"Z zadowoleniem przyjąłem wczorajszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który ma na celu wyjaśnienie prawne i konstytucyjne sytuacji" - napisał w oświadczeniu sekretarz generalny Rady Europy Thorbjørn Jagland. Dodał, że wyrok TK powinien zostać teraz "w pełni wykonany".
Oświadczenie szefa Rady Europy można znaleźć na stronie internetowej tej instytucji.
"Ostatnio w Polsce narodziło się wiele kontrowersji wokół wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Z zadowoleniem przyjąłem wczorajszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który ma na celu wyjaśnienie prawne i konstytucyjne sytuacji" - pisze w oświadczeniu Thorbjørn Jagland.
"Wyrok Trybunału powinien być w tej chwili w pełni wykonany, we wszystkich szczegółach. Jeżeli istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do sposobu wdrożenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, zachęcam polskie władze do zwrócenia się do Komisji Weneckiej Rady Europy" - dodał na zakończenie szef Rady Europy.
Swój komentarz do ostatnich wydarzeń w Polsce zamieścił także na swoim koncie na Twitterze.
"Z zadowoleniem przyjąłem wyrok Trybunału Konstytucyjnego, musi zostać wykonany. W razie wątpliwości, Polska może zwrócić się Komisji Weneckiej Rady Europy".
Polish #Tribunal's decision on appointment of constitutional judges is welcome, must be implemented. In doubt, PL can ask @VeniceComm'ission— Thorbjørn Jagland (@TJagland) grudzień 4, 2015
Ochrona praw człowieka
Rada Europy to międzynarodowa organizacja rządowa, do której należą prawie wszystkie państwa Europy, a także kilka innych spoza tego kontynentu. Są wśród nich m.in. Rosja i Turcja. Celem RE jest promocja i ochrona praw człowieka, demokracji oraz współpraca państw członkowskich w zakresie kultury.
To w ramach tej instytucji funkcjonuje m.in. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.
Natomiast tzw. Komisja Wenecka to nieoficjalna nazwa dla Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo. Stanowi ona organ doradczy Rady Europy w sprawach konstytucyjnych. W jej skład wchodzą eksperci w dziedzinie prawa, przede wszystkim konstytucyjnego i międzynarodowego.
Spór o sędziów
3 grudnia Trybunał wydał wyrok, w którym uznał, że w październiku tego roku Sejm poprzedniej kadencji zgodnie z konstytucją wybrał trzech nowych sędziów TK, a dwóch pozostałych - niezgodnie z konstytucją. Jednocześnie TK uznał, że od wybranej zgodnie z konstytucją trójki sędziów prezydent powinien "niezwłocznie" odebrać ślubowanie.
Dzień wcześniej Sejm głosami PiS - po tym, jak posłowie tej partii uchwałami stwierdzili nieważność październikowego wyboru sędziów - wybrał nową piątkę osób mających zostać sędziami TK. Następnego dnia Andrzej Duda - jeszcze przed ogłoszeniem wyroku przez TK - odebrał ślubowanie od czterech z nich.
Piąta kandydatka wybrana na sędziego ma złożyć ślubowanie z chwilą, kiedy zakończy się kadencja jej poprzednika w Trybunale.
Autor: ts//rzw / Źródło: tvn24.pl