"Cały czas wstydzimy się opowiadać o kupie, wstydzimy się swoich problemów"

RAK JELITA ROZMOWA
"Cały czas wstydzimy się opowiadać o kupie"
Źródło: TVN24

Kwestią jest to, żeby w domu rozmawiać, żeby alarmować, że jest problem - mówił w TVN24 profesor Zoran Stojcev, ordynator Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie. Rak jelita grubego jest w pierwszej trójce najczęściej zabijających nas nowotworów, ale jak podkreśla Joanna Rubin z portalu tvn24.pl, "cały czas wstydzimy się opowiadać o kupie, wstydzimy się swoich problemów, a jeśli się wstydzimy, to potem o tym nie opowiadamy lekarzowi".

Według raportu Narodowego Instytutu Onkologii "Nowotwory złośliwe w Polsce", u mężczyzn, którzy zmarli z powodu nowotworu, najczęściej występował rak płuc (25 proc. zgonów w 2020 roku), rak gruczołu krokowego, czyli prostaty (10 proc.) oraz właśnie rak jelita grubego (8 proc.), zaś u kobiet: rak płuc (17 proc.), rak piersi (15 proc.) oraz rak jelita grubego (8 proc.).

Joanna Rubin z portalu tvn24.pl, autorka reportażu "G...niany temat? Może uratować ci życie", podkreśliła na antenie TVN24, że "cały czas wstydzimy się opowiadać o kupie, wstydzimy się swoich problemów, a jeśli się wstydzimy, to potem o tym nie opowiadamy lekarzowi".

CZYTAJ TEKST PREMIUM: G...niany temat? Może uratować ci życie

"Kwestią jest to, żeby w domu rozmawiać"

Profesor Zoran Stojcev, ordynator Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie przyznał, że rzadko się o tym opowiada. Dodał, że kiedy pacjent przyjedzie do szpitala, "to już zadajemy te pytania". - Ale kwestią jest to, żeby w domu rozmawiać, żeby alarmować, że jest problem, czy mamy zaparcie, czy mamy biegunkę, czy zmienia się stolec, coś jest nie tak - podkreślił.

- Jeżeli to jest jednorazowo, czy dwa, trzy razy, zmieniliśmy dietę, to możemy to zrozumieć. Ale jeżeli to jest kilka razy, kilka tygodni to trwa, a dieta jest taka sama, to coś jest nie tak. O tym trzeba alarmować i zrobić badania - mówił. Dodał, że "nie można tego zlekceważyć i powiedzieć, że nic się nie stało, bo potem jest problem".

- My chcemy wykryć nowotwory na wczesnym etapie, żeby je wyleczyć - podkreślił. Zaapelował, że jeżeli nas coś niepokoi, należy się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje nas na kolonoskopię.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ:

Rak jelita grubego i temat, o którym wolimy milczeć. Cała rozmowa
Źródło: TVN24

OGLĄDAJ W TVN24 GO: Onkologia. Dwa światy

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: