Senator Krzysztof Kwiatkowski w "Jeden na Jeden" komentował między innymi projekt nowelizacji ustawy medialnej, nazywany lex TVN. - Nie mam żadnej wątpliwości, że lex TVN nigdy nie wejdzie w życie - stwierdził.
- Są pewne rzeczy, które w normalnych, demokratycznych państwach, łączą wszystkich obywateli. Taką rzeczą jest wolność wypowiedzi, swoboda korzystania z informacji - mówił. - Nie mam żadnej wątpliwości, że lex TVN, ustawa, która jak powiedział poseł Marek Suski, ma służyć wyłącznie temu, żebyśmy uzyskali jakiś wpływ na program telewizyjny stacji TVN, nigdy nie wejdzie w życie, bo narusza te podstawowe wartości, nam wszystkim bliskie - zaznaczył.
Dodał, że jest pewien, że nie będzie większości dla uchwalenia lex TVN. - Jednym z elementów, który się do tego przyczynia, jest ten bardzo dobry, zdroworozsądkowy rys podejścia do wielu spraw, który widać na przykład wśród posłów Porozumienia Jarosława Gowina - powiedział Kwiatkowski.
Projekt anty-TVN i koncesja dla TVN24
Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła 7 lipca do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. "Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - napisano w uzasadnieniu. W zgodnej opinii komentatorów zmiany wymierzone są w niezależność TVN.
Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu podczas posiedzenia 27 lipca przyjęła wraz z poprawkami projekt nowelizacji ustawy medialnej.
TVN24 wciąż czeka na przedłużenie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji koncesji, która wygasa 26 września. Wniosek o jej przedłużenie został złożony w lutym 2020 roku. KRRiT twierdzi, że problem leży w "sytuacji właścicielskiej" grupy TVN.
Zarząd stacji w oświadczeniu napisał, że w 2015 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN. Od 2016 roku - w takich samych warunkach właścicielskich - KRRiT wydała już koncesje dla kanałów TVN24 BiS, TTV i TVN International West. W sprawie koncesji dla TVN24 odbyły się w ostatnich dniach dwa głosowania w KRRiT. Nie doszło jednak do żadnych rozstrzygnięć.
Właścicielem TVN jest Discovery poprzez spółkę zależną Polish Television Holding BV w Holandii, a więc należącą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Verconer / Shutterstock