"Nergal" nie stanie ponownie przed sądem. "Bezzasadna" kasacja prokuratury

TVN24

tvn24Darski został uniewinniony od zarzutu obrazy uczuć religijnych

Sąd Najwyższych oddalił w czwartek - jako bezzasadną - kasację prokuratora i oskarżyciela posiłkowego od wyroku uniewinniającego Adama Darskiego "Nergala". Muzykowi, który podczas jednego ze swoich koncertów podarł Biblię, zarzucano obrazę uczuć religijnych.

- Działanie Adama Darskiego nie było akceptowalne, ale nie wyczerpywało znamion przestępstwa - uznał SN, oddalając kasacje od wyroku uniewinniającego "Nergala" od zarzutu obrazy uczuć religijnych.

Chodzi o koncert z 2007 r., podczas którego lider grupy Behemoth rozrzucił wśród publiczności kartki Biblii, mówiąc m.in.: "Żryjcie to g...o!". Nazwał też Biblię "kłamliwą księgą", a Kościół katolicki - "największą zbrodniczą sektą". Kartki spalili później fani zespołu.

Jak podkreślił w uzasadnieniu sędzia Jacek Sobczak, wystąpienie Darskiego odnosiło się do określonego kręgu osób, zwolenników tego typu przekazu. Sąd zwrócił uwagę, że nikt ze zgromadzonych na koncercie nie zgłosił prokuraturze obrazy uczuć religijnych. - To nie jest tak, ze prokuratura ma badać, jak się człowiek zachowuje w swoim środowisku, swoim domu, czy nie narusza czyichś uczuć - powiedział sędzia Sobczak. Dodał, że pokrzywdzeni dowiedzieli się o sprawie z przekazu medialnego. - Nie jest prawdą, że dziennikarz ma prawo informować o wszystkim, co zaobserwował. Dziennikarza obowiązują działania zgodne z etyką zawodową i współżyciem społecznym - dodał sędzia. Jak zaznaczył, choć nie jest to przedmiotem analiz SN, można się zastanawiać, czy zamieszczenie w internecie fragmentu koncertu z darciem Biblii nie było złamaniem prawa autorskiego, bo to twórca decyduje, jak i gdzie swoje utwory chce umieszczać.

"Zaniechanie kontroli"

Kasacje do Sądu Najwyższego wniosła i prokuratura, i oskarżyciel posiłkowy. Domagali się uchylenia zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.

W lutym 2014 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku utrzymał w mocy wyrok sądu niższej instancji uniewinniający Darskiego od zarzutu obrazy uczuć religijnych.

W kasacji prokuratura, i oskarżyciel posiłkowy zarzucili sądowi okręgowemu "zaniechanie wszechstronnej kontroli odwoławczej oraz wybiórcze rozważenie zarzutów podniesionych przez prokuraturę w skardze apelacyjnej". Sąd Najwyższy już raz zajmował się tą sprawą w 2012 r. w związku z pytaniem prawnym, z którym zwrócił się rozpoznający apelację sąd okręgowy, co do wykładni przepisu art. 196 kk, mówiącego o obrazie uczuć religijnych.

W odpowiedzi Sąd Najwyższy wyraził pogląd prawny, że przestępstwo to popełnia ten, kto swoim zamiarem bezpośrednim lub ewentualnym obejmuje wszystkie znamiona występku.

Nergal o Biblii: Bardzo mnie inspiruje. My byśmy bez tej książki nie istnieli
tvn24

Autor: MAC//tka / Źródło: PAP