Trzaskowski o sprawie Sikorskiego: wchodzimy w kampanię wyborczą, warto być jak żona Cezara

Źródło:
TVN24
Trzaskowski o sprawie Sikorskiego: wszystko było wpisane w oświadczeniach
Trzaskowski o sprawie Sikorskiego: wszystko było wpisane w oświadczeniach TVN24
wideo 2/4
Trzaskowski o sprawie Sikorskiego: wszystko było wpisane w oświadczeniach TVN24

Radosław Sikorski nie dość, że nigdy tego nie ukrywał, to zawsze to deklarował. To wszystko było wpisane w tych oświadczeniach - tak o sprawie doradzania przez europosła PO mówił w "Faktach po Faktach" wiceszef PO i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Holenderski dziennik "NCR" poinformował w tym tygodniu, że Radosław Sikorski otrzymuje rocznie 100 tysięcy dolarów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich za doradztwo przy międzynarodowej konferencji. Kontrolę oświadczeń majątkowych Sikorskiego prowadzi CBA. Chodzi o dokumenty złożone w latach 2019-2022. "Nie kwestionuję prawa do kontroli i deklaruję współpracę" - przekazał Sikorski, odnosząc się do sprawy.

O sprawę europosła PO pytany był gość poniedziałkowego wydania "Faktów po Faktach" - prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski o Sikorskim: stawiane są zarzuty, które są absolutnie wyolbrzymione

Pytany, czy wiedział, że Sikorski doradza ZEA, Trzaskowski odparł, iż "najważniejsze jest to, że Radosław Sikorski wszystkie te sprawy zawarł w swoim oświadczeniu majątkowym". - O tym, że doradza, ja się akurat nie zajmowałem szczegółami, wiemy od wielu, wielu miesięcy. Tak że nie jest to żadna sensacja, dlatego że Radosław Sikorski nie dość, że nigdy tego nie ukrywał, to zawsze to deklarował - dodał.

Trzaskowski zauważał, że narracja w tym temacie dotyczy tego, że "coś zostało odkryte" i że "są jakieś nowe fakty". - To wszystko było wpisane w tych oświadczeniach - odpierał. - Ten fakt, w związku z tym, że zaczyna się kampania wyborcza, został nagłośniony - dodał.

- Druga kwestia, która jest dla mnie najważniejsza, jest taka, że dzisiaj pojawiają się przeróżnego rodzaju supozycje, zwłaszcza ze strony PiS-u, że to mogło wpływać na głosowania Radosława Sikorskiego, zaczynają się pytania, z kim się Radosław Sikorski spotykał. To czysta polityka, dlatego że Radosław Sikorski jasno przeciął te wszystkie spekulacje, mówiąc, że zawsze głosował zgodnie z linią partii w Parlamencie Europejskim i nigdy od niej nie odszedł, nawet na centymetr - mówił dalej wiceszef PO.

Rafał Trzaskowski w "Faktach po Faktach"TVN24

Dopytywany, czy Sikorski w związku z tym powinien zrezygnować ze współpracy z ZEA, skoro jest eurodeputowanym, Trzaskowski odpowiedział, że w Parlamencie Europejskim i Unii Europejskiej jest to dozwolone. - Natomiast jest rzeczywiście pytanie, czy jest to akceptowalne w Polsce i na pewno tutaj Radosław Sikorski, jak go znam, wyciągnie z tego konsekwencje - zaznaczył.

- Myślę, że Radosław Sikorski będzie podejmował decyzje w tej sprawie. Nie dziwię mu się, że nie chce podejmować tych decyzji w momencie, kiedy jest oskarżany o rzeczy, które nie miały w ogóle miejsca i kiedy ta sprawa jest po prostu wykorzystywana politycznie. Natomiast zgadzamy się, że w tej trudnej sytuacji lepiej być jak żona Cezara - powiedział. - Wchodzimy w kampanię wyborczą, warto być jak żona Cezara, dlatego że trzeba dawać dobry przykład - dodał.

Trzaskowski podsumował, że jego zdaniem "sprawa jest wyolbrzymiona", a Sikorskiemu "stawiane są zarzuty, które są absolutnie wyolbrzymione i nie powinny mieć miejsca".

Trzaskowski: w Warszawie mamy konkursy, które są przejrzyste

W rozmowie poruszono także temat dotacji przyznawanych przez szefa MEiN Przemysława Czarnka oraz narracji partii rządzącej, że Trzaskowski "rozdaje dużo więcej". - Na tym polega ta manipulacja, którą się PiS posługuje, dlatego że minister Czarnek rozdaje wille fundacjom, które są powiązane z jego kolegami partyjnymi. Dochodzi do nas jeszcze więcej tego typu rewelacji, nawet dotyczących szwagra, gdzie ponoć rozdawał pieniądze w taki sposób. Niech minister to wyjaśni - powiedział.

- Natomiast w Warszawie mamy konkursy, które są przejrzyste, których wyniki są publikowane na podstawie jasnych kryteriów. Nie dajemy nikomu willi, tylko dajemy wsparcie finansowe tym organizacjom, tym fundacjom pozarządowym, które realizują ważne dla miasta cele. Te pieniądze od nas dostał Caritas, Fundacja Szarych Szeregów, przeróżnego rodzaju hospicja, mnóstwo żłobków - wymieniał.

Trzaskowski: w Warszawie mamy konkursy, które są przejrzyste, których wyniki są publikowane na podstawie jasnych kryteriów
Trzaskowski: w Warszawie mamy konkursy, które są przejrzyste, których wyniki są publikowane na podstawie jasnych kryteriówTVN24

Trzaskowski zachęcał, aby "zerknąć na strony internetowe, gdzie jest to publikowane, żeby zobaczyć, jaka to jest lista bardzo różnych organizacji". - Od Klubu Inteligencji Katolickiej poprzez żłobki i organizacje pozarządowe, którym PiS zabierał finansowanie, tym które walczą o prawa kobiet, o prawa mniejszości, walczą z tym, co się dzieje czasami w rodzinach, z przemocą rodzinną - zwracał uwagę.

- Nikomu nie dajemy pieniędzy w taki sposób, jak minister Czarnek, wszystko jest przejrzyste i transparentne, wszystko musi być zgodne z celami miasta. Próba przerzucania na nas odpowiedzialności jest klasyczną manipulacją - powtórzył. - Ja znajduję w tym jedną dobrą informację: jeżeli PiS, a znany jest ze swojej bezczelności, próbuje w ten sposób gospodarować pieniędzmi publicznymi, to znaczy, że oni już wiedzą, że przegrają wybory i próbują się uwłaszczyć na państwie. Sprawa jest wybitnie smutna i pokazuje pazerność PiS-u, jego prawdziwe oblicze, ale też pokazuje, że PiS zdaje sobie sprawę z tego, że odchodzi, a niestety ma takich działaczy i polityków, którzy najwyraźniej chcą na tym zarobić pieniądze - ocenił.

Autorka/Autor:akw / prpb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Po matce dostała walizkę, a w niej kilka kosmetyków, zdjęć i książek. - Drobnica, do wyceny praktycznie zero złotych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Katarzyna Kujawa, prawniczka z kancelarii adwokackiej Rynkowski. Mimo to na konto wchodzi komornik i zabiera dziesięć tysięcy złotych. W kolejce są następne egzekucje. - Mam już wiele nieprzespanych nocy za sobą, jestem tym okrutnie zmęczona - komentuje Maria Zapędowska, która spłaca długi po zmarłym rodzicu.

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Źródło:
tvn24.pl

Na ślubie wystąpili już Rihanna i Justin Bieber, był szklany pałac i rejs, a "najbardziej ekstrawaganckie wesele roku" jeszcze się nie skończyło - pisze "Wall Street Journal". Eksperci z branży szacują, ile to wszystko kosztowało.

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

Źródło:
"The Wall Street Journal"

40-letni mężczyzna został napadnięty na placu Konstytucji. Jak podała straż miejska, został pobity i skopany do nieprzytomności. Poszkodowanemu na pomoc ruszył strażnik.

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Księżna Kate pojawi się na niedzielnym finale Wimbledonu mężczyzn - poinformował Pałac Kensington. Będzie to jej drugie publiczne wystąpienie od czasu zdiagnozowania u niej choroby nowotworowej.

Kate będą mogły zobaczyć w niedzielę miliony ludzi. Komunikat Pałacu Kensington 

Kate będą mogły zobaczyć w niedzielę miliony ludzi. Komunikat Pałacu Kensington 

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

- Były już próby zamachu na Władimira Putina, ale - jak widać - do tej pory się nie powiodły - ujawnił szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow. Więcej szczegółów w tej sprawie nie przekazał.

Wywiad w Kijowie: były próby zamachu na Putina

Wywiad w Kijowie: były próby zamachu na Putina

Źródło:
PAP, Agienstwo

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl

Gdzie jest burza? W sobotę 13.07 o poranku nad częścią kraju pojawiły się wyładowania atmosferyczne. Burze wygasły na kilka godzin, ale po południu znowu zaczęło grzmieć. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Znowu słychać grzmoty

Gdzie jest burza? Znowu słychać grzmoty

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Izraelskie wojsko przeprowadziło atak na miasto Chan Junus w Gazie. Jak twierdzi armia, celem był dowódca wojskowy Hamasu Mohammed Deif. Według lokalnych władz, w ataku zginęło co najmniej 71 Palestyńczyków, a blisko 300 osób zostało rannych.

Izraelski atak w Strefie Gazy. Niemal 300 osób rannych, 71 nie żyje

Izraelski atak w Strefie Gazy. Niemal 300 osób rannych, 71 nie żyje

Źródło:
Reuters

Pożar hal firmy działającej w Malcu nieopodal Oświęcimia został opanowany - poinformowali strażacy. Dwie hale uległy zniszczeniu, trzecią udało się uratować. 99 pracowników zdążyło się ewakuować, nikt nie został ranny. Na miejscu panuje duże zadymienie. Służby prasowe wojewody małopolskiego przekazały apel straży o nieotwieranie okien w okolicy i niezbliżanie się do miejsca pożaru.

Duży pożar hal. "Zniszczenia są niemałe"

Duży pożar hal. "Zniszczenia są niemałe"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, TVN24
Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl
Premium

Z powodu nawałnicy, która spowodowała znaczne uszkodzenia drzewostanu, wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasów w trzech leśnictwach w województwie warmińsko-mazurskim. Ma on obowiązywać do końca lipca.

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Źródło:
PAP

Pięciu prokuratorów pracuje na miejscu katastrofy lotniczej, do której doszło w piątek w Gdyni. Prowadzone są oględziny terenu lotniska. Na razie nie postawiono żadnych hipotez, w jaki sposób doszło do zdarzenia.

Prokuratorzy na miejscu katastrofy. "Zostały odnalezione i zabezpieczone skrzynki samolotu"

Prokuratorzy na miejscu katastrofy. "Zostały odnalezione i zabezpieczone skrzynki samolotu"

Źródło:
TVN24, PAP

33-letni obywatel Czech wpadł samochodem do rowu i uderzył w przepust. Do zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 8 w miejscowości Szalejów Górny. Mężczyzny nie udało się uratować. Na miejscu są utrudnienia, ruch odbywa się wahadłowo.

Tragiczny wypadek. Nie żyje 33-letni Czech

Tragiczny wypadek. Nie żyje 33-letni Czech

Źródło:
tvn24.pl

W miejscowości Skrzynka (woj. wielkopolskie) część budynku gospodarczego zawaliła się na mężczyznę. Pomimo próby reanimacji nie udało się go uratować.

Zawalił się budynek, jedna osoba nie żyje

Zawalił się budynek, jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

W Opocznie świadek zauważył mężczyznę, który płonął na jednej z ulic. Po chwili ugasił jego ubrania i zadzwonił na służby. Poszkodowany z ranami oparzeniowymi śmigłowcem LPR trafił do szpitala w Warszawie.

Mężczyzna płonął na ulicy. Pomógł mu świadek

Mężczyzna płonął na ulicy. Pomógł mu świadek

Źródło:
tvn24.pl

Sąd w Nowym Meksyku umorzył sprawę przeciwko Alecowi Baldwinowi oskarżonemu o nieumyślne spowodowanie śmierci operatorki Halyny Hutchins. W październiku 2021 roku została postrzelona na planie westernu "Rust". Ranny został wówczas reżyser filmu Joel Souza.

Sąd zdecydował, Alec Baldwin się rozpłakał

Sąd zdecydował, Alec Baldwin się rozpłakał

Źródło:
PAP

Sudańskie służby bezpieczeństwa nakazały wszystkim cudzoziemcom opuszczenie stolicy kraju Chartumu i jego okolic w ciągu dwóch tygodni. Powodem są nasilające się walki w mieście.

Cudzoziemcy mają dwa tygodnie, żeby wyjechać z miasta

Cudzoziemcy mają dwa tygodnie, żeby wyjechać z miasta

Źródło:
PAP

Donald Trump ponownie ma pełny dostęp do swoich kont na Facebooku i Instagramie - ogłosiła spółka Meta. Decyzję koncernu skomentował sztab wyborczy Joe Bidena.

