40 lat Solidarności. Rocznicowe materiały TVN24

Źródło:
tvn24.pl
Dominika Wielowieyska: odczuwałam wielką dumę z tego, co robił mój ojciec
Dominika Wielowieyska: odczuwałam wielką dumę z tego, co robił mój ojciecTVN24
wideo 2/5
Dominika Wielowieyska: odczuwałam wielką dumę z tego, co robił mój ojciecTVN24

Dziesiątki rozmówców i setki wspomnień. W przeddzień głównych uroczystości obchodów 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność" dziennikarze TVN24 przypominali wydarzenia ze Stoczni Gdańskiej.

40 lat temu, 31 sierpnia 1980 roku w Gdańsku zostały podpisane porozumienia między komisją rządową a komitetem strajkowym. Porozumienia Sierpniowe i powstanie Solidarności stały się początkiem przemian 1989 roku.

Sierpień'80. "Bohaterowie rośli nam z godziny na godzinę" >>>

Borusewicz nie zbliżył się do Sali BHP

To, co wydarzyło się w Gdańsku między 14 a 31 sierpnia 1980 roku, było przełomowe w wielu wymiarach, ale przede wszystkim dało początek wielkiemu społecznemu ruchowi. To był pierwszy wielki sukces rodzącej się Solidarności. Zniknęły podziały, zniknęła nieufność. Robotnicy słuchali inteligentów, inteligenci uczyli się od robotników. W niedzielę, w przeddzień głównych obchodów 40-lecia Porozumień Sierpniowych, dało się jednak zobaczyć istniejące współczesne podziały. 

Bogdan Borusewicz jest jednym z bohaterów sierpnia 1980. W niedzielę świętował w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Do Sali BHP, od której dzieliło go najwyżej 100 metrów, nawet się nie zbliżał. - Nie będę świętował tam, gdzie nie jestem zapraszany i gdzie jestem niemile widziany - tłumaczył w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską jeden z przywódców strajków z sierpnia 1980 roku. 

- Wałęsy nikt nie wymaże z historii. Tych wszystkich liderów, którzy strajkowali w Sierpniu 1980 roku, też się nie wymaże - zapewniał Bogdan Lis, działacz "Solidarności" z 1980 roku.

Wspomnienia córek opozycjonistów

Swoimi wspomnieniami z tamtych wydarzeń dzieliły się w niedzielnych "Faktach po Faktach" w TVN24 córki opozycjonistów i przedstawicieli Solidarności - szefowa Telewizji Biełsat Agnieszka Romaszewska-Guzy i dziennikarka "Gazety Wyborczej" Dominika Wielowieyska.

- Dla mnie to było szalenie interesujące i szalenie ciekawe. To był rok mojej matury. Byłam po maturze, a ponieważ byłam olimpijką, a więc nie musiałam zdawać egzaminów na studia, które wówczas były, to miałam najdłuższe wakacje mojego życia - mówiła Romaszewska-Guzy.

Agnieszka Romaszewska-Guzy o podpisywaniu Porozumień Sierpniowych: byłam tym niesłychanie podekscytowana
Agnieszka Romaszewska-Guzy o podpisywaniu Porozumień Sierpniowych: byłam tym niesłychanie podekscytowanaTVN24

"To był człowiek dynamit od zawsze"

O swoich wspomnieniach tamtych wydarzeń mówił na antenie TVN24 w rozmowie z Piotrem Jaconiem działacz opozycji demokratycznej w PRL Zbigniew Janas. W lipcu 1980 był on, wspólnie ze Zbigniewem Bujakiem, współorganizatorem strajku w ZM Ursus przeciwko podwyżkom cen, który zakończył się przyjęciem postulatów przez dyrekcję. Pod koniec sierpnia był z kolei współzałożycielem Robotniczego Komitetu Solidarności ze Strajkującymi Robotnikami Wybrzeża w ZM Ursus, a także członkiem delegacji do Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej.

Zbigniew Janas o pierwszym spotkaniu z Wałęsą
Zbigniew Janas o pierwszym spotkaniu z WałęsąTVN24

Janas wspominał między innymi swoje pierwsze spotkanie z ówczesnym przywódcą Solidarności Lechem Wałęsą. Doszło do niego, kiedy Janas przyjechał do strajkującej wówczas Stoczni Gdańskiej.

Andrzej Drzycimski: przekraczając bramę stoczni, miałem poczucie, że już nie wyjdę

Innym rozmówcą Piotra Jaconia był w niedzielę Andrzej Drzycimski. Kiedy usłyszał, że rozpoczął się strajk, nie wahał się. - No co mogłem zrobić? Jadę - wspominał rzecznik prezydenta Wałęsy, a w sierpniu 1980 roku dziennikarz. Zaznaczył, że "przekraczając bramę stoczni, miał poczucie, że już nie wyjdzie". Dziś tamto odczucie wspomina jako irracjonalne, ale dodał, że miał świadomość, iż dzieje się coś wielkiego i musi tam być, "i to za wszelką cenę".

- Najbardziej zdumiewała mnie taka młodość tego protestu. Jak zacząłem się temu przyglądać bardziej reportersko, to zobaczyłem, że są trzy warstwy tego układu, który powstał. Pierwsza to młodzi naładowani ludzie, druga to osoby już z jakimś doświadczeniem i wreszcie młodzi pisarze i poeci, którzy wnieśli intelektualny powiew - wspominał.

Andrzej Drzycimski w rozmowie z Piotrem Jaconiem
Andrzej Drzycimski w rozmowie z Piotrem Jaconiem- Najbardziej zdumiewała mnie taka młodość tego protestu. Jak zacząłem się temu przyglądać bardziej reportersko, to zobaczyłem, że są trzy warstwy tego układu, który powstał. Pierwsza to młodzi naładowani ludzie, druga to osoby już z jakimś doświadczeniem i wreszcie młodzi pisarze i poeci, którzy wnieśli intelektualny powiew - wspominał. TVN24

Piotr Jacoń jest również autorem reportażu "Solidarność Wałęsów", który wydarzenia sierpnia 80' ukazuje oczyma rodziny Lecha Wałęsy. Materiał w całości można oglądać w platformie TVN24 GO. Zostanie on również wyemitowany w poniedziałek o godz. 20.30 w programie "Czarno na białym" w TVN24.

Ludwika Wujec wspomina Porozumienia Sierpniowe

Rozmówczynią Jaconia była także działaczka opozycji demokratycznej w PRL Ludwika Wujec, wdowa po zmarłym niedawno opozycjoniście Henryku Wujcu.

- Ja miałam przede wszystkim taką radochę, że zaraz po podpisaniu tych porozumień odezwał się telefon, bo były wyłączone. Pierwsza osoba, która do mnie zadzwoniła, to był Mirek Chojecki [Mirosław Chojecki, jeden z działaczy opozycyjnych - red.], który zadzwonił do mnie, że jest, a on przecież siedział [w więzieniu - red.]. Więc wyszedł. Jak on wyszedł, to znaczy, że wyjdą. I rzeczywiście, po chwili odezwał się mój mąż, który też siedział i który też wyszedł. Więc pierwsza to była radocha - opisywała Ludwika Wujec.

Ludwika Wujec o tym, co czuła po podpisaniu Porozumień Sierpniowych
Ludwika Wujec o tym, co czuła po podpisaniu Porozumień SierpniowychTVN24

Maciej Grzywaczewski: to był taki moment, w którym bardzo dużo można było zmienić w świadomości ludzi

Maciej Grzywaczewski, były działacz antykomunistyczny i współautor historycznych tablic z 21 postulatami stoczniowców, w rozmowie z Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku powiedział, że to, co zdarzyło się w Gdańsku 40 lat temu, to było coś wielkiego. Zaznaczył, że porozumienia, które wówczas podpisano, "gwarantowały stronie społecznej, opozycyjnej, instytucję, która może legalnie funkcjonować, która ma jakiś duży zakres swobody i niezależności".

- To był taki moment, w którym bardzo dużo można zmienić w świadomości ludzi, że może się udać, że ta władza nie jest niezniszczalna, że ona kiedyś wreszcie też się podda. To było niezwykle ważne dla ludzi wówczas - mówił.

W czwartym dniu strajku Maciej Grzywaczewski i Arkadiusz Rybicki wypisali na drewnianych tablicach 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Tablice w 2003 roku trafiły na listę najważniejszych dokumentów ludzkości "Pamięć świata" UNESCO.

"Myśmy to pisali, a z radia leciało przemówienie Gierka"
"Myśmy to pisali, a z radia leciało przemówienie Gierka"TVN24

Bogdan Borusewicz w TVN24 wspominał wydarzenia sprzed 40 lat

Obecny senator Koalicji Obywatelskiej i wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, który był jednym z organizatorów strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku, wspominał we "Wstajesz i weekend" w rozmowie z Piotrem Jaconiem wydarzenia sprzed 40 lat.

- Ja byłem liderem do strajku, tej grupy, która ten strajk organizowała. Ja go przygotowałem i odpaliłem. A potem byłem cały czas w strajku, pilnowałem, żeby nie popełnić żadnego błędu i żeby iść do przodu. Lech Wałęsa został liderem w czasie strajku, był już liderem strajkowym - wyjaśniał.

Obecny senator KO wskazywał, że nie mógł stanąć na czele strajku, ponieważ był członkiem Komitetu Obrony Robotników. - Organizacji jawnej, ale nielegalnej, którą ówczesna władza uważała za największego wroga, największego przeciwnika - podkreślił Borusewicz.

- Jeżeli stanąłbym na czele strajku, to ten strajk mógłby zakończyć się inaczej. Choćby użyciem siły. A cała taktyka, którą wtedy pilnowałem i była realizowana, była taka, żeby drugiej strony nie dociskać do ściany. (…) Bezpieka wiedziała oczywiście, że ja jestem tutaj i co to za grupa kieruje strajkiem, ale nie można było dociskać do ściany, bo chodziło o rzeczy większe, a nie jakieś interesy osobiste - kontynuował. Według opozycjonisty z czasów PRL, "nikt nie miał wtedy interesu osobistego, dlatego że nie było interesem osobistym, w razie przegrania, pójść na wiele lat do więzienia". - A taka była perspektywa, w razie przegrania tego strajku wszyscy byśmy poszli do więzienia - wyjaśniał.

Borusewicz: cały czas byliśmy jedną grupą i te zasadnicze decyzje były podejmowane wspólnie
Borusewicz: cały czas byliśmy jedną grupą i te zasadnicze decyzje były podejmowane wspólnieTVN24

Rozmowy Magdy Łucyan: Sierpień '80

Bohaterami cyklu Magdy Łucyan "Sierpień '80" są: Bogdan Oleszek, Irena Oleszek, Zbigniew Lis, Barbara Szczepuła i Bogdan Lis. Rozmowy Magdy Łucyan dostępne w TVN24 GO.

Sierpień '80. Rozmowy Magdy Łucyan na TVN24 GO >>>

Sierpień '80. Rozmowy Magdy Łucyan
Sierpień '80. Rozmowy Magdy ŁucyanTVN24

- Walczyliśmy o lepsze jutro, nie wiedząc, że to może się aż tak udać na tamten czas. To nie tylko rozlało się na Gdańsk. To się rozlało na wiele innych miast, praktycznie na całą Polskę, ale i Europę. Wszyscy uwierzyli, że ta władza komunistyczna to nie jest taki beton, którego nie można skruszyć - wspominał w rozmowie z Magdą Łucyan Bogdan Oleszek.

Irena Oleszek opowiada, jak "stała pod stocznią, pociąg elektryczny jechał w kierunku Wrzeszcza, okna się otwierały i wszyscy pokazywali znak zwycięstwa". - To dodawało otuchy, że wszystko idzie w dobrym kierunku - mówiła.

Magda Łucyan we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 opowiadała o swoim cyklu Sierpień '80
Magda Łucyan we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 opowiadała o swoim cyklu Sierpień '80TVN24

Kanclerz Niemiec w rocznicę Sierpnia '80

Do wydarzeń z 1980 roku nawiązuje kanclerz Niemiec Angela Merkel w nagraniu, opublikowanym w sobotę na oficjalnych profilach niemieckiego rządu w mediach społecznościowych.

- Bardzo dobrze pamiętam decydujące dni sierpnia 1980 roku. Pracownice i pracownicy Stoczni Lenina w Gdańsku stanowczo sprzeciwili się socjalistycznemu reżimowi i pokojowo protestowali o prawo do współdecydowania - opowiada Merkel w nagraniu.

Angela Merkel wspomina protesty w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku
Angela Merkel wspomina protesty w Stoczni Gdańskiej w 1980 rokuTVN24/YouTube/Bundesregierung

Biało-czerwona Niagara

40-lecie Solidarności zostało również upamiętnione w Stanach Zjednoczonych. Wodospad Niagara został podświetlony na biało-czerwono.

Niagara w biało-czerwonych barwach Twitter.com/@P_Zuchowski

Iluminacja w polskich barwach narodowych trwała od godziny 22 do 22.15 czasu miejscowego. Jej podziwianiu sprzyjała pogoda.

Ostatni raz Niagara podświetlana była tego rodzaju specjalną iluminacją 15 sierpnia - pomarańczowy, biały i zielony nawiązywały wtedy do 74. rocznicy niepodległości Indii.

Od Białorusi po Peru. Przypominają o Solidarności

"Solidarność" zagościła w ostatnich dniach w mediach w wielu krajach. Artykuły o jej ideałach i polskiej drodze do wolności powstają w w ramach projektu "Opowiadamy Polskę światu - Polska Solidarność" z okazji 40-lecia powstania Solidarności. Autorami są między innymi premier Mateusz Morawiecki, wybitny amerykański historyk Timothy Snyder, a także znany reporter "Washington Post" Michael Dobbs.

Autorka/Autor:pqv, kb//now

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

40-letnia kobieta i 6-letnie dziecko zginęli w pożarze domu i budynku warsztatowego, do którego doszło nad ranem w miejscowości Łąki Tczewskie (woj. pomorskie). Do szpitala trafił ranny mężczyzna.

Nocny pożar w Łąkach Tczewskich. Nie żyją dwie osoby, w tym dziecko

Nocny pożar w Łąkach Tczewskich. Nie żyją dwie osoby, w tym dziecko

Źródło:
TVN24, PAP

Komisja do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich będzie w jakiś sposób przedłużeniem działania tych służb, które funkcjonowały przez lata - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" szef sejmowej komisji do spraw służb specjalnych Marek Biernacki z PSL-Trzeciej Drogi. Komplementował jej przewodniczącego generała Jarosława Stróżyka, który ma duży autorytet "na europejskim rynku służb specjalnych".

Marek Biernacki: ja jestem pistolero, a on jest osobą wyważoną

Marek Biernacki: ja jestem pistolero, a on jest osobą wyważoną

Źródło:
TVN24

Aż 71 pasażerów odniosło obrażenia w wyniku gwałtownych turbulencji, do jakich doszło podczas wtorkowego lotu boeinga z Londynu do Singapuru. Maszyna awaryjnie lądowała w Bangkoku. Zapinanie pasów bezpieczeństwa jest "sprawą życia lub śmierci" - taki wniosek można wysnuć dzień po incydencie, wskazuje Reuters. Jako przyczynę tragicznego incydentu wskazuje się możliwe zaistnienie tak zwanych turbulencji czystego nieba.

Śmierć w samolocie, wzrosła liczba rannych. Winne niewykrywalne turbulencje "czystego nieba"?

Śmierć w samolocie, wzrosła liczba rannych. Winne niewykrywalne turbulencje "czystego nieba"?

Źródło:
PAP, Reuters

Zapowiada się kolejny burzowy dzień. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla większości kraju, w tym ostrzeżenia drugiego stopnia dla 12 województw. Prognozowane są bardzo silne opady deszczu, grad, a wiatr ma osiągać w porywach nawet około 80 kilometrów na godzinę.

Będzie niebezpiecznie. Ostrzeżenia drugiego stopnia w 12 województwach

Będzie niebezpiecznie. Ostrzeżenia drugiego stopnia w 12 województwach

Źródło:
IMGW

W pierwszym kwartale 2024 roku Polacy kupili aż 800 domów oraz apartamentów na Półwyspie Iberyjskim - informuje Registradores de Espana. To wzrost o 21 procent w porównaniu do ubiegłego kwartału oraz trzykrotnie więcej niż w przedpandemicznym pierwszym kwartale 2019 roku - dodaje w środowym wydaniu "Puls Biznesu".

Polacy masowo kupują te nieruchomości. Padł rekord

Polacy masowo kupują te nieruchomości. Padł rekord

Źródło:
PAP

Właściciel platformy X Elon Musk zabrał głos w sprawie zarządzenia prezydenta Rafała Trzaskowskiego o standardach równego traktowania w stołecznym ratuszu. Stwierdził, że to "kopiowanie głupich rzeczy z Ameryki".

Elon Musk komentuje zarządzenie Trzaskowskiego. "Kopiują głupie rzeczy z Ameryki"

Elon Musk komentuje zarządzenie Trzaskowskiego. "Kopiują głupie rzeczy z Ameryki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Załamanie się systemów demokratycznych, katastrofa ekologiczna na globalną skalę, utrata zdolności rozróżniania prawdy od fałszu i przejęcie władzy przez miliarderów to zaledwie cztery z 35 wytypowanych zagrożeń, przed którym stanie w najbliższych latach świat. Tak wynika z raportu ekspertów przygotowanego dla rządu Kanady.

35 zagrożeń dla świata. Jedno już w ciągu trzech lat. Raport

35 zagrożeń dla świata. Jedno już w ciągu trzech lat. Raport

Źródło:
PAP

Prezydent Francji poleciał do Nowej Kaledonii, terytorium zamorskiego Francji. Wizyta nie była zaplanowana i nie wiadomo nawet, ile potrwa. Nową Kaledonią wstrząsnęły w ostatnich tygodniach zamieszki. Paryż w odpowiedzi wprowadził tam po raz pierwszy od 40 lat stan wyjątkowy. Sytuacja wciąż jest niepewna.

Ulice płonęły. Macron poleciał na daleki Pacyfik do niespokojnej Nowej Kaledonii. Nie wiadomo, na jak długo

Ulice płonęły. Macron poleciał na daleki Pacyfik do niespokojnej Nowej Kaledonii. Nie wiadomo, na jak długo

Źródło:
PAP

Mężczyzna oskarżony w Wielkiej Brytanii o szpiegostwo na rzecz Hongkongu, został znaleziony martwy w parku - poinformowała we wtorek brytyjska policja. Matthew Trickett został aresztowany na początku miesiąca wraz z dwoma innymi mężczyznami w ramach tego samego śledztwa. Wszyscy zostali zwolnieni za kaucją, ale mieli w tym tygodniu stawić się na rozprawie.

Był oskarżony o szpiegostwo, został znaleziony martwy w parku

Był oskarżony o szpiegostwo, został znaleziony martwy w parku

Źródło:
PAP

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podjął decyzję o zawieszeniu Grzegorza Tobiszowskiego w prawach członka partii i wystąpił do rzecznika dyscypliny partyjnej z wnioskiem zmierzającym do jego wykluczenia ze struktur partii - poinformował rzecznik ugrupowania Rafał Bochenek. Dodał, że podjęto taką decyzję "wobec kolejnych, oburzających doniesień medialnych". Onet napisał, że europoseł znęcał się nad swoją partnerką.

"Kompletnie nieakceptowalne zachowanie". Zawieszenie i wniosek o wykluczenie z PiS

"Kompletnie nieakceptowalne zachowanie". Zawieszenie i wniosek o wykluczenie z PiS

Źródło:
Onet, Rzeczpospolita, PAP

W jednym z hoteli w Buenos Aires doszło do wstrząsającej zbrodni. Ktoś wrzucił do pokoju koktajl Mołotowa. W płomieniach zginęły cztery kobiety, przeżyła tylko jedna. - Zostały podpalone za to, że były lesbijkami - nie mają wątpliwości aktywiści. W geście sprzeciwu w stolicy Argentyny odbyły się demonstracje. Tymczasem prezydent Javier Milei odmawia przyznania, że w kraju dochodzi do przemocy ze względu na orientację seksualną. Komentatorzy twierdzą, że po objęciu przez niego urzędu rozpoczął się proces podważania wartości, którymi dotąd kierowała się Argentyna.

Wstrząsająca zbrodnia w pokoju hotelowym

Wstrząsająca zbrodnia w pokoju hotelowym

Źródło:
El Pais

Grzegorz Tobiszowski został zawieszony w prawach członka PiS w związku z "oburzającymi doniesieniami medialnymi". Krzysztof Jurgiel uderza w Jacka Sasina i zapowiada, że rozważy pozew wobec Jarosława Kaczyńskiego. Z kolei Pałac Kensington wydał nowe oświadczenie w sprawie księżnej Kate. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 22 maja.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 22 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 22 maja

Źródło:
tvn24.pl, PAP, TVN24, Reuters

Policjanci z Piaseczna przestrzegają przed wchodzeniem na ulicę zza pojazdu i pokazują nagranie. Kamera monitoringu zarejestrowała niebezpieczną sytuację. 55-latek wpadł wprost pod koła jadącej skody.

Wyszedł zza stojącego auta prosto pod nadjeżdżający samochód

Wyszedł zza stojącego auta prosto pod nadjeżdżający samochód

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sejmowa komisja śledcza do spraw wyborów korespondencyjnych będzie kontynuowała przesłuchanie Mateusza Morawieckiego. Były premier jest przesłuchiwany w związku z wydanymi przez niego decyzjami - polecenia Poczcie Polskiej podjęcia i realizacji "czynności zmierzających do przygotowania przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP w 2020 r. w trybie korespondencyjnym" i zobowiązania PWPW do wydrukowania pakietów wyborczych. Początek obrad komisji przewidziano na godzinę 13.

Dziś kolejne przesłuchanie Morawieckiego. Odpowie w sprawie nieścisłości w zeznaniach

Dziś kolejne przesłuchanie Morawieckiego. Odpowie w sprawie nieścisłości w zeznaniach

Źródło:
PAP

Flagowy program mieszkaniowy rządu stoi pod znakiem zapytania. Prace utykają, ostro krytykuje go Lewica. Jeśli programu Mieszkanie na start nie będzie, rynek się ustabilizuje, a ceny mieszkań spadną - informuje w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".

"Sytuacja jest dziwna". Ważą się losy rządowego programu 

"Sytuacja jest dziwna". Ważą się losy rządowego programu 

Źródło:
PAP

Policja w Los Angeles i Agencja do Walki z Narkotykami (DEA) rozpoczęły wspólne dochodzenie w sprawie okoliczności śmierci gwiazdy "Przyjaciół" Matthew Perry'ego. Aktor zmarł z powodu ostrego działania ketaminy, leku dostępnego na receptę.

Policja w Los Angeles wszczyna śledztwo w sprawie śmierci aktora Matthew Perry'ego

Policja w Los Angeles wszczyna śledztwo w sprawie śmierci aktora Matthew Perry'ego

Źródło:
"The Guardian"

819 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. W ciągu doby Rosjanie wielokrotnie ostrzeliwali rakietami terytorium Ukrainy, dokonali 367 uderzeń dronami kamikadze oraz prowadzili intensywny ostrzał pozycji ukraińskich wojsk i miejscowości przy użyciu różnych typów uzbrojenia - poinformował wieczorem Sztab Generalny ukraińskiej armii. Co wydarzyło się w Ukrainie w ostatnich godzinach.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Książę, były sędzia i parlamentarzysta oraz emerytowani wojskowi oficerowie znaleźli się wśród dziewięciu osób, które stanęły w Niemczech przed sądem w związku z podejrzeniem spisku przeprowadzonego przez tak zwanych Obywateli Rzeszy. Ich celem było obalenie rządu - uważa prokuratura.

Książę, sędzia, byli wojskowi i rosyjski ślad. Chcieli zniszczyć Niemcy od środka, ruszył proces

Książę, sędzia, byli wojskowi i rosyjski ślad. Chcieli zniszczyć Niemcy od środka, ruszył proces

Źródło:
PAP

We wtorek samolot z Londynu do Singapuru miał bardzo silne turbulencje. Dzafran Azmir, 28-letni student, który był na pokładzie, powiedział agencji Reutera, że samolot "zaczął nagle przechylać się i drżeć". Dodał, że "wszyscy pasażerowie, którzy nie mieli zapiętych pasów bezpieczeństwa, zostali wbici w sufit". Allison Barker, której syn był na pokładzie, powiedziała BBC, że czas, w którym czekała na wieści o samolocie to były "najdłuższe dwie godziny w jej życiu".

"Nagle się wzniosłem i uderzyłem w sufit". Co mówią pasażerowie "przerażającego lotu"

"Nagle się wzniosłem i uderzyłem w sufit". Co mówią pasażerowie "przerażającego lotu"

Źródło:
Reuters, BBC, PAP

Prezydent Andrzej Duda skierował pismo do marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie zwołania posiedzenia Zgromadzenia Narodowego w Gnieźnie w 2025 roku z okazji tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego.

Prezydent pisze do marszałka Sejmu. Chodzi o koronację Bolesława Chrobrego

Prezydent pisze do marszałka Sejmu. Chodzi o koronację Bolesława Chrobrego

Źródło:
PAP

Pocztowa Solidarność zwróciła się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o udzielenie wsparcia w walce z "zatrzymaniem bezmyślnej transformacji, będącej faktycznie początkiem likwidacji Poczty Polskiej" oraz rozpoczęcie debaty publicznej na temat przyszłości spółki. Według związkowców spółka nie powinna być traktowana jako projekt biznesowy, ale strategiczny podmiot o istotnym znaczeniu dla funkcjonowania państwa.

"Potężna" redukcja etatów, "pierwszy krok do likwidacji"

"Potężna" redukcja etatów, "pierwszy krok do likwidacji"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ursula von der Leyen stwierdziła, że "tarcza obrony powietrznej" mogłaby być "wspólnym europejskim projektem". Szefowa Komisji Europejskiej przyznała, że jest zwolenniczką takiego rozwiązania. - Jeśli byłaby na to zgoda, musimy znaleźć finansowanie albo w postaci składek krajowych, albo nowych, własnych zasobów - mówiła w czasie debaty czworga kandydatów na nowego przewodniczącego KE.

Szefowa KE: jestem zwolenniczką tarczy obrony powietrznej jako wspólnego europejskiego projektu

Szefowa KE: jestem zwolenniczką tarczy obrony powietrznej jako wspólnego europejskiego projektu

Źródło:
PAP

Rosyjska Flota Czarnomorska straciła ostatni okręt przenoszący pociski manewrujące. Zniszczenie małego okrętu rakietowego Cyklon potwierdził we wtorek Sztab Generalny ukraińskiej armii.

Strategiczne i celne uderzenie Ukraińców

Strategiczne i celne uderzenie Ukraińców

Źródło:
PAP

Pedro Soares dos Santos, stojący na czele Jeronimo Martins, do której należy między innymi sieć sklepów Biedronka, zarabia ponad 232 razy więcej, niż wynosi przeciętne wynagrodzenie pracownika tej grupy - oszacował portugalski tygodnik "Expresso". Jak czytamy w artykule, "firma ta figuruje na liście spółek giełdowych jako jedna z najniższymi kosztami przeznaczanymi na wypłaty dla swoich pracowników".

Szef zarabia 232 razy więcej od pracowników

Szef zarabia 232 razy więcej od pracowników

Źródło:
PAP

Rada Unii Europejskiej przyjęła we wtorek pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji (AI). Dzielą one tę technologię na cztery kategorie: oprogramowanie wysokiego ryzyka, ograniczonego i minimalnego wpływu oraz systemy nieakceptowalne. Te ostatnie będą w UE zakazane.

Pierwsze takie przepisy na świecie

Pierwsze takie przepisy na świecie

Źródło:
PAP, Reuters

Burze z gradem przeszły w poniedziałek nad północną Holandią. Zjawiskom towarzyszyły ulewy, które spowodowały poważne podtopienia. W niektórych wioskach opady były tak intensywne, że woda i grad wdzierały się do budynków przez system kanalizacji.

Sto litrów deszczu na metr kwadratowy w godzinę. "Grad wylewał się z toalet"

Sto litrów deszczu na metr kwadratowy w godzinę. "Grad wylewał się z toalet"

Źródło:
Reuters, rtl.nl, Hart van Nederland

Dyrektor miejskiego szpitala Żeromskiego w Krakowie Lech Kucharski kupił w marcu odchodzącemu wtedy prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu cygara, a wydatek pokrył z kasy zarządzanej przez niego placówki. Gdy o sprawę spytał dziennikarz, dyrektor wpłacił na rzecz szpitala darowiznę, co dla urzędników kończy sprawę.

Dyrektor za pieniądze szpitala kupił cygara dla odchodzącego prezydenta

Dyrektor za pieniądze szpitala kupił cygara dla odchodzącego prezydenta

Źródło:
tvn24.pl

Jeszcze przez kilka dni można zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach europejskich oraz potrzebę skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego. Dotyczy to wyborców z niepełnosprawnością oraz tych powyżej 60. roku życia. Termin upływa 27 maja.

Ostatnie dni na ważne zgłoszenie przed eurowyborami. Termin do 27 maja

Ostatnie dni na ważne zgłoszenie przed eurowyborami. Termin do 27 maja

Źródło:
tvn24.pl

Policja ustala okoliczności zdarzenia na warszawskich Bielanach, gdzie znaleziono we wtorek rannego mężczyznę. Poszkodowany został przewieziony do szpitala, a w sprawie zatrzymano jedną osobę.

Mężczyzna z raną ciętą szyi leżał przed blokiem

Mężczyzna z raną ciętą szyi leżał przed blokiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Hiszpania ogłosiła obniżenie rangi stosunków z Argentyną i odwołała swoją ambasadorkę w Buenos Aires. To reakcja na słowa prezydenta Argentyny Javiera Mileia, który w niedzielę w Madrycie nazwał żonę hiszpańskiego premiera Pedro Sancheza, Begonę Gomez, "skorumpowaną".

Skandal po słowach prezydenta Argentyny. Hiszpania "definitywnie" odwołała ambasadora z Buenos Aires

Skandal po słowach prezydenta Argentyny. Hiszpania "definitywnie" odwołała ambasadora z Buenos Aires

Źródło:
PAP

Część klientów może już korzystać z dodatkowego zabezpieczenia, które wprowadzają obecnie banki w Polsce - poinformował na konferencji doradca Narodowego Banku Polskiego. Jest nim analiza behawioralna, która bada i zapamiętuje nasz sposób posługiwania się urządzeniem elektronicznym. Niezbędna jest jednak wyrażona przez klienta zgoda na użycie przez bank tego zabezpieczenia.

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Źródło:
PAP

Dla rodziców wcześniaków pięć miesięcy urlopu macierzyńskiego to dramatycznie mało. Na szczęście, ma się to zmienić. Rząd planuje mechanizm "tydzień za tydzień" - tydzień wydłużonej hospitalizacji, tydzień wydłużonego urlopu macierzyńskiego, aż do 8 tygodni ekstra.

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Źródło:
Fakty TVN

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl