RPO: mamy chaos prawny, to oczywiste zagrożenie dla wolności i praw człowieka
Marcin Wiącek przedstawił w Sejmie informację o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w roku 2022. - Mamy w tej chwili do czynienia z chaosem prawnym. Jest to oczywiste zagrożenie dla wolności i praw człowieka - podkreślił. Wcześniej Sejm powołał członków komisji do sprawy Pegasusa, zaś wiceszef MON Cezary Tomczyk odpowiadał na pytania o koszty i działania podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza. W parlamencie omawiana była kwestia wydatków z Funduszu Sprawiedliwości w czasach Zbigniewa Ziobry na stanowisku ministra. Na początku obrad ślubowanie złożyła posłanka Magdalena Łośko z Koalicji Obywatelskiej, która zastąpiła w tej kadencji Krzysztofa Brejzę. W tvn24.pl relacjonujemy polityczny piątek.
Sejm kontynuuje dziś czwartkowe posiedzenie.
W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z Sejmu:
Relacja odświeża się automatycznie
- 19:03
Zakończyło się 4. posiedzenie Sejmu. Dziękujemy za uwagę.
- 18:29
Sejm przeszedł do ostatniego punktu, czyli oświadczeń poselskich.
- 17:47
Do konsultacji publicznych trafił w piątek projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji dotyczący niezadawania prac domowych uczniom klas I-III szkół podstawowych i braku obowiązku wykonywania prac domowych przez uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych.
W projekcie znalazły się też zapisy, zgodnie z którymi oceny roczne lub końcowe z religii i etyki nie będą wliczane do średniej ocen. - 17:33
- 17:09
Sejm rozpatruje kolejny punkt. To informacja Rady Ministrów o sytuacji osób starszych w Polsce za 2022 rok wraz ze stanowiskiem komisji.
- 16:19
Powołanie komisji nadzwyczajnej do rozważenia projektów dotyczących aborcji różnych ugrupowań może być dobrym pomysłem. To rozwiązanie spotkało się z pozytywnym przyjęciem na Konwencie Seniorów - powiedział w Sejmie marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
- 16:17
Wiceprzewodniczący Paweł Śliz (Polska 2050-TD) w rozmowie z PAP zgodził się z opinią przewodniczącej komisji śledczej ds. czynności operacyjno-rozpoznawczych z użyciem Pegasusa Magdaleny Sroki, że przed komisją powinien stanąć prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Jest to osoba, która miała najważniejsze zdanie w tym czasie, bez jego wiedzy nic się nie działo, dlatego myślę, że też powinien zostać przesłuchany - powiedział.
- Ale moim zdaniem postępowanie musi być prowadzone wątkami - ocenił zaznaczając, że dla niego najważniejszy będzie wątek procesowy. - A więc to, jak naprawdę wyglądały wnioski o stosowanie Pegasusa, czy sądy wiedziały o tym, że chodzi o Pegasusa, a także, czy były informowane o tym, że nie jest to tylko zwykły podsłuch, ale de facto inwigilacja 24 godziny na dobę - powiedział.
Zwrócił również uwagę, że część wątków objęta jest klauzulą tajności. - Dlatego też będziemy musieli mieć odpowiednie uprawnienia do tego i takie postępowanie wówczas toczyć się będzie przy drzwiach zamkniętych, członkom komisji nie będzie wolno wynosić poza salę komisji informacji i niestety społeczeństwo nie będzie mogło o pewnych rzeczach wiedzieć - zaznaczył. - 16:05
Jeną z pierwszych wezwanych przed komisję śledczą do spraw Pegasusa osób powinna być była premier Beata Szydło. Uważam, że to od niej wszystko się zaczęło – powiedział w piątek PAP wiceszef komisji Tomasz Trela (Lewica).
Wśród osób, które powinny złożyć w tej sprawie wyjaśnienia przed komisją, Trela wymienił również: byłego premiera Mateusza Morawieckiego, byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę i byłego szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego. - Chcemy przesłuchać wszystkie osoby, które brały udział w zakupie, a następnie wykorzystywały to oprogramowanie – dodał wiceszef komisji. Mówił, że z tego etapu badania sprawy wyłączeni zostaną funkcjonariusze, którzy wykorzystywali Pegasusa zgodnie z jego przeznaczeniem, czyli do tropienia groźnych przestępców.
- 15:46
Hołownia odniósł się do słów Kaczyńskiego: Jeżeli ktoś mówi, że Sejmu de facto nie ma, to jest to ważna informacja dla Kancelarii Sejmu, bo może trzeba przestać wypłacać wynagrodzenia (...) A tak poważnie, pan Kaczyński powinien, w mojej ocenie, nieco przyhamować z metaforami, bo one mu się szybko skończą
- 15:40
Hołownia o liście Błaszczaka: Teraz najciekawsze. "Wczorajsza sytuacja, gdy postanowił pan ściągnąć di Sejmu RP policyjne oddziały i przeprowadzić drobiazgowe kontrole samochodów w obawie przed przyjściem dwóch posłów Kamińskiego i Wąsika jest kolejnym dowodem na to, że nasza współpraca nie układa się we właściwy sposób - zacytował fragment. - To inaczej panie przewodniczący rozumiemy współpracę - powiedział Hołownia. - Moim zdaniem nam obu powinno zależeć na tym, żeby Sejm był miejscem bezpiecznym. I tu nie chodzi o panów Kamińskiego i Wąsika. Tylko cały ten ferwor, który został nakręcony wokół tej sprawy, mógł stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa czy to funkcjonariuszy czy osób postronnych, które posłami nie są - dodał.
- 15:34
Hołownia odniósł się do pisma szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka: W piśmie czytamy: "pańskie arbitralne decyzje lub zaniechania sprawiły, że nasz klub nie ma swojego przedstawiciela w Prezydium Sejmu". Moje? Przecież wysoka izba zdecydowała. Przecież to nie marszałek Sejmu decyduje, kto będzie w Sejmie wicemarszałkiem, a więc zły adres.
- 15:29
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia w rozmowie z dziennikarzami o posiedzeniu Prezydium Sejmu: zaakceptowaliśmy porządek przyszłego posiedzenia Sejmu, które odbędzie się za dwa tygodnie. Jednym z jego elementów jest dzień obywatelski. Chcemy przeprocedować wszystko projekty obywatelskie jakie leżały tutaj w Sejmie w zamrażarce po poprzedniej kadencji. Wszystkie 10.
- 14:56
- 14:54
Jaskulski: w 48 proc. zgłaszanych spraw do RPO udzielono wyjaśnienia oraz informacji o przysługujących środkach działania.
W 36 proc. zgłoszeń urząd RPO podjął się prowadzenia tych spraw.
- 14:52
- Będziemy dążyć do tego, żeby wskazać winnych, doprowadzić do sformułowania aktów oskarżenia, ale komisja śledcza ds. Pegasusa ma też większą wagę, dlatego, że ona musi być uzdrawiająca dla naszego ustroju - powiedział Witold Zembaczyński (KO).
Poseł przyznał też, że ma swoją wizję prac tej komisji. - Uważam, że pierwszą osobą, która powinna być przesłuchana to obecna szefowa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Powinna stanąć przed komisją i opowiedzieć o nieprawidłowościach wewnątrz firmy - zaznaczył.
- Mam też oczekiwanie wobec ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Będę chciał z nim porozmawiać o tym, aby powołał specjalny zespół prokuratorski, gdzie będą trafiały wszystkie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, które my wypracujemy w trakcie prac komisji - dodał Zembaczyński. - 14:51
Patryk Jaskulski: dowiedzieliśmy się, że Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich cieszy się coraz większym zaufaniem społeczeństwa.
- 14:46
Wiącek: informacja, którą przedstawiam, jest głosem ludzi pokrzywdzonych przez władzę.
- 14:43
Wiącek: osoby z niepełnosprawnościami powinny być dla instytucji publicznych partnerami w dyskusji.
- 14:39
Wiącek: wielkim problemem jest opieka psychiatryczna, zwłaszcza dzieci i młodzieży.
- 14:36
Wiącek: nie wiemy, jaka jest skala bezdomności w Polsce. Ogólnopolskie liczenie bezdomnych w Polce odbyło się cztery lata temu.
- 14:35
- 14:32
Wiącek: trzecim problemem były wprowadzone zmiany do Kodeksu karnego. Pisali więźniowie, którym utrudniono kontakt telefoniczny z obrońcami, pełnomocnikami i osobami najbliższymi. To ciągle aktualny problem.
- 14:30
Wiącek: od początku 2022 roku otrzymywaliśmy tysiące skarg od obywateli po wejściu w życie tzw. polskiego ładu. Obywatele myśleli, że zmiana jest dla nich neutralna lub pozytywna, a dostawali niższe wynagrodzenie.
- 14:28
Wiącek: Mamy w tej chwili do czynienia z chaosem prawnym. Jest to oczywiste zagrożenie dla wolności i praw człowieka.
- 14:27
"Informacja roczna to jest głos ludzi niezadowolonych z funkcjonowania instytucji publicznych, ludzi, którzy czują się pokrzywdzeni, traktowani niesprawiedliwe, niezgodnie z prawem. Takich ludzi Rzecznik ma obowiązek reprezentować" - powiedział Wiącek.
- 14:27
Wiącek o najczęstszych skargach w 2022 roku.
- W lutym 2022 roku doszło do agresji na Ukrainę. Reagowaliśmy na wszystkie skargi, wizytowaliśmy przejścia graniczne, ośrodki recepcyjne, byliśmy w stałym kontakcie z instytucjami - mówił RPO.
- 14:25
"W środę ustawa budżetowa trafiła do Pana Prezydenta, Prezydent bez zbędnej zwłoki podejmie decyzję, bo kwestia uchwalenia budżetu jest niezwykle istotna dla funkcjonowania państwa polskiego, a także podwyżek dla sfery budżetowej i nauczycieli" - powiedziała Grażyna Bandych w programie iPolitycznie.
- 14:23
Wiącek: sądy administracyjne potwierdziły, że czynności od 2021 r. wobec migranów przekraczających granicę polsko-białoruską, są oparte na niewłaściwych podstawach prawnych, naruszających konstytucję.
- 14:20
Wiącek: większość skarg skierowanych do sądów została rozpatrzona.
- 14:19
Wiącek: w 2020 roku złożyliśmy 88 kasacji i skarg kasacyjnych do SN i 26 skarg nadzwyczajnych.
- 14:18
Wiącek: w 2020 roku skierowałem trzy sprawy do Trybunału Konstytucyjnego.
- 14:17
Wiącek: większość spraw jest rozpatrywana na bieżąco mimo złego finansowania biura.
- 14:17
Marcin Wiącek (RPO): rozpocznę od przedstawienia kilku danych. Ponad 75 tys. skarg od obywateli wpłynęło do biura. Pracownicy biura przeprowadzili ponad 35 tys. rozmów telefonicznych.
- 14:14
Kolejny punkt porządku dziennego. Teraz odbędzie się rozpatrzenie o informacji działalności Rzecznika Praw Obywatelskich.
- 14:11
Obrady znowu prowadzi marszałek Szymon Hołownia.
- 14:09
Rudzińska-Bluszcz: NIK mówi, że fundacja Profeto dostała 33 mln zł dotacji mimo braku doświadczenia.
- 14:07
Rudzińska-Bluszcz: jeśli chodzi o kamizelki, o które pytał pan poseł Wójcik - w większości szkół takie kampanie już były.
- 14:03
Rudzińska-Bluszcz: rada społeczna składa się z akademików, ekspertów, którzy w przyszłości nie będą mogli się ubiegać o te fundusze.
- 14:00
Rudzińska-Bluszcz: wydaliśmy dyspozycje, aby przeprowadzić kontrolę 112 umów, których wypłata przypada na styczeń. W przypadku ponad 41% są uzasadnienia, czy dotacja była przyznana zgodnie z prawem.
- 13:57
Wielichowska: panie pośle Ozdoba, nie jest pan w kawiarni na pogaduszkach. Myślę, że pana wyborczynie i wyborcy z Płocka nie są dumni z pana zachowania.
- 13:55
Posłanka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka podczas konferencji prasowej w Sejmie zapowiedziała złożenie wniosku o zwołanie Komisji Edukacji w trybie art. 152 regulaminu Sejmu. Ma to związek z zapowiedziami resortu edukacji o ograniczeniu zadawania prac domowych uczniom.
- Członkowie Komisji Edukacji z Prawa i Sprawiedliwości zdecydowali się, żeby złożyć wniosek o zwołanie komisji w trybie art. 152 regulaminu Sejmu w związku z informacjami (...) medialnymi płynącymi ze strony resortu edukacji (...) o tym, że chce wprowadzić rozporządzaniem zakaz zadawania prac domowych w szkole - przekazała w piątek w Sejmie posłanka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka. - 13:54
Dolniak: pokazaliście, że tworzycie prawo, które jest niejasne i nieprecyzyjne.
- 13:52
Barbara Dolniak (wnioskodawczyni): Fundusz Sprawiedliwości stał się funduszem wyborczym.
- 13:46
Jacek Karnowski (KO): nie zakrzyczycie prawdy.
- 13:44
Tadeusz Woźniak podszedł do Wielichowskiej i prosi o udzielenie głosu, ponieważ Gasiuk-Pihowicz "cytowała jego wypowiedź. Wielichowska nie pozwala mu na zajęcie głosu, upomina go.
- 13:42
Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO): bardzo wygodne - wziąć kasę i nie poinformować o swojej działalności (...) ofiary cierpią w samotności.
- 13:40
Wielichowska zwraca uwagę Suskiemu. - Przywołuję pana do porządku - powiedziała prowadząca obrady.
- 13:36
"Dumna jestem, że mogę budować szczęśliwą Polskę. Ze wszystkich sił, będę pracować dla dobra Polski i Jej Obywateli" - napisała Magdalena Łośko, która złożyła dziś ślubowanie.
- 13:31
- 13:27
Agnieszka Hanajczyk (KO): zrobiliście z kół gospodyń i OSP zasłony dymne do niecnych celów. Oni powinni dostawać środki, ale z innych funduszy.
- 13:25
"Funkcję Marszałka Sejmu pełni człowiek, który mentalnie nie wyszedł jeszcze ze studia TVN. Za rozbuchanym ego Szymona Hołowni, kryje się strach przed posłami Prawa i Sprawiedliwości. Marszałek boi się nie tylko posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, co udowodnił otaczając Sejm RP oddziałami policji. Wczoraj stchórzył przed grupą naszych posłów, którzy próbowali przedstawić mu dowody świadczące o tym, że łamie prawo. Funkcja Marszałka nie polega na lansie, tylko na godnym reprezentowaniu Sejmu RP, o czym Szymon Hołownia dawno zapomniał" - napisał w X (dawniej Twitter) Mariusz Błaszczak.
- 13:22
- 13:14
Janusz Kowalski (PiS): dziękuję Ziobrze, że wspierał koła gospodyń wiejskich i Ochotnicze Straże Pożarne. Koła gospodyń wiejskich i OSP są filarami na polskiej wsi prewencji przeciwko przestępczości. Trzeba nie znać polskiej wsi, żeby tego nie rozumieć.
- 13:08
- 13:07
Gabriela Lenartowicz (KO): odnowione Ministerstwo Sprawiedliwości wymierzy odpowiednią pokutę.
- 13:05
Marcin Warchoł (PiS): dlaczego Bodnar uniemożliwia pomoc ofiarom przemocy seksualnej w kościele? Fundacja Profeto, którą tak chcecie zablokować, jest założona i prowadzona przez ofiary skrzywdzone w kościele.
- 13:02
Zgorzelski: naszym obradom przysłuchuje się młodzież szkolna. Okrzyki to nie jest coś, co chcą wynieść z tej sali.
- 13:02
- 13:01
Witold Zembaczyński (KO) wchodzi na mównicę z kilkoma kartkami. Pokazuje je posłom i mówi o powiązaniach polityków Suwerennej Polski z wydatkowaniem środków z Funduszu Sprawiedliwości.
- 12:58
Jak Kanthak (PiS): jak was słucham, to przypomina mi się powiedzenie polskie "na złdzieju czapka gore". Wiecie, że macie nieczyste sumienie.
- 12:55
Zgorzelski: powitajmy wspólnie wycieczkę z Kłobucka na zaproszenie posła Kiepury. Witamy serdecznie.
- 12:52
Kazimier Choma (PiS): ponad 509 mln zł trafiło do potrzebujących.
- 12:50
Mariusz Gosek (PiS): w woj. świętokrzyskim zostały stare tomografy. Dzięki Funduszowi Sprawiedliwości to zmieniono. Kogo wy oskarżacie? To jest teatr.
- 12:49
Pawliczak: wszystko będzie sprawdzone i rozliczone.
- 12:49
Karolina Pawliczak (KO): pieniądze przeznaczone m.in. na działaność Rydzyka.
- 12:47
Wójcik: jesteśmy dumni z tego Funduszu. Żadnej frytkownicy nie rozdawałe. Nie robię frytek we frytkownicy i nikomu jej nie rozdawałem.
Odniósł się tak do słów Szczerby, który wcześniej powiedział, że Wójcik "rozdawał frytkownice".
- 12:45
Wójcik: kamizelki dla dzieci, do 24 tys. szkół przesłano kamizelki w związku z licznymi wypadkami.
- Z raportu NIK wynika, że te kamizelki były niepotrzebne - powiedział.
- 12:44
Michał Wójcik (PiS): powinniście wstać i bić nam brawo za to, że pomagaliśmy potrzebującym.
- 12:43
Kaleta: pan sam pokazał, że przynależność partyjna nie miała znaczenia.
- 12:42
Sebastian Kaleta (PiS): poseł Skonieczka pokazał obalił legendę wobec Funduszu Sprawiedliwości.
- 12:40
Skonieczka wraca do przemówienia. - Poseł (Solidarnej Polski - red.) dzwonił do OSP i prosił o wieszanie banerów. Tak nie powinno się dystrybuować środków publicznych - powiedział.
- 12:39
Piotr Zgorzelski upomina Kałużnego. - Jeszcze jedna taka wycieczka na mównicę poza trybem będzie skutkowała tym, że wykluczę pana z obrad.
- 12:37
Kałużny wszedł na mównicy i krzyczał do Skonieczki: a pan składał wniosek?
- 12:37
Marcin Skonieczka (Polska 2050-Trzecia Droga): politycy zrobili z tego Funduszu fundusz wyborczy. Obserwowałem to jako wójt gminy wiejskiej. Poseł Solidarnej Polski spotykał się z OSP, KGW mówił, że "dla swoich są środki", wtajemniczeni mogli składać wnioski.
Po tych słowach rozległy się krzyki.
- 12:34
Anna Wojciechowska (KO): nietęgie macie finy. Kończy wam się finansowanie kaprysów kolesi.
- 12:33
Michał Kałużny (PiS): to jest obrzydliwe, że odbieracie pieniądze ofiarom przemocy, ludziom chorym i tym, którzy im pomagają.
- 12:32
Witold Tumanowicz (Konfederacja): Findusz Sprawiedliwości był sposobem na korypcję polityczną - to prawda. Mam jednak pytanie, czy nie ulegniecie pokusie zasięgnięcia funduszy dla sienie?
Tumanowicz wymienił "głupoty", na które wydawały pieniądze "skrajnie lewicowe organizacje", finansowane przez samorządy PO i Lewicy. - Galeria w Lublinie, która organizuje wystawy transparentów ze strajków kobiet czy męskich przygodzeń, Poznań - projekt dla osób LGBT - powiedział.
- Będziemy patrzeć wam na ręce - zapowiedział poseł PiS.
- 12:28
Adam Gomoła (Polska 2050-Trzecia Droga) gratuluje Rudzińskiej-Bluszcz wytrwałości. - Mamy przeświadczenie, że Fundusz jest sposobem na dokarmianie swoich.
- 12:25
Szczerba: apeluję o dokładne rozliczenie dotacji na kanał Bąkiewicza.
- 12:25
Szczerba: widziałem, jak pan Warchoł rozdawał wozy strażackie.
- 12:24
Michał Szczerba (KO): mówimy o Funduszu Sprawiedliwości, który stał się skarbonką Ziobry. Wszystkie pieniące dla potrzebujących zostały skierowane do jednego środowiska politycznego. To był Fundusz do finansowania wszystkiego, oprócz pomocy pokrzywdzonym.
- 12:23
- 12:21
Marcin Romanowski (PiS): Kiedy wy rządziliście, pomoc dla pokrzywdzonych to 40 mln zł przez ośrodki pomocy poprzywdzonym. My przeznaczyliśmy 500 mln zł.
- 12:21
W siedzibie PiS oświadczenie wygłasza Jarosław Kaczyński. - Realia są takie, że łamana jest konstytucja, łamane jest prawo, przejmowane są organy państwa, w tym prokuratura i to w sposób siłowy - powiedział.
- W tej chwili w Polsce nie obowiązuje konstytucja, nie obowiązuje prawo. Obowiązuje wola władzy - dodał później.
Kaczyński poinformował także, że politycy PiS ruszają w objazd Polski. - Chcemy dotrzeć do każdego powiatu - powiedział prezes PiS. Pierwsze spotkania pod hasłem "Bądźmy razem" odbędą się w ten weekend. Rzecznik PiS potwierdził, że Kaczyński w sobotę pojdzie do Lublina, w niedzielę natomiast - do Kielc.
- 12:20
Rudzińska-Bluszcz: zmianie ulegną też zasady informowania o działalności Funduszu. Wcześniej był zamkniętą księgą, teraz to się zmieni.
- 12:19
Rudzińska-Bluszcz: trzeba zmniejszyć dowolność dysponowania funduszem przez ministra, ograniczyć tryć pozakonkursowy, dookreślić cel "przeciwdziałenie przyczynom przestępczości".
- 12:17
- Wiemy, jakie kroki są potrzebne, żeby fundusz służył ludziom. Powstanie społeczna rady ds. Funduszu Sprawiedliwości. Na czele rady stanie sędzia Jerzy Stępień - powiedziała Rudzińska-Bluszcz.
- 12:14
Rudzińska-Bluszcz: głównymi benificjentami byli wykonawcy umów cywilno-prawnych. Opublikowaliśmy ich listę.
- 12:11
Rudzińska-Bluszcz: jest też cel "przeciwdziałanie przestępczości". To worek, do którego wrzucano różne wydatki.
- 12:10
Rudzińska-Bluszcz: Celem Funduszu było i jest finansowanie sieci pomocy ludziom w trudnej sytuacji życiowej - ofiarom, świadkom przestępstw, osobom, które opuszczają zakłady karne.
- 12:08
Zuzanna Rudzińska-Bluszcz (MS): Fundusz Sprawiedliwości stał się symbolem niewłaściwego wykorzystania finansów publicznych. Był określany "prywatnym funduszem Ziobry", "funduszem niesprawiedliwości".
- 12:05
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z ministrem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.
Kancelaria Prezydenta podała, że rozmowy dotyczyły "prezydenckiego projektu ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa, w tym reformującej system kierowania i dowodzenia, mianowań na stanowiska Dowódcy Generalnego oraz Dowódcy WOT, modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP oraz kontraktów zbrojeniowych".
- 12:01
Dolniak: pieniądze szły na cele niemające związku z walką z przestępczością.
- 12:00
Barbara Dolniak: Fundusz Sprawiedliwości stał się skarbonką dla Suwerennej Polski. Skalę nieprawidłowości NIK określił jako "bezprecedensową".
- 11:57
Podczas briefingu posłowie PiS Marlena Maląg, Stanisław Szwed i Joanna Borowiak podsumowali działania rządu PiS w zakresie polityki senioralnej i społecznej. W piątek w Sejmie rząd przedstawi informację o sytuacji osób starszych w Polsce w 2022 r. wraz ze stanowiskiem Komisji Polityki Senioralnej i Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
- Polityka społeczna jest w naszym DNA, stwarzanie sytuacji takich, aby rodziny z dziećmi, osoby niepełnosprawne, seniorzy, żyli w coraz lepszych warunkach, było i jest naszym priorytetem - powiedziała Maląg.
Przypomniała, że PiS przywrócił wiek emerytalny dla kobiet 60 lat i 65 lat dla mężczyzn. - To (...) działanie godnościowe, które pozwala naszym seniorom podejmować decyzje, czy przechodzą na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego, czy też pracują dłużej - dodała. - 11:53
Waldemar Sługocki (sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii) odpowiada na pytania o przemyśle motoryzacyjnym.
- 11:51
Konfederacja będzie przeciwko projektom wprowadzającym "aborcję na życzenie"; jesteśmy konsekwentnie za życiem i przeciwko zabijaniu nienarodzonych dzieci - powiedział PAP poseł Konfederacji Michał Wawer. Ocenił, że premier Donald Tusk "realizuje strategię odwracania uwagi wyborców".
- 11:47
"Kaczyński to prawdziwy wizjoner. Ostatnie wizje: Sejm nie istnieje, Wąsik i Kamiński są posłami Macierewicz to szlachetny człowiek" - napisała na platformie X (dawniej Twitter) Barbara Nowacka (KO).
- 11:43
- 11:41
Jeżeli chodzi o kwestie torturowania Mariusza Kamińskiego, to Jarosław Kaczyński bredzi - powiedział w piątek w radiowej Trójce szef MSWiA Marcin Kierwiński, odnosząc się do słów prezesa PiS w Sejmie. - Ja rozumiem, że ciężko mu znosić sytuację, w której nie może bez żadnego trybu wydawać poleceń całemu państwu, ale tak już będzie - dodał polityk KO.
Nieprawidłowości w wydatkowaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości
Sejm wysłuchał informacji bieżącej rządu w sprawie nieprawidłowości w wydatkowaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości, o którą zwracał się do ministra sprawiedliwości Klub Parlamentarny KO.
Ministrowie odpowiadali też na pytania posłów w sprawach bieżących, m.in. dotyczące protestu polskich przewoźników drogowych na drogach dojazdowych do polsko-ukraińskich przejść granicznych. O informację na ten temat wnioskowali posłowie klubu PSL.
Klub Konfederacji pytał o polsko-ukraińskie rozmowy na szczeblu resortów rolnictwa w związku z dwustronną umową o handlu rolnym, a posłowie PiS – o sytuację w rolnictwie spowodowaną polityką UE i postulaty zgłoszone przez rolników w trakcie protestów 24 stycznia.
Posłowie KO zwrócili się do szefa MON z pytaniem o koszty i działania podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej powołanej w 2016 r. i prowadzonej przez Antoniego Macierewicza.
Posłowie wysłuchają też informacji rządu o sytuacji osób starszych w Polsce za 2022 rok. Informacji o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w roku 2022.
Nowa posłanka w Sejmie
Rano w Sejmie ślubowanie złożyła posłanka Magdalena Łośko (Koalicja Obywatelska). Zastąpiła ona Krzysztofa Brejzę, który objął mandat europosła.
W porządku obrad zaplanowane też było ślubowanie nowego prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych Mirosława Wróblewskiego.
Autorka/Autor:asty, ek/adso
Źródło: PAP, tvn24.pl, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Olaf Scholz walczy o utrzymanie się na stanowisku kanclerza. Przed trzema laty polityk z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) zastąpił w tej roli Angelę Merkel, przerywając tym samym 16-letnie rządy chadecji. Po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku, gdy jego partia nie zdobyła nawet 15 procent, na kanclerza spadła fala krytyki. Prasa pisała wówczas, że "Niemcy mają dość Olafa Scholza" i że "teraz prawie nie ma znaczenia, czego żąda lub co obiecuje". Upadek jego rządu potwierdził złą passę polityka. Z jakimi obietnicami idzie do tych wyborów?
Dlaczego "Niemcy mają dość" Olafa Scholza
- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.
Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"
- Źródło:
- tvn24.pl
Warunki proponowanej nowej umowy o amerykańskim udziale w przychodach z minerałów i złóż naturalnych Ukrainy wydają się jeszcze surowsze dla Kijowa, niż pierwotna, odrzucona przez Ukraińców wersja - pisze "New York Times". Projekt zakłada przekazanie USA 500 miliardów dolarów dochodów z eksploatacji surowców. Amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent stwierdził, że ta umowa będzie "jasnym sygnałem dla Rosji".
W trzecią rocznicę wybuchu inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę Wielka Brytania ogłosi największy od początku agresji pakiet sankcji przeciwko Moskwie - zapowiedział szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy. Dzień wcześniej premier Keir Starmer rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji
W mieście Trujillo na północy Peru zawalił się dach w części restauracyjnej tamtejszego centrum handlowego. Lokalne media przekazały, że co najmniej sześć osób zginęło, a 82 zostały ranne. W całym regionie La Libertad ogłoszono dwa dni żałoby.
Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby
Sąd utrzymał w mocy decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie wypadku drogowego z udziałem byłego zastępcy dyrektora Służby Więziennej Artura Dziadosza. Podstawą były opinie biegłych, którzy ocenili, że do śmiertelnego potrącenia pieszej na pasach nie doszło z winy kierowcy.
Były wiceszef Służby Więziennej śmiertelnie potrącił kobietę. Sąd zajął się decyzją o umorzeniu śledztwa
- Źródło:
- PAP
W niedzielę o 8 rano rozpoczęły się przedterminowe wybory w Niemczech. Obywatele tego kraju wybierają nowy skład Bundestagu. Sondaże wskazują na przewagę chadeków, a jej lider Friedrich Merz jest faworytem do objęcia urzędu kanclerza.
Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach
W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.
"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami
- Źródło:
- Reuters, X, PAP, tvn24.pl
Wierni z różnych krajów przychodzą kolejny dzień pod rzymską Poliklinikę Gemelli, gdzie przed pomnikiem Jana Pawła II zostawiają świeczki i kwiaty oraz modlą się o zdrowie przebywającego tam ósmy dzień papieża Franciszka. Włoska prasa pisze, że "świat niepokoi się i modli się za papieża" i że "kluczowe będą najbliższe godziny".
"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się
Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".
Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".
Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji
Depresja to groźna choroba, która może być śmiertelna. Jej objawy mogą zostać niezauważone zarówno u siebie, jak i u bliskich. Eksperci podkreślają, że nie można lekceważyć depresji i warto sięgnąć po profesjonalne wsparcie. Oto aktualna lista, gdzie szukać pomocy.
Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem pod Waszyngtonem. "Prezydent Trump pochwalił prezydenta Andrzeja Dudę za zaangażowanie Polski w zwiększenie wydatków na obronność" - podał w komunikacie Biały Dom. Andrzej Duda przekazał na briefingu, że Trump planuje odwiedzić Polskę.
Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"
Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.
Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo
Decyzją jury Konkursu Głównego Berlinale 2025 nagroda dla najlepszego filmu - Złoty Niedźwiedź - trafiła do filmu "Drømmer" w reżyserii Daga Johana Haugeruda. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzone zostały także między innymi filmy "O último azul" oraz "El mensaje".
Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.
Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka
W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.
"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce
- Źródło:
- tvn24.pl