Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami chcą pracować i otrzymywać zasiłek, ale nie mogą

Źródło:
TVN24
Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami chcą pracować i otrzymywać zasiłek
Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami chcą pracować i otrzymywać zasiłek
TVN24
Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami chcą pracować i otrzymywać zasiłekTVN24

Rodzice sprawujący opiekę nad swoimi dziećmi z niepełnosprawnością otrzymują od państwa zasiłek, ale to świadczenie w wielu przypadkach jest zaledwie kroplą w morzu potrzeb. Opiekunowie chcieliby znaleźć pracę i dorobić, by godniej żyć, ale nie mogą, bo wiąże się to z utratą zasiłku. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Agnieszka Szpila, autorka powieści "Heksy", pokazuje dziennikarzom pokój 16-letniej córki z autyzmem. - Pianino 250 kilogramów, jak zostało przewrócone miesiąc temu, tak nikt nie ma siły go podnieść - przyznaje. Rodzina nie nadąża z naprawianiem szkód. Zniszczone są meble i ściany, szyby powybijane. - To też jest właśnie sprawa Milenki. Jak się kiedyś zdenerwowała to wyrwała zlew. Przyjechało pogotowie - opowiada Agnieszka Szpila, pokazując zniszczenia w łazience.

Tak wygląda rzeczywistość rodziny dzieci z niepełnosprawnościami.

Pisarka o problemach rodziców

Pisarka wychowuje trzy córki, w tym bliźniaczki z niepełnosprawnościami. W czasie pandemii zdecydowała się pobierać świadczenie pielęgnacyjne, ale to ograniczyło jej możliwość pracy. Jej powieść została nominowana do NIKE, ale ona nie może podpisać żadnej umowy.

Dlatego zdecydowała się wywołać dyskusję w tym temacie. - Chcę pokazać, że jestem zmuszana do robienia szwindli przez rząd, który jest mistrzem szwindli - stwierdza. Odnosząc się do głośnej kampanii "Gdzie są te dzieci?" zastanawia się, "kto chce rodzić dzieci w takim kraju?".

Pobierając świadczenie pielęgnacyjne, które wynosi obecnie 2119 złotych bez względu na liczbę chorych dzieci, nie można pracować w ogóle, nawet na umowę zlecenie. Pisarka chciała zawiesić świadczenie, ale wniosek musiałaby złożyć na nowo - bez gwarancji ponownego przyznania pieniędzy.

Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami chcą pracować i otrzymywać zasiłekShutterstock

- To jest tragiczno-śmieszne, po prostu fikcyjne. Państwo oparte na fikcji. Ja bym takiej fikcji nie wymyśliła, będąc pisarką, jaką stworzyło to państwo - dodaje Agnieszka Szpila.

- Proszę ludzi, znajomych, żeby podpisywali umowy na swoje firmy, stawiam siebie i ich w głupich sytuacjach - podkreśla. - Mam obrzydzenie, ale nie do siebie, tylko do państwa, że zmusza mnie do czegoś takiego - dodaje.

Rząd od ponad roku zapowiada zmiany w prawie

Rząd Prawa i Sprawiedliwości co jakiś czas obiecuje umożliwienie pracy opiekunom dzieci z niepełnosprawnościami - ostatni raz półtora roku temu. - To rozwiązanie zacznie działać już wkrótce - mówił w lutym 2021 roku pełnomocnik rządu ds. niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

To "wkrótce" jeszcze nie nastąpiło. - Nie ma żadnego etapu, projekt przepadł – mówi Iwona Hartwich z Platformy Obywatelskiej. - To są wszystkie kłamstwa pana premiera Morawieckiego - mówi, prezentując planszę, na której wypisano szereg spraw, w tym Funduszu Solidarnościowego, ustawy 520 złotych, zamrożonego zasiłku pielęgnacyjnego, głodowej renty socjalnej czy braku asystentów opieki wytchnieniowej.

Nieprawidłowości w programie "Opieka wytchnieniowa"

W czasie wtorkowej konferencji minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg i premiera Mateusza Morawieckiego nie udało się zadać pytań o polskie rodziny osób z niepełnosprawnościami. Rząd tłumaczy, że wprowadził między innymi opiekę wytchnieniową, czyli pomoc dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością. - Funkcjonuje to nieudolnie. To są programy czasowe, one nie są ciągłe - stwierdza Iwona Hartwich.

Nieprawidłowości w programie potwierdza Najwyższa Izba Kontroli, według której wsparcie dostała tylko połowa ubiegających się o nie osób. Nie dostała go też autorka powieści "Heksy".

- Mam dosyć, ale nie chce się załamać. Może się załamię za dziesięć lat, ale najpierw chce to zmienić. Prędzej pójdę do więzienia, niż pozwolę temu państwu realizować tę politykę dalej - ocenia Agnieszka Szpila.

W Polsce osób, które wybrały pracę zamiast świadczenia pielęgnacyjnego jest około miliona.

Autorka/Autor:Sylwia Piestrzyńska

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24