TVN24 | Polska

Rezygnacje w Radzie Medycznej przez "brak wpływu rekomendacji". Co o jej członkach pisał premier?

TVN24 | Polska

Autor:
ft
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Grzesiowski o rezygnacji 13 członków Rady Medycznej
Grzesiowski o rezygnacji 13 członków Rady MedycznejTVN24
wideo 2/3
TVN24Grzesiowski o rezygnacji 13 członków Rady Medycznej

Najlepsi z najlepszych, najwspanialsze umysły, jakie polska medycyna ma do zaoferowania - tak o członkach Rady Medycznej pisał w listopadzie 2020 roku szef rządu Mateusz Morawiecki. Tymczasem w piątek trzynastu z siedemnastu członków Rady zrezygnowało z doradzania rządowi w sprawie pandemii COVID-19. Jak tłumaczyli w oświadczeniu, decyzja zapadła z uwagi na "brak wpływu rekomendacji na realne działania". 

"Jako Rada Medyczna byliśmy niejednokrotnie oskarżani o niedostateczny wpływ na poczynania Rządu. Jednocześnie obserwowaliśmy narastającą tolerancję zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią, czego wyrazem były również wypowiedzi członków Rządu lub urzędników państwowych" - napisało w oświadczeniu trzynastu członków Rady, którzy zrezygnowali w doradzania rządowi. Wskazali, że decyzja zapadła z uwagi na "brak wpływu rekomendacji na realne działania" i "wyczerpanie się dotychczasowej współpracy".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Pod oświadczeniem podpisali się: prof. Robert Flisiak, prof. Magdalena Marczyńska, prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. Radosław Owczuk, prof. Iwona Paradowska, prof. Miłosz Parczewski, prof. Małgorzata Pawłowska, prof. Anna Piekarska, prof. Krzysztof Pyrć, prof. Krzysztof Simon, dr Konstanty Szułdrzyński, prof. Krzysztof Tomasiewicz i prof. Jacek Wysocki.

Premier Mateusz Morawiecki o członkach Rady Medycznej

W listopadzie 2020 roku premier Mateusz Morawiecki chwalił członków Rady Medycznej. "Często pytają mnie Państwo, kim są Ci mityczni eksperci, z którymi rząd konsultuje kolejne kroki związane z walką z epidemią. Czas ich przedstawić. Osobiście jestem zaszczycony, mogąc pracować z nimi w Radzie Medycznej przy Głównym Doradcy Prezesa Rady Ministrów – profesorze Andrzeju Horbanie" – pisał Morawiecki.

"A oto i oni – najlepsi z najlepszych, najwspanialsze umysły, jakie polska medycyna ma do zaoferowania. Bardzo dziękuję za ich mądrość i wkład w walkę z COVID-19" – dodał premier, wymieniając skład Rady.

Autor:ft

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM

Pozostałe wiadomości