Dyrektor generalny kierujący Gabinetem Marszałka Sejmu: karty Kamińskiego i Wąsika dezaktywowane

Źródło:
TVN24
Zakroczymski: nastąpiła dezaktywacja kart Kamińskiego i Wąsika
Zakroczymski: nastąpiła dezaktywacja kart Kamińskiego i Wąsika
TVN24
Zakroczymski: nastąpiła dezaktywacja kart Kamińskiego i WąsikaTVN24

Szef Kancelarii Sejmu wydał dyspozycję dezaktywacji kart Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego jako swego rodzaju zabezpieczenie praworządności - powiedział w "Tak jest" Stanisław Zakroczymski, dyrektor generalny kierujący Gabinetem Marszałka Sejmu. Dodał, że "finalne decyzje" odnośnie udziału polityków w najbliższym posiedzeniu Sejmu "marszałek podejmie i ogłosi" przed tymi obradami.

Stanisław Zakroczymski, dyrektor generalny kierujący Gabinetem Marszałka Sejmu, był pytany w piątkowym wydaniu programu "Tak jest", jaka jest sytuacja Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w Sejmie. - Dzisiaj pan minister Jacek Cichocki (szef Kancelarii Sejmu - red.) wydał dyspozycję dezaktywacji kart obu panów jako swego rodzaju zabezpieczenie praworządności - przekazał.

- Według mojej wiedzy one nie działają, natomiast finalne decyzje odnośnie udziału panów posłów lub byłych posłów w najbliższym posiedzeniu, bądź jego braku, pan marszałek podejmie i ogłosi przed tym posiedzeniem (Sejmu - red.) - dodał Zakroczymski.

Stanisław Zakroczymski w "Tak jest" TVN24

Jak dodał, "w tym momencie, gdzie te działania mają charakter swojego rodzaju zabezpieczenia, pan marszałek bierze za nie pełną odpowiedzialność, biorąc pod uwagę poważne wątpliwości co do charakteru aktów, które zostały wydane przy placu Krasińskich w Warszawie przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych".

Zakroczymski: w poniedziałek i wtorek marszałek Sejmu odbędzie szereg oficjalnych spotkań o charakterze konsultacyjnym

Zakroczymski przekazał, że marszałek Hołownia "w poniedziałek i we wtorek odbędzie szereg oficjalnych spotkań o charakterze konsultacyjnym z panem ministrem sprawiedliwości, prokuratorem generalnym, z panem rzecznikiem praw obywatelskich, z panem przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej".

- I mam nadzieję również z wybitnymi autorytetami prawniczymi, których będziemy zapraszać do Sejmu celem uzyskania pełnego spektrum poglądów w tej sprawie - podkreślił.

Zakroczymski: w poniedziałek i wtorek marszałek Sejmu odbędzie szereg oficjalnych spotkań o charakterze konsultacyjnym
Zakroczymski: w poniedziałek i wtorek marszałek Sejmu odbędzie szereg oficjalnych spotkań o charakterze konsultacyjnymTVN24

- Chcę powiedzieć, że decyzje, które będzie musiał podjąć pan marszałek, są niezwykle poważne i marszałek od samego początku podchodzi do tej sprawy w taki sposób, by być z jednej strony zdecydowanym, z drugiej strony rozważnym, bo my musimy mieć świadomość, że marszałek jako druga osoba w państwie odpowiada nie tylko za sprawność procedur, ale również za elementarny spokój i bezpieczeństwo na terenie Sejmu - dodał.

Sejm zbierze się 10 stycznia.

Zakroczymski o wyrokach nieuznawanej izby: nie zaczekano nawet jednej doby na to, żeby z Sejmu doszło stanowisko 

Zakroczymski komentował też decyzje nieuznawanej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w Sądzie Najwyższym, która uchyliła postanowienia marszałka Sejmu w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Izba Kontroli jest nieuznawana w świetle europejskiego prawa, a Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł niedawno, że izba ta nie jest "niezawisłym i bezstronnym sądem".

Zakroczymski przekazał, że gabinetowi marszałka "doręczono postanowienia z Izby Kontroli". - Tylko procedura, w której wydano te postanowienia, jest obrazą dla wymiaru sprawiedliwości - ocenił dyrektor generalny kierujący Gabinetem Marszałka Sejmu.