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Źródło:
PAP

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

Piątkowa nawałnica nad Łodzią spowodowała poważne zniszczenia i sparaliżowała ruch w mieście. Przelewająca się woda doprowadziła do zerwania mostu przy ul. Siewnej.

Zerwany most po nawałnicy

Zerwany most po nawałnicy

Źródło:
TVN24

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert na terenie pięciu województw w związku z prognozowanymi burzami, intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem. Służby ostrzegają, że może dochodzić do podtopień.

Alert RCB dla pięciu województw. "Możliwe podtopienia"

Alert RCB dla pięciu województw. "Możliwe podtopienia"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Sobota to kolejny niebezpieczny pogodowo dzień. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami na południu i południowym wschodzie Polski W kilku województwach obowiązują również ostrzeżenia w związku z upałami.

Ulewy, grad, wiatr do 90 km/h. To będą groźne godziny

Ulewy, grad, wiatr do 90 km/h. To będą groźne godziny

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Nie żyje Stanisław Wielgus, pilot doświadczalny, konstruktor i instruktor lotniczy. Jego kariera trwała nieprzerwanie 56 lat. Zmarł w piątek w wieku 97 lat. Wielgus w czasie II wojny światowej był łącznikiem Armii Krajowej, walczył z partyzantce.

Stanisław Wielgus nie żyje. Pilot i konstruktor miał 97 lat

Stanisław Wielgus nie żyje. Pilot i konstruktor miał 97 lat

Źródło:
dlapilota.pl

Ratownicy kontynuują akcję poszukiwania górnika zaginionego na poziomie 1150 m w kopalni Rydułtowy. Nocą z piątku na sobotę zdołali odgarnąć około 20 proc. planowanej długości wyrobiska ratunkowego poprzez ręczne wybieranie zalegającego urobku - przekazało w sobotę biuro prasowe Polskiej Grupy Górniczej.

Ratownicy próbują dotrzeć do górnika. Ręcznie odgarnęli 20 procent wyrobiska

Ratownicy próbują dotrzeć do górnika. Ręcznie odgarnęli 20 procent wyrobiska

Źródło:
PAP, tvn24

- Pismo potwierdzające uchylenie immunitetu Marcina Romanowskiego zostało podpisane przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię i wysłane do prokuratury - przekazał w programie "#BezKitu" nieoficjalnie dziennikarz TVN24 Radomir Wit.

TVN24 nieoficjalnie: pismo w sprawie Romanowskiego wysłane z Sejmu do prokuratury

TVN24 nieoficjalnie: pismo w sprawie Romanowskiego wysłane z Sejmu do prokuratury

Źródło:
TVN24
Co pogoda robi nam z mózgiem?

Co pogoda robi nam z mózgiem?

Źródło:
Magazyn TVN24
Premium

Tylko 20 procent kobiet w Polsce wykrywa wcześnie nowotwory piersi, a ta wczesna diagnostyka jest w zasadzie kluczem do wyleczenia - mówiła w TVN24 Marta Bednarek z Fundacji Rak'n'Roll. Podkreśliła, że mammografia jest jednym z badań, do których nie ma problemów z dostaniem się i jest bezpłatna. Bednarek oceniła, że wprowadzenie jej do pakietu badań medycyny pracy jest dobrym pomysłem.

Mammografia w pakiecie? "Naszym zdaniem bardzo dobry pomysł"

Mammografia w pakiecie? "Naszym zdaniem bardzo dobry pomysł"

Źródło:
TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi horror "Kod zła" z Nicolasem Cage'em. Prowadząca program wspomniała o Międzynarodowym Festiwalu Filmowym mBank Nowe Horyzonty we Wrocławiu i Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk podczas środowego okrągłego stołu z wydawcami poświęconego kwestii zmian w prawie autorskim przekazał, że rząd "znajdzie satysfakcjonujące rozwiązania jeszcze w obecnym lipcowym cyklu senackim".

Ważna zapowiedź premiera w sprawie zmian w prawie autorskim

Ważna zapowiedź premiera w sprawie zmian w prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

"Doppelgänger. Sobowtór", "Godzilla i Kong: Nowe imperium" czy "Król Zanzibaru" - to tylko kilka tytułów, jakie w ostatnich dniach dodano do biblioteki platformy streamingowej Max. Wśród nowości znalazły się także cenione komedie, dramaty i wciągające dokumenty. Co warto obejrzeć?  

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:
tvn24.pl