Grodzki "jest trzecią osobą w państwie, ma obowiązek upominać się o wartości europejskie"

[object Object]
W "Kawie na ławę" o planowanej wizycie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego w Brukseli tvn24
wideo 2/26

Marszałek Senatu musi upominać się o przestrzeganie prawa europejskiego w Polsce - powiedział w "Kawie na ławę" szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka, odnosząc się do planowanego spotkania Tomasza Grodzkiego z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej w sprawie tak zwanej ustawy represyjnej wobec sędziów. Prezydencki minister Andrzej Dera przekonywał, że takie aktywności "uzgadnia się z Radą Ministrów".

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej 8 stycznia ma lecieć do Brukseli na zaproszenie wiceszefowej Komisji Europejskiej Very Jourovej. Ma z nią rozmawiać na temat uchwalonej pod koniec grudnia zeszłego roku przez Sejm nowelizacji ustaw sądowych.

CZYTAJ WIĘCEJ O TZW. USTAWIE REPRESYJNEJ >

Planowaną wizytę komentował w radiowej Jedynce szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, który ocenił, że "ze względu na bezpieczeństwo państwa marszałek Tomasz Grodzki powinien odwołać swoją wizytę w Brukseli". Wskazywał na sytuację związaną z wypowiedziami prezydenta Rosji Władimira Putina na temat Polski i genezy II wojny światowej.

Prezydencki minister ocenił, że jeśli dziś opozycja będzie jeździła do Brukseli czy innych stolic i "niszczyła wizerunek Polski", będzie to oznaczało, że "gra w orkiestrze Putina, że opozycja realizuje politykę Putina".

O CZYM MÓWIŁ PUTIN - CZYTAJ WIĘCEJ >

"Sprawy wewnętrzne Polski załatwia się w Polsce"

W "Kawie na ławę" w TVN24 politycy dyskutowali w niedzielę o tym, czy marszałek Grodzki powinien złożyć wizytę w Brukseli.

Prezydencki minister Andrzej Dera przekonywał, że "kwestie polityki zagranicznej określa polska konstytucja". - Jeżeli dobrze pamiętam, artykuł 146 mówi, że politykę zagraniczną prowadzi Rada Ministrów. I kolejny artykuł mówi o tym, że pan prezydent współdziała z Radą Ministrów w sprawie polityki zagranicznej. I tyle mówi polska konstytucja - dodał.

Jak stwierdził, marszałek Senatu "może mieć" aktywność międzynarodową, "tylko musi ją mieć w uzgodnieniu z Radą Ministrów". - Jeżeli konstytucja mówi, że za politykę zagraniczną odpowiada Rada Ministrów, to aktywności wszelkiego typu uzgadnia się z Radą Ministrów, a tu nie słyszeliśmy, żeby było jakiekolwiek uzgodnienie, tylko prowadzenie samodzielnej (aktywności - red.) - kontynuował.

Dera ocenił również, że "sprawy wewnętrzne Polski załatwia się w Polsce". - W traktacie europejskim (Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - red.) jest zapisane, że kwestia organizacji wymiaru sprawiedliwości jest wewnętrzną sprawą państwa członkowskiego. I takie są zasady, i tak powinno to wyglądać, jeżeli chodzi o literę prawa. Tak powinno to wyglądać, jeżeli chodzi o konstytucję, na którą tak opozycja się powołuje - dodał.

Budka o Szczerskim: radziłbym mu, żeby zajął się doradztwem prezydentowi

- Tomasz Grodzki jest trzecią osobą w państwie. Ma obowiązek upominać się o wartości europejskie i przestrzeganie prawa europejskiego w Polsce, podczas gdy wy to prawo łamiecie - mówił szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka, zwracając się do przedstawicieli partii rządzącej.

Stwierdził, że marszałek Senatu ma obowiązek "rozmawiać o tym, w jaki sposób większość sejmowa próbuje po raz kolejny złamać nie tylko polską konstytucję, ale również prawo europejskie".

- Natomiast pan minister Szczerski, radziłbym mu, żeby zajął się doradztwem panu prezydentowi, bo jak na razie, jak widzimy na arenie międzynarodowej, ta nasza polityka jest mało skuteczna - dodał Budka.

- To państwo wprowadziliście na agendę międzynarodową niszczenie wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Bo o ile organizacja wymiaru sprawiedliwości w Polsce to jest rzeczywiście kwestia wewnętrzna, o tyle naruszanie europejskich zasad to jest kwestia międzynarodowa - kontynuował poseł KO.

Budka: marszałek Tomasz Grodzki jest trzecią osobą w państwie
Budka: marszałek Tomasz Grodzki jest trzecią osobą w państwietvn24

"Nic wielkiego się nie dzieje"

Według wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego, "to jest naturalny kierunek dla wszystkich parlamentarzystów, że latają do Brukseli". - Nic wielkiego się nie dzieje - ocenił.

Zgorzelski: nic wielkiego się nie dzieje
Zgorzelski: nic wielkiego się nie dziejetvn24

"Mamy ważniejsze problemy niż to, że marszałek Grodzki jedzie rozmawiać o ustawie represyjnej"

Wiceprzewodnicząca klubu Lewicy Marcelina Zawisza przyznała, że "nie ma problemu z tym, że marszałek Grodzki prowadzi rozmowy dotyczące tej konkretnej ustawy".

- Szczególnie, że Senat już zapowiedział, że będzie prosił o opinię Komisję Wenecką, że będzie prosił konstytucjonalistów, ekspertów o szerokie konsultacje społeczne - przypomniała.

Jak mówiła, Grodzki "ma do tego pełne prawo" i "jedzie rozmawiać jako marszałek Senatu o ustawach, które są w Polsce". - To nie jest prowadzenie sensu stricte polityki międzynarodowej, tylko opowiadanie o tym, jak wygląda sytuacja w Polsce, jak wygląda ta ustawa oraz konsultowanie z odpowiednimi organami, czy jest to zgodne z prawem europejskim - oceniła Zawisza.

Jej zdaniem, "to jest tak naprawdę jakiś taki pomysł Prawa i Sprawiedliwości, żeby to rozbuchać ponad proporcje". - Mamy ważniejsze problemy niż to, że marszałek Grodzki jedzie rozmawiać o ustawie represyjnej do Brukseli. Myślę, że jednym z takich problemów jest między innymi sama ustawa represyjna i to, jaki będzie miała wpływ na polskie sądownictwo - dodała.

Zawisza: nie mam problemu z tym, że Grodzki prowadzi rozmowy
Zawisza: nie mam problemu z tym, że Grodzki prowadzi rozmowy tvn24

Mentzen: poważne państwa nie pozwalają sobie na takie sytuacje

Zdaniem Sławomira Mentzena z Konfederacji, "jeżeli marszałek Grodzki jedzie do Brukseli prowadzić politykę międzynarodową, to oczywiście robi źle, ponieważ tym powinien zajmować się rząd". - Poważne państwa nie pozwalają sobie na takie sytuacje - dodał.

- Nie wyobrażam sobie, żeby marszałek Bundestagu przyjeżdżał do Warszawy i zabierał głos w sprzeczności z wypowiedziami z kanclerz (Angelą - red.) Merkel chociażby. To jest po postu zaproszenie obcych państw do rozgrywania Polaków między sobą, tak nie wolno się zachowywać. Nie wolno też konsultować polskiego prawa z rządami zagranicznymi czy organizacjami międzynarodowymi - kontynuował.

Jego zdaniem "w Polsce prawo powinni stanowić tylko i wyłącznie Polacy".

Mentzen: poważne państwa nie pozwalają sobie na takie sytuacje
Mentzen: poważne państwa nie pozwalają sobie na takie sytuacjetvn24

"Rezygnujemy ze swoich suwerennych praw"

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości też przekonywał, że instytucje europejskie nie mają prawa ingerować w wewnętrzny proces legislacyjny w polskim parlamencie.- Po przyjęciu (prawa - red.) mogą oceniać, jest na to procedura - zaznaczył.

Pytany, czy nie lepiej rozmawiać o takich kwestiach przed przyjęciem ustawy, stwierdził, że "nie, ponieważ wtedy oznacza to, że rezygnujemy ze swoich suwerennych praw".

Horała: rezygnujemy ze swoich suwerennych praw
Horała: rezygnujemy ze swoich suwerennych prawtvn24

Autor: akr/adso / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Na terenie jednej ze szkół średnich w Łomży 15-letni uczeń został postrzelony z broni pneumatycznej. Trafił do szpitala. Ze wstępnych ustaleń wynika, że sprawcą jest inny uczeń - poinformował TVN24 starszy posterunkowy Konrad Karwacki z zespołu prasowego podlaskiej policji.

Strzały w szkole w Łomży. Ranny 15-latek

Strzały w szkole w Łomży. Ranny 15-latek

Źródło:
TVN24

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Około 40 osób brało udział w bójce na Placu Wolności w Głownie (Łódzkie). Policja, która pojawiła się na miejscu, nikogo już jednak nie zastała, a film, który pojawił się w sieci, zniknął. Władze miasta poprosiły o zwiększenie liczby patroli i zapowiedziały, że powstanie nowoczesny monitoring.

Bójka z udziałem kilkudziesięciu osób w centrum miasta

Bójka z udziałem kilkudziesięciu osób w centrum miasta

Źródło:
tvn24.pl

Były poseł Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz J. został skazany w sprawie korupcji oraz powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych. Ma trafić do więzienia.

Były poseł PiS skazany na więzienie

Były poseł PiS skazany na więzienie

Źródło:
PAP

"Zachód czy Wschód? Europa czy Rosja? KO czy PiS?" - napisał w mediach społecznościowych Donald Tusk, podkreślając, że "to są wybory, przed którymi staje dziś Polska". Jak ocenił szef rządu, "każdego dnia dowiadujemy się o kolejnych faktach, które potwierdzają takie właśnie znaczenie tych wyborów".

Donald Tusk o "wyborach, przed którymi staje dziś Polska". "Niech nikt dłużej nie udaje, że tego nie widzi"

Donald Tusk o "wyborach, przed którymi staje dziś Polska". "Niech nikt dłużej nie udaje, że tego nie widzi"

Źródło:
tvn24.pl

W propagandowych białoruskich mediach sędzia Tomasz Szmydt, znany z afery hejterskiej, powiedział, że podpisał "rezygnację ze stanowiska sędziego Rzeczypospolitej Polskiej ze skutkiem natychmiastowym". - Poproszę ambasadę białoruską o przekazanie tego dokumentu stronie polskiej - dodał. Ostro komentuje to szef MSZ Radosław Sikorski.

Tomasz Szmydt o "dokumencie dla strony polskiej". Sikorski: Zdrajca. Pytanie, od kiedy

Tomasz Szmydt o "dokumencie dla strony polskiej". Sikorski: Zdrajca. Pytanie, od kiedy

Źródło:
tvn24.pl

"Polityczne zwycięstwo Donalda Tuska", "okazja do odwrócenia losu" i konsekwencja "bardziej prounijnego kursu" Polski - europejskie media komentują decyzję Komisji Europejskiej o zakończeniu procedury z artykułu 7 przeciwko Polsce.

"Polityczne zwycięstwo Donalda Tuska". Zagraniczne media o decyzji KE w sprawie artykułu 7

"Polityczne zwycięstwo Donalda Tuska". Zagraniczne media o decyzji KE w sprawie artykułu 7

Źródło:
Politico, Reuters, Euronews, Financial Times, tvn24.pl

Ile włożyć do koperty z okazji pierwszej komunii świętej? To pytanie pojawia się wśród Polaków od lat na przełomie kwietnia i maja, kiedy młodzi członkowie ich rodzin przystępują do sakramentu. Odpowiedź brzmi "to zależy", między innymi od tego, jaki jest stopień naszego pokrewieństwa z dzieckiem. Rodzice, chrzestni, dziadkowie czy wujkowie - w każdym z tych przypadków kwoty mogą być nieco inne.

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Źródło:
tvn24.pl

Państwowa białoruska agencja prasowa BiełTA podała w poniedziałek, że sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt ubiega się o azyl na Białorusi. - Szokująca informacja - skomentował szef MSZ Radosław Sikorski. Sędzia Małgorzata Jarecka z WSA w Warszawie przekazała, że Szmydt przebywa na urlopie, a prezes sądu nie otrzymał do tej pory informacji o zrzeczeniu się przez niego urzędu. Szmydt to jeden z bohaterów tzw. afery hejterskiej za rządów PiS.

Polski sędzia prosi o azyl na Białorusi. Sikorski "w szoku", jest komunikat sądu

Polski sędzia prosi o azyl na Białorusi. Sikorski "w szoku", jest komunikat sądu

Źródło:
TVN24

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wszczęła czynności kontrolne w celu zweryfikowania zakresu informacji niejawnych, do których w związku ze sprawowaną funkcją i prowadzonymi sprawami miał dostęp sędzia WSA, który poprosił o azyl na Białorusi - poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. W poniedziałek na konferencji w Mińsku o swojej prośbie o azyl poinformował Tomasz Szmydt, jeden z bohaterów tzw. afery hejterskiej.

Sędzia chce azylu u Łukaszenki. Ruch ABW

Sędzia chce azylu u Łukaszenki. Ruch ABW

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu został powołany trzyosobowy zespół do prowadzenia śledztwa w sprawie tzw. afery hejterskiej, ujawnionej w 2019 roku. Śledczy sformułowali postanowienie o przedstawieniu zarzutów Emilii Szmydt, nie zostały one jeszcze jej ogłoszone. To była żona sędziego Tomasza Szmydta, który w poniedziałek poinformował, że poprosił o azyl na Białorusi. 

"Dynamizacja". Co się dzieje w śledztwie w sprawie afery hejterskiej

"Dynamizacja". Co się dzieje w śledztwie w sprawie afery hejterskiej

Źródło:
TVN24, PAP

Prezes PERN Mirosław Skowron 2 maja złożył rezygnację - podała spółka w komunikacie. Nie wskazała jednak powodów rezygnacji. PERN to operator sieci rurociągów i magazynów ropy naftowej i paliw.

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Źródło:
PAP

We wtorek tegoroczni maturzyści zmierzą się z egzaminem z języka polskiego. Wielu z nich obawia się popełnienia błędu kardynalnego w wypracowaniu. Może to bowiem skutkować niezdobyciem za nie żadnego punktu. Czym jest błąd kardynalny?

Tego najbardziej boją się maturzyści na egzaminie z polskiego. Czym jest błąd kardynalny?

Tego najbardziej boją się maturzyści na egzaminie z polskiego. Czym jest błąd kardynalny?

Źródło:
tvn24.pl

Przed sejmową komisją śledczą do spraw inwigilacji Pegasusem zeznawał w poniedziałek Jarosław Wyżgowski, dyrektor Biura Finansów w Ministerstwie Sprawiedliwości. Powiedział między innymi, że kierowane przez niego biuro "nie otrzymało niejawnej umowy", na podstawie której dokonano wypłaty 25 milionów złotych z Funduszu Sprawiedliwości do CBA na zakup Pegasusa. Wpłyneło jedynie "pismo dysponenta środków, a więc wiceministra Michała Wosia, polecające wykonanie przelewu". - Decydentem był Zbigniew Ziobro, realizatorem Michał Woś, a urzędnicy zostali wykorzystani - ocenił wiceprzewodniczący komisji Tomasz Trela.

Pegasus i przelew na 25 milionów. Dyrektor finansowy: nie otrzymaliśmy umowy, a jedynie dyspozycję wypłaty

Pegasus i przelew na 25 milionów. Dyrektor finansowy: nie otrzymaliśmy umowy, a jedynie dyspozycję wypłaty

Źródło:
TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przed nami kilka chłodniejszych nocy, co dla miłośników roślin ozdobnych może stanowić powód do niepokoju. Jak wynika z prognoz, miejscami temperatura powietrza może spaść poniżej zera. O to, w jaki sposób chronić rośliny przed mrozem, zapytaliśmy doktor habilitowaną Julitę Rabizę-Świder ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Czekają nas zimne noce. Czy zabrać rośliny z balkonu?

Czekają nas zimne noce. Czy zabrać rośliny z balkonu?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W poniedziałek 06.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Pada deszcz i wieje porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Lokalnie może ulewnie padać

Gdzie jest burza? Lokalnie może ulewnie padać

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Policja stanu Lagos w Nigerii potwierdziła zatrzymanie 10 osób podejrzewanych o morderstwa i handel organami. Ludzkie narządy zatrzymani mieli sprzedawać chętnym do ich późniejszego wykorzystania w rytuałach. Za głowę ofiary mieli otrzymywać równowartość ok. 130-140 złotych, za serce ok. 200 złotych.  

Ofiary pozbawiali rąk, głów i serc. Zatrzymania w związku z morderstwami i handlem organami  

Ofiary pozbawiali rąk, głów i serc. Zatrzymania w związku z morderstwami i handlem organami  

Źródło:
PAP, telegraph.ng

Moment, w którym tornado zniszczyło budynek przemysłowy w Nebrasce, został zarejestrowany przez kamerę samochodową. W momencie uderzenia żywiołu wewnątrz znajdowało się 70 osób, spośród których część została uwięziona pod gruzami.

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Źródło:
Reuters, 1011 Now, tvnmeteo.pl

Były prezes Orlenu i kandydat w wyborach europejskich Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych nagranie wideo z Bachorza w gminie Dynów. - To nie jest Budapeszt - mówił, nawiązując do doniesień o swoim pobycie na Węgrzech.

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Źródło:
tvn24.pl

Wiceszef MSZ Andrzej Szejna stwierdził, że tak zwana ustawa kompetencyjna, która daje prezydentowi wpływ na wysuwanie polskich kandydatur do obsady najważniejszych unijnych stanowisk, jest niekonstytucyjna. - To rząd realizuje politykę zagraniczną, a prezydent współpracuje, nie narzuca, więc tę ustawę po prostu ominiemy - powiedział.

"Od zgłaszania kandydata jest rząd, a nie Nowogrodzka". Wiceminister: ominiemy ustawę

"Od zgłaszania kandydata jest rząd, a nie Nowogrodzka". Wiceminister: ominiemy ustawę

Źródło:
PAP
Chocholi taniec z sądami, bezwład i bezduszna decyzja

Chocholi taniec z sądami, bezwład i bezduszna decyzja

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że nie chce wyjścia Polski z Unii Europejskiej – ale swój przekaz w kampanii do europarlamentu buduje na negatywnych obrazach wspólnoty. Przedstawiamy główne fałszywe narracje PiS o UE. Eksperci wyjaśniają, na czym polega ta strategia mobilizowania elektoratu "do walki o suwerenność", zamiast "przepisami dotyczącymi krzywizny banana".

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Źródło:
Konkret24

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Kuba Wojewódzki zdradził, kto wystąpi w kolejnym odcinku jego show. We wtorek na jego kanapie zasiądą aktor Michał Czernecki i influencerka Julia Żugaj. Start punktualnie o godzinie 22.40 w TVN i w Playerze. 

Julia Żugaj i Michał Czernecki gośćmi Kuby Wojewódzkiego

Julia Żugaj i Michał Czernecki gośćmi Kuby Wojewódzkiego

Źródło:
TVN24.pl

Już w najbliższą sobotę w szwedzkim Malmö odbędzie się 68. finał Konkursu Piosenki Eurowizji. Poprzedzą go dwa półfinały. Te odbędą się we wtorek 7 maja i czwartek 9 maja. Podczas nich wszystkich widzowie będą mogli głosować na swoje ulubione piosenki. Które z nich są obecnie najpopularniejsze?  

Najpopularniejsze piosenki Eurowizji 2024. Zestawienie  

Najpopularniejsze piosenki Eurowizji 2024. Zestawienie  

Źródło:
TVN24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24