- Prezydent Bronisław Komorowski uważa, że uchwała Rady Prokuratorów potwierdza pilną potrzebę reformy prokuratury w trybie ustawowym - przekazała w rozmowie z tvn24.pl szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek. Na poniedziałkowym posiedzeniu Krajowa Rada Prokuratorów stwierdziła, że konieczne jest przygotowanie nowej ustawy o prokuraturze. "Wszystkie osoby, organy i instytucje odpowiedzialne za działalność prokuratury powinny wyciszyć wszelkie emocje i spory" - zaapelowała w specjalnej uchwale KRP.
Trzaska-Wieczorek powiedziała, że prezydent "liczy na szybkie działanie Ministerstwa Sprawiedliwości i parlamentu". Podkreśliła też, że Bronisław Komorowski wyczerpał katalog działań związany z sytuacją (tj. konfliktem pomiędzy szefem Prokuratury Generalnej a Naczelnym Prokuratorem Wojskowym).
Pytana o wniosek - złożony przez Andrzeja Seremat - ws. odwołania gen. Parulskiego powtórzyła, że prezydent "ustosunkuje się do niego po tym, gdy wpłynie on do Kancelarii Prezydenta".
Posiedzenie Rady
We wtorek Polska Agencja Prasowa podała, że "Rada, dokonując oceny sytuacji w prokuraturze dostrzega potrzebę przygotowania i uchwalenia nowej ustawy o prokuraturze". Członkowie Rady zadeklarowali też udział "w pracach mających na celu kompleksowe uregulowanie pozycji prokuratury, prokuratorów oraz Krajowej Rady Prokuratury".
Dodatkowo w uchwale poinformowano, że według Rady "nie ma konfliktu pomiędzy prokuratorami powszechnych i wojskowych jednostek prokuratury". Jednocześnie Rada wyraziła "dezaprobatę dla działań polegających na publicznej krytyce prokuratora przełożonego przez prokuratora podwładnego". Rada uważa także, że "stosunki w relacjach pomiędzy prokuratorami powinny opierać się na wzajemnym zrozumieniu, szacunku i lojalności". Rada przyjęła również do wiadomości stanowisko Naczelnego Prokuratora Wojskowego, który, jak głosi uchwała, "wyraził gotowość do dalszej współpracy z Prokuratorem Generalnym".
Ponadto KRP w uchwale doceniła inicjatywę prezydenta RP (to on wnioskował o zwołanie Rady) i przyjęła ją jako "wyraz zaufania do roli i funkcji Rady (...) oraz troski o prawidłowe funkcjonowanie prokuratury".
Źródło: tvn24.pl