Sędziowie na konwencji KOD. Rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie

tusk
Tusk: kiedy wydawało się, że nie ma za bardzo nadziei, że skrzydła opadły Polakom, wyście tę nadzieję dawali
Źródło: TVN24

Rzecznik dyscyplinarny sędziów sędzia Piotr Schab poinformował o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego wobec czworga sędziów: Doroty Zabłudowskiej, Waldemara Żurka, Pawła Juszczyszyna i Piotra Gąciarka, którzy w końcu listopada 2021 roku brali udział w konwencji Komitetu Obrony Demokracji: "Sześć lat KOD".

Postępowania dyscyplinarne wszczął zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów - sędzia Przemysław Radzik.

Sędziowie na konwencji Komitetu Obrony Demokracji

Konwencja Komitetu Obrony Demokracji "Sześć lat KOD" odbyła się w Warszawie 27 listopada 2021 roku. Wzięli w niej udział m.in. politycy PO, w tym lider tej partii Donald Tusk, a także m.in. sędziowie - Waldemar Żurek, Paweł Juszczyszyn, Dorota Zabłudowska i Piotr Gąciarek. Jak informowano na stronie KOD w relacji z konwencji, sędzia Zabłudowska reprezentująca zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" przypomniała o trójpodziale i równowadze władz jako konstytucyjnej podstawie ustroju Polski.

OGLĄDAJ CAŁE PRZEMÓWIENIE DONALDA TUSKA NA KONWENCJI KOD

Wkrótce potem - 30 listopada - rzecznik dyscyplinarny sędziów informował, że prowadzone są czynności wyjaśniające w sprawie podejrzenia popełnienia przewinień dyscyplinarnych przez sędziów, którzy brali udział w konwencji.

Schab: sędziowie publicznie manifestowali swoje przekonania i poglądy polityczne

W poniedziałek rzecznik dyscyplinarny sędziów sędzia Piotr Schab przekazał w komunikacie, że "w oparciu o ustalenia czynności wyjaśniających w sprawie manifestowania poglądów politycznych przez sędziów" wszczęto postępowania dyscyplinarne "wobec sędziów: Waldemara Ż., Piotra G., Pawła J. i Doroty Z.".

Schab zarzucił czwórce sędziom popełnienie przewinienia dyscyplinarnego, polegającego na tym, że "wzięli udział w politycznym zgromadzeniu organizacji Komitet Obrony Demokracji, gdzie publicznie manifestowali swoje przekonania i poglądy polityczne oraz w aktywny sposób wyrażali aprobatę dla wyrażanych tam treści o charakterze politycznym, prowadząc tym samym (...) działalności publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

Jak przypomniano w komunikacie rzecznika dyscyplinarnego, zgodnie z regulacjami Prawa o ustroju sądów powszechnych "za popełnienie przewinienia dyscyplinarnego polegającego na prowadzeniu działalności publicznej niedającej pogodzić się z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sądów wymierza się karę przeniesienia na inne miejsce służbowe lub karę złożenia sędziego z urzędu".

Sędzia Gąciarek: nie widzę nic złego w obecności sędziów

W grudniu ubiegłego roku w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" sędzia Piotr Gąciarek mówił: "W samej obecności sędziów na uroczystości KOD nie widzę więc nic złego. KOD nie wystawia kandydatów w wyborach prezydenckich, parlamentarnych czy samorządowych. Z mojego punktu widzenia to ruch społeczny. Skoro broni sądów i sędziów, obecność tych ostatnich nie jest niczym gorszącym. Gdyby to była konwencja wyborcza, manifestacja polityczna jednej opcji, to nie ma tam miejsca dla sędziego".

Sędzia Piotr Gąciarek
Sędzia Piotr Gąciarek
Źródło: TVN24

"Ale rzeczywiście zdarzyło się coś, na co nie miałem wpływu i o czym nie zostałem poinformowany, Donald Tusk został dopuszczony do głosu mniej więcej w połowie wydarzenia" - dodał sędzia Gąciarek. Jak zaznaczał, "sędzia co do zasady nie powinien uczestniczyć w wystąpieniach politycznych, których elementem jest przemówienie lidera opozycji".

Czytaj także: