TVN24 | Polska

"PiS fałszuje historię". Opozycja wychodzi z posiedzenia komisji Suskiego

TVN24 | Polska

Autor:
pp
Źródło:
tvn24.pl
Spięcie na sejmowej komisji kultury. Posłowie opozycji opuścili salę
sejm.gov.plSpięcie na sejmowej komisji kultury. Posłowie opozycji opuścili salę

Podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu posłowie opozycji opuścili salę po tym, jak nie zgodzili się na zmieniony tekst projektu uchwały dotyczącej 45. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników. W nowym projekcie nie znalazły się nazwiska założycieli KOR-u. Ostatecznie komisja przyjęła treść zmienionej uchwały. Posłanka Joanna Senyszyn (Lewica) podała jednak w wątpliwość to, czy w momencie głosowania było kworum. "PiS fałszuje historię i głosowanie" - napisała na Twitterze.

We wtorek komisja kultury, której tego dnia przewodniczył poseł PiS Marek Suski (przewodniczącym jest Piotr Babinetz, Suski go zastępował), zajmowała się projektem uchwały w 45. rocznicę powstania Komitetu Obrony Robotników.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Dokument projektu uchwały jest dostępny na stronie Sejmu od 30 września. ZOBACZ JEGO TREŚĆ >>>

Wojtyła, Olszewski i Pyjas wśród wymienionych w projekcie uchwały. Zabrakło nazwisk założycieli KOR-u

Podczas wtorkowych obrad komisji przewodniczący Suski poinformował o poprawce, która zmieniła treść projektu uchwały. - Oczywista rzecz, że w 1976 roku po protestach w Radomiu, Ursusie, Płocku, powstała potrzeba wsparcia tych wszystkich, którzy protestowali i wtedy z inicjatywy kilku osób, między innymi Antoniego Macierewicza i całej plejady osób, będących w opozycji, powstał ruch, który nazwał się Komitetem Obrony Robotników, który miał na celu wsparcie tych wszystkich osób, które przeciwstawiły się tej komunistycznej hegemonii i walczyły za wolną, suwerenną Polskę - uzasadniał Suski nową treść projektu uchwały.

ZOBACZ TREŚĆ POPRAWIONEGO PROJEKTU UCHWAŁY >>>

Posłowie i posłanki po zapoznaniu się z poprawioną treścią zaczęli zarzucać Suskiemu, że to zbyt daleko idąca ingerencja w pierwotny projekt. W pewnym momencie na komisji głos zabrała Senyszyn. - W tym pierwszym projekcie rzeczywiście nie ma żadnych nazwisk i aczkolwiek wydaje się, że w tę rocznicę powstania KOR-u można by wymienić czternastu założycieli, ale można też ich nie wymieniać, jeśli się przyjmie taką koncepcję. Natomiast w tej drugiej (wersji - red.) są wymienione trzy nazwiska: ksiądz (Roman - red.) Kotlarz, Karol Wojtyła i Stanisław Pyjas - mówiła.

- I Jan Olszewski jeszcze - dopowiedział przewodniczący Suski.

- To już jest całkiem od rzeczy, bo akurat z okazji KOR-u wymieniać te nazwiska, to nie ma żadnego sensu i żadnego uzasadnienia - stwierdziła posłanka.

Joanna SenyszynTVN24

Suski powiedział, że "ten tekst jest bardziej ostry, przypomina zbrodnie, wymienia osoby zamordowane i osoby, które wspierały robotników i tu są rzeczywiście cztery nazwiska". - Rozumiem panią Senyszyn, która wywodzi się z ruchu partii postkomunistycznej, że nie chce, żeby przypominać tę historię, ale to jest fakt. Taką trudną historię Polacy przeszli - dodał.

Posłowie opozycji opuścili salę

Na znak protestu posłowie opozycji opuścili salę, w której obradowała komisja. - Przed głosowaniem proszę sprawdzić kworum, bo obawiam się, że (go - red.) nie będzie - powiedziała Senyszyn do Suskiego.

Przewodniczący obradom komisji ostatecznie przeprowadził głosowanie w sprawie uchwały. - Chciałem zapytać, czy jest sprzeciw wobec przyjęcia tej uchwały wraz ze zmianami? Nie widzę sprzeciwu, zatem uznaję, że komisja przyjęła, rozpatrzyła tekst uchwały - powiedział Suski.

Marek Suskisejm.gov.pl

Na stronie Sejmu można znaleźć sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w 45. rocznicę powstania KOR-u. Wynika z niego, że komisja przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła projekt uchwały.

Posłanka Lewicy: nie będziemy w tym brać udziału

Do wtorkowych wydarzeń na sejmowej komisji odniosła się posłanka Lewicy Paulina Matysiak. "Wyszliśmy, całą opozycją - z posiedzenia sejmowej komisji kultury. Przewodniczący Marek Suski zakłamuje historię. Gumkowanie z historii KOR-u postaci zasłużonych dla wolności Polski jest po prostu nieprzyzwoite. Nie będziemy w tym brać udziału!" - napisała na Twitterze.

Autor:pp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sejm.gov.pl

Pozostałe wiadomości