała czterech lokatorek stanęły w płomieniach. Przeżyła tylko jedna. - Zostały podpalone za to, że były lesbijkami - nie mają wątpliwości aktywiści. W geście sprzeciwu w stolicy Argentyny odbyły się demonstracje. Tymczasem prezydent Javier Milei odmawia przyznania, że w kraju dochodzi do przemocy ze względu na orientację seksualną. Komentatorzy twierdzą, że po objęciu przez niego urzędu rozpoczął się proces podważania wartości, którymi dotąd kierowała się Argentyna.

Wstrząsająca zbrodnia w pokoju hotelowym

Wstrząsająca zbrodnia w pokoju hotelowym

Źródło:
El Pais

We wtorek samolot z Londynu do Singapuru miał bardzo silne turbulencje. Dzafran Azmir, 28-letni student, który był na pokładzie, powiedział agencji Reutera, że samolot "zaczął nagle przechylać się i drżeć". Dodał, że "wszyscy pasażerowie, którzy nie mieli zapiętych pasów bezpieczeństwa, zostali wbici w sufit". Allison Barker, której syn był na pokładzie, powiedziała BBC, że czas, w którym czekała na wieści o samolocie to były "najdłuższe dwie godziny w jej życiu".

"Nagle się wzniosłem i uderzyłem w sufit". Co mówią pasażerowie "przerażającego lotu"

"Nagle się wzniosłem i uderzyłem w sufit". Co mówią pasażerowie "przerażającego lotu"

Źródło:
Reuters, BBC, PAP

Burze z gradem przeszły w poniedziałek nad północną Holandią. Zjawiskom towarzyszyły ulewy, które spowodowały poważne podtopienia. W niektórych wioskach opady były tak intensywne, że woda i grad wdzierały się do budynków przez system kanalizacji.

Sto litrów deszczu na metr kwadratowy w godzinę. "Grad wylewał się z toalet"

Sto litrów deszczu na metr kwadratowy w godzinę. "Grad wylewał się z toalet"

Źródło:
Reuters, rtl.nl, Hart van Nederland

Dyrektor miejskiego szpitala Żeromskiego w Krakowie Lech Kucharski kupił w marcu odchodzącemu wtedy prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu cygara, a wydatek pokrył z kasy zarządzanej przez niego placówki. Gdy o sprawę spytał dziennikarz, dyrektor wpłacił na rzecz szpitala darowiznę, co dla urzędników kończy sprawę.

Dyrektor za pieniądze szpitala kupił cygara dla odchodzącego prezydenta

Dyrektor za pieniądze szpitala kupił cygara dla odchodzącego prezydenta

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda skierował pismo do marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie zwołania posiedzenia Zgromadzenia Narodowego w Gnieźnie w 2025 roku z okazji tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego.

Prezydent pisze do marszałka Sejmu. Chodzi o koronację Bolesława Chrobrego

Prezydent pisze do marszałka Sejmu. Chodzi o koronację Bolesława Chrobrego

Źródło:
PAP

- Pomówienia ze strony prezesa PiS mnie zaskoczyły - przyznał europoseł Krzysztof Jurgiel, który został zawieszony w prawach członka partii. Zapowiedział, że rozważy pozew wobec Jarosława Kaczyńskiego, jeśli nic się nie zmieni w ocenie prezesa. - Jeśli ktoś pomówił, to powinien przedstawić dowody - zauważył Jurgiel. Według niego w województwie podlaskim błędy popełniał Jacek Sasin. Były wicepremier odniósł się do tych zarzutów. - Rozumiem, że dzisiaj Krzysztof Jurgiel próbuje oskarżać wszystkich, tylko jakby nie widzi jakiegoś problemu ze sobą - powiedział w rozmowie z TVN24.

Jurgiel uderza w Sasina. Ten odpowiada: niech nie rzuca słów na wiatr

Jurgiel uderza w Sasina. Ten odpowiada: niech nie rzuca słów na wiatr

Aktualizacja:
Źródło:
polsatnews.pl, tvn24.pl

Na 51. piętrze wieżowca Sky Tower we Wrocławiu włączył się alarm z powodu zadymienia. Z budynku ewakuowano tysiąc osób, na miejscu pracują strażacy.

Dym na 51. piętrze Sky Tower. Ewakuowano tysiąc osób

Dym na 51. piętrze Sky Tower. Ewakuowano tysiąc osób

Źródło:
PAP/tvn24.pl

- Komisja do spraw zbadania wpływów rosyjskich i białoruskich jest niezbędna - podkreślił w "Kropce nad i" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek z Lewicy, kandydujący do europarlamentu. Stwierdził, że komisja powołana za czasów rządu PiS-u była "prawnym Frankensteinem". Zdaniem innego kandydata, obecnego europosła PiS Adama Bielana premier Donald Tusk "nie jest dobrą osobą, żeby kogokolwiek rozliczać z wpływów rosyjskich".

Był "prawny Frankenstein", ma być "niezbędna i potrzebna" komisja

Był "prawny Frankenstein", ma być "niezbędna i potrzebna" komisja

Źródło:
TVN24

Rosyjska Flota Czarnomorska straciła ostatni okręt przenoszący pociski manewrujące. Zniszczenie małego okrętu rakietowego Cyklon potwierdził we wtorek Sztab Generalny ukraińskiej armii.

Strategiczne i celne uderzenie Ukraińców

Strategiczne i celne uderzenie Ukraińców

Źródło:
PAP

Pocztowa Solidarność zwróciła się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o udzielenie wsparcia w walce z "zatrzymaniem bezmyślnej transformacji, będącej faktycznie początkiem likwidacji Poczty Polskiej" oraz rozpoczęcie debaty publicznej na temat przyszłości spółki. Według związkowców spółka nie powinna być traktowana jako projekt biznesowy, ale strategiczny podmiot o istotnym znaczeniu dla funkcjonowania państwa.

"Potężna" redukcja etatów, "pierwszy krok do likwidacji"

"Potężna" redukcja etatów, "pierwszy krok do likwidacji"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Policja ustala okoliczności zdarzenia na warszawskich Bielanach, gdzie znaleziono we wtorek rannego mężczyznę. Poszkodowany został przewieziony do szpitala, a w sprawie zatrzymano jedną osobę.

Mężczyzna z raną ciętą szyi leżał przed blokiem

Mężczyzna z raną ciętą szyi leżał przed blokiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rada Unii Europejskiej przyjęła we wtorek pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji (AI). Dzielą one tę technologię na cztery kategorie: oprogramowanie wysokiego ryzyka, ograniczonego i minimalnego wpływu oraz systemy nieakceptowalne. Te ostatnie będą w UE zakazane.

Pierwsze takie przepisy na świecie

Pierwsze takie przepisy na świecie

Źródło:
PAP, Reuters

Hiszpania ogłosiła obniżenie rangi stosunków z Argentyną i odwołała swoją ambasadorkę w Buenos Aires. To reakcja na słowa prezydenta Argentyny Javiera Mileia, który w niedzielę w Madrycie nazwał żonę hiszpańskiego premiera Pedro Sancheza, Begonę Gomez, "skorumpowaną".

Skandal po słowach prezydenta Argentyny. Hiszpania "definitywnie" odwołała ambasadora z Buenos Aires

Skandal po słowach prezydenta Argentyny. Hiszpania "definitywnie" odwołała ambasadora z Buenos Aires

Źródło:
PAP

- Każde działanie, które będzie zwiększało nasze bezpieczeństwo, jest dzisiaj na wagę złota - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł Trzeciej Drogi Krzysztof Hetman, mówiąc o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że komisja powinna się zająć "otoczeniem pana Macierewicza i jego działaniami".

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Źródło:
TVN24

Pedro Soares dos Santos, stojący na czele Jeronimo Martins, do której należy między innymi sieć sklepów Biedronka, zarabia ponad 232 razy więcej, niż wynosi przeciętne wynagrodzenie pracownika tej grupy - oszacował portugalski tygodnik "Expresso". Jak czytamy w artykule, "firma ta figuruje na liście spółek giełdowych jako jedna z najniższymi kosztami przeznaczanymi na wypłaty dla swoich pracowników".

Szef zarabia 232 razy więcej od pracowników

Szef zarabia 232 razy więcej od pracowników

Źródło:
PAP

Część klientów może już korzystać z dodatkowego zabezpieczenia, które wprowadzają obecnie banki w Polsce - poinformował na konferencji doradca Narodowego Banku Polskiego. Jest nim analiza behawioralna, która bada i zapamiętuje nasz sposób posługiwania się urządzeniem elektronicznym. Niezbędna jest jednak wyrażona przez klienta zgoda na użycie przez bank tego zabezpieczenia.

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Źródło:
PAP

Trzydziestosiedmioletnia była pracownica żłobka w Wielkiej Brytanii została uznana za winną nieumyślnego spowodowania śmierci po tym, jak dziewięciomiesięczna dziewczynka zmarła w żłobku. "Jej nieobecność to fizyczna i emocjonalna rana, która nigdy się nie zagoi" - napisała w oświadczeniu zrozpaczona rodzina.

"Przysięgli płakali", gdy w sądzie pokazano nagrania. Pracownica żłobka uznana winną śmierci dziecka

"Przysięgli płakali", gdy w sądzie pokazano nagrania. Pracownica żłobka uznana winną śmierci dziecka

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Opublikowany w poniedziałek raport fundacji księżnej Kate "Early Years" wywołał pytania o jej powrót do aktywności publicznej. Oświadczenie w tej sprawie wydał Pałac Kensington.

Jest nowe oświadczenie Pałacu Kensington w sprawie księżnej Kate

Jest nowe oświadczenie Pałacu Kensington w sprawie księżnej Kate

Źródło:
BBC, Yahoo News

Jeszcze przez kilka dni można zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach europejskich oraz potrzebę skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego. Dotyczy to wyborców z niepełnosprawnością oraz tych powyżej 60. roku życia. Termin upływa 27 maja.

Ostatnie dni na ważne zgłoszenie przed eurowyborami. Termin do 27 maja

Ostatnie dni na ważne zgłoszenie przed eurowyborami. Termin do 27 maja

Źródło:
tvn24.pl

Najstarszy tegoroczny maturzysta w Polsce ma 85 lat. Józef Peruga przystąpił do egzaminu dojrzałości wraz z innymi uczniami w jednej ze szkół w Kaliszu. Mężczyzna zachęca młodych ludzi, by przystępowali do matur i zapewnia, że "nie ma się czego bać".

Najstarszy polski maturzysta ma 85 lat. Zamierza iść na studia

Najstarszy polski maturzysta ma 85 lat. Zamierza iść na studia

Źródło:
tvn24.pl, Gazeta Wyborcza, kalisz.pl

Dla rodziców wcześniaków pięć miesięcy urlopu macierzyńskiego to dramatycznie mało. Na szczęście, ma się to zmienić. Rząd planuje mechanizm "tydzień za tydzień" - tydzień wydłużonej hospitalizacji, tydzień wydłużonego urlopu macierzyńskiego, aż do 8 tygodni ekstra.

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Źródło:
Fakty TVN

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl