Hermeliński: wstydziłbym się głosować w tym referendum, nie pobiorę karty 

Autor:
ads/adso,
prpb
Źródło:
TVN24
Hermeliński: ja bym tego nawet nie nazwał referendum, to jest rodzaj plebiscytu
Hermeliński: ja bym tego nawet nie nazwał referendum, to jest rodzaj plebiscytu TVN24
wideo 2/5
TVN24Hermeliński: ja bym tego nawet nie nazwał referendum, to jest rodzaj plebiscytu

Ja bym tego nawet nie nazwał referendum, to jest rodzaj plebiscytu na zasadzie: czy wolisz być młody i bogaty niż stary i biedny. Pytania są porażające - powiedział w TVN24 Wojciech Hermeliński, były szef Państwowej Komisji Wyborczej, komentując cztery pytania, na które - jak chcą rządzący - Polacy mieliby odpowiedzieć 15 października. Hermeliński zadeklarował, że sam nie pobierze karty referendalnej, bo "wstydziłby się zagłosować".

Czołowi politycy PiS przedstawili już wszystkie cztery pytania, które mają pojawić się w referendum. Według zapowiedzi rządzących ma się ono odbyć w ten sam dzień co wybory parlamentarne - 15 października.

O planowanym referendum i trwającej już kampanii wyborczej mówił w poniedziałek w "Jeden na jeden" w TVN24 sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

- Ustawa o referendum ogólnokrajowym mówi, że Sejm ustala pytania i Sejm te pytania w swojej uchwale przedstawia, podaje pod rozwagę w referendum. Tymczasem widzę teraz w telewizorze, jak co i raz pojawia się jakiś nowy funkcjonariusz Prawa i Sprawiedliwości, który te pytania przedstawia. To jest obejście procedury, zresztą nie pierwsze i nie ostatnie, obawiam się - skomentował.

Dodał, że "nawet by tego nie nazwał referendum". - To jest rodzaj plebiscytu. Plebiscytu na zasadzie: czy wolisz być młody i bogaty niż stary i biedny. Do tego już doszło, bo treść tych pytań jest naprawdę porażająca. To jest dosyć sprytnie przedstawione, chociaż to jest taki trochę spryt prymitywny, prostacki, bo w zasadzie każdy to widzi. Myślę, że nie tylko wyborcy opozycji, ale też i wyborcy Prawa i Sprawiedliwości widzą, w jaki sposób te pytania są formowane i do czego one zmierzają - mówił Hermeliński.

Wojciech Hermeliński był gościem "Jeden na jeden".TVN24

Hermeliński: wstydziłbym się głosować w tym referendum

Pytany, czy sam weźmie udział w referendum, odparł: - Od razu mogę powiedzieć, że nie pobiorę karty referendalnej. Pytania są porażające, ich poziom jest taki, że wstydziłbym się głosować w tym referendum. 

- Można nie wziąć karty i przez to, że jej się nie bierze, nie uczestniczy się w referendum, bo ustawa o referendum mówi, że jest ono ważne, jeśli wzięło w nim udział więcej niż 50 procent uprawnionych. Samo wzięcie karty jest już udziałem - wyjaśniał gość TVN24.

Hermeliński: Nie pobiorę karty referendalnej. Pytania są takie, że wstydziłbym się głosować
Hermeliński: Nie pobiorę karty referendalnej. Pytania są takie, że wstydziłbym się głosowaćTVN24

Hermeliński: można całkowicie przedrzeć kartę

Hermeliński tłumaczył, że poza niepobraniem karty referendalnej "przepisy dopuszczają jeszcze jedną możliwość, jeśli ktoś w ferworze, w pośpiechu lub krępując się odmówić, tę kartę weźmie". 

- Przepisy ustawy o referendum mówią, że karta całkowicie przedarta, która jest wyjęta z urny przez komisję, jest kartą nieważną, a karty nieważnie nie są wliczane do tych kart, od których zależy frekwencja. Jeżeli ktoś weźmie kartę, a będzie uważał, że nie powinien brać udziału w głosowaniu, nie będzie chciał, żeby jego karta miała znaczenie i żeby podwyższała kworum, może ją całkowicie przedrzeć - powiedział.

Zaznaczył, że "jest pewien problem, bo jest artykuł Kodeksu karnego, który mówi, że zniszczenie dokumentów wyborczych i referendalnych grozi karą pozbawienia wolności do trzech lat". - Ale z drugiej strony, jeżeli ustawa o referendum legalizuje ten skutek w postaci ujawnienia przedartej karty, to wiadomo, że ktoś musiał ją przedrzeć - wyborca. Byłoby nielogiczne, gdyby uznawać za zgodny z prawem stan, kiedy karta przedarta pojawia się w urnie, a osoba, która ją przedarła, będzie ścigana karnie. To jest przepis szczególny, który uchyla ten artykuł Kodeksu karnego i taka osoba nie może być karana za podarcie karty - wyjaśniał były szef PKW.

- Ale tylko referendalnej, co innego jeśli chodzi o kartę wyborczą - zaznaczył.

Hermeliński: przepisy dopuszczają jeszcze jedną możliwość - przedarcie karty
Hermeliński: przepisy dopuszczają jeszcze jedną możliwość - przedarcie karty TVN24

Innego zdania są dr hab. Maciej Małecki z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr hab. Mateusz Radajewski. O opinię w sprawie sankcji za przedarcie karty poprosił ich Konkret 24.

CZYTAJ WIĘCEJ: Karty do głosowania nie można ani wynosić, ani zniszczyć

Hermeliński: te wybory nie będą równe

Zdaniem Hermelińskiego nadchodzące wybory "nie będą równe". - Tak jak i nie były równe wybory parlamentarne i prezydenckie ostatnie w roku 2019 i 2020 - stwierdził.

- Konstytucja mówi, że jeden z przymiotników tego pięcioprzymiotnikowego prawa wyborczego to jest równość wyborów. Z tym, że ona jest rozumiana jako równość wszystkich głosów. Każdy głos ma jednakową wagę, ale też się patrzy na to przez równość szans poszczególnych ugrupowań, które biorą udział w kampanii wyborczej. Widać przecież gołym okiem, że władze mają znaczącą przewagę w tej kampanii. A co dopiero powiedzieć o kandydatach, którzy bez wsparcia żadnej partii, czy bez zaplecza jakiegoś finansowego, chcieliby rozpocząć kampanię. Są w ogóle bez szans, nie mają w ogóle na to żadnych szans - podkreślił.

Hermeliński: zlikwidowane zostało głosowanie korespondencyjne dla polonii zagranicznej

Hermeliński mówił też o pojawiających się uwagach dotyczących głosowania za granicą. Zmiany w Kodeksie wyborczym mogą doprowadzić do tego, że głosy te będą uznane za niebyłe. Stanie się tak, jeśli zagraniczne komisje nie prześlą wyników do PKW w ciągu 24 godzin.

Były szef PKW stwierdził, że "zlikwidowane zostało głosowanie korespondencyjne dla polonii zagranicznej". - Nie jest to dla mnie zaskoczenie, bo tak się ostatnio składa, że jakoś polonia przestała darzyć sympatią rządzącą władzę i trochę przerzuciła głosy na opozycję. W związku z tym w jakimś sensie musiała zostać ukarana. 

- Ja jestem daleki od jakichś spiskowych teorii, ale tak mi się to wszystko ustawia. Jak prześledzimy wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich, który domagał się, wnosił o to, żeby zastanowić się nad ewentualnym wydłużeniem tego terminu do 48 godzin... Nic by się nie stało, a to by niewątpliwie ułatwiło komisjom i na pewno by spowodowało, że byłyby w stanie, przynajmniej w większości tych komisji, policzyć głosy i przesłać je do Warszawy w ciągu tych 48 godzin - wskazywał.

Zaślepka materiału TVN24GO
Wojciech Hermeliński w "Jeden na jeden"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ads/adso, prpb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Wtorek to kolejny dzień obrad pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji. Izba niższa parlamentu wybrała Monikę Horną-Cieślak na nowego rzecznika praw dziecka oraz Karolinę Marię Bućko do Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15. Trwają debaty dotyczące powołania trzech komisji śledczych - do spraw wyborów kopertowych, inwigilacji Pegasusem i afery wizowej. W tvn24.pl relacjonujemy polityczny wtorek.

Sejm o komisji śledczej w sprawie Pegasusa. ""Kto podejmował decyzje? Kto wiedział?"

Sejm o komisji śledczej w sprawie Pegasusa. ""Kto podejmował decyzje? Kto wiedział?"

Aktualizacja:
Autor:
akw,
pp/
ft,
adso
Źródło:
tvn24.pl

Strażnicy miejscy zauważyli młodego mężczyznę, który nagle upadł na chodnik i przestał oddychać. Zaczęła się dramatyczna walka o jego życie.

"Zakasłał i upadł", rozpoczęła się dramatyczna walka o jego życie

"Zakasłał i upadł", rozpoczęła się dramatyczna walka o jego życie

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Debiutująca posłanka Polski 2050 Izabela Bodnar po swoim pierwszym sejmowym wystąpieniu zwróciła się do prowadzącego obrady z prośbą o możliwość uzupełnienia wypowiedzi. Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty zauważył, że nie ma takiej praktyki, jednak w drodze wyjątku pozwolił jej na powrót na mównicę. - Pierwsze przemówienie przed państwem wiąże się z pewnym stresem, zatem zapomniałam o poprawce - tłumaczyła posłanka.

Debiutująca posłanka chciała wrócić na mównicę. "Zapomniałam o poprawce"

Debiutująca posłanka chciała wrócić na mównicę. "Zapomniałam o poprawce"

Autor:
pb//mm
Źródło:
tvn24.pl

Antoni Macierewicz chciałby postawić marszałka Sejmu Szymona Hołownię przed Trybunałem Stanu za to, że nie dopuścił do debaty na uchwałą autorstwa PiS. Wyjaśniamy, dlaczego poseł PiS nie ma racji.

Macierewicz: za brak uchwały marszałek Hołownia pod Trybunał Stanu. To niemożliwe 

Macierewicz: za brak uchwały marszałek Hołownia pod Trybunał Stanu. To niemożliwe 

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował we wtorek, tuż po rozpoczęciu obrad Sejmu, by ten zajął się złożonymi przez jego rząd ustawami. Odpowiedział mu marszałek Szymon Hołownia, który wskazywał, że "nie ma w tym Sejmie żadnej zamrażarki", prace nad rządowymi projektami już trwają, choć nad jednym nie mogą, bo ma błędy formalne i wnioskodawca musi go poprawić.

Mateusz Morawiecki o "zamrażarce". Szymon Hołownia w odpowiedzi "uzupełniał stan wiedzy premiera"

Mateusz Morawiecki o "zamrażarce". Szymon Hołownia w odpowiedzi "uzupełniał stan wiedzy premiera"

Autor:
ads/adso
Źródło:
TVN24

W ośrodku wypoczynkowym w Solinie na Podkarpaciu we wtorek po południu wybuchł pożar. Zadysponowani na miejsce strażacy mają poważne problemy z dotarciem na miejsce z powodu opadów śniegu i usytuowania mieszczącego się w górzystym terenie kompleksu. Drogę wozom strażackim toruje dźwig, który ma odśnieżyć drogę i wysypać piasek.

Płonie ośrodek wypoczynkowy w Bieszczadach. Strażacy utknęli przez śnieg

Płonie ośrodek wypoczynkowy w Bieszczadach. Strażacy utknęli przez śnieg

Autor:
bp,
est.
Źródło:
Kontakt 24

15-letni Jakub Seemann, uczeń III LO w Zabrzu, został mistrzem świata w szachach do lat 16. Gdy wrócił do szkoły, nauczyciele i uczniowie wszystkich klas ustawili się wzdłuż korytarzy i klatek schodowych, witając sportowca gromkim aplauzem i wiwatami. - Nigdy wcześniej nie doświadczyłem jeszcze czegoś takiego - mówił szachista w rozmowie z TVN24.

Uczeń z Zabrza został mistrzem świata w szachach. W szkole przywitali go po mistrzowsku

Uczeń z Zabrza został mistrzem świata w szachach. W szkole przywitali go po mistrzowsku

Autor:
bp/PKoz
Źródło:
TVN24, PAP

S&P Global Ratings podwyższył prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski na 2024 rok do 3,1 procent z 3 procent w związku z umiarkowaną poprawą perspektyw inwestycyjnych - podała firma w opublikowanym we wtorek raporcie.

Amerykańska agencja zmienia prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski

Amerykańska agencja zmienia prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

Udało się wydostać wszystkich 41 robotników uwięzionych w zawalonym tunelu w północnych Indiach - poinformowały we wtorek lokalne władze. Kilka godzin wcześniej informowano, że ratownikom zostały ostatnie metry, aby przebić się do uwięzionych.

Uwolniono 41 osób z zawalonego tunelu. Czekały pod ziemią na ratunek przez ponad dwa tygodnie

Uwolniono 41 osób z zawalonego tunelu. Czekały pod ziemią na ratunek przez ponad dwa tygodnie

Aktualizacja:
Autor:
ks,
wac/ft,mm
Źródło:
PAP, Reuters

Ukraiński wywiad wojskowy potwierdził doniesienia o tym, że Marianna Budanowa, żona szefa tej służby, została zatruta metalami ciężkimi. Trucizna znajdowała się najprawdopodobniej w jedzeniu. Budanowa skarżyła się na złe samopoczucie. Jej mąż już wielokrotnie był celem zamachów.

Żona szefa ukraińskiego wywiadu zatruta metalami ciężkimi. "Wykryto arsen i rtęć"

Żona szefa ukraińskiego wywiadu zatruta metalami ciężkimi. "Wykryto arsen i rtęć"

Autor:
tas//mrz
Źródło:
PAP, Radio Swoboda, tsn.ua

Dziennikarze próbowali pytać na sejmowym korytarzu prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego między innymi o termin wygłoszenia expose przez premiera Mateusza Morawieckiego i nieobecność na uroczystości powołania nowego rządu, który jak się wydaje, nie ma szans na zdobycie wotum zaufania w nowym Sejmie. - To nie jest moment do udzielania wywiadów - powiedział Kaczyński.

Dziennikarze pytają Kaczyńskiego. Prezes PiS: to nie jest moment do udzielania wywiadów

Dziennikarze pytają Kaczyńskiego. Prezes PiS: to nie jest moment do udzielania wywiadów

Autor:
js//mrz
Źródło:
TVN24

Do ostatnich chwil toczyła się rozgrywka o fotel szefa MSWiA w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego, a jeszcze niewiele ponad godzinę przed uroczystością w Pałacu Prezydenckim miał nim zostać były komendant główny policji Zbigniew Maj - wynika z informacji tvn24.pl. - Jego kandydaturę miał zablokować minister Mariusz Kamiński - mówi nasz rozmówca. Sam Maj nie zaprzecza.

Mogła być sensacja. "W ostatniej chwili kandydaturę zdołał zablokować minister Kamiński"

Mogła być sensacja. "W ostatniej chwili kandydaturę zdołał zablokować minister Kamiński"

Autor:
Robert
Zieliński
Źródło:
tvn24.pl

Pięcioletni Kelan Logan-Derench zmarł podczas swoich pierwszych zagranicznych wakacji. Jak przekazali jego bliscy, podczas pobytu w egipskim kurorcie chłopiec "uległ tragicznemu wypadkowi i wpadł do basenu". Rodzina uruchomiła internetową zbiórkę, apelując o wsparcie finansowe.

Tragiczny wypadek w Egipcie. Pięciolatek zmarł na swoich pierwszych zagranicznych wakacjach

Tragiczny wypadek w Egipcie. Pięciolatek zmarł na swoich pierwszych zagranicznych wakacjach

Autor:
wac//mm
Źródło:
BBC, GoFundMe

To nie tylko brak szacunku dla greckiego premiera, ale także dla greckiego narodu - stwierdził rzecznik rządu w Atenach Pavlos Marinakis. W ten sposób skomentował decyzję premiera Wielkiej Brytanii Rishiego Sunaka o odwołaniu w ostatniej chwili wtorkowego spotkania z premierem Kyriakosem Micotakisem w Londynie. W tle jest spór o bezcenne rzeźby.

Spór Grecja-Wielka Brytania o rzeźby. "Przecięcie Mona Lisy na pół"

Spór Grecja-Wielka Brytania o rzeźby. "Przecięcie Mona Lisy na pół"

Autor:
tas/adso
Źródło:
PAP

Rosyjskie działania zmuszają Finlandię do zamknięcia całej jej granicy z sąsiadem dla ruchu osobowego - przekazał rząd w Helsinkach. Migranci napływający w stronę Finlandii przez Rosję nie będą mogli teraz przekroczyć granicy i złożyć podań o azyl.

Finlandia zamyka całą granicę z Rosją

Finlandia zamyka całą granicę z Rosją

Autor:
adso
Źródło:
Reuters, PAP

Jako 14-latka, w oglądanych z rodzicami "Rozmowach w toku", po raz pierwszy usłyszała o problemie krzywdzenia dzieci przez bliskich. Wtedy postanowiła zająć się ochroną praw najmłodszych. Jako prawniczka robi to już od ponad dekady. Kim jest Monika Horna-Cieślak, powołana przez Sejm na Rzeczniczkę Praw Dziecka?

Monika Horna-Cieślak. Poczuła "nastoletni bunt", gdy usłyszała o krzywdzeniu dzieci, teraz zostanie ich rzeczniczką

Monika Horna-Cieślak. Poczuła "nastoletni bunt", gdy usłyszała o krzywdzeniu dzieci, teraz zostanie ich rzeczniczką

Autor:
kgo//am
Źródło:
PrawieOPrawie.pl, tvn24.pl

Dominika Chorosińska została nową minister kultury i dziedzictwa narodowego w rządzie Mateusza Morawieckiego. Jej wybór był szeroko komentowany w przestrzeni publicznej, a internauci przypomnieli przeprowadzony z nią wywiad, gdy po raz pierwszy ubiegała się o mandat poselski. Dominika Chorosińska nie potrafiła wówczas odpowiedzieć między innymi na pytania o to, ilu posłów zasiada w Sejmie, ani ile trzeba mieć lat, by móc ubiegać się o urząd prezydenta.

"Krótki test" Dominiki Chorosińskiej i pytanie o liczbę posłów. Internauci przypominają wywiad z nową minister kultury

"Krótki test" Dominiki Chorosińskiej i pytanie o liczbę posłów. Internauci przypominają wywiad z nową minister kultury

Autor:
pb//mm
Źródło:
Radio ZET, tvn24.pl

Dwaj mężczyźni siedzieli na zewnątrz. Byli tak zziębnięci, że nie byli już w stanie się poruszać. Uratował ich telefon od świadka. Podobnie jak bezdomnego, który próbował przetrwać chłody w pustostanie czy mężczyznę, który leżał na śniegu. "Nie przechodźmy obojętnie, gdy widzimy niepokojącą sytuację. Pamiętajmy, że jeden telefon może uratować komuś życie" – apelują policjanci.

"Byli tak zziębnięci, że nie mogli się poruszać". "Jeden telefon może uratować życie"

"Byli tak zziębnięci, że nie mogli się poruszać". "Jeden telefon może uratować życie"

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minister Spraw Zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow planuje w tym tygodniu złożyć wizytę w Macedonii Północnej, aby wziąć udział w obradach Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Będzie to pierwsza wizyta Ławrowa na terytorium państwa członkowskiego NATO od rozpoczęcia rosyjskiej pełnoskalowej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Rezygnację z udziału w obradach OBWE zapowiedziały z tego powodu Ukraina, Litwa, Łotwa i Estonia.

Siergiej Ławrow złoży wizytę w państwie członkowskim NATO. Pierwsza taka podróż od inwazji na Ukrainę

Siergiej Ławrow złoży wizytę w państwie członkowskim NATO. Pierwsza taka podróż od inwazji na Ukrainę

Autor:
wac//mm
Źródło:
Reuters, BNT 1, PAP, tvn24.pl

Biuro Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców przyznało Lenie i Władysławowi Grochowskim z Siedlec (woj. mazowieckie) Nagrodę Nansena w kategorii "Europa". Para została uhonorowana za udzielanie schronienia i wspieranie uchodźców w Polsce oraz zapewnienie możliwości zatrudnienia i bezpiecznego schronienia ludziom w potrzebie.

Polskie małżeństwo otrzymało prestiżową nagrodę przyznawaną przez ONZ za wspieranie uchodźców

Polskie małżeństwo otrzymało prestiżową nagrodę przyznawaną przez ONZ za wspieranie uchodźców

Autor:
MR
Źródło:
tvn24.pl, unhcr.org

Krzysztof S., znany muzyk jazzowy, zasiądzie na ławie oskarżonych w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi-Południe. Śledczy zarzucają mu, że podczas warsztatów muzycznych wykorzystał seksualnie nieletnią. Proces rozpocznie się 30 stycznia.

Znany muzyk oskarżony o wykorzystywanie seksualne nieletniej. Sąd wyznaczył datę rozpoczęcia procesu

Znany muzyk oskarżony o wykorzystywanie seksualne nieletniej. Sąd wyznaczył datę rozpoczęcia procesu

Autor:
katke/gp
Źródło:
PAP

Prognozy na kolejne dni nie pozostawiają złudzeń: widać w nich i opady śniegu, i mróz. Miejscami opady będą dość intensywne, spadnie nawet 10 centymetrów. A jaka będzie końcówka tygodnia? Sprawdź naszą najnowszą prognozę pogody dla Polski na pięć dni.

Od mrozu i śniegu w kolejnych dniach Polska się nie uwolni

Od mrozu i śniegu w kolejnych dniach Polska się nie uwolni

Autor:
dd
/ prpb
Źródło:
tvnmeteo.pl

Władze w zachodnich Niemczech wezwały we wtorek mieszkańców do pozostania w domach, ostrzegając przed intensywnymi opadami śniegu. Niebezpieczne warunki pogodowe przyczyniły się do licznych wypadków drogowych, w których dwie osoby zginęły. Z samochodów na zablokowanych drogach ewakuowani zostali uwięzieni kierowcy. W jednej ze szkół w Hesji wieczorem w poniedziałek utknęli uczniowie.

Niemcy zmagają się z groźną pogodą. "Sytuacja była nadzwyczajna. Drzewa przewracały się jak zapałki"

Niemcy zmagają się z groźną pogodą. "Sytuacja była nadzwyczajna. Drzewa przewracały się jak zapałki"

Aktualizacja:
Autor:
ps,dd
/ prpb
Źródło:
Reuters, zdf.de, PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że wstrzymuje na terenie całego kraju obrót kilkoma seriami oraz zakazuje wprowadzenia do obrotu kilkunastu serii leku przeciwbólowego Oxylaxon. Jak wyjaśniono w decyzji GIF, w toku postępowania potwierdzono wystąpienie wady jakościowej.

Serie leku przeciwbólowego wycofane z obrotu

Serie leku przeciwbólowego wycofane z obrotu

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Karolina Bućko została powołana we wtorek przez Sejm na członka państwowej komisji ds. przeciwdziałania pedofilii. Zyskała poparcie Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy. Wcześniej jej kandydatura, jako jedyna, została pozytywnie zaopiniowana przez komisję sejmową.

Karolina Bućko wybrana przez Sejm do państwowej komisji ds. przeciwdziałania pedofilii

Karolina Bućko wybrana przez Sejm do państwowej komisji ds. przeciwdziałania pedofilii

Autor:
akw//mrz
Źródło:
TVN24

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało we wtorek na swojej stronie listę firm, które importowały zboże z Ukrainy. Lista liczy kilkaset podmiotów.

Jest lista firm, które importowały zboże z Ukrainy

Jest lista firm, które importowały zboże z Ukrainy

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Kto zabił 19-latka w centrum Katowic? Po sześciu latach procesu oskarżony wychodzi na wolność

Kto zabił 19-latka w centrum Katowic? Po sześciu latach procesu oskarżony wychodzi na wolność

Małgorzata
Goślińska
Autor:
Małgorzata
Goślińska
Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rekordowa liczba Włochów padła ofiarą oszustwa, usiłując kupić ubezpieczenie OC samochodu lub motocykla. W ciągu ostatnich 12 miesięcy było to aż 2,3 miliona osób - wskazują tamtejsze media. To trzy razy wyższy wynik niż w roku poprzednim. Przyczyny tak znacznego wzrostu eksperci upatrują w podwyżce cen ubezpieczeń, skutkującej zwiększoną chęcią kupujących do zaoszczędzenia.  

Ponad dwa miliony kierowców kupiło fałszywe ubezpieczenie OC. "Chcieli oszczędzić"

Ponad dwa miliony kierowców kupiło fałszywe ubezpieczenie OC. "Chcieli oszczędzić"

Autor:
jdw//az
Źródło:
La Stampa, Verita e Affari, PAP

Na przedmioty z epoki brązu natrafił w trakcie poszukiwań na terenie Nadleśnictwa Starogard (woj. pomorskie) jeden z pasjonatów historii. To przede wszystkim toporki sprzed około 3500 lat oraz fibula, której używano około dwa tysiące lat temu. Znaleziska zostały zabezpieczone przez konserwatora zabytków.

Chodził po lesie z wykrywaczem metali, natrafił na "sensacyjne odkrycie"

Chodził po lesie z wykrywaczem metali, natrafił na "sensacyjne odkrycie"

Autor:
mm/
tam
Źródło:
tvn24.pl
Mówił o tabletkach na zmianę płci i że klaps nie zostawia wielkiego śladu. "Przeciwnik praw dziecka"

Mówił o tabletkach na zmianę płci i że klaps nie zostawia wielkiego śladu. "Przeciwnik praw dziecka"

Natalia
Szostak
Autor:
Natalia
Szostak
Źródło:
tvn24.pl
Premium

1,8 miliona Polaków nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb - wskazano w "Raporcie o biedzie 2023". Dowiadujemy się ponadto, że w związku z inflacją i wzrostem cen 4 na 5 Polaków kupuje mniej lub zdecydowanie taniej.

Raport o biedzie 2023. "W ciągu roku przybyło ich ponad 40 tysięcy"

Raport o biedzie 2023. "W ciągu roku przybyło ich ponad 40 tysięcy"

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Trwa światowa kampania "16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na płeć", którą 25 listopada rozpoczął Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. "Bardzo proszę - protestujmy razem przeciwko agresji na całym świecie, przeciwko przemocy, przeciwko nienawiści!!", apeluje Monika Olejnik.  

"Przemoc wobec kobiet i dziewcząt jest najbardziej rozpowszechnionym naruszeniem praw człowieka"

"Przemoc wobec kobiet i dziewcząt jest najbardziej rozpowszechnionym naruszeniem praw człowieka"

Autor:
joan//mro
Źródło:
TVN24, cpk.org.pl

Scena z Bohdanem Łazuką z filmu "Nie lubię poniedziałku" wracającym z weekendowego biesiadowania z korbą wetkniętą w tory tramwajowe przeszła do historii polskiego kina. "Ponad 52 lata później, w tym samym miejscu przekonywaliśmy do zejścia z torów pana Marcina, który zapewniał, że jest we własnym pokoju" - przekazali stołeczni strażnicy miejscy.

Zataczał się na torowisku, ale zapewniał, że jest we własnym pokoju

Zataczał się na torowisku, ale zapewniał, że jest we własnym pokoju

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl