Rzecznik rządu: podwyższono gotowość niektórych jednostek, weryfikujemy kwestię artykułu 4 NATO

Autor:
ft/dap
Źródło:
TVN24, PAP
Mueller: podwyższono gotowość niektórych jednostek wojskowych
Mueller: podwyższono gotowość niektórych jednostek wojskowychTVN24
wideo 2/21
TVN24Mueller: podwyższono gotowość niektórych jednostek wojskowych

Zdecydowaliśmy, żeby podwyższyć gotowość niektórych jednostek wojskowych na terenie Polski oraz zwiększyć gotowość innych jednostek mundurowych - powiedział rzecznik rządu Piotr Mueller na konferencji prasowej po posiedzeniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Jak poinformował, na terenie powiatu hrubieszowskiego doszło do eksplozji, która doprowadziła do śmierci dwóch polskich obywateli.

> We wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim doszło do eksplozji, w wyniku której życie straciły dwie osoby. > Po posiedzeniu w BBN rzecznik rządu przekazał, że zdecydowano o podwyższeniu gotowości niektórych jednostek wojskowych i służb mundurowych. > W komunikacie polskiego MSZ napisano, że "w województwie lubelskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej".  > Szef MSZ Zbigniew Rau wezwał ambasadora Rosji "z żądaniem niezwłocznego przekazania szczegółowych wyjaśnień" w sprawie tych wydarzeń. > W środę obradować będzie Rada Północnoatlantycka. Polska może w jej trakcie podnieść kwestię uruchomienia artykułu 4 Paktu Północnoatlantyckiego. > Prezydent USA Joe Biden powiedział, że jest "mało prawdopodobne", by rakieta, która spowodowała eksplozję w Polsce, została wystrzelona z Rosji. > Sekretarz obrony USA Lloyd Austin "zapewnił Mariusza Błaszczaka o żelaznym zobowiązaniu Stanów Zjednoczonych do obrony Polski".

Na konferencji po spotkaniu w BBN rzecznik rządu Piotr Mueller oświadczył, że wydany zostanie krótki komunikat, aby miał on wyraźny i ścisły, klarowny charakter, żeby nie dochodziło do przeinaczeń informacji. - Dzisiaj doszło na terenie powiatu hrubieszowskiego do eksplozji, która doprowadziła do śmierci dwóch obywateli Polski - poinformował.

- Na miejscu w tej chwili przebywają nasze służby, które wyjaśniają sytuację, która miała miejsce - dodał.

- W związku z zaistniałą sytuacją wdrożono procedury, które są przewidziane w takiej sytuacji, w tym między innymi przed chwilą zdecydowano o tym, aby podwyższyć gotowość niektórych jednostek bojowych, wojskowych na terenie Polski oraz zwiększyć gotowość bojową jednostek służb mundurowych na terenie naszego kraju - powiedział rzecznik rządu.

Mueller dodał, że "przed chwilą również zdecydowaliśmy o tym, aby podjąć się weryfikacji, czy zachodzą przesłanki do tego, aby uruchomić procedury wynikające z artykułu 4 Paktu Północnoatlantyckiego", który mówi o sojuszniczych konsultacjach.

Szef BBN: prezydent rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO

Szef BBN Jacek Siewiera przekazał, że prezydent Andrzej Duda odbył rozmowę z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

- Wersyfikujemy przesłanki wykorzystania artykułu 4. Sojuszu, czyli konsultacji wszystkich członków Sojuszu dotyczących właściwej odpowiedzi. Jesteśmy w bardzo intensywnym kontakcie z kluczowymi sojusznikami, spodziewamy się rozmowy ze stroną amerykańską – mówił Siewiera.

Zaznaczył, że "każdy komunikat wymaga dużej ostrożności, stąd też ograniczamy się do tej informacji, którą państwu przekazuję".

Artykuł 4 Traktatu Północnoatlantyckiego - czym jest?

Artykuł 4 Traktatu Północnoatlantyckiego stanowi, że "strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron".

Reakcja Pentagonu

Rzecznik Departamentu Obrony USA gen. Patrick Ryder powiedział na konferencji prasowej, że Pentagon nie może potwierdzić informacji o tym, że rosyjska rakieta spadła na terytorium Polski. Dodał jednak, że podchodzi poważnie do tych doniesień, i podkreślił, że USA będą bronić każdego centymetra terytorium NATO.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/dap

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości