Liczę, że wkrótce pokonamy pandemię i będziemy mogli zająć się analizowaniem i naprawianiem kolejnych obszarów ochrony zdrowia w Polsce - powiedział prezydent Andrzej Duda na inaugurującym posiedzeniu Rady ds. Ochrony Zdrowia. Gremium to zostało powołane przez niego w piątek. Przewodniczącym został profesor Piotr Czauderna, który w rozmowie z dziennikarzami przekazał, że pierwszą kwestią, którą zajmie się Rada będzie problem zdrowia psychicznego w okresie epidemii zarówno dzieci i młodzieży, jak i seniorów.
Podczas piątkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda powołał w piątek Radę ds. Ochrony Zdrowia. Ciało to działać będzie w ramach Narodowej Rady Rozwoju.
- Zaczynamy pracę Rady do spraw Ochrony Zdrowia (...) od momentu, w którym spotykamy się z wielkim wyzwaniem. Tym wielkim wyzwaniem jest pandemia COVID-19, tym wielkim wyzwaniem jest pokonanie tej pandemii, które - jak sądzę - przede wszystkim jest możliwe poprzez zrealizowanie Narodowego Programu Szczepień - powiedział prezydent podczas inaugurującego posiedzenia Rady.
Prezydent Duda liczy na pracę nad "dużymi, systemowymi zmianami"
Prezydent mówił, że liczy na to, iż "pokonamy pandemię wkrótce i będziemy właśnie mogli się zająć analizowaniem i naprawianiem kolejnych obszarów ochrony zdrowia w Polsce, włącznie z pewnymi dużymi, systemowymi zmianami, nad którymi będziemy pracowali w ścisłej konsultacji z Ministerstwem Zdrowia".
Duda zaznaczył, że w Radzie zasiadają eksperci z różnych dziedzin medycyny, ale są reprezentowani tam także i pacjenci.
Wyjaśniał, że postanowił przeformułować kształt Narodowej Rady Rozwoju, tworząc - zamiast dotychczasowych sekcji - "pewien zespół Rad, po to, by nadać im większą rangę" i "aby każda z nich działała bardziej niezależnie pod wspólnym szyldem".
Podkreślił, że przez ostatnie pięć lat sekcja ochrony zdrowia NRR zajmowała się analizą całego systemu ochrony zdrowia w Polsce oraz wypracowała kilka projektów ustaw mających - jak mówił - duże znaczenie dla ochrony zdrowia w Polsce.
Wyliczał, że sekcja ochrony zdrowia NRR zajmowała się onkologią, transplantologią czy geriatrią. Wyraził również nadzieję, że w niedługim czasie będzie można ostatecznie zamknąć prace nad projektem Centrów Zdrowia 75 plus, który - jak mówił Andrzej Duda - "jest już na merytorycznym ukończeniu".
"Bilanse zdrowotne Polaków po pandemii"
Przewodniczącym Rady został prof. Piotr Czauderna - dotychczas pełniący funkcję koordynatora sekcji ochrony zdrowia NRR.
Pytany przez dziennikarzy po zakończeniu inauguracyjnego posiedzenie o wyzwania, którymi w pierwszej kolejności zajmie się to gremium, podkreślił, że "nie ma tej chwili większego wyzwania niż pandemia COVID-19 i to, co się będzie działo po jej zakończeniu".
Jak mówił, pierwszą kwestią, którą zajmie się Rada będzie problem zdrowia psychicznego w okresie epidemii zarówno dzieci i młodzieży, jak i seniorów. - To bardzo istotny problem, który nie był wystarczająco szeroko poruszany i dyskutowany - ocenił Czauderna.
Jak zaznaczył, "istnieje też kwestia głównych zagrożeń zdrowotnych, czyli chorób układu krążenia - głównego zabójcy Polaków - a także chorób nowotworowych". Ekspert wskazywał, że należy podjąć zwłaszcza temat chorób układu krążenia i zastanowić się, w jaki sposób przywrócić właściwe leczenie zawałów, doprowadzić do spadku zgonów. Wyraził przekonanie, że być może rozwiązaniem byłyby "bilanse zdrowotne Polaków po pandemii".
"Teraz jest idealny czas, żeby zacząć budować lepszy system ochrony zdrowia"
Jak mówił Czauderna, mamy do czynienia z "sytuacją, kiedy część pacjentów nie otrzymała właściwej opieki zdrowotnej na skutek pandemii, kiedy wzrosła pod koniec 2020 roku liczba zgonów z różnych powodów". - Te wszystkie problemy muszą zostać poruszone na posiedzeniach Rady - podkreślił.
Mówił również o piątkowej dyskusji Rady. - Rozmawialiśmy o rozwoju technik cyfrowych, o budowie jednolitej dokumentacji medycznej pacjenta, o działaniach profilaktycznych, o rosnącej roli POZ-ów, o koordynacji opieki zdrowotnej - powiedział prof. Czauderna. Jak dodał, "teraz jest idealny czas, żeby zacząć budować lepszy system ochrony zdrowia".
Pytany, jak często będzie spotykać się Rada, zaznaczył, że w poprzedniej kadencji eksperci z sekcji ochrony zdrowia spotkali się "mniej więcej raz na miesiąc". - Pewnie chcieliśmy tę częstotliwość utrzymać. Natomiast myślimy też o pracy w systemie projektowym, żeby opracować analizy, projekty. Przede wszystkim chcemy skończyć projekt ustawy o Centrach Zdrowia 75+ - powiedział.
Na oficjalnej stronie Prezydenta RP czytamy, że głównymi zadaniami Rady są: "analiza aktualnej sytuacji w dziedzinie ochrony zdrowia, tworzenie forum debaty, przygotowywanie opinii i ekspertyz dla Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, opracowywanie założeń i projektów inicjatyw legislacyjnych oraz wspieraniem działań Prezydenta RP związanych z realizacją inicjatywy legislacyjnej, promowanie postaw prozdrowotnych".
Skład Rady ds. Ochrony Zdrowia
W piątkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim udział wzięli m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk, szefowa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Grażyna Ignaczak-Bandych oraz prezydencki minister, wiceszef KPRP Piotr Ćwik.
Jak poinformowano na stronie prezydenckiej kancelarii, przewodniczącym Rady został Kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Piotr Czauderna. W skład tego ciała weszli również szefowa KPRP Grażyna Ignaczak-Bandych, były minister zdrowia Marek Balicki, Dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi prof. dr hab. Maciej Banach, wiceprezes Stowarzyszenia Szpitali Małopolski, członek Zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych oraz przedstawiciel Pracodawców Konwentu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu Sabina Bigos-Jaworowska, Dyrektor Instytutu Prawa Ochrony Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie, radca prawny z Kancelarii Radcy Prawnego "Maximus" dr Maciej Dercz.
W skład Rady powołani zostali ponadto w piątek Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, geriatra, pracownik Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego prof. dr hab. Ewa Marcinowska-Suchowierska, Przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman, Dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia MON dr Aurelia Ostrowska, były sekretarz i podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny dr hab. Jarosław Pinkas, Dyrektor ds. Medycznych Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. dr hab. Piotr Przybyłowski.
W Radzie znaleźli się również: Kierownik Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. Piotr Radziszewski; Konsultant wojewódzki podkarpacki w dziedzinie kardiologii dr Marek Styczkiewicz; Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, Prodziekan Wydziału Medycznego ds. Rozwoju Uczelni Łazarskiego Michał Sutkowski; Konsultant Krajowy w Dziedzinie Fizjoterapii dr hab. Jan Szczegielniak ze Szpitala Specjalistycznego MSW w Głuchołazach; Kierownik Zakładu Radiologii w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA prof. dr hab. Jerzy Walecki oraz Prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki Krystyna Wechmann.
Jak wynika z informacji na stronie internetowej prezydenckiej kancelarii, w innym terminie akty powołania otrzymają: prezydencki doradca, lekarz specjalista ginekologii i położnictwa, Dyrektor Generalny Hipokrates dr Konrad Dziobek, pracujący w MD Anderson Cancer Center (Houston, USA) prof. dr Waldemar Priebe oraz Zastępca przewodniczącego zespołu doradczego ds. COVID-19 przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk, członek Rady Medycznej przy Prezesie Rady Ministrów prof. dr hab. Krzysztof Pyrć.
Narodowa Rada Rozwoju, w ramach której działać będzie Rada ds. Ochrony Zdrowia, jest gremium konsultacyjno-doradczym przy prezydencie RP. Zadaniem Rady jest formułowanie celów strategicznych oraz metod ich osiągnięcia poprzez analizowanie sytuacji w kluczowych dziedzinach funkcjonowania państwa, definiowanie wyzwań i wskazywanie zagrożeń w perspektywie przyszłości Polski. NRR składała się dotychczas z sekcji poświęconych m.in. kwestiom bezpieczeństwa, obronności i polityki zagranicznej czy kultury, tożsamości narodowej, polityki historycznej.
Źródło: PAP