"PiS fałszuje historię". Opozycja wychodzi z posiedzenia komisji Suskiego

Autor:
pp
Źródło:
tvn24.pl
Spięcie na sejmowej komisji kultury. Posłowie opozycji opuścili salę
Spięcie na sejmowej komisji kultury. Posłowie opozycji opuścili salę
sejm.gov.pl
sejm.gov.plSpięcie na sejmowej komisji kultury. Posłowie opozycji opuścili salę

Podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu posłowie opozycji opuścili salę po tym, jak nie zgodzili się na zmieniony tekst projektu uchwały dotyczącej 45. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników. W nowym projekcie nie znalazły się nazwiska założycieli KOR-u. Ostatecznie komisja przyjęła treść zmienionej uchwały. Posłanka Joanna Senyszyn (Lewica) podała jednak w wątpliwość to, czy w momencie głosowania było kworum. "PiS fałszuje historię i głosowanie" - napisała na Twitterze.

We wtorek komisja kultury, której tego dnia przewodniczył poseł PiS Marek Suski (przewodniczącym jest Piotr Babinetz, Suski go zastępował), zajmowała się projektem uchwały w 45. rocznicę powstania Komitetu Obrony Robotników.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Dokument projektu uchwały jest dostępny na stronie Sejmu od 30 września. ZOBACZ JEGO TREŚĆ >>>

Wojtyła, Olszewski i Pyjas wśród wymienionych w projekcie uchwały. Zabrakło nazwisk założycieli KOR-u

Podczas wtorkowych obrad komisji przewodniczący Suski poinformował o poprawce, która zmieniła treść projektu uchwały. - Oczywista rzecz, że w 1976 roku po protestach w Radomiu, Ursusie, Płocku, powstała potrzeba wsparcia tych wszystkich, którzy protestowali i wtedy z inicjatywy kilku osób, między innymi Antoniego Macierewicza i całej plejady osób, będących w opozycji, powstał ruch, który nazwał się Komitetem Obrony Robotników, który miał na celu wsparcie tych wszystkich osób, które przeciwstawiły się tej komunistycznej hegemonii i walczyły za wolną, suwerenną Polskę - uzasadniał Suski nową treść projektu uchwały.

ZOBACZ TREŚĆ POPRAWIONEGO PROJEKTU UCHWAŁY >>>

Posłowie i posłanki po zapoznaniu się z poprawioną treścią zaczęli zarzucać Suskiemu, że to zbyt daleko idąca ingerencja w pierwotny projekt. W pewnym momencie na komisji głos zabrała Senyszyn. - W tym pierwszym projekcie rzeczywiście nie ma żadnych nazwisk i aczkolwiek wydaje się, że w tę rocznicę powstania KOR-u można by wymienić czternastu założycieli, ale można też ich nie wymieniać, jeśli się przyjmie taką koncepcję. Natomiast w tej drugiej (wersji - red.) są wymienione trzy nazwiska: ksiądz (Roman - red.) Kotlarz, Karol Wojtyła i Stanisław Pyjas - mówiła.

- I Jan Olszewski jeszcze - dopowiedział przewodniczący Suski.

- To już jest całkiem od rzeczy, bo akurat z okazji KOR-u wymieniać te nazwiska, to nie ma żadnego sensu i żadnego uzasadnienia - stwierdziła posłanka.

Joanna SenyszynTVN24

Suski powiedział, że "ten tekst jest bardziej ostry, przypomina zbrodnie, wymienia osoby zamordowane i osoby, które wspierały robotników i tu są rzeczywiście cztery nazwiska". - Rozumiem panią Senyszyn, która wywodzi się z ruchu partii postkomunistycznej, że nie chce, żeby przypominać tę historię, ale to jest fakt. Taką trudną historię Polacy przeszli - dodał.

Posłowie opozycji opuścili salę

Na znak protestu posłowie opozycji opuścili salę, w której obradowała komisja. - Przed głosowaniem proszę sprawdzić kworum, bo obawiam się, że (go - red.) nie będzie - powiedziała Senyszyn do Suskiego.

Przewodniczący obradom komisji ostatecznie przeprowadził głosowanie w sprawie uchwały. - Chciałem zapytać, czy jest sprzeciw wobec przyjęcia tej uchwały wraz ze zmianami? Nie widzę sprzeciwu, zatem uznaję, że komisja przyjęła, rozpatrzyła tekst uchwały - powiedział Suski.

Marek Suskisejm.gov.pl

Na stronie Sejmu można znaleźć sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w 45. rocznicę powstania KOR-u. Wynika z niego, że komisja przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła projekt uchwały.

Posłanka Lewicy: nie będziemy w tym brać udziału

Do wtorkowych wydarzeń na sejmowej komisji odniosła się posłanka Lewicy Paulina Matysiak. "Wyszliśmy, całą opozycją - z posiedzenia sejmowej komisji kultury. Przewodniczący Marek Suski zakłamuje historię. Gumkowanie z historii KOR-u postaci zasłużonych dla wolności Polski jest po prostu nieprzyzwoite. Nie będziemy w tym brać udziału!" - napisała na Twitterze.

Autor:pp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sejm.gov.pl

Pozostałe wiadomości