- Mam przed sobą notatkę sporządzoną przez mój sekretariat z wymiany korespondencji z panem Aleksandrem Stępkowskim (rzecznikiem SN, sędzią Izby Kontroli, który zasiadał w składach orzekających w sprawach dotyczących mandatów Kamińskiego i Wąsika - przyp. red.). Pan Aleksander Stępkowski - który w jednej sprawie tytułował się przewodniczącym składu, a w drugiej sprawie właśnie nie wiadomo, w jakim charakterze występował, bo podpisał się: sędzia SN - wystąpił do pana marszałka w środę późnym popołudniem z prośbą o przesłanie akt sprawy do Izby Kontroli Nadzwyczajnej - mówił dalej gość TVN24.

- Ja niezwłocznie rano skonsultowałem się z panem marszałkiem, przygotowałem stosowne pisma w imieniu pana marszałka, przekazałem je do mojego sekretariatu o godzinie 13. Mam dowód, że doręczono je do Sądu Najwyższego o 14.05. Zrobiliśmy to naprawdę niezwłocznie. Tylko, że orzeczenie wydano o 13 z minutami - podkreślił.

Jak wskazywał Zakroczymski, "nie zaczekano nawet jednej doby na to, żeby z Sejmu doszło stanowisko pana marszałka".

Zakroczymski o działaniach Izby Kontroli w SN: nie zaczekano nawet jednej doby na to, żeby z Sejmu doszło stanowisko
Zakroczymski o działaniach Izby Kontroli w SN: nie zaczekano nawet jednej doby na to, żeby z Sejmu doszło stanowisko TVN24

Zakroczymski: oryginały akt przekazałem na ręce prezesa Prusinowskiego

Zakroczymski podkreślał też, że w imieniu marszałka Szymona Hołowni to on przekazał akta spraw Kamińskiego i Wasika do SN. - Chcę jasno poświadczyć, że oryginały akt i w jednej, i w drugiej sprawie przekazałem na ręce pana prezesa (Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Piotra. red.) Prusinowskiego w środę przed południem. I on jest jedyną instancją w Sądzie Najwyższym, jedynym przedstawicielem Sądu Najwyższego, który cokolwiek w tej sprawie, w sensie akt z Sejmu, otrzymał - powiedział. - Z tego, co mi jest wiadomo, to Izba Kontroli orzekała w sprawie pana Wąsika na podstawie akt, które zostały jej przekazane przez sędziego sprawozdawcę poza trybem. Z kolei w sprawie pana Kamińskiego orzekała na kserokopiach. To się nie mieści w głowie (...) żadnemu uczciwemu prawnikowi, żeby sąd wydawał orzeczenia w oparciu o kserokopię - komentował. Jego zdaniem, "jeżeli są wątpliwości co do tego, czy Izba Kontroli Nadzwyczajnej jest sądem - a takie wątpliwości są w doktrynie - to myślę, że Izba Kontroli robi wszystko, żebyśmy przestali myśleć o niej jako o sądzie".

W piątek na stronie Sądu Najwyższego pojawił się bowiem komunikat wskazujący, że skład orzekający wydał piątkową decyzję o uchyleniu postanowienie dotyczącego wygaśnięcia mandatu Kamińskiego na podstawie kserokopii. Rzecznik SN Aleksander Stępkowski powiedział, że nie wie, kto skopiował akta, równocześnie przekonywał jednak, że skład "dysponował całością materiału w tej sprawie, można powiedzieć z naddatkiem".

CZYTAJ WIĘCEJ O SPRAWIE >>>

Zakroczymski: oryginały akt przekazałem na ręce prezesa Prusinowskiego
Zakroczymski: oryginały akt przekazałem na ręce prezesa PrusinowskiegoTVN24

Zakroczymski o "piśmie", które "nie ma żadnej mocy prawnej", do pana prezesa Izby Pracy

Dyrektor generalny kierujący Gabinetem Marszałka Sejmu zauważył też, że "pojawiały się jakieś absurdalne zarzuty, że my żeśmy w jakikolwiek sposób wpływali na składy Izby (Pracy - red.)". Zarzuty, że środowisko Hołowni miałoby chcieć wpływać na skład orzekający w SN w sprawach Wąsika i Kamińskiego podnosili politycy PiS.

Natomiast - jak podkreślał gość TVN24 - "pan marszałek jest drugą osobą w państwie i konstytucja nakłada na niego obowiązek dbania o sprawność działania instytucji państwa i o to, żeby akty, które są wydawane przez te instytucje, w sprawach (w) których w jakimś sensie uczestniczy, były aktami niepodważalnymi".

- Więc pan marszałek pozwolił sobie tylko w piśmie do pana prezesa - przewodnim, które nie ma żadnej mocy prawnej - zwrócić się o rozważenie powierzenia sprawy składowi orzekającemu, który nie podważy zaufania do sądownictwa. I to jest tylko tyle - zaznaczył.

Czytaj także, co mówił sam Hołownia o piśmie do Prusinowskiego >>>

Zakroczymski o "piśmie" Hołowni, które "nie ma żadnej mocy prawnej", do pana prezesa Izby Pracy
Zakroczymski o "piśmie" Hołowni, które "nie ma żadnej mocy prawnej", do pana prezesa Izby PracyTVN24

Prezes Prusinowski o piśmie Hołowni

O pismo od marszałka Hołowni pytany był później w TVN24 również sędzia Piotr Prusinowski, prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Prusinowski zaznaczył, że może wypowiadać się jedynie o swoich własnych "czynach", natomiast nie będzie komentował tego, co napisał marszałek. 

- Potwierdzam, otrzymałem takie pismo. Skierowałem obie te sprawy do losowania na ogólnych zasadach. Tego wynikiem jest to, że w jednej tak się trafiło - bo to jest pewien traf, może nie matematyczny, ale alfabetyczny - że w sprawie pana Wąsika został wylosowany neosędzia - odpowiedział. 

>> "Mamy wspólnotę bezprawia". Sprawa Kamińskiego i Wąsika krok po kroku <<

Prusinowski o losowaniu sędziów do rozpatrzenia spraw Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika
Prusinowski o losowaniu sędziów do rozpatrzenia spraw Mariusza Kamińskiego i Macieja WąsikaTVN24

Do rozpatrzenia sprawy Wąsika w Izbie Pracy został wyznaczony skład trzech sędziów, w którym znalazł się m.in. neosędzia Romuald Dalewski. To on jednoosobowo podjął w czwartek decyzję o przekazaniu akt sprawy odwołania Wąsika do nieuznawanej Izby Kontroli Nadzwyczajnej.

Ta Izba właśnie później w czwartek w trzyosobowym składzie uchyliła postanowienie marszałka Sejmu w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu Wąsika.

Pełny skład wyznaczony do rozpoznania sprawy Wąsika w Izbie Pracy >>

Pełny skład, który zajął się sprawą Wąsika w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej >>

Zakroczymski wyjaśnia, na czym polega jego rola w Gabinecie Marszałka Sejmu

Na początku rozmowy dyrektor generalny kierujący Gabinetem Marszałka Sejmu wyjaśniał też, na czym polega jego rola.

- Dyrektor Gabinetu Marszałka Sejmu zajmuje się sprawieniem, aby pan marszałek Sejmu miał pełen komfort wykonywania swojej funkcji. Zarządzam w Kancelarii Sejmu tym wycinkiem biura, które odpowiada za bezpośrednią obsługę pana marszałka, za realizację jego dyspozycji i za przygotowanie mu takich materiałów, aby mógł podejmować najlepsze możliwe decyzje - wskazał.

- I tak rozumiem swoją misję - dodał.

Stanisław Zakroczymski wyjaśnia, na czym polega jego rola w Gabinecie Marszałka Sejmu
Stanisław Zakroczymski wyjaśnia, na czym polega jego rola w Gabinecie Marszałka Sejmu TVN24

Autorka/Autor:pp, akr/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Lekarze apelowali o szczepienie dzieci na odrę i ostrzegali. Niestety, realizuje się czarny scenariusz. UNICEF alarmuje, że polska populacja straciła zbiorową odporność. Powód to niska wyszczepialność. Wynosi ona sporo poniżej progu bezpieczeństwa - 95 procent.

UNICEF: populacja Polski straciła zbiorową odporność na odrę. Powód to niska wyszczepialność

UNICEF: populacja Polski straciła zbiorową odporność na odrę. Powód to niska wyszczepialność

Źródło:
Fakty TVN

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył w środę, że z zadowoleniem przyjmuje stanowisko J.D. Vance'a, kandydata Donalda Trumpa na wiceprezydenta USA, w sprawie wojny na Ukrainie. Tymczasem - jak pisze Reuters - wśród europejskich sojuszników USA rośnie zaniepokojenie postawą Vance'a w sprawie Ukrainy. Media przypominają, że w przeszłości ten polityk mówił wprost, iż "nie obchodzi go", co się stanie z Ukrainą i że "rosyjsko-ukraiński spór dotyczący granic nie ma nic wspólnego" z bezpieczeństwem narodowym USA.

Siergiej Ławrow o słowach J.D. Vance'a w sprawie Ukrainy: możemy się jedynie cieszyć

Siergiej Ławrow o słowach J.D. Vance'a w sprawie Ukrainy: możemy się jedynie cieszyć

Źródło:
Reuters, PAP, TVN24

Jeden fiński i jeden szwedzki myśliwiec zostały poderwane do rosyjskich samolotów operujących w międzynarodowej przestrzeni nad Morzem Bałtyckim. Według agencji STT piloci rosyjskich myśliwców nie zgłosili wcześniej planu lotu i zmierzali w stronę terytorium Rosji. We wspólnej szwedzko-fińskiej operacji maszyny te zostały odprowadzone poza Bałtyk.

Niezgłoszony przelot rosyjskich samolotów nad Bałtykiem. Fińskie i szwedzkie myśliwce poderwane

Niezgłoszony przelot rosyjskich samolotów nad Bałtykiem. Fińskie i szwedzkie myśliwce poderwane

Źródło:
PAP

Z balkonu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie w środę, 17 lipca, wypadł pacjent. Nie przeżył upadku. Policja wyjaśnia przyczyny zdarzenia.

Z balkonu wypadł pacjent szpitala, zginął na miejscu

Z balkonu wypadł pacjent szpitala, zginął na miejscu

Źródło:
Kontakt 24

Sześciolatek został potrącony przez ciężarówkę. Załoga Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportowała chłopca do szpitala.

Sześciolatek na rowerku potrącony przez ciężarówkę

Sześciolatek na rowerku potrącony przez ciężarówkę

Źródło:
TVN24

Zdaniem śledczych osobą odpowiedzialną za śmierć sześciorga gości luksusowego hotelu w Bangkoku jest najpewniej 56-letnia Sherine Chong. Kobieta miała najpierw podać zatrutą herbatę piątce odwiedzających ją osób, a następnie także sama ją wypić. Z zeznań świadków wyłania się także prawdopodobna przyczyna zabójstwa - Chong miała być winna pozostałym ofiarom ogromne sumy pieniędzy.

Sześć ciał w luksusowym hotelu. Świadkowie o przyczynie zbrodni i wielkich pieniądzach

Sześć ciał w luksusowym hotelu. Świadkowie o przyczynie zbrodni i wielkich pieniądzach

Źródło:
The Straits Times, The Bangkok Post, tvn24.pl

W wyniku pożaru centrum handlowego w Zigongu w prowincji Syczuan na południowym wschodzie Chin zginęło co najmniej sześć osób - podała państwowa telewizja CCTV. Wcześniej informowano o nieokreślonej liczbie uwięzionych w budynku ludzi.

Pożar centrum handlowego. Są ofiary

Pożar centrum handlowego. Są ofiary

Źródło:
PAP

Posłowie Koalicji Obywatelskiej chcą zakazu trzymania psów na uwięzi. Do Sejmu wpłynął projekt ustawy w tej sprawie.

Zakaz w sprawie psów. Jest projekt

Zakaz w sprawie psów. Jest projekt

Źródło:
PAP

Szef MSZ Radosław Sikorski odebrał w imieniu premiera Donalda Tuska nagrodę Chatham House. Została ona przyznana między innymi "w uznaniu niezachwianego zaangażowania w przywracanie demokracji w Polsce". Podczas uroczystości wręczenia nagrody w Londynie były premier Wielkiej Brytanii John Major mówił, że zaangażowanie Tuska na rzecz demokracji jest ważne nie tylko dla Polski, ale także dla innych krajów.

Prestiżowa nagroda dla Tuska. W jego imieniu odebrał ją Sikorski

Prestiżowa nagroda dla Tuska. W jego imieniu odebrał ją Sikorski

Źródło:
PAP

- Osobiście zapewne bym podjął taką samą decyzję, bo zasada prawa karnego procesowego jest taka, że immunitetów nie możemy interpretować rozszerzająco - tak o działaniach podjętych przez prokuraturę w sprawie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Kmieciak, prezes Stowarzyszenia Lex Super Omnia. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, mówiła, że "sprawa ma charakter zupełnie nietypowy".

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

Źródło:
TVN24

Były prezes Orlenu Jacek Krawiec został szefem rady dyrektorów PGNiG Upstream Norway (PUN) - wynika z informacji na stronie spółki. PUN to norweska spółka córka koncernu, udziałowiec złóż węglowodorów na norweskim szelfie i na Morzu Północnym.

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Źródło:
PAP

Zalane autostrady, podtopione budynki, brak prądu - z takimi trudnościami musieli się mierzyć mieszkańcy największego kanadyjskiego miasta. Toronto nawiedziły ulewne deszcze. Takich opadów nie było tu od ponad 80 lat.

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBC, BBC

Samochód wjechał w ogródek restauracji w XX dzielnicy we wschodniej części Paryża – podał dziennik "Le Figaro". Jedna osoba zginęła, a kilka zostało rannych. Kierowca był nietrzeźwy i zbiegł z miejsca wypadku.

Wjechał w ogródek restauracji i uciekł. Jedna osoba nie żyje

Wjechał w ogródek restauracji i uciekł. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
PAP

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Jeśli ten projekt będzie taki sam, to wątpię, żeby ktokolwiek zmienił zdanie - powiedział w "Faktach po Faktach" europoseł Krzysztof Hetman (PSL), odnosząc się do zapowiedzi ponownego wniesienia do Sejmu odrzuconego już raz projektu w sprawie aborcji. Zdecydowana większość ludowców była przeciwko przyjęciu regulacji. Europosłanka Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica) zwróciła się do prezesa PSL. - Władku, jesteś umoczony po dziurki w nosie w średniowieczu. Nie słuchasz tego, co mówią do ciebie wyborcy - oceniła.

Zapowiedź nowego projektu. "Wątpię, żeby ktokolwiek zmienił zdanie"

Zapowiedź nowego projektu. "Wątpię, żeby ktokolwiek zmienił zdanie"

Źródło:
TVN24

- Tajwan powinien płacić Stanom Zjednoczonym za obronę przed Chinami - oświadczył Donald Trump, były prezydent USA i kandydat republikanów w tegorocznych wyborach. Słowa te wywołały początkowo jedynie lakoniczną reakcję Tajpej, ale niedługo później rządząca partia wydała w tej sprawie oświadczenie.

Donald Trump o "płaceniu za obronę". Jest reakcja Tajwanu

Donald Trump o "płaceniu za obronę". Jest reakcja Tajwanu

Źródło:
PAP, Reuters
Ma szansę być drugim najpotężniejszym człowiekiem w Ameryce. A niedługo może numerem jeden

Ma szansę być drugim najpotężniejszym człowiekiem w Ameryce. A niedługo może numerem jeden

Źródło:
tvn24.pl
Premium

- Prokuratura ustaliła, że immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego RE nie wyłącza możliwości postawienia zarzutów, zatrzymania i aresztowania - powiedział na konferencji prasowej minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Dodał, że decyzja sądu w sprawie aresztu dla Marcina Romanowskiego "w żaden sposób nie przekreśla" śledztwa w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Zapowiedział też, że w ciągu "najbliższych dni" prokuratura odwoła się od decyzji sądu.

Bodnar: decyzja sądu nie przekreśla śledztwa w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Bodnar: decyzja sądu nie przekreśla śledztwa w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
TVN24

"Shogun", "The Bear", "Zbrodnie po sąsiedzku" czy "Detektyw: Kraina nocy" - to seriale, które zdobyły najwięcej nominacji do nagród Emmy 2024. Drugi sezon "The Bear" pobił kolejny rekord w historii amerykańskich nagród. Meryl Streep po raz kolejny zadebiutowała, a 91-letnia Carol Burnett ma szansę na swoją ósmą statuetkę.

Emmy 2024. Te tytuły poradziły sobie najlepiej. Lista nominacji

Emmy 2024. Te tytuły poradziły sobie najlepiej. Lista nominacji

Źródło:
tvn24.pl

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację misji o nazwie Ramses. Jej celem jest dotarcie do asteroidy Apophis - poinformował portal space.com. W 2029 roku obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne.

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

Źródło:
PAP, space.com

IMGW ostrzega przed burzami. Podczas wyładowań wiatr może osiągać w porywach prędkość do 80 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia na południu kraju. Uważajmy na burze

Ostrzeżenia na południu kraju. Uważajmy na burze

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Podróż pociągiem ze Stambułu do Paryża, żeglowanie łódką po włoskim jeziorze Garda, czy może przejazd przez malownicze wioski Irlandii? Oto część z listy 11 podróży po Europie, które według redaktorów magazynu podróżniczego "Conde Nast Traveller" każdy powinien choć raz odbyć w swoim życiu. Co jeszcze znalazło się na ich liście?  

11 podróży po Europie, które każdy powinien odbyć w życiu 

11 podróży po Europie, które każdy powinien odbyć w życiu 

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na austriackich lotniskach panuje chaos. Tylko w ostatnim tygodniu ponad 1000 lotów było opóźnionych, a blisko 100 zostało odwołanych.

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Źródło:
PAP

Wzrost cen konsumpcyjnych w Polsce w czerwcu 2024 roku wyniósł 2,9 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wskaźnik dla Polski jest powyżej średniej Unii Europejskiej, gdzie inflacja liczona według HICP wyniosła w ujęciu rocznym 2,6 procent.

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ikea poinformowała o wycofaniu z rynku ładowarki uniwersalnej VARMFRONT ze względu na wadę produktową, stwarzającą ryzyko pożarowe. Sieć apeluje do klientów, którzy nabyli produkt, by niezwłocznie zaprzestali go używać i skontaktowali się z firmą w celu wymiany urządzenia lub zwrotu pieniędzy.

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Źródło:
tvn24.pl

Między prezydentem a rządem trwa spór o odwołanie niektórych ambasadorów i powołanie nowych. Sprawdziliśmy, gdzie te stanowiska pozostają wciąż nieobsadzone. Izrael, Austria, Egipt, Włochy... - jak wynika z danych MSZ, problem dotyczy ponad 20 procent placówek zagranicznych.

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Źródło:
Konkret24

Wydarzenia wokół Marcina Romanowskiego, posła klubu PiS, polityka Suwerennej Polski i byłego wiceministra sprawiedliwości, nabrały tempa. We wtorek usłyszał prokuratorskie zarzuty, ale nie trafi do aresztu, bo nie zgodził się na to sąd. Przypominamy, o co w tym wszystkim chodzi.

O co chodzi w sprawie Marcina Romanowskiego. Podsumowujemy

O co chodzi w sprawie Marcina Romanowskiego. Podsumowujemy

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura nie zapoznała się jeszcze z uzasadnieniem postanowienia sądu o odmowie tymczasowego aresztowania Marcina Romanowskiego. W zależności od zaprezentowanych w nim argumentów, zapadnie decyzja co do dalszych kroków - powiedział prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Ocenił, że nie można mówić o jakiejkolwiek kompromitacji prokuratury.

"Nie możemy mówić o kompromitacji". Prokurator krajowy o dalszych krokach w sprawie Romanowskiego

"Nie możemy mówić o kompromitacji". Prokurator krajowy o dalszych krokach w sprawie Romanowskiego

Źródło:
TVN24, PAP

Prokurator zaryzykował, opierając się na opiniach prawnych, które uznał za słuszne. Teraz musi wystąpić do Rady Europy o uchylenie immunitetu i ponowić czynności, które zostały już przeprowadzone - mówiła na antenie TVN24 sędzia Beata Morawiec, prezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis", odnosząc się do sprawy Marcina Romanowskiego. Oceniła jednak, że "w pierwszej kolejności prokuratura złoży zażalenie na postanowienie sądu".

Romanowski na wolności i co dalej? Tłumaczy sędzia Morawiec

Romanowski na wolności i co dalej? Tłumaczy sędzia Morawiec

Źródło:
TVN24
Szedł przebrany za chłopa. Nie bał się o siebie, lecz o 10-letnią przewodniczkę

Szedł przebrany za chłopa. Nie bał się o siebie, lecz o 10-letnią przewodniczkę

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dopracowany w najmniejszych szczegółach polski serial kryminalny "Odwilż" zdobył ogromną popularność w całej Europie. Historia o poranionej życiowo policjantce, która nie umie uporządkować swojego życia, a jednocześnie obsesyjnie próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa - hipnotyzuje. Produkcja korzysta z hollywoodzkich schematów, jednak robi to w sposób ciekawy i przemyślany. Pierwszy sezon można obejrzeć na platformie Max. Wkrótce premiera drugiego.

Polski serial podbił Europę. Wkrótce drugi sezon na platformie Max

Polski serial podbił Europę. Wkrótce drugi sezon na platformie Max 

Źródło:
tvn24.pl

Nowości filmowe, hitowe seriale oraz kultowe produkcje, tak najkrócej można streścić listę piętnastu najchętniej wybieranych pozycji programowych serwisu Max w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania w Polsce.

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Źródło:
prasa.wbdpoland.pl