Zaproponowane przez senackie komisje poprawki do nowelizacji Kodeksu karnego zakładają wydłużenie vacatio legis z pół roku do roku, a także zmianę w paragrafie odnoszącym się do zgwałcenia osoby poniżej 15 lat lub ze szczególnym okrucieństwem. Poprawki do nowelizacji zgłosili przewodniczący Komisji Ustawodawczej senator Krzysztof Kwiatkowski z Koalicji Obywatelskiej i senator Jacek Trela z Trzeciej Drogi.
Dyskusja nad nowelizacją Kodeksu karnego odbyła się na wspólnym posiedzeniu Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Praw Człowieka i Praworządności. Nowelizację z poprawkami poparło 14 senatorów, dwóch się wstrzymało. Nie było głosów przeciwko.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Seks "na śpiocha" za pół roku w świetle prawa będzie gwałtem? "Nikt nie robi nam tutaj łaski"
Komisje zaproponowały dwie poprawki. Jedna z nich zakłada, że nowelizacja wejdzie w życie po upływie roku, a nie sześciu miesięcy od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Kolejna odnosi się do kary przewidzianej w Kodeksie karnym za zgwałcenie osoby poniżej 15 lat lub ze szczególnym okrucieństwem, lub gdy następstwem jest ciężki uszczerbek na zdrowiu.
Art. 197 par. 4 Kodeksu karnego według propozycji senackich komisji miałby brzmieć: "Jeżeli sprawca dopuszcza się zgwałcenia wobec małoletniego poniżej 15 lat poprzez doprowadzenie go do obcowania płciowego przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem lub gdy sprawca czynu określonego w par. 1-3 (zgwałcenie, wymuszenie czynności seksualnej - red.) działa ze szczególnym okrucieństwem lub następstwem tego czynu jest ciężki uszczerbek na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 5 lat albo karze dożywotniego pozbawienia wolności".
Poprawki do nowelizacji zgłosili przewodniczący Komisji Ustawodawczej senator Krzysztof Kwiatkowski z Koalicji Obywatelskiej i senator Jacek Trela z Trzeciej Drogi.
Dyskusje nad poprawką dotyczącą wykorzystania bezradności innej osoby
Ostatecznie komisje nie poddały głosowaniu trzeciej zgłoszonej poprawki dotyczącej art. 198 Kodeksu karnego.
Kwiatkowski poinformował, że po uzgodnieniu prezydia komisji wycofały ją. Dodał, że ponowne zgłoszenie poprawki na posiedzeniu plenarnym zależy od tego, czy uda się ją do tego czasu dopracować.
Poprawka ta m.in. usuwa z artykułu 198, dotyczącego wykorzystania bezradności innej osoby (upośledzenie, choroba psychiczna), fragment: "lub innego zakłócenia czynności psychicznych". Legislatorzy argumentowali, że jest on zbędny ze względu na wprowadzony nowelizacją par. 1a mówiący o karze dla osoby, która "doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, wykorzystując brak możliwości rozpoznania przez nią znaczenia czynu lub pokierowania swoim postępowaniem".
Zaostrzenie kary za gwałt
Ponadto poprawka senackich komisji zakłada w takiej sytuacji wyższy wymiar kary w przypadku obcowania płciowego (od dwóch do 15 lat pozbawienia wolności) niż w przypadku poddania się albo wykonania innej czynności seksualnej (od sześciu miesięcy do ośmiu lat).
Według nowelizacji Kodeksu karnego z 28 czerwca 2024 r. za zgwałcenie uznawane będzie doprowadzenie innej osoby do obcowania płciowego przemocą, groźbą bezprawną, podstępem lub w inny sposób mimo braku zgody. Ma za to grozić od dwóch do 15 lat pozbawienia wolności.
Zgodnie z Kodeksem karnym w obowiązującym brzmieniu "kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 15".
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Gzell/PAP/EPA