Polska uplasowała się na 22. miejscu wśród 27 państw członkowskich Unii Europejskiej w European Sovereignty Index - rankingu suwerenności. "Polska ma najniższe wyniki spośród pięciu największych państw UE. Szczególnie źle wypadła w czterech kategoriach - technologia, klimat, migracja i zdrowie" - stwierdzili eksperci.
Think tank Europejska Rada Spraw Zagranicznych opublikował w środę European Sovereignty Index - ranking suwerenności państw członkowskich UE.
Autorzy rankingu "wierzą, że Unia Europejska może podołać wyzwaniom, z którymi się zmaga, i jednocześnie kreować obraz całego świata", ale "aby to osiągnąć, kraje członkowskie muszą budować wspólne możliwości działania". "Najlepszym sposobem jest budowanie europejskiej suwerenności" - podkreślili.
Polska na 22. miejscu wśród 27 państw UE
Państwa ocenione zostały w skali od 1 do 10 w sześciu kategoriach - klimat, obronność, ekonomia, zdrowie, migracja, technologia. Eksperci zbadali zarówno możliwości danego kraju, jak i zaangażowanie każdego z nich w danych obszarach.
Polska - ze średnim wynikiem 4,7 - w ogólnym rankingu znalazła się na 22. miejscu wśród 27 państw UE. W poszczególnych kategoriach eksperci ocenili Polskę następująco:
Klimat - 4,2 Obronność - 4,9 Ekonomia - 5,6 Zdrowie - 4,4 Migracja - 4,3 Technologia - 3,6
Działania Polski - piszą autorzy - jest poniżej oczekiwań (ang. underperformer). "To kraj z niskimi lub bardzo niskimi wynikami. (...) Ma najniższe wyniki spośród pięciu największych państw UE. Szczególnie źle Polska wypadła w czterech kategoriach - technologia, klimat, migracja i zdrowie. W tych obszarach uplasowała się w najgorszej piątce w całej UE" - napisali eksperci.
"Polska lepiej angażuje się w zwiększanie europejskiej suwerenności poprzez ekonomię i obronność. Jednak nawet w tych kategoriach Polska nie otrzymała dobrego wyniku. To głównie dlatego, że ma ograniczone możliwości - kontrastujące z mocnym zaangażowaniem" - czytamy w analizie.
Na pierwszym miejscu Niemcy, na ostatnich Bułgaria i Węgry
Średni wynik dla wszystkich państw Unii Europejskiej to 5,9. W poszczególnych kategoriach to:
Klimat - 5,4 Obronność - 5,9 Ekonomia - 6,2 Zdrowie - 6,7 Migracja - 5,2 Technologia - 4,8.
Na pierwszych pięciu miejscach rankingu uplasowały się z uśrednionymi wynikami: Niemcy (6,9), Holandia (6,8), Francja (6,6), Szwecja (6,5), Dania (6,5).
Ogólnie twórcy rankingu kategorią wyniku "dobry" ocenili 7 krajów, kategorią "satysfakcjonujący" - 10, "słaby" - 8, kategorią "nie dający sobie rady" - 2.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA