TVN24 | Polska

Gowin o tweecie na koncie Terleckiego: niezależnie od tego, kto jest autorem, jest to wpis godny potępienia

TVN24 | Polska

Autor:
momo//rzw
Źródło:
TVN24
"Jestem przekonany, że doszło do jakiegoś włamania na konto pana marszałka Terleckiego"
"Jestem przekonany, że doszło do jakiegoś włamania na konto pana marszałka Terleckiego"TVN24
wideo 2/5
TVN24"Jestem przekonany, że doszło do jakiegoś włamania na konto pana marszałka Terleckiego"

Jestem przekonany, że doszło do jakiegoś włamania na konto Ryszarda Terleckiego, bo nie wyobrażam sobie, żeby spod jego palców mógł wyjść taki wpis – ocenił w "Faktach po Faktach" wicepremier Jarosław Gowin. W ten sposób odniósł się do wpisu opublikowanego w piątek na twitterowym koncie polityka Prawa i Sprawiedliwości, gdzie w ostrych słowach skrytykowano aktywność liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej z udziałem prezydenta Warszawy, wiceprzewodniczącego PO Rafała Trzaskowskiego.

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska odbyła w piątek szereg spotkań w Polsce, między innymi z prezydentem Andrzejem Dudą i prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Ten ostatni zapowiedział również, że Cichanouska będzie gościem wydarzenia Campus Polska Przyszłości, które odbędzie się w Polsce na przełomie sierpnia i września. Po południu na Twitterze wicemarszałka Sejmu, szefa klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszarda Terleckiego pojawił się wpis w brzmieniu:. "Jeżeli Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowskiego, to niech szuka pomocy w Moskwie, a my popierajmy taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników". TVN24 w piątek po południu i wieczorem bezskutecznie próbowało uzyskać w tej sprawie komentarz od wicemarszałka Terleckiego i innych polityków PiS.

Do wpisu odniósł się w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii oraz przewodniczący Porozumienia Jarosław Gowin.

ZOBACZ CAŁE "FAKTY PO FAKTACH" NA TVN24 GO >>>

Gowin: jest to wpis godny potępienia

- Jestem przekonany, że doszło do jakiegoś włamania na konto pana (wice)marszałka Terleckiego, bo nie wyobrażam sobie, żeby spod jego palców mógł wyjść taki wpis. Pomijając fakt, ze pani Cichanouska i każdy inny polityk zagraniczny ma prawo spotykać się z tymi polskimi politykami, których uważa za odpowiednich partnerów, to prezydent Trzaskowski na pewno nie może być uznany za przedstawiciela antydemokratycznej opozycji – stwierdził Gowin. Zaznaczył, że Trzaskowski jest demokratycznie wybranym prezydentem Warszawy i "należy mu się szacunek w ramach politycznego sporu".

- W najmniejszej mierze nie identyfikuję się z żadnym elementem tego wpisu. Niezależnie od tego, kto jest jego autorem, jest to wpis godny potępienia – podkreślił wicepremier.

Prowadzący program Piotr Marciniak zapytał, czy wpis jest w interesie Polski, czy raczej w interesie PiS-u. - Każdy z nas powinien się kierować wyłącznie interesem Polski, ale nawet jeżeli ktoś doszukiwałby się tutaj interesu jednej z partii, to moim zdaniem tego typu wpis jest raczej uderzeniem w autorytet i wiarygodność tej partii – odparł Gowin. Zapytany natomiast o ewentualną odpowiedzialność polityczną, gdyby autorem tych słów był rzeczywiście wicemarszałek Terlecki, Gowin oświadczył, że "od wymierzania konsekwencji politykom PiS nie jest prezes Porozumienia".

Gowin: moje rozmowy z opozycją nigdy nie przybrały formy spisku

Gowin był też pytany, czy "spiskował z opozycją" podczas ostatnich wyborów prezydenckich w Polsce oraz ostatnio przy okazji unijnych funduszy.

- W przypadku europejskich funduszy zrobiłem to, co do mnie należało – odparł gość "Faktów po Faktach". Przypomniał, że "w kluczowym momencie" odbył wizytę w Brukseli, gdzie spotkał się z sześcioma komisarzami. - Ta wizyta miała istotny wpływ na wypracowanie kompromisu, który pozwolił uniknąć kataklizmu, dla Polski i dla całej Europy – stwierdził. Jak sprecyzował, "takim kataklizmem byłoby zawetowanie unijnego budżetu, zwłaszcza w sytuacji pandemii".

Gowin przyznał, że "bardzo często" spotyka się z politykami opozycji. - Rozmawiamy przede wszystkim o sprawach gospodarczych. Rozmawialiśmy także o tym, jak zapobiec innemu kataklizmowi dla Polski, jakim byłyby wybory kopertowe, bo prawomocność wyboru prezydenta, który by w nich zwyciężył, byłaby szeroko kontestowana w kraju i za granicą – zwrócił uwagę wicepremier. Jak jednak zapewnił, "nigdy te rozmowy nie przybrały formy spisku".

Gowin: ja się bardzo często spotykam z politykami opozycji
Gowin: ja się bardzo często spotykam z politykami opozycjiTVN24

"Wiem, że są tacy, którzy chcą wypchnąć mnie i Porozumienie z koalicji rządowej"

Europoseł PiS Adam Bielan od kilku miesięcy pozostaje w sporze z liderem Porozumienia. Twierdzi, że Gowin nie ma demokratycznego mandatu do sprawowania tej funkcji, gdyż nie były przeprowadzone wybory. Bielan utrzymuje, że od 4 lutego, w wyniku decyzji sądu koleżeńskiego, jako przewodniczący Konwencji Krajowej Porozumienia przejął obowiązki prezesa partii. Zapowiedział też utworzenie własnej formacji.

Gowin był pytany w "Faktach po Faktach", czy byłby gotowy podpisać umowę koalicyjną z ugrupowaniem, na czele którego stałby Adam Bielan. - Porozumienie nie widzi obecnie potrzeby zawierania umowy z jakimkolwiek nowym podmiotem – odparł wicepremier. Jak dodał, "to, z kim podpisze umowę koalicyjną Prawo i Sprawiedliwość, to suwerenna decyzja partii Jarosława Kaczyńskiego".

- Wiem, że są tacy, którzy chcą wypchnąć mnie i Porozumienie z koalicji rządowej. Tego typu działanie oznaczałoby koniec Zjednoczonej Prawicy. Bez mojej partii ten projekt przejdzie do historii – przekonywał prezes Porozumienia. Na pytanie, czy rozważa współpracę z Kukiz'15, Gowin odparł: - Nie planujemy żadnego połączenia sił.

"Wiem, że są tacy, którzy chcą wypchnąć mnie i Porozumienie z koalicji rządowej"
"Wiem, że są tacy, którzy chcą wypchnąć mnie i Porozumienie z koalicji rządowej" TVN24

Gowin: zapytam ministra zdrowia, dlaczego nie odmrożono zgromadzeń spontanicznych

- Zaraz po naszej rozmowie zadzwonię do ministra Niedzielskiego i zapytam, dlaczego Ministerstwo Zdrowia akurat tych zgromadzeń nie odmroziło – powiedział Jarosław Gowin, odnosząc się do faktu, że mimo znoszenia kolejnych obostrzeń nielegalne pozostają zgromadzenia spontaniczne. Sprawę tę za absurdalną uznali w piątek w TVN24 przedstawiciele sędziowskiego stowarzyszenia Iusitia.

Jak podkreślił, rozmawia z ministrem Niedzielskim "często, ale wyłącznie o odmrażaniu gospodarki". - Nie doszukiwałbym się w tym żadnego podtekstu politycznego – dodał Gowin w TVN24.

Autor:momo//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości