Na przestrzeni ostatniej dekady z kościołów w Polsce, można by powiedzieć, że wyparowało trzy miliony wiernych - mówił ksiądz Kazimierz Sowa. Socjolożka Justyna Pokojska wskazywała zaś, że "co trzeci młody Polak mówi dzisiaj, że nie w ogóle wierzy i nie będzie wierzył". Goście programu "Tak jest" w TVN24 komentowali ostatnie badania na temat religijności w Polsce.
Publicysta katolicki ksiądz Kazimierz Sowa i socjolożka Justyna Pokojska z Uniwersytetu Warszawskiego rozmawiali w "Tak jest" w TVN24 na temat statystyk dotyczących wiary katolickiej i praktyk religijnych. Z najnowszego badania CBOS wynika między innymi, że od początku 2020 roku o dziewięć punktów procentowych spadła liczba Polaków, którzy przynajmniej raz w tygodniu chodzą do kościoła. Ośrodek zwrócił uwagę, że cztery lata temu regularne pojawianie się na mszy deklarowało 49 procent respondentów, dwa lata później było ich 46 procent.
Religijność w Polsce. "Co trzeci młody Polak mówi dzisiaj, że nie w ogóle wierzy i nie będzie wierzył"
Ksiądz Kazimierz Sowa przekazał, że badanie na temat uczęszczania do kościoła wśród praktykujących opublikował ostatnio także Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Dodał, że "one są prowadzone od lat 80.".
- Tam wyniki są dużo gorsze. Tam czterdzieści kilka procent to było 10 lat temu - powiedział duchowny i publicysta. Przyznał, że jest w nim "mniejszy spadek" w ciągu ostatnich lat, ale "jest bardzo konsekwentny". - Na przestrzeni ostatniej dekady z kościołów w Polsce, można by powiedzieć, że wyparowało trzy miliony wiernych, bo właśnie to jest mniej więcej z około 47 do 37 procent - powiedział gość TVN24.
Justyna Pokojska podkreślała zaś, że "co trzeci młody Polak mówi dzisiaj, że w ogóle nie wierzy i nie będzie wierzył". Jak oceniła socjolożka, "odpływ na poziomie pięćdziesięciu czy czterdziestu kilku punktów procentowych to dla socjologów jest gigantyczna przepaść względem tego, co było na początku lat 90. czy jeszcze pod koniec lat 90."
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24