Polacy nie wiedzą, że istotą KPO jest bardzo drogi kredyt, za który przyjdzie nam płacić. Polacy powinni wiedzieć, że uleganie szantażowi zawsze źle się kończy - powiedział lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, który odniósł się do przyjęcia przez Sejm projektu PiS zakładającego zmiany w sądownictwie.
Sejm przyjął w piątek projekt ustawy zakładający zmiany w sądownictwie. Nowelizacja ta, zdaniem jej autorów, ma być kluczowym krokiem do odblokowania unijnych środków z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski.
Zjednoczona Prawica podzieliła się w jego sprawie. Część posłów klubu PiS - w tym ci z Solidarnej Polski - głosowało przeciw.
Ziobro: KPO to bardzo drogi kredyt, za który przyjdzie nam płacić
Wynik głosowania komentował w piątek w Sejmie lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, który wystąpił na konferencji prasowej wraz z politykami swojego ugrupowania.
- Polacy nie wiedzą, że istotą KPO jest bardzo drogi kredyt, za który przyjdzie nam płacić. Polacy powinni wiedzieć, że uleganie szantażowi zawsze źle się kończy i w historii można podać wiele przykładów, że źle się to dla Polski kończyło. Dlatego jesteśmy konsekwentni i głosowaliśmy dzisiaj przeciwko propozycjom zmian w polskim sądownictwie dyktowanym w Brukseli - powiedział.
Dopytywany, czy konsekwencją tego głosowania będzie wyjście z koalicji rządzącej, Ziobro odparł, że "zawsze realizujemy program, który w naszej ocenie jest najlepszy dla Polski". - Nie zamierzamy dzisiaj oddawać władzy Donaldowi Tuskowi i tej zgrai kolaborantów niemieckich, którzy chcieliby wprowadzać nieporządek pod dyktando Brukseli, a bezpośrednio Berlina - mówił.
Ziobro: nie zamierzamy czynić prezentu panu Tuskowi
- Będziemy podejmować wszelkiego rodzaju działania, by te rozwiązania w życie nie weszły. Uważamy, że polityka prowadzona pod szantażem ze strony Brukseli czy Berlina jest polityką, która musi się dla Polski źle skończyć. Chcemy też, aby Polacy mieli okazję do lepszego poznania wszystkich okoliczności związanych z KPO, a przede wszystkim tego, że nie mamy tutaj do czynienia z żadnym prezentem, żadną darmową dotacją, ale bardzo drogim kredytem, za który będzie trzeba płacić - mówił lider Solidarnej Polski.
Jak dodał Ziobro, "mamy dwudziestu parlamentarzystów, posłów i nasze wyjście z rządu oznaczałoby dzisiaj oddanie władzy wprost w ręce Donalda Tuska i całej szajki". - W związku z tym nie zamierzamy takiego prezentu panu Tuskowi i proniemieckiej partii czynić. Będziemy konsekwentnie bronić tego, co w naszym przekonaniu najlepiej oddaje istotę interesu Polski, interesu narodowego, i sprzeciwiać się tym rozwiązaniom, które nie służą Polsce tak w krótkiej, jak i w długiej perspektywie - zapowiedział.
Zmiany w sądownictwie - co zakłada projekt?
13 grudnia ubiegłego roku posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który - według autorów - ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z KPO.
Zgodnie z tym projektem sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał NSA, a nie jak obecnie utworzona niedawno Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. Projekt przewiduje też poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Projekt uzupełnia także badania podczas testu o przesłankę ustanowienia sędziego "na podstawie ustawy".
Założenia projektu były negocjowane podczas rozmów ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli. Sejm miał zająć się projektem w grudniu ubiegłego roku, ale został on zdjęty z porządku obrad. Wcześniej prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie współuczestniczył w przygotowaniu projektu ani nie konsultowano go z nim. Zaapelował o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne nad projektem i zaznaczył, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny oraz nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie albo pozwalał komukolwiek je weryfikować.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24