TVN24 | Polska

Dziewięć miesięcy minęło, to będzie szósta próba. Kolejny termin zgłaszania kandydatów na RPO

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/adso
Źródło:
PAP
Bodnar: wybór RPO to jest obowiązek konstytucyjny parlamentarzystów
Bodnar: wybór RPO to jest obowiązek konstytucyjny parlamentarzystówTVN24
wideo 2/5
TVN24Bodnar: wybór RPO to jest obowiązek konstytucyjny parlamentarzystów (wideo z 18.06)

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyznaczyła kolejny termin na zgłaszanie kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich. Będzie to możliwe do 2 lipca do godziny 16 - przekazał dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka. Parlament już pięciokrotnie bezskutecznie próbował wybrać następcę obecnego RPO Adama Bodnara.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Informację o nowym terminie zgłaszania kandydatur Grzegrzółka przekazał w mediach społecznościowych.

Impas w sprawie wyboru RPO

Kadencja obecnego Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara upłynęła we wrześniu 2020 roku. Od tamtego czasu parlamentarzyści już pięciokrotnie próbowali wybrać jego następcę.

Dwukrotnie jedyną kandydatką na ten urząd była mecenas Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni i miała ogromne poparcie społeczne. Nie uzyskała ona jednak zgody Sejmu. Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody. Podobnie było za czwartym i piątym razem - Senat nie zgodził się, by urząd RPO objęli powołani na to stanowisko przez Sejm: najpierw poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, a ostatnio - senator Lidia Staroń (bezpartyjna).

Czytaj więcej: Staroń komentuje porażkę w głosowaniu

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego

15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy o RPO, który pozwala pełnić obowiązki Rzecznikowi po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę, jest niezgodny z konstytucją. Przepis ma stracić moc obowiązującą po upływie trzech miesięcy od opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw, czyli 15 lipca. Jak wskazano, w tym czasie parlament powinien uchwalić ustawę, która ureguluje sytuacje, w których urząd Rzecznika jest nieobsadzony przez jakiś czas po upływie kadencji.

Autor:mjz/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości