214 milionów na instytucje związane z ojcem Rydzykiem. "Kolejna z patologii tej władzy"

[object Object]
Ponad 214 milionów publicznych pieniędzy na instytucje związane z ojcem Rydzykiemtvn24
wideo 2/5

Kancelaria premiera, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Prawo i Sprawiedliwość - między innymi te podmioty łożą na rzecz instytucji związanych z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Jak wyliczył portal OKO.press, od początku obecnych rządów PiS, czyli od 2015 roku, na cele te popłynęło z publicznych pieniędzy co najmniej 214 milionów złotych.

Od początku obecnych rządów Prawa i Sprawiedliwości, czyli po wyborach parlamentarnych z 2015 roku, do różnych instytucji związanych z ojcem Tadeuszem Rydzykiem trafiło z publicznych pieniędzy co najmniej 214,2 mln złotych - obliczył portal OKO.press.

Jak zaznacza portal, to "z całą pewnością nie jest pełna kwota". Wskazuje, że "przypuszczalnie" nie są znane wszystkie instytucje, które wspierały finansowo podmioty związane z o. Rydzykiem. Zaznacza, że "niektóre instytucje publiczne w ogóle nie podają kwot dotacji i opłat na rzecz tych podmiotów, albo podają zaniżone".

Pierwsze zestawienie kwot, które otrzymały podmioty związane z toruńskim redemptorystą, OKO.press podało wiosną 2018 roku. Wyliczono wówczas, że założona przez niego Fundacja Lux Veritatis oraz Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej otrzymały kilkadziesiąt milionów złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Fundacja Lux Veritatis

W obecnym zestawieniu pierwszą z wymienionych instytucji jest Fundacja Lux Veritatis. Założycielem i prezesem powstałej w 1998 roku fundacji jest sam o. Tadeusz Rydzyk. To właśnie ona w 2003 roku dostała koncesję na nadawanie Telewizji Trwam.

Jak podsumowuje OKO.press, Lux Veritatis tylko od trzech podmiotów - Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - otrzymała łącznie 148,5 miliona złotych.

Najwięcej przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - 117 mln złotych na Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II.

Oprócz tego na rzecz fundacji zostało przeznaczonych pięć milionów złotych z ogólnej rezerwy budżetowej na dofinansowanie "Parku Pamięci Narodowej", który ma powstać obok Muzeum "Pamięć i Tożsamość". Stało się tak - podaje portal - na podstawie zarządzenia premiera z 12 października 2018 roku.

Za rządów PiS finansowo wspierają fundację także resorty: spraw zagranicznych, sprawiedliwości, obrony narodowej, zdrowia, rodziny, pracy i polityki społecznej, środowiska, rolnictwa, inwestycji i rozwoju, nauki i szkolnictwa wyższego oraz gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu

Na dotacje i wynagrodzenia za usługi założonej w 2001 roku przez o. Tadeusza Rydzyka Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu prawie milion złotych przeznaczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Portal wymienia m.in. 710 tysięcy złotych na prowadzenie przez trzy lata Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu i 156 780 złotych na akcję "Wdzięczni za niepodległą Polskę", w ramach dotacji na "Współpracę w dziedzinie dyplomacji publicznej 2018".

Geotermia Toruń

Geotermia Toruń została założona w 2008 roku przez Fundację Lux Veritatis. Jak informuje portal, "spółka realizuje projekty budowy ciepłowni geotermalnej w Toruniu oraz sieci doprowadzającej ciepło do hotelu akademickiego Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz sieci ogrzewającej budynki mieszkalne i placówki oświatowe w Toruniu".

Wśród dotacji na rzecz Geotermii, pochodzących od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, OKO.press wymienia 19 468 001 złotych dotacji i pożyczki na "budowę ciepłowni geotermalnej w Toruniu, wykorzystującej istniejące otwory TG-1 i TG-2" oraz 8 417 786 złotych pożyczki na sfinansowanie wkładu własnego w "budowę ciepłowni geotermalnej w Toruniu, wykorzystującej istniejące otwory TG-1 i TG-2".

Spółka SPES

Jak informuje OKO. press, jeden z transferów finansowych na rzecz instytucji związanych z toruńskim redemptorystą pochodzi od partii Prawo i Sprawiedliwość.

Zgodnie z wyliczeniami portalu, wśród pieniędzy przekazanych na rzecz powstałej w 1997 roku spółki SPES, wydającej "Nasz Dziennik", jest 134 201 złotych od PiS za faktury wystawione w 2017 roku.

Spółka Bonum

Pieniądze z ministerstw i instytucji państwowych płynęły też na rzecz spółki Bonum, zajmującej się m.in. sprzedażą czasu i miejsca na cele reklamowe w radiu i telewizji oraz produkcją programów telewizyjnych.

Według wyliczeń OKO.press, było wśród nich 495 tysięcy złotych od Ministerstwa Rozwoju na cykl emitowanych w Telewizji Trwam programów telewizyjnych o funduszach unijnych, czy też 140 tysięcy od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na prowadzoną w tej stacji kampanię na rzecz "promocji literatury i czytelnictwa".

"Imperium medialne Tadeusza Rydzyka ma być na usługi partii rządzącej"

Informacje o strumieniu publicznych pieniędzy, jakie od początku rządów PiS płyną do instytucji związanych z ojcem Rydzykiem komentowali w piątek politycy.

Piotr Zgorzelski z klubu PSL - Koalicja Polska ocenił, że "PiS ewidentnie nie radzi sobie z leczeniem ciała (...), więc wziął się za leczenie ducha i dlatego te pieniądze są dedykowane ojcu Tadeuszowi". - Ale jest też dobra wiadomość, bo w związku z takim strumieniem pieniędzy wszyscy bezdomni mogą spokojnie jeździć swoimi maybachami, bo być może nie będą musieli wspierać dzieła ojca Tadeusza - ironizował. Nawiązał do jednej z wypowiedzi o. Rydzyka, że ten otrzymał dwa samochody od bezdomnego "pana Stanisława z Warszawy", który miał wygrać pieniądze w totolotka.

Przewodniczący klubu PO-KO Sławomir Neumann ocenił, że "dzisiaj to jest już kwota, która powala i pewnie będzie rosła do wyborów" parlamentarnych, zaplanowanych na jesień. - Bo całe imperium medialne Tadeusza Rydzyka ma być na usługi partii rządzącej - dodał. Stwierdził, że "to jest niestety kolejna z patologii tej władzy - łączenie funkcji państwa z jakąś działalnością kościelną". - Chociaż mam wrażenie, ze to z działalnością kościelną ma niewiele wspólnego - ocenił Neumann.

Neumann: całe imperium medialne Rydzyka ma być na usługi partii rządzącej
Neumann: całe imperium medialne Rydzyka ma być na usługi partii rządzącejtvn24

Czarnecki: dlaczego studenci tej uczelni mają być obywatelami drugiej kategorii?

Eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki, komentując wyliczenia, tłumaczył, że "uczelnia redemptorystów w Toruniu (Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej - red.) nie jest trędowata, ma prawo składać aplikacje o środki jak inne uczelnie".

- Dlaczego studenci tej uczelni mają być obywatelami drugiej kategorii? To się dzieje transparentnie - te resorty czy spółki skarbu państwa dają dotacje, są donorami różnych celów i inicjatyw - przekonywał.

Autor: mjz//rzw / Źródło: OKO.press, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mamy do czynienia z istnym podziemiem wizowym, a siedzibą tego gangu było Ministerstwo Spraw Zagranicznych - mówiła w "Kropce nad i" w TVN24 Aleksandra Leo z Polski 2050-Trzeciej Drogi, która jest członkinią komisji śledczej badającej aferę wizową. - Trzeba wyjaśnić wszystkie rzeczy i dobrze, że ta komisja śledcza powstała - mówił Michał Wójcik z Suwerennej Polski. Został też zapytany o ocenę wystąpienia Radosława Sikorskiego na forum ONZ.

"Nie było złe", ale nie ma czego "gratulować". Wójcik komentuje wystąpienie Sikorskiego

"Nie było złe", ale nie ma czego "gratulować". Wójcik komentuje wystąpienie Sikorskiego

Źródło:
TVN24

Na uniwersytecie w Mediolanie 398 studentów medycyny spośród 408 nie zdało egzaminu z mikrobiologii. Sprawdzianu nie zaliczył studentom znany włoski wirusolog, profesor Roberto Burioni. Jak przyznał, ponad 40 procent studentów nie potrafiło nawet zdiagnozować grypy.

"Rzeź" na uniwersytecie. Egzamin zaliczyło tylko 10 z 408 studentów

"Rzeź" na uniwersytecie. Egzamin zaliczyło tylko 10 z 408 studentów

Źródło:
PAP, La Nazione

Prezydent USA Joe Biden odbył w środę rutynowe badania lekarskie w szpitalu wojskowym Walter Reed w stanie Maryland. - Wszystko jest w porządku - przekazał dziennikarzom po badaniach. Zapytany, czy jest coś, czym Amerykanie powinni się niepokoić, Biden zażartował na temat swojego wieku. - No cóż, lekarze uważają, że wyglądam za młodo - powiedział.

Joe Biden po badaniach lekarskich. "Uważają, że wyglądam za młodo"

Joe Biden po badaniach lekarskich. "Uważają, że wyglądam za młodo"

Źródło:
Reuters, PAP

Zabieranie go stamtąd wywołałoby kolejną wojnę, przez kolejne miesiące zajmowalibyśmy się tylko tym, zamiast naprawieniem państwa, to nie jest nam do niczego potrzebne - powiedział w "Faktach po Faktach" prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski o pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej.

"Jestem przeciwnikiem, żeby ten pomnik zniknął z placu"

"Jestem przeciwnikiem, żeby ten pomnik zniknął z placu"

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

Ruszają rządowe prace nad tak zwanym kasowym PIT, czyli rozwiązaniem, które zakłada, że firmy mają obowiązek zapłacić podatek dochodowy dopiero po faktycznym otrzymaniu środków z faktury. - Około 80 procent małych przedsiębiorców będzie mogło z tego rozwiązania skorzystać - tłumaczył w TVN24 BiS minister Maciej Berek.

Rewolucja dla firm. "80 procent małych przedsiębiorców będzie mogło skorzystać"

Rewolucja dla firm. "80 procent małych przedsiębiorców będzie mogło skorzystać"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na jutro zwołałem szczyt rolniczy w Warszawie - poinformował w środę premier Donald Tusk. Jak przekazał szef rządu, "na tym spotkaniu z przedstawicielami protestujących będziemy szukali z dobrą wolą rozwiązania problemu". Tusk mówił także, że rząd rozmawia ze stroną ukraińską "o czasowym zamknięciu granicy i zamknięciu wymiany handlowej", jednak byłoby to rozwiązanie tymczasowe i "bolesne" dla obu stron. Do tej kwestii odniósł się w mediach społecznościowych ukraiński wicepremier Ołeksandr Kubrakow.

Tusk o rozwiązaniu "bolesnym" dla obu stron. Jest odpowiedź

Tusk o rozwiązaniu "bolesnym" dla obu stron. Jest odpowiedź

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Jedna osoba nie żyje, a dwie zaginęły po wypadku łodzi na wodach francuskich kanału La Manche. Tylko w środę uratowano tam 180 osób.

Akcja ratunkowa na kanale La Manche

Akcja ratunkowa na kanale La Manche

Źródło:
BBC, Sky News

Richard Lewis, amerykański komik i aktor, gwiazda serialu "Pohamuj entuzjazm", zmarł w wieku 76 lat.

Zmarł Richard Lewis, gwiazda amerykańskiej komedii

Zmarł Richard Lewis, gwiazda amerykańskiej komedii

Źródło:
The Guardian

Poseł Suwerennej Polski Dariusz Matecki był na przejściu granicznym, gdzie przekonywał, że zboże z Ukrainy nie przejeżdża przez nasz kraj tranzytem, a trafia na polskie półki sklepowe i do "różnych firm". Razem z innymi parlamentarzystami sugerował, że transportowana kukurydza jest przewożona razem z cementem. Parlamentarzyści nie pokazali jednak żadnych dowodów na potwierdzenie swoich tez. O publikowane przez Mateckiego nagrania zapytaliśmy między innymi Krajową Administrację Skarbową. "Nie wystąpiły przypadki, aby towary objęte zakazem zostały dopuszczone do obrotu na terytorium kraju" - czytamy w przesłanej nam odpowiedzi.

Dariusz Matecki i niezidentyfikowane wagony. Jest odpowiedź Krajowej Administracji Skarbowej

Dariusz Matecki i niezidentyfikowane wagony. Jest odpowiedź Krajowej Administracji Skarbowej

Źródło:
tvn24.pl, Konkret24

Niemiecki "Spiegel" ocenił, że w obliczu przechodzenia Ukrainy do defensywy Niemcy i Francja powinny wykazać się przywództwem, a zamiast tego Olaf Scholz i Emmanuel Macron rywalizują ze sobą. "To epokowa porażka, za którą odpowiedzialni są przede wszystkim dwaj mężczyźni" - ocenił internetowy portal tygodnika.

"Spiegel" krytykuje Scholza i Macrona. "Epokowa porażka, za którą odpowiedzialni są przede wszystkim dwaj mężczyźni"

"Spiegel" krytykuje Scholza i Macrona. "Epokowa porażka, za którą odpowiedzialni są przede wszystkim dwaj mężczyźni"

Źródło:
PAP

Mitch McConnell ogłosił, że zrezygnuje z funkcji lidera mniejszości republikańskiej w Senacie USA. - Nikt nie może pokonać czasu, a ja nie jestem już młodym mężczyzną. Przyszedł czas na kolejne pokolenie przywódców - powiedział.

"Nikt nie może pokonać czasu". Lider republikanów w Senacie USA zrezygnuje

"Nikt nie może pokonać czasu". Lider republikanów w Senacie USA zrezygnuje

Źródło:
Reuters

W Ostródzie policja odnalazła zwłoki małżeństwa - 49-letniej kobiety i 57-letniego mężczyzny. Mieli rany kłute i rany cięte wykonane ostrym narzędziem. - Badamy hipotezy, nie wykluczamy udziału osób trzecich w tym zdarzeniu - przekazał w rozmowie z TVN24 podkomisarz Michał Przybyłek, oficer prasowy komendanta ostródzkiej policji. Dodał, że policja próbuje nawiązać kontakt z córką małżeństwa.

Zwłoki małżeństwa w Ostródzie. "Nie wykluczamy udziału osób trzecich"

Zwłoki małżeństwa w Ostródzie. "Nie wykluczamy udziału osób trzecich"

Źródło:
TVN24

Deputowani z separatystycznego Naddniestrza, leżącego w granicach Mołdawii, zwrócili się do Rosji o podjęcie kroków w celu "obrony" tego regionu. Prezydent Mołdawii Maia Sandu podkreśliła, że chce "pokojowego rozwiązania konfliktu" i że celem działań rządu jest ponowna gospodarcza integracja kraju. - Państwa bałtyckie, Mołdawia i państwa bałkańskie, wszędzie tam, gdzie był obecny Związek Radziecki, są zagrożone - podkreślił w komentarzu do tej sytuacji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Separatyści w Naddniestrzu proszą Rosję o "ochronę"

Separatyści w Naddniestrzu proszą Rosję o "ochronę"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, NewsMaker, Reuters

W aplikacji Coinbase, która służy do handlu kryptowalutami, w tym bitcoinem, wystąpiły błędy powodujące, że część użytkowników widziała w środę zerowe saldo - informuje CNBC. "Nasz zespół bada sprawę. Wasze aktywa są bezpieczne" - skomentowali przedstawiciele platformy. Sytuacja wydarzyła się w dniu, w którym kurs bitcoina przekroczył po raz pierwszy od ponad dwóch lat poziom 60 tysięcy dolarów.

Klienci zobaczyli zero na kontach. Firma zabiera głos

Klienci zobaczyli zero na kontach. Firma zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Nieprawdy, które przed komisją podawała prokurator Edyta Dudzińska, są bardzo łatwo weryfikowalne przez system informatyczny prokuratury - mówiła w TVN24 prokurator Ewa Wrzosek, która sama też zeznawała w środę przed sejmową komisją do spraw wyborów kopertowych. Powiedziała, że cieszy się na ewentualną możliwość konfrontacji z Dudzińską zapowiedzianą przez przewodniczącego komisji.

"Jestem zdumiona skalą nieprawd". Wrzosek odpowiada na zeznania prokurator Dudzińskiej

"Jestem zdumiona skalą nieprawd". Wrzosek odpowiada na zeznania prokurator Dudzińskiej

Źródło:
TVN24

Przewodniczący komisji śledczej do spraw wyborów kopertowych Dariusz Joński został wyłączony z przesłuchania prokurator Edyty Dudzińskiej. Wniosek w tej sprawie złożyła sama Dudzińska, która tuż przed rozpoczęciem zeznań oskarżyła Jońskiego o wygłoszenie nieprawdziwych stwierdzeń w jednym z wywiadów. Dudzińska w kwietniu 2020 roku umorzyła postępowanie w sprawie wyborów kopertowych zaledwie trzy godziny po tym, jak wszczęła je prokurator Ewa Wrzosek. Po środowym przesłuchaniu Joński zapowiedział, że złoży wniosek o przeprowadzenie konfrontacji między Wrzosek a Dudzińską.

Wniosek o konfrontację prokuratorek. Dudzińska zeznawała przed komisją w sprawie wyborów kopertowych

Wniosek o konfrontację prokuratorek. Dudzińska zeznawała przed komisją w sprawie wyborów kopertowych

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Nie żyje Thomas Kingston, małżonek Lady Gabrielli Kingston, członkini brytyjskiej rodziny królewskiej. Zmarł w niedzielę, w wieku 45 lat. "Jego śmierć jest wielkim szokiem dla całej rodziny" - przekazał Pałac Buckingham w wydanym we wtorek oświadczeniu. Król Karol III i królowa Kamila złożyli kondolencje najbliższym.

Rodzina królewska w żałobie. Oświadczenie Pałacu Buckingham

Rodzina królewska w żałobie. Oświadczenie Pałacu Buckingham

Źródło:
BBC, Sky News, TVN24.pl

Podczas szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Pradze doszło do nietypowej sytuacji. Premier Donald Tusk zwrócił się do szefa słowackiego rządu z uwagą do jego wystąpienia, ale mikrofon nie zarejestrował tych słów. Reporter TVN24 zapytał Tuska, co powiedział do Roberta Fico.

Wyłączony mikrofon na szczycie. Co Tusk powiedział słowackiemu premierowi?

Wyłączony mikrofon na szczycie. Co Tusk powiedział słowackiemu premierowi?

Źródło:
tvn24.pl
"Przykro mi, nie ma już dla was świata"
 

"Przykro mi, nie ma już dla was świata"  

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Z rozpaczy tracą pamięć albo chcą zniknąć. Piszą SMS do mamy: "Niehce mi się rzyć" 

Z rozpaczy tracą pamięć albo chcą zniknąć. Piszą SMS do mamy: "Niehce mi się rzyć" 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Z przykrością muszę zrobić przerwę i wstrzymać moje występy" - napisała w mediach społecznościowych Adele, informując o przełożeniu dziesięciu nadchodzących koncertów, które miały odbyć się w marcu w Las Vegas. Powodem jest stan zdrowia artystki, który "niestety odbija się na jej głosie".  

Adele zawiesza występy. Chodzi o stan zdrowia 

Adele zawiesza występy. Chodzi o stan zdrowia 

Źródło:
CNN, BBC, TVN24.pl

Marcowa waloryzacja obejmie nie tylko emerytury i renty. Zwiększone zostaną także kwoty dodatków i świadczeń pieniężnych. Przykładowo, dodatek pielęgnacyjny wzrośnie z 294,39 złotych do 330,07 złotych.

Podwyżki dla emerytów i rencistów. Tyle wyniosą świadczenia od marca

Podwyżki dla emerytów i rencistów. Tyle wyniosą świadczenia od marca

Źródło:
PAP

Przed Sądem Okręgowym w Gdańsku stanął Radosław Gac, były trener w Zespole Wychowania i Kształcenia w Stężycy, sygnalista i bohater reportażu tvn24.pl o nieprawidłowościach w placówce. Gac stanął po stronie młodych piłkarzy, którzy skarżyli się na mobbing ze strony innego trenera - Michała C. Po publikacji sprawą zajęła się prokuratura, która uznała, że C. faktycznie dopuścił się przestępstwa i skierowała akt oskarżenia do sądu. Równolegle proces sygnaliście (i jeszcze jednemu trenerowi) wytoczyła gmina, która twierdzi, że ich wypowiedzi zaszkodziły szkole i mogły wystraszyć sponsorów.

Wsparł poniżanych uczniów, został pozwany przez gminę. Sąd namawia na ugodę

Wsparł poniżanych uczniów, został pozwany przez gminę. Sąd namawia na ugodę

Źródło:
tvn24.pl

Bez stworzenia dobrego, bezpiecznego świata, który odpowie na wyzwanie, jakie stoi dzisiaj przed młodzieżą XXI wieku, dobre funkcjonowanie naszego kraju stoi pod znakiem zapytania - powiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka. W środę uczestniczyła w konferencji "Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Wspólna praca, najlepsze rozwiązania". Pojawili się na niej też między innymi ministra rodziny pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, a także ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Nowacka o "kryzysie globalnym" i "zgubionych ośmiu ostatnich latach". Konferencja o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Nowacka o "kryzysie globalnym" i "zgubionych ośmiu ostatnich latach". Konferencja o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Źródło:
PAP, TVN24

Dziś premiera jednego z nowych wiosennych programów telewizji TVN. Do wygrania nawet pół miliona złotych. "The Traitors. Zdrajcy" w środę, 28 lutego, o godz. 21.35 na antenie TVN i w Playerze.  

Krańcowe emocje i pół miliona złotych do wygrania

Krańcowe emocje i pół miliona złotych do wygrania

Źródło:
TVN, Variety"