Senatorowie chcą ustanowienia nowego odznaczenia

Był Krzyż Wschodni, teraz będzie też Krzyż Zachodni
Był Krzyż Wschodni, teraz będzie też Krzyż Zachodni
Krzyż Zachodni przyznawany ma być przez prezydenta RP obcokrajowcom, którzy w latach 1939-89 udzielali pomocy Polakom represjonowanym przez reżim hitlerowski lub władze komunistyczne. Projekt takiej ustawy przyjęli we wtorek członkowie trzech senackich komisji.

We wtorek trzy senackie komisje: Kultury i Środków Przekazu, Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą oraz Ustawodawcza, wspólnie rozpatrywały poselski projekt ustawy o powołaniu nowego odznaczenia. Senatorowie jednogłośnie przyjęli projekt ustanowienia Krzyża Zachodniego, którym honorowani byliby obcokrajowcy - zarówno osoby jak i instytucje - którzy w latach 1939-89, czyli w okresie obejmującym II wojnę światową i PRL, nieśli pomoc obywatelom RP.

Uzasadnienie projektu

W uzasadnieniu projektu ustawy napisano, że Krzyż Zachodni przyznawany byłby tym, którzy "udzielali schronienia lub innego rodzaju pomocy zarówno militarnej jak i cywilnej, w tym charytatywnej Polakom lub obywatelom polskim w obliczu zagrożenia życia, represjonowanym, prześladowanym, deportowanym, więzionym lub zmuszonym do emigracji, przez okupanta niemieckiego oraz władze komunistyczne w Polsce powojennej".

Zakłada się, że odznaczenie nadawane byłoby zarówno osobom żyjącym, jak i pośmiertnie - np. lotnikom RAF, rodzinom nowozelandzkim, które zaopiekowały się dziećmi wyprowadzonymi z ZSRR wraz z armią Andersa, politykom wspierającym rząd RP na uchodźstwie oraz opozycję w PRL (np. prezydentów USA od Harry'ego Trumana do Ronalda Regana), czy organizacjom takim jak Caritas.

"Bliźniacze" odznaczenie

W projekcie ustawy zaznaczono, że nie odnosi się ona do osób udzielających pomocy Polakom z terenów byłego ZSRR - oni honorowani będą ustanowionym w listopadzie Krzyżem Wschodnim. Krzyż Zachodni - w zamierzeniu projektodawców tego odznaczenia - ma być "bliźniaczym" odznaczeniem wobec Krzyża Wschodniego. Projekt powołania Krzyża Zachodniego oparty jest na rozwiązaniach przyjętych w ustawie o ustanowieniu Krzyża Wschodniego.

Odznaczenie ma mieć formę metalowego krzyża równoramiennego o wymiarach 40 na 40 mm. Na stronie licowej umieszczona ma być okrągła tarcza pokryta karmazynową emalią z wizerunkiem Orła Białego w koronie zamkniętej krzyżem wg wzoru wprowadzonego przez prezydenta RP na uchodźstwie z 1956 r. Na ramionach krzyża ma widnieć napis "Pro auxilio Polonis".

Szczegółowy tryb przyznawania Krzyża Zachodniego ma określić prezydent RP w drodze rozporządzenia. Wnioski o nadanie tego odznaczenia ma kierować do prezydenta, po uzyskaniu pozytywnej opinii prezesa IPN, minister Spraw Zagranicznych z inicjatywy własnej lub stowarzyszeń kombatanckich, organizacji społecznych, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz osób prywatnych.

Autor: KB/ja / Źródło: PAP

Czytaj także: