Mucha: sędziowie doskonale wiedzieli, w jakim procesie biorą udział

Źródło:
TVN24
Mucha: każdy dobry prawnik wiedział, że bierze udział w procedurze, która jest ułomna prawnie
Mucha: każdy dobry prawnik wiedział, że bierze udział w procedurze, która jest ułomna prawnieTVN24
wideo 2/5
Mucha: każdy dobry prawnik wiedział, że bierze udział w procedurze, która jest ułomna prawnieTVN24

Każdy dobry prawnik wiedział, że bierze udział w procedurze, która jest ułomna prawnie. I każdy dobry prawnik zdaje sobie sprawę z tego, że uleczenie tej sytuacji będzie wymagało kolejnych kroków - powiedziała w "Kawie na Ławę" wiceminister Joanna Mucha (Polska 2050), odnosząc się do projektu rozporządzenia nowego ministra sprawiedliwości dotyczącego sędziów neo-KRS. - Pan prezydent użyje wszelkich legalnych, konstytucyjnych instrumentów, aby tego typu zmianom przeciwdziałać - zapowiedziała Małgorzata Paprocka z Kancelarii Prezydenta.

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar chce zmian w Regulaminie urzędowania sądów powszechnych. Proponowane przepisy sprawią między innymi, że sędziowie powołani przez upolitycznioną Krajową Radę Sądownictwa nie będą mogli zajmować się wnioskami o wyłączenie sędziego powołanego w tym samym trybie. Pomysł wzbudził krytykę ze strony klubu PiS. Ostro zareagowała na niego także nowa KRS.

Paprocka: minister nie ma narzędzi do kwestionowania prerogatywy prezydenta

- Zmiany po przejęciu władzy są czymś oczywistym. Jedyną granicą jest procedowanie tego zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym - powiedziała Małgorzata Paprocka z Kancelarii Prezydenta. Dodała, że projekt ministra sprawiedliwości "budzi bardzo poważne wątpliwości nie tylko Kancelarii Prezydenta, ale również środowiska prawniczego". 

- To chyba pierwszy raz w historii Polski, a na pewno w ostatnich kilkunastu latach, (kiedy) próbuje się zmieniać konstytucję i ustawy rozporządzeniem ministra sprawiedliwości. I oczywistym jest, że pan prezydent użyje wszelkich legalnych, konstytucyjnych instrumentów, aby tego typu zmianom przeciwdziałać - zapowiedziała. 

Paprocka stwierdziła, że "minister sprawiedliwości nie ma żadnych narzędzi, zresztą żaden inny organ, do kwestionowania prerogatywy prezydenta związanej z powołaniem sędziów". Jej zdaniem minister Bodnar "w bardzo wybiórczy sposób podszedł do uzasadnienia". - Pominięto szereg orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz TSUE. Nie ma mechanizmów, jest to absolutne naruszenie trójpodziału władzy, aby minister sprawiedliwości decydował, którzy sędziowie mogą orzekać, w których sprawach - oceniła. 

Paprocka: minister sprawiedliwości nie ma żadnych narzędzi do kwestionowania prerogatywy prezydenta
PaprockaTVN24

Dodała, że "pan minister w rozporządzeniu chce wpisywać, czym sędziowie mają się kierować w swoich wyrokach". - Sędziowie są niezawiśli, podlegają konstytucji i ustawom - kropka. Nie ma tam słowa o rozporządzeniach ministra sprawiedliwości - powiedziała Paprocka.

Zaznaczyła, że w ocenie Kancelarii Prezydenta "ci sędziowie są powołani legalnie, są nieusuwalni i mają prawo orzekać". - Jeżeli są wątpliwości w konkretnych sprawach, to są trzy mechanizmy, aby kwestionować sędziów w konkretnych postępowaniach. Natomiast nie ma żadnej podstawy na poziomie ani sądów krajowych, ani sądów międzynarodowych do kwestionowania sędziów en bloc w tej masie 3 tysięcy - przekonywała. 

Konieczny: jest ileś rzeczy, które są proste do naprawienia w tym pierwszym ruchu

Maciej Konieczny z Lewicy stwierdził, że "jest ileś rzeczy, które są proste do naprawienia w tym pierwszym ruchu, jak chociażby kwestia odwołania najbardziej skandalicznych postaci, jak chociażby krakowska kurator oświaty (Barbara Nowak), rozwiązanie komisji smoleńskiej, która była jakimś takim symbolicznym bytem, który konstytuował tą mitologię obozu władzy".

- Jest istotna rzecz, chociażby ministra (ds. równości Katarzyna - red.) Kotula chce egzekwować prawo, bo przypomnijmy, że szpitale za PiS-u nie wykonywały zabiegów aborcji, które zgodnie z kontraktami z NFZ-u powinny wykonywać, ale nie wykonywały, bo nie, bo miały relikwie Jana Pawła II czy coś takiego. I podpisywały z kurią jakieś umowy, że nie będą tego robić wbrew obowiązującemu prawu - kontynuował.

- Oczywiście te kwestie związane z przywracaniem praworządności są dużo trudniejsze i bardziej skomplikowane - dodał.

Dopytywany o ocenę decyzji ministra Bodnara, odpowiedział: - Ja myślę, że wszystko powinno dziać się w zgodzie z prawem. - Zdaję się tutaj na ministra Bodnara, który posiada na ten temat znacznie rozleglejszą i większą wiedzę i także ekspertyzę, do której ja nie mam dostępu - dodał.

Konieczny: jest ileś rzeczy, które są proste do naprawienia w tym pierwszym ruchu
Konieczny: jest ileś rzeczy, które są proste do naprawienia w tym pierwszym ruchuTVN24

Mucha: każdy dobry prawnik wiedział, że bierze udział w procedurze, która jest ułomna prawnie

- Przywracamy normalność - stwierdziła Joanna Mucha (Polska 2050) wiceministra w Ministerstwie Edukacji Narodowej, pytana o rozporządzenie ministra sprawiedliwości dotyczące sędziów neo-KRS. Podkreśliła, że "sędzia musi być niezawisły, a sąd niezależny".

Stwierdziła, że "sędziowie, którzy przez ostatnich osiem lat uczestniczyli w tym procederze, przechodząc przez Krajową Radę (Sądownictwa -red.), doskonale wiedzieli, w jakim procesie biorą udział". 

- W moim przekonaniu mają wyższą odpowiedzialność, nie niższą. I dokładnie sobie zdają sprawę z tego, że dzisiejsza sytuacja naprawiania wymiaru sprawiedliwości musi wymagać również tego typu ruchów - powiedziała Mucha. Dodała, że ma pełne zaufanie do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. - Jestem absolutnie przekonana o tym, że doprowadzi do tego, żeby sprawiedliwość, tak jak jest na tym posągu, była ślepa. Czyli skazywała tych, którzy są winni, uniewinniała tych, którzy są niewinni. Bo do tego służy wymiar sprawiedliwości - podkreśliła.

- Ja absolutnie zdaję sobie sprawę z tego, że są tacy sędziowie, którzy musieli przejść przez tą procedurę, bo innej nie było w Polsce. W związku z tym to nie jest tak, że ja dzisiaj składam zarzut wobec wszystkich z nich. Natomiast jestem głęboko przekonana o tym, że każdy dobry prawnik wiedział, że bierze udział w procedurze, która jest ułomna prawnie. I każdy dobry prawnik zdaje sobie sprawę z tego, że uleczenie tej sytuacji będzie wymagało kolejnych kroków. Tyle i tylko tyle, i aż tyle - podsumowała Mucha.

Mucha: każdy dobry prawnik wiedział, że bierze udział w procedurze, która jest ułomna prawnie
MuchaTVN24

Horała: to jest kategoryczne złamanie niezawisłości sędziowskiej

Marcin Horała z PiS przypomniał, że "była próba podważania statusu sędziowskiego tych tak zwanych neo-sędziów przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej". 

- I nawet Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, bo nie mógł orzec inaczej, że są oni pełnoprawnymi sędziami i nie można kwestionować ich statutu sędziowskiego - dodał. Zaznaczył, że "na podstawie polskiej konstytucji mianowanie sędziów jest wyłączną prerogatywą prezydenta". - I nawet ewentualna wadliwość KRS-u jako organu rekomendującego prezydentowi - choć nie zachodzi w tym przypadku - nie powoduje wadliwości powołania - przekonywał. 

Jego zdaniem w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości jest coś "dużo groźniejszego". - Jest narzucenie sędziom, że mają orzekać z uznaniem nadrzędności prawa europejskiego - stwierdził. - Po pierwsze pomysł, że minister sprawiedliwości i rozporządzenie mówi sędziom, jak mają orzekać, to jest kategoryczne złamanie niezawisłości sędziowskiej, ale po drugie jest to złamanie polskiej konstytucji, która w artykule 87 mówi, że najwyższym źródłem prawa w Polsce jest polska konstytucja, a nie prawo europejskie - dodał.

Horała: to jest kategoryczne złamanie niezawisłości sędziowskiej
Horała: to jest kategoryczne złamanie niezawisłości sędziowskiej TVN24

Zgorzelski do PiS: złamaliście konstytucję, powołując niekonstytucyjny organ

Piotr Zgorzelski z PSL odpowiadając swojemu przedmówcy z PiS zaznaczył, że "skuteczne powołanie na urząd sędziego wymaga występujących kumulatywnie dwóch przesłanek".

- Po pierwsze wniosku Krajowej Rady Sądownictwa, a takiej nie mamy i drugie postanowienia pana prezydenta. Te dwie przesłanki muszą wystąpić równocześnie - podkreślił. Dodał, że w tej sytuacji, "mamy tylko do czynienia z postanowieniem pana prezydenta, którego nikt nie kwestionuje, natomiast druga przesłanka jest obarczona wadą prawną niekonstytucyjności". 

- Złamaliście konstytucję, powołując niekonstytucyjny organ, który produkował niekonstytucyjnych sędziów. Nic do prezydenta. Prezydent ma prerogatywę, ale druga przesłanka jest obarczona wadą - powtórzył.

Zgorzelski do PiS: złamaliście konstytucję powołując niekonstytucyjny organ
Zgorzelski do PiS: złamaliście konstytucję powołując niekonstytucyjny organTVN24

Tomczyk: ten węzeł raz na zawsze trzeba przeciąć

- Prerogatywy prezydenta, czyli wyłączne uprawnienia prezydenta, są niepodważalne, ale jest pewna procedura - zauważył Cezary Tomczyk, wiceminister obrony narodowej (KO). - Na przykład prezydent Rzeczypospolitej nie mógłby zaprzysiąc pana Konrada Piaseckiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego, jeśli wcześniej nie zostałby wybrany przez Sejm. Na tym to polega - wyjaśnił.

Zaznaczył, że "prerogatywa ma też swoją konstrukcję". - W tym przypadku jasnym jest, że ciężko, żeby być sędzią we własnej sprawie. My musimy zdecydować tutaj w bardzo jasny sposób - ten węzeł raz na zawsze trzeba przeciąć - oznajmił. - Co więcej - dodał - chciałem państwa uprzedzić, będzie wiele bardzo trudnych decyzji i mam wrażenie, że w wielu bardzo trudnych decyzjach środowisko PiS-u i ludzie związani z PiS-em będą protestować. 

Jak wskazał, "tak jest w dawnej komisji Macierewicza, tak będzie w przypadku TVP, tak będzie w przypadku pseudo-Trybunału Konstytucyjnego". - Ale tak jak powiedzieliśmy, te kroki są jasne: po pierwsze zwycięstwo, po drugie rozliczenie zła , po trzecie zadośćuczynienie, a po czwarte pojednanie. Jesteśmy w punkcie drugim. To rozliczanie zła jest potrzebne, żeby w ogóle móc przejść do punktu numer trzy i nie cofniemy się - oświadczył Tomczyk.

Tomczyk: ten węzeł raz na zawsze trzeba przeciąć
Tomczyk: ten węzeł raz na zawsze trzeba przeciąćTVN24

Autorka/Autor:momo

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Iran przeprowadził w nocy atak na Izrael przy użyciu setek rakiet i dronów. Przywódcy grupy G7 wydali wspólną deklarację po niedzielnym spotkaniu. Napisali, że "stanowczo potępiającą atak Iranu przy użyciu dronów i pocisków" oraz "wyrazili pełną solidarność i wsparcie dla Izraela".

Grupa G7 "stanowczo potępia" irański atak. Deklaracja po spotkaniu przywódców

Grupa G7 "stanowczo potępia" irański atak. Deklaracja po spotkaniu przywódców

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Iran przeprowadził w nocy atak na Izrael przy użyciu setek rakiet i dronów. Izraelska armia opublikowała nagranie, na którym widać, jak działała ich obrona powietrzna. "Tak wygląda 99-procentowa skuteczność" - napisały izraelskie siły zbrojne.

"Tak wygląda 99-procentowa skuteczność". Izraelska armia pokazała nagranie

"Tak wygląda 99-procentowa skuteczność". Izraelska armia pokazała nagranie

Źródło:
tvn24.pl

To moment wielkiego ryzyka, w którym wciąż nie ma odpowiedzi na kluczowe pytania - tak cytowani przez "New York Times" analitycy opisują sytuację po ataku Iranu na Izrael. Wskazują, że wśród tych pytań znajduje się między innymi to, czy Teheran uzna, że musi uderzyć ponownie i czy Izrael zdecyduje się na dalszą eskalację.

Starzy wrogowie, "nowy niebezpieczny rozdział". Co dalej z "wojną cieni" po ataku Iranu na Izrael?

Starzy wrogowie, "nowy niebezpieczny rozdział". Co dalej z "wojną cieni" po ataku Iranu na Izrael?

Źródło:
New York Times

38-letnia Ashlee Good, która przed śmiercią uratowała swoje niespełna roczne dziecko, 30-letni Faraz Tahir, ochroniarz, który starał się pomagać zaatakowanym i udzielał im pierwszej pomocy, 25-letnia Dawn Singleton, pracowniczka sklepu odzieżowego, która "miała przed sobą całe życie". To niektóre z ofiar ataku nożownika, do którego doszło w sobotę w centrum handlowym w Sydney. Napastnik zabił w sumie sześć osób.

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Źródło:
BBC

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie tańczących żurawi. Temu niezwykłemu spektaklowi przyglądał się z oddali jeleń. - Taniec ptaków jest po prostu niesamowity. Widać, jak skoordynowane są ich ruchy. Robią wszystko identycznie - opowiada pan Dawid, autor nagrania.

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W rosyjskim Kurganie sytuacja powodziowa jest bardzo trudna - rośnie poziom wody w rzece Toboł. Gubernator wezwał mieszkańców do ewakuacji. Agencja informacyjna TASS podała, że w całej Rosji w wyniku powodzi zalanych zostało ponad 14 tysięcy domów.

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

Źródło:
Reuters

Żmije zygzakowate są coraz bardziej aktywne. W przypadku ukąszenia należy zachować spokój i natychmiast wezwać pomoc. Nie wszystkie ataki kończą się zatruciem, ale warto zachować czujność nawet wtedy, gdy czujemy się dobrze.

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w Galominie w powiecie płońskim. W niedzielę przed godziną 14 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych (skody i volkswagena). Jedna osoba nie żyje.

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siły rosyjskie nasiliły ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną. W ich wyniku została całkowicie zniszczona elektrociepłownia Trypilska, największy zakład energetyczny w środkowej Ukrainie. Zdaniem analityków do spraw wojskowości w Kijowie nasilenie ataków świadczy o zbliżającej się rosyjskiej ofensywie, a kierunki ekspansji zostały "wytypowane".

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Źródło:
tvn24.pl
Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Źródło:
tvn24.pl
Premium

20-letni motocyklista zginął w wypadku na Lubelszczyźnie. Mężczyzna uderzył w tył samochodu osobowego. Kilka godzin wcześniej zatrzymano go do kontroli drogowej. Za nieprawidłowe wyprzedzanie i przekroczenie prędkości został ukarany mandatem.

Nie żyje 20-letni motocyklista. Kilka godzin przed wypadkiem został ukarany mandatem

Nie żyje 20-letni motocyklista. Kilka godzin przed wypadkiem został ukarany mandatem

Źródło:
tvn24.pl

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę w nocy strażacy wyciągnęli z Jeziora Ostrowickiego w miejscowości Bieślin (woj. wielkopolskie) ciało 23-letniego mężczyzny. Wcześniej otrzymali zgłoszenie o łódce z trzema osobami, która wywróciła się na jeziorze. Wszyscy brali udział w wieczorze kawalerskim.

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvn24.pl

Tragiczny wypadek w kompleksie leśnym Oława Wójcice. W niedzielę zginął tam 25-letni mężczyzna jeżdżący na quadzie.

Uderzył quadem w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył quadem w drzewo, zginął na miejscu

To przełomowe na skalę świata wyniki badań międzynarodowej grupy naukowców, w tym specjalistów Zamku Królewskiego na Wawelu, Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Państwowej Akademii Nauk, a także Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyjaśnili oni przyczyny powstawania charakterystycznych spękań na bezcennych obrazach. Badania dają nowe narzędzia do zwiększenia ochrony zbiorów w muzeach, ale i też do oceny oryginalności obrazów.

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Źródło:
Fakty TVN

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała rozporządzenie zaostrzające normy środowiskowe pojazdów. Norma Euro 7 zaostrzy limity cząstek stałych dla samochodów osobowych i dostawczych oraz spalin dla autobusów i ciężarówek. Rozporządzenie wprowadzi też paszport środowiskowy dla każdego pojazdu.

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Źródło:
PAP

Dzicy lokatorzy przejęli pub w Londynie dzierżawiony przez Gordona Ramsaya - podał "The Guardian". W budynku, który wynajmuje popularny kucharz, zamknęła się grupa co najmniej sześciu osób. "Jeśli chcesz się nas pozbyć, będziesz musiał złożyć wniosek o posiadanie w sądzie okręgowym lub w sądzie wyższej instancji - napisali na kartce, którą wywiesili na drzwiach.

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Źródło:
"The Guardian"

Według popularnego wpisu uczniowie rzekomo są uczeni, że Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku. Dowodem ma być zdjęcie mapy ze szkolnego atlasu. Z tej mapy to nie wynika, co wyjaśnia wydawnictwo i eksperci.

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

Źródło:
Konkret24

Narodowy Marsz Życia pod hasłem "Niech Żyje Polska!" wyruszył w niedzielę po południu z placu Zamkowego w Warszawie. Jak twierdzą organizatorzy, to manifestacja sprzeciwu wobec "ataków wymierzonych w małżeństwo, rodzinę i w poczęte dzieci zagrożone aborcją".

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

Źródło:
PAP

Żółte korowody przeszły w niedzielę ulicami Gdańska oraz innych pomorskich miejscowości. 14 kwietnia to bowiem finał Pól Nadziei - corocznej kwesty, której celem jest wsparcie hospicjów na Pomorzu.

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Źródło:
TVN24

33,8 procent badanych oddałoby głos na Koalicję Obywatelską, gdyby wybory do parlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę - wynika z comiesięcznego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Opinia24. 26,4 procent respondentów wskazało na Prawo i Sprawiedliwość. Na podium z wynikiem 11,8 procent utrzymała się Trzecia Droga.

Nowy sondaż partyjny

Nowy sondaż partyjny

Źródło:
tvn24.pl

Do rad gmin i sejmików wojewódzkich weszło nieco więcej kobiet, niż w 2018 r. O kilka procent więcej będzie też wójtek, burmistrzyń i prezydentek. - Jest poprawa, ale nie ma rewolucji - komentuje Weronika Jóźwiak, inicjatorka kampanii "Dziewczyny do polityki". - Potrzebujemy nowoczesnej edukacji obywatelskiej - uważa ekspertka. Niepokojąca jest także niska frekwencja wśród najmłodszych wyborców.

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

Źródło:
tvn24.pl

Od poniedziałku będzie można oglądać serial "Sympatyk" na HBO Max. Na jesień tego roku zaplanowano premierę filmu "Joker: Folie à Deux", jest już oficjalny zwiastun. W "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała, co jeszcze warto wiedzieć ze świata filmów i muzyki.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl