Działająca od czterech miesięcy Służba Ochrony Państwa obchodzi we wtorek swoje święto. W uroczystości z tej okazji weźmie udział prezydent Andrzej Duda. Życzenia funkcjonariuszom złożył minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.
- Po raz pierwszy w historii obchodzimy święto waszej służby, która przez ostatnie cztery miesiące przeszła znaczącą reformę. Dziękuję wszystkim tym z państwa, którzy podjęli się trudu tworzenia nowej formacji - powiedział w okolicznościowym nagraniu minister.
"Wasza postawa zasługuje na szacunek"
Minister szczególnie podziękował osobom, które mimo możliwości odejścia ze służby zdecydowały się w niej zostać.
- Wasza postawa zasługuje na szacunek i uznanie. Wasze doświadczenia przekazywane młodszym kolegom będą procentować w przyszłości. Życzę wszystkim państwu, aby kolejne lata przepełnione były sukcesami zawodowymi i osobistymi. Wszystkiego dobrego - powiedział.
W przeddzień święta SOP w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiono mszę świętą w intencji funkcjonariuszy. Przewodniczył jej biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek.
We wtorek w Belwederze odbędą się z kolei uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy.
SOP zamiast BOR
1 lutego weszła w życie ustawa, która powołała Służbę Ochrony Państwa w miejsce Biura Ochrony Rządu (BOR).
Wśród powodów zmiany władze podawały, że BOR był "niedofinansowany i bez odpowiednich uprawnień".
"Zlecony w 2015 roku przez kierownictwo MSWiA audyt wykazał ogromną skalę zaniedbań i zaniechań przede wszystkim w zakresie dramatycznego niedofinansowania budżetu formacji. Środki na funkcjonowanie formacji były pozyskiwane doraźnie i nie pozwalały na planowanie inwestycji" - można przeczytać na stronie internetowej SOP.
Ten sam audyt miał wskazywać na to, że "BOR był pozbawiony możliwości aktywnego pozyskiwania informacji o zagrożeniach".
Nie tylko ochrona VIP-ów
Obowiązki SOP nie ograniczają się tylko do działań ochronnych VIP-ów i najważniejszych obiektów. Służba ma też zadania polegające na rozpoznawaniu i zapobieganiu przestępstwom m.in. przeciwko Polsce, życiu lub zdrowiu, bezpieczeństwu powszechnemu, bezpieczeństwu w komunikacji, porządkowi publicznemu, zamachom i czynnej napaści, skierowanym przeciwko ochranianym osobom oraz bezpieczeństwu ochranianych obiektów.
Autor: PTD//rzw / Źródło: PAP,TVN24