TVN24 | Polska

Debata w TVN24 o psychiatrii dzieci i młodzieży. "Przez całe dziesiątki lat ten problem nie był dostrzegany"

TVN24 | Polska

Autor:
ads//now
Źródło:
TVN24
Prof. Heitzman: Nie da się w ciągu jednego dnia zmienić psychiatrii w Polsce. Na szczęście reforma trwa
Prof. Heitzman: Nie da się w ciągu jednego dnia zmienić psychiatrii w Polsce. Na szczęście reforma trwaTVN24
wideo 2/13
TVN24Prof. Heitzman: Nie da się w ciągu jednego dnia zmienić psychiatrii w Polsce. Na szczęście reforma trwa

Psychiatria dzieci i młodzieży była tematem niedzielnej debaty w TVN24. Zaproszeni goście dyskutowali o swoich doświadczeniach, o funkcjonowaniu tej gałęzi medycyny i niezbędnych zmianach.

W niedzielę w TVN24 odbyła się dyskusja "Psychiatria dzieci i młodzieży w kryzysie". Z lekarzami, terapeutami, rodzicami i podopiecznymi rozmawiał Marcin Zaborski.

OGLĄDAJ CAŁĄ DEBATĘ W INTERNECIE W TVN24 GO

Szymański: Nastoletnia córka trafiła do szpitala. Stare meble, stare łóżka i smród

Pierwszym gościem TVN24 był Rafał Szymański, tata czworga dzieci, w tym jednego z leczonymi zaburzeniami, autor wykładu "Depresja to porywacz naszych dzieci".

- Dla mnie ta sytuacja była szokiem. Jechaliśmy na wizytę do psychiatry, bo był problem z samookaleczeniami. Kiedy psychiatra powiedział, że dziecko zostaje [w szpitalu - przyp. red.], to była taka sytuacja, w której nie umieliśmy się odnaleźć. Bezradność, duże poczucie winy, bo może można było wcześniej zareagować - mówił.

CZYTAJ RELACJĘ Z DEBATY W TVN24.PL >>>

Jego córka miała wtedy 12 lat. - Trafiła do szpitala w Józefowie, który był dosyć strasznym miejscem. To była obdrapana lamperia, która nie była czysta, stare meble, stare, metalowe łóżka i smród - wyliczał Szymański.

Rafał Szymański o tym, co zapamiętał ze szpitala podczas pierwszej wizyty, gdy trafił tam ze swoją córką
Rafał Szymański o tym, co zapamiętał ze szpitala podczas pierwszej wizyty, gdy trafił tam ze swoją córkąTVN24

Juchimiuk: nie możemy rysować laurki, jeżeli rzeczywistość jest, jaka jest

Kasia Juchimiuk, edukatorka fundacji eFkropka, sama zmagała się z chorobą. - Objawy pojawiały się dużo wcześniej, w wieku około 17 lat przeżywałam różne stany trudne do określenia, trudne do opanowania. W wieku 21 lat otrzymałam diagnozę - choroba afektywna dwubiegunowa - mówiła.

- Szpital, do którego trafiłam, to był szpital dziecięco-młodzieżowy, chociaż ja byłam osobą dorosłą. Z jednej strony nie należy odstraszać od szpitala i zachęcać, by przychodzić po pomoc. Ale z drugiej strony nie możemy rysować laurki, jeżeli rzeczywistość jest, jaka jest. A jest taka, że jest brudno, nie ma sprzętu, jest nieprzyjazna przestrzeń - podkreśliła.

Juchimiuk: Nie chcemy ludzi zniechęcać do korzystania z pomocy, ale jednocześnie nie możemy rysować laurki
Juchimiuk: Nie chcemy ludzi zniechęcać do korzystania z pomocy, ale jednocześnie nie możemy rysować laurkiTVN24

Lewandowska: różnica w wynagrodzeniu jest tak duża, że trudno jest zatrzymać dobrego specjalistę

Doktor Aleksandra Lewandowska, ordynatorka oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Szpitalu Psychiatrycznym w Łodzi podkreślała, że psychiatrii dziecięcej "problem polega na tym, że psychiatrzy uciekają ze szpitali i z poradni, które mają kontrakt z NFZ". - Różnica w wycenie i wynagrodzeniu jest tak duża, że jest trudno zatrzymać dobrego specjalistę, a nawet lekarza w trakcie specjalizacji w poradni. Oni idą do prywatnych placówek, do miejsc komercyjnych - wskazywała.

Dr Lewandowska: problem polega na tym, że psychiatrzy uciekają ze szpitali, które mają kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia
Dr Lewandowska: problem polega na tym, że psychiatrzy uciekają ze szpitali, które mają kontrakt z Narodowym Funduszem ZdrowiaTVN24

Heitzman: szpital nie jest panaceum i remedium na zdrowie psychiczne każdego człowieka

Profesor Janusz Heitzman, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego zauważył, że "psychiatria jest dzisiaj na pierwszych stronach gazet, ale przez całe dziesiątki lat ten problem nie był dostrzegany". - W ciągu jednego dnia nie da się zmienić psychiatrii - dodał.

- Myślimy o tym, by nie pakować dzieci od razu do szpitala. Szpital nie jest panaceum i remedium na zdrowie psychiczne każdego człowieka, szczególnie młodego - podkreślił Heitzman.

Prof. Heitzman: Nie da się w ciągu jednego dnia zmienić psychiatrii w Polsce. Na szczęście reforma trwa
Prof. Heitzman: Nie da się w ciągu jednego dnia zmienić psychiatrii w Polsce. Na szczęście reforma trwaTVN24

Wojciechowska: proces zmiany jest zauważalny, ale są problemy

Katarzyna Wojciechowska, ordynatorka oddziału psychiatrii dla dzieci i młodzieży w szpitalu wojewódzkim w Świeciu nad Wisłą , powiedziała, że dla niej "proces zmiany jest zauważalny". - U nas został wyremontowany oddział, jest kolorowy, przyjazny, dzieci dobrze się tutaj czują - mówiła.

Zaznaczyła jednak, że "mamy taki problem, że lekarzy jest bardzo mało". - Czynnie pracujących lekarzy na naszym oddziale jest dwójka - ja i mój kolega. Do tego mamy rezydentów, którzy nas wspierają. Potrzeby są ogromne, dzieci jest coraz więcej, a łóżek malutko - powiedziała.

Dr Wojciechowska: trudno czasem podjąć decyzję, kogo przyjąć, a kogo nie
Dr Wojciechowska: trudno czasem podjąć decyzję, kogo przyjąć, a kogo nieTVN24

Szredzińska: dotacje ze środków publicznych pokrywają 5 procent zapotrzebowania

Renata Szredzińska, członkini zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi telefon zaufania dla dzieci i młodzieży powiedziała, że "dotacje ze środków publicznych pokrywają 5 procent" budżetu potrzebnego na jego funkcjonowanie. Nie wszystkie telefony udaje się odebrać. - Gdybyśmy mieli większe możliwości finansowe, moglibyśmy mieć więcej konsultantów, więcej stanowisk, odebrać więcej telefonów - mówiła.

Zaznaczyła, że "116 111 to nie tylko telefon, bo dzieci mogą też napisać". - To był bardzo ważny kanał w czasie pandemii. Odbieramy też maile - przekazała.

Szredzińska: Odbieramy wiadomości, maile. Borykamy się, co robić najpierw, odbierać więcej telefonów czy odpisywać na maile
Szredzińska: Odbieramy wiadomości, maile. Borykamy się, co robić najpierw, odbierać więcej telefonów czy odpisywać na maileTVN24

Remberk: leczenie psychiatryczne zaczyna się od psychoterapii, od konsultacji psychologicznej

Profesor Barbara Remberk, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży zwracała uwagę, że "mówimy o lekarzach, bo ich najłatwiej policzyć, ale leczenie psychiatryczne zaczyna się od psychoterapii, od konsultacji psychologicznej".

- To są ci profesjonaliści, których da się zaprosić do systemu publicznej opieki zdrowotnej. Każdy podopieczny psychiatrii dzieci i młodzieży powinien mieć kontakt z psychologiem, nie każdy potrzebuje leków - podkreśliła.

Prof. Remberk: lekarz w mojej klinice zarabia zalecaną stawkę, 6700 brutto, czyli około 5000 netto
Prof. Remberk: lekarz w mojej klinice zarabia zalecaną stawkę, 6700 brutto, czyli około 5000 nettoTVN24

"Gotowość mówienia młodych jest zdecydowanie większa. To daje nadzieję"

Tomasz Bilicki, terapeuta i certyfikowany interwent kryzysowy, podkreślał, że "szkoła nie jest ośrodkiem psychoterapii i interwencji kryzysowej, ale to nie zmienia faktu, że nauczyciel bardzo często świadczy pierwszą pomoc psychologiczną w sytuacji kryzysu". 

Bilicki: zadaniem nauczyciela jest zarówno dydaktyka, jak i zajęcie się emocjami uczniów
Bilicki: zadaniem nauczyciela jest zarówno dydaktyka, jak i zajęcie się emocjami uczniówTVN24

Z kolei Angelika Friedrich, założycielka inicjatywy "Nastoletni Azyl", która sama zmagała się z anoreksją, mówiła, że o swoim problemie jako pierwszemu powiedziała nauczycielowi.

- Jeżeli nauczyciel daje taką możliwość na przykład na godzinie wychowawczej, by powiedzieć o swoich problemach, to sprawia, że uczeń będzie chciał o nich opowiedzieć. Ja w momencie, kiedy nie widziałam innego rozwiązania, sięgnęłam po pomoc - powiedziała.

Friedrich: jeżeli nauczyciel daje możliwość wypowiedzenia się, uczeń chętniej będzie chciał się podzielić problemem
Friedrich: jeżeli nauczyciel daje możliwość wypowiedzenia się, uczeń chętniej będzie chciał się podzielić problememTVN24

Jerzy Kłoskowski, prezes i fundator Fundacji eFKropka zwracał uwagę, że "otwartość i gotowość mówienia młodych jest zdecydowanie dużo większa niż w pokoleniu starszych ludzi". - To daje nadzieję - stwierdził.

Kłoskowski: rozmawiamy z tysiącami młodych ludzi, mają otwartość i gotowość do mówienia o problemach
Kłoskowski: rozmawiamy z tysiącami młodych ludzi, mają otwartość i gotowość do mówienia o problemach TVN24

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, zadzwoń na numer 997 lub 112.

Fundacja TVN buduje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Możesz wesprzeć fundację na stronie fundacja.tvn.pl.

Autor:ads//now

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości