TVN24 | Polska

Centrum Informacyjne Rządu: formuła doradcza Rady Medycznej zostanie zmieniona

TVN24 | Polska

Autor:
mjz
Źródło:
PAP
Pyrć o rezygnacji z członkostwa w Radzie Medycznej: kluczowa była jedna rzecz
Pyrć o rezygnacji z członkostwa w Radzie Medycznej: kluczowa była jedna rzeczTVN24
wideo 2/19
13 członków Rady Medycznej przy premierze złożyło rezygnacje

W związku z decyzją części członków Rady Medycznej, formuła doradcza tego gremium zostanie zmieniona. Zadanie wypracowania nowej formuły zostało przekazane przez premiera ministrowi zdrowia - przekazało Centrum Informacyjne Rządu. "Ta decyzja na pewno nie kończy naszych kontaktów" - napisał minister zdrowia Adam Niedzielski. "Szerszy komentarz w poniedziałek" - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W INTERNECIE W TVN24 GO

Trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej złożyło na ręce premiera Mateusza Morawieckiego rezygnacje z doradzania rządowi w sprawie epidemii COVID-19. W oświadczeniu napisali między innymi, że decyzja zapadła z uwagi na "brak wpływu rekomendacji na realne działania" i "wyczerpanie się dotychczasowej współpracy".

Do tej decyzji odniosło się Centrum Informacyjne Rządu. Wskazało w oświadczeniu, że głos Rady Medycznej działającej od listopada 2020 roku, a także porady i sugestie ekspertów z innych dziedzin "są merytorycznym wsparciem dla decyzji Rady Ministrów i Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego".

"Poszczególne decyzje były konsultowane z wieloma środowiskami - w tym z medykami, przedsiębiorcami, ekspertami od edukacji i psychologami. Trzeba jednak podkreślić, że opinie poszczególnych gremiów były często odmienne. Pokazywano w ten sposób wiele dróg na radzenie sobie z pandemią oraz jej skutkami społeczno-gospodarczymi. To rolą rządu jest podejmowanie decyzji na bazie zróżnicowanych stanowisk ekspertów - Rady Medycznej, ekonomistów, ekspertów z innych obszarów, na które wpływa epidemia" - napisano.

Czytaj więcej: Rezygnacje w Radzie Medycznej przez "brak wpływu rekomendacji". Co o jej członkach pisał premier?

CIR przekazało, że premier podziękował za współpracę odchodzącym członkom Rady, w tym szczególnie za przygotowanie założeń Narodowego Programu Szczepień. Centrum poinformowało też, że rezygnujący z funkcji doradcy zadeklarowali gotowość do pozostawania w stałym kontakcie z rządem, ale w innej formule niż dotychczas.

"W związku z decyzją części członków Rady Medycznej, formuła doradcza tego gremium zostanie zmieniona. Zadanie wypracowania nowej formuły zostało przekazane przez Prezesa Rady Ministrów Ministrowi Zdrowia" - podało CIR.

Niedzielski: szerszy komentarz w poniedziałek

Głos w sprawie w piątek po południu zabrał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. "Dziękuję za współpracę wszystkim członkom Rady Medycznej przy Premierze RP, którzy dziś złożyli rezygnację. Ta decyzja, zgodnie ze wspólnymi deklaracjami na posiedzeniu RM, na pewno nie kończy naszych kontaktów. Szerszy komentarz w poniedziałek" – napisał.

Rada Medyczna

Rezygnacji nie złożyło czworo członków tego gremium. Między innymi główny doradca premiera do spraw COVID-19 profesor Andrzej Horban.

Rada Medyczna do spraw COVID-19 została powołana zarządzeniem premiera z 6 listopada 2020 r. Jest organem pomocniczym premiera. Do zadań Rady należy przede wszystkim analiza i ocena bieżącej sytuacji w kraju, opracowywanie propozycji działań oraz opiniowanie aktów prawnych

Autor:mjz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Radek Pietruszka/PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości