Ofiary pedofilii stające przed diecezjalnymi trybunałami często są bezbronne wobec kościelnych formalności. Muszą składać przysięgi, zobowiązywać się do zachowania tajemnicy – to przykłady procedur narzuconych przez prawo kanoniczne, które dzięki umowie konkordatowej nie jest zupełnie oderwane od prawa państwowego. Materiał magazynu"Polska i Świat".
Ofiara księdza podczas składania zeznań przed diecezjalnym trybunałem musiała położyć rękę na Piśmie Świętym i powtarzać zobowiązanie mówienia nie tylko całej prawdy, ale też zachowania bezwzględnej tajemnicy – wynika z filmu "Tylko nie mów nikomu". To przykład procedur narzuconych przez prawo kanoniczne.
Mają one wyłącznie wewnętrzny charakter i obejmują sankcje w postaci zawieszenia kapłana, usunięcie z urzędu kościelnego lub wydalenie go ze stanu duchownego.
O tej ostatniej, najpoważniejszej karze, decyduje pięcioosobowy trybunał diecezjalny, powołany przez biskupa. W dwóch poprzednich wypadkach może to być nawet autorytarna decyzja biskupa.
Konkordat
Prawo kanoniczne – kościelne i prawo świeckie – państwowe nie są zupełnie oderwane, bo reguluje je umowa konkordatowa.
Zdaniem księdza profesora Wojciecha Góralskiego, "ta relacja wzajemna dwóch systemów prawnych jest w gruncie rzeczy przyjazna". - W kilkunastu przypadkach prawo kanoniczne odsyła nas do prawa świeckiego – dodaje.
W przypadku, gdy dochodzi do podejrzenia przestępstwa seksualnego wobec dzieci, sprawa wychodzi dalej, do Watykanu, a jej przebieg jest utajniony. Ofiara nic o niej nie wie.
- Jeśli chodzi o sprawy karne, to one nie są upublicznione z natury rzeczy, jest postępowanie i wyrok, ale same akta nie są jawne – powiedział ks. prof. Wojciech Góralski.
Papież ponad procedurami
Stanowisko Watykanu wobec problemu pedofilii w ostatnich latach ulegało zmianom. Ich symbolem był watykański szczyt poświęcony pedofilii, który ma zmienić dotychczasowy schemat.
- Funkcjonuje stereotyp, że zaatakować księdza, to jak zaatakować Kościół i zaatakować Boga. Ta mentalność jest wśród księży i wiernych – stwierdził jezuita Jacek Prusak.
Tyle, że ponad biskupami i wiążącymi ich procedurami, wedle prawa kanonicznego, stoi papież, który zdaniem ks. prof. Wojciecha Góralskiego "może też podjąć decyzję natychmiast".
- Na przykład natychmiast przenieść kapłana, biskupa czy nawet kardynała do stanu świeckiego. Papieża nie wiąże prawo czysto kościelne – powiedział.
W czerwcu do Polski przyjedzie bliski współpracownik Franciszka, arcybiskup Charles Scicluna z Malty, drugi sekretarz Kongregacji Nauki Wiary, od lat zaangażowany z ramienia Watykanu w dochodzenia w sprawie pedofilii.
Autor: asty/adso / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24