Ze zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej do Izby Karnej. Sędzia Małgorzata Bednarek zostaje w SN

Autor:
ads/kab
Źródło:
PAP
Izba Dyscyplinarna przechodzi do historii. Zastąpi ją Izba Odpowiedzialności Zawodowej
Izba Dyscyplinarna przechodzi do historii. Zastąpi ją Izba Odpowiedzialności ZawodowejTVN24
wideo 2/4
TVN24Izba Dyscyplinarna przechodzi do historii. Zastąpi ją Izba Odpowiedzialności Zawodowej

Sędzia Sądu Najwyższego Małgorzata Bednarek, która była członkinią zlikwidowanej już Izby Dyscyplinarnej, będzie teraz orzekać w Izbie Karnej - podała Polska Agencja Prasowa. Bednarek jako pierwsza podjęła decyzję o kontynuowaniu orzekania i pozostaniu w SN po zmianach.

W piątek weszła w życie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, na mocy której między innymi zakończyła działalność Izba Dyscyplinarna, a w jej miejsce powstaje Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Sędziowie orzekający dotychczas w Izbie Dyscyplinarnej mogą zostać przeniesieni do innej izby, zaproponowanej przez pierwszą prezes SN, lub przejść w stan spoczynku. Na podjęcie decyzji mają tydzień od otrzymania propozycji.

Z ustaleń PAP w Sądzie Najwyższym wynika, że zdecydowana większość zainteresowanych sędziów otrzymała już takie oferty. Jako pierwsza, jeszcze w piątek, odpowiedziała na nią sędzia Małgorzata Bednarek. Zdecydowała o zaakceptowaniu propozycji pierwszej prezes SN, o pozostaniu w tym sądzie i orzekaniu w Izbie Karnej. Oznacza to, że od soboty Bednarek jest już sędzią tej izby.

Małgorzata Bednarek została powołana do Izby Dyscyplinarnej SN we wrześniu 2018 roku. Wcześniej przez wiele lat była prokuratorem między innymi w Prokuraturze Krajowej. Podczas orzekania w Izbie Dyscyplinarnej między innymi przewodniczyła składowi, który uchylił immunitet sędziemu SN Józefowi Iwulskiemu. Sędzia Bednarek zadała też pytanie prawne do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wykonywania środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości UE. Sędzia ta dwukrotnie bez powodzenia ubiegała się o stanowisko prezesa Izby Dyscyplinarnej.

Sędziów do nowej izby ostatecznie wybierze prezydent

W piątek wyznaczono pięciu sędziów, którzy będą tymczasowo orzekali w nowej Izbie Odpowiedzialności Zawodowej i sędziego kierującego jej pracami. Będzie nim Wiesław Kozielewicz.

Z kolei losowanie sędziów na stałe orzekających w tej izbie - jak zapowiedziano - odbędzie się między 5 a 16 sierpnia podczas Kolegium SN, które zwoła prezes Małgorzata Manowska. Spośród wszystkich sędziów SN (z wyjątkiem I prezes, prezesów izb i rzeczników dyscyplinarnego i prasowego) wylosowanych zostanie 33 kandydatów, którzy będą niezwłocznie przedstawieni prezydentowi. Ten zaś dokona ostatecznego wyboru 11 sędziów, którzy będą orzekać w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej.

Autor:ads/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości