Prezydent powołał Radę do spraw Ochrony Zdrowia. "Spotykamy się z wielkim wyzwaniem"

Źródło:
PAP
Prezydent: zaczynamy pracę Rady ds. Ochrony Zdrowia
Prezydent: zaczynamy pracę Rady ds. Ochrony ZdrowiaTVN24
wideo 2/2
Prezydent: zaczynamy pracę Rady ds. Ochrony ZdrowiaTVN24

Liczę, że wkrótce pokonamy pandemię i będziemy mogli zająć się analizowaniem i naprawianiem kolejnych obszarów ochrony zdrowia w Polsce - powiedział prezydent Andrzej Duda na inaugurującym posiedzeniu Rady ds. Ochrony Zdrowia. Gremium to zostało powołane przez niego w piątek. Przewodniczącym został profesor Piotr Czauderna, który w rozmowie z dziennikarzami przekazał, że pierwszą kwestią, którą zajmie się Rada będzie problem zdrowia psychicznego w okresie epidemii zarówno dzieci i młodzieży, jak i seniorów.

Podczas piątkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda powołał w piątek Radę ds. Ochrony Zdrowia. Ciało to działać będzie w ramach Narodowej Rady Rozwoju.

- Zaczynamy pracę Rady do spraw Ochrony Zdrowia (...) od momentu, w którym spotykamy się z wielkim wyzwaniem. Tym wielkim wyzwaniem jest pandemia COVID-19, tym wielkim wyzwaniem jest pokonanie tej pandemii, które - jak sądzę - przede wszystkim jest możliwe poprzez zrealizowanie Narodowego Programu Szczepień - powiedział prezydent podczas inaugurującego posiedzenia Rady.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Prezydent Duda liczy na pracę nad "dużymi, systemowymi zmianami"

Prezydent mówił, że liczy na to, iż "pokonamy pandemię wkrótce i będziemy właśnie mogli się zająć analizowaniem i naprawianiem kolejnych obszarów ochrony zdrowia w Polsce, włącznie z pewnymi dużymi, systemowymi zmianami, nad którymi będziemy pracowali w ścisłej konsultacji z Ministerstwem Zdrowia".

Duda zaznaczył, że w Radzie zasiadają eksperci z różnych dziedzin medycyny, ale są reprezentowani tam także i pacjenci.

Wyjaśniał, że postanowił przeformułować kształt Narodowej Rady Rozwoju, tworząc - zamiast dotychczasowych sekcji - "pewien zespół Rad, po to, by nadać im większą rangę" i "aby każda z nich działała bardziej niezależnie pod wspólnym szyldem".

Podkreślił, że przez ostatnie pięć lat sekcja ochrony zdrowia NRR zajmowała się analizą całego systemu ochrony zdrowia w Polsce oraz wypracowała kilka projektów ustaw mających - jak mówił - duże znaczenie dla ochrony zdrowia w Polsce.

Wyliczał, że sekcja ochrony zdrowia NRR zajmowała się onkologią, transplantologią czy geriatrią. Wyraził również nadzieję, że w niedługim czasie będzie można ostatecznie zamknąć prace nad projektem Centrów Zdrowia 75 plus, który - jak mówił Andrzej Duda - "jest już na merytorycznym ukończeniu".

Prezydent: zaczynamy pracę Rady ds. Ochrony Zdrowia
Prezydent: zaczynamy pracę Rady ds. Ochrony ZdrowiaTVN24

"Bilanse zdrowotne Polaków po pandemii"

Przewodniczącym Rady został prof. Piotr Czauderna - dotychczas pełniący funkcję koordynatora sekcji ochrony zdrowia NRR.

Pytany przez dziennikarzy po zakończeniu inauguracyjnego posiedzenie o wyzwania, którymi w pierwszej kolejności zajmie się to gremium, podkreślił, że "nie ma tej chwili większego wyzwania niż pandemia COVID-19 i to, co się będzie działo po jej zakończeniu".

Jak mówił, pierwszą kwestią, którą zajmie się Rada będzie problem zdrowia psychicznego w okresie epidemii zarówno dzieci i młodzieży, jak i seniorów. - To bardzo istotny problem, który nie był wystarczająco szeroko poruszany i dyskutowany - ocenił Czauderna.

Jak zaznaczył, "istnieje też kwestia głównych zagrożeń zdrowotnych, czyli chorób układu krążenia - głównego zabójcy Polaków - a także chorób nowotworowych". Ekspert wskazywał, że należy podjąć zwłaszcza temat chorób układu krążenia i zastanowić się, w jaki sposób przywrócić właściwe leczenie zawałów, doprowadzić do spadku zgonów. Wyraził przekonanie, że być może rozwiązaniem byłyby "bilanse zdrowotne Polaków po pandemii".

"Teraz jest idealny czas, żeby zacząć budować lepszy system ochrony zdrowia"

Jak mówił Czauderna, mamy do czynienia z "sytuacją, kiedy część pacjentów nie otrzymała właściwej opieki zdrowotnej na skutek pandemii, kiedy wzrosła pod koniec 2020 roku liczba zgonów z różnych powodów". - Te wszystkie problemy muszą zostać poruszone na posiedzeniach Rady - podkreślił.

Mówił również o piątkowej dyskusji Rady. - Rozmawialiśmy o rozwoju technik cyfrowych, o budowie jednolitej dokumentacji medycznej pacjenta, o działaniach profilaktycznych, o rosnącej roli POZ-ów, o koordynacji opieki zdrowotnej - powiedział prof. Czauderna. Jak dodał, "teraz jest idealny czas, żeby zacząć budować lepszy system ochrony zdrowia".

Pytany, jak często będzie spotykać się Rada, zaznaczył, że w poprzedniej kadencji eksperci z sekcji ochrony zdrowia spotkali się "mniej więcej raz na miesiąc". - Pewnie chcieliśmy tę częstotliwość utrzymać. Natomiast myślimy też o pracy w systemie projektowym, żeby opracować analizy, projekty. Przede wszystkim chcemy skończyć projekt ustawy o Centrach Zdrowia 75+ - powiedział.

Prezydent Andrzej Duda powołał w piątek Radę ds. Ochrony Zdrowia
Prezydent Andrzej Duda powołał w piątek Radę ds. Ochrony ZdrowiaTVN24

Na oficjalnej stronie Prezydenta RP czytamy, że głównymi zadaniami Rady są: "analiza aktualnej sytuacji w dziedzinie ochrony zdrowia, tworzenie forum debaty, przygotowywanie opinii i ekspertyz dla Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, opracowywanie założeń i projektów inicjatyw legislacyjnych oraz wspieraniem działań Prezydenta RP związanych z realizacją inicjatywy legislacyjnej, promowanie postaw prozdrowotnych".

Skład Rady ds. Ochrony Zdrowia

W piątkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim udział wzięli m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk, szefowa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Grażyna Ignaczak-Bandych oraz prezydencki minister, wiceszef KPRP Piotr Ćwik.

Jak poinformowano na stronie prezydenckiej kancelarii, przewodniczącym Rady został Kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Piotr Czauderna. W skład tego ciała weszli również szefowa KPRP Grażyna Ignaczak-Bandych, były minister zdrowia Marek Balicki, Dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi prof. dr hab. Maciej Banach, wiceprezes Stowarzyszenia Szpitali Małopolski, członek Zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych oraz przedstawiciel Pracodawców Konwentu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu Sabina Bigos-Jaworowska, Dyrektor Instytutu Prawa Ochrony Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie, radca prawny z Kancelarii Radcy Prawnego "Maximus" dr Maciej Dercz.

W skład Rady powołani zostali ponadto w piątek Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, geriatra, pracownik Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego prof. dr hab. Ewa Marcinowska-Suchowierska, Przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman, Dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia MON dr Aurelia Ostrowska, były sekretarz i podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny dr hab. Jarosław Pinkas, Dyrektor ds. Medycznych Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. dr hab. Piotr Przybyłowski.

W Radzie znaleźli się również: Kierownik Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. Piotr Radziszewski; Konsultant wojewódzki podkarpacki w dziedzinie kardiologii dr Marek Styczkiewicz; Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, Prodziekan Wydziału Medycznego ds. Rozwoju Uczelni Łazarskiego Michał Sutkowski; Konsultant Krajowy w Dziedzinie Fizjoterapii dr hab. Jan Szczegielniak ze Szpitala Specjalistycznego MSW w Głuchołazach; Kierownik Zakładu Radiologii w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA prof. dr hab. Jerzy Walecki oraz Prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki Krystyna Wechmann.

Jak wynika z informacji na stronie internetowej prezydenckiej kancelarii, w innym terminie akty powołania otrzymają: prezydencki doradca, lekarz specjalista ginekologii i położnictwa, Dyrektor Generalny Hipokrates dr Konrad Dziobek, pracujący w MD Anderson Cancer Center (Houston, USA) prof. dr Waldemar Priebe oraz Zastępca przewodniczącego zespołu doradczego ds. COVID-19 przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk, członek Rady Medycznej przy Prezesie Rady Ministrów prof. dr hab. Krzysztof Pyrć.

Narodowa Rada Rozwoju, w ramach której działać będzie Rada ds. Ochrony Zdrowia, jest gremium konsultacyjno-doradczym przy prezydencie RP. Zadaniem Rady jest formułowanie celów strategicznych oraz metod ich osiągnięcia poprzez analizowanie sytuacji w kluczowych dziedzinach funkcjonowania państwa, definiowanie wyzwań i wskazywanie zagrożeń w perspektywie przyszłości Polski. NRR składała się dotychczas z sekcji poświęconych m.in. kwestiom bezpieczeństwa, obronności i polityki zagranicznej czy kultury, tożsamości narodowej, polityki historycznej.

Autorka/Autor:akr/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W czołowym zderzeniu samochodów na obwodnicy Kłodzka zginęły dwie osoby. Droga w czwartkowy wieczór była całkowicie zablokowana.

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Źródło:
Telewizja Kłodzka, TVN24

Zdzisław Krasnodębski, od 10 lat europoseł PiS, tym razem nie znalazł się na listach kandydatów tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Obecnie rozwiązujemy kontrakt" - napisał. Dodał, że w takiej sytuacji będzie mógł "swobodnie formułować swoje opinie o grze zespołu", w którym znajdował się przez dekadę i "o dobrych i złych decyzjach".

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

Źródło:
tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"

Rosja prowadzi działania hybrydowe. Ostatnio dotknęły one Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Wielkiej Brytanii - czytamy w oświadczeniu wydanym przez NATO w czwartek po południu. Pakt Północnoatlantycki podkreśla w nim, że sojusznicy "wspierają i wykazują solidarność" z krajami, które doświadczają działań Moskwy.

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Viktor Orban jest koniem trojańskim Władimira Putina w Unii Europejskiej. A Mateusz Morawiecki - przepraszam, że to mówię - ale zachowuje się jak "pożyteczny idiota" - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy i europoseł. Odniósł się ten sposób do relacji byłego polskiego premiera i szefa węgierskiego rządu. Polityk mówił też, że Andrzej Duda nie wybierze polskiego komisarza w Unii Europejskiej po wyborach 9 czerwca, bo te kompetencje ma rząd.

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Źródło:
TVN24

Pogoda w kolejnych dniach długiego majowego weekendu może zrobić się niebezpieczna. W wielu regionach Polski należy spodziewać się burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niczego nie wykluczam, bo mamy do czynienia z kimś, kto niczego nie wyklucza - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron pytany przez "The Economist" o to, czy nadal nie wyklucza wysłania wojsk na Ukrainę. Jak dodał, "Francja jest krajem, który przeprowadzał interwencje militarne, także w ostatnim czasie". - Gdyby Rosjanie przedarli się przez linię frontu, gdyby pojawiła się prośba ze strony Ukrainy, zasadne byłoby zadanie sobie tego pytania - stwierdził.

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Źródło:
"The Economist", tvn24.pl

Turcja zatrzymała w czwartek wymianę handlową z Izraelem - przekazała agencja Bloomberg, powołując się na informacje z kręgów rządowych w Turcji. Podano, że zawieszony został cały eksport i import. Israel Katz, szef izraelskiej dyplomacji, odnosząc się do Recepa Tayyipa Erdogana, stwierdził, że "tak zachowuje się dyktator, lekceważący interesy narodu tureckiego".

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk skrytykował Mateusza Morawieckiego, który w prorosyjskim węgierskim tygodniku "Mandiner" miał stwierdzić, że "Bruksela stanowi zagrożenie dla demokracji europejskiej". Wcześniej Morawiecki powiedział o Viktorze Orbanie, że jest jego "przyjacielem". Były premier na wpis obecnego szefa rządu zareagował w czwartek wieczorem.

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na wojny domowe czas był wtedy, gdy wokół był pokój. Dziś, gdy za naszymi granicami jest wojna, przestrzeni na wzajemne wyniszczanie się wewnątrz już nie ma. Za długo próbowano dzielić Polskę na dwa obozy - powiedział w orędziu z okazji Dnia Flagi RP marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że "bezpieczną, mądrą i stabilną będzie tylko jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków".

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Było po godzinie drugiej w nocy, gdy pijany 28-latek wjechał fiatem punto w jeden z budynków w Nakle nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie), uszkadzając przy tym przyłącze gazowe. W związku z rozszczelnieniem instalacji, konieczna była ewakuacja mieszkańców.  

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Źródło:
tvn24.pl

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

13 okręgów wyborczych i wiele znanych twarzy wśród kandydatów, a także sporo kontrowersji. Tak przedstawiają się listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. W czwartek minął termin zgłaszania list kandydatów. Prezentujemy najciekawsze polityczne rywalizacje w każdym z okręgów.

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Źródło:
TVN24, PAP

Chcemy rozpocząć dyskusję na temat przyszłej konstytucji dla Europy - powiedział w czwartek kandydat Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego Robert Biedroń. Jak dodał, "nie może być tak, że Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Szefowa sztabu, ministra ds. równości Katarzyna Kotula, poinformowała, że Lewica zebrała pod swoimi listami 350 tysięcy podpisów.

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

Źródło:
PAP

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W wydarzeniu nie wzięli udziału były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były prezes TVP Jacek Kurski.

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

Źródło:
TVN24, PAP
W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24