Co dalej z nieuznawaną Izbą Dyscyplinarną? Polityczna dyskusja w "Kawie na ławę" 

Źródło:
TVN24
Hetman: Kaczyński poświęci Izbę Dyscyplinarną, żeby pieniądze dostać z UE
Hetman: Kaczyński poświęci Izbę Dyscyplinarną, żeby pieniądze dostać z UETVN24
wideo 2/35
Hetman: Kaczyński poświęci Izbę Dyscyplinarną, żeby pieniądze dostać z UETVN24

Czy dojdzie do likwidacji Izby Dyscyplinarnej? Ja bym bardzo tego chciała - przyznała posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica). Goście "Kawy na ławę" komentowali słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na temat nieuznawanej izby Sądu Najwyższego i respektowania wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Krzysztof Bosak z Konfederacji stwierdził, że "rząd będzie się stosował do orzeczeń TSUE, bo potrzebuje unijnych pieniędzy".

Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej został zapytany, kiedy można się spodziewać zapowiedzianej przez rząd reformy nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i czy zrealizuje ona wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Prezes PiS powiedział, że "nie uznaje tego rodzaju wyroków, bo one zdecydowanie wykraczają poza traktaty i rozszerzają kognicję sądów unijnych".

Dodał przy tym, że "reforma przygotowywana przez minister Annę Dalkowską przewidywała likwidację Izby Dyscyplinarnej jeszcze przed wyrokiem TSUE i już kilka miesięcy temu była omawiana i pozytywnie zaopiniowana przez komitet bezpieczeństwa". - Sądzę, że trzeba tę reformę podjąć, bo ona i tak była planowana, najwyżej będzie to kwestia jej przyspieszenia, ale to jest też część Polskiego Ładu. Zlikwidujemy Izbę Dyscyplinarną w tej postaci, w jakiej funkcjonuje ona obecnie i w ten sposób zniknie przedmiot sporu - zapowiedział Kaczyński.

OGLĄDAJ "KAWĘ NA ŁAWĘ" W TVN24 GO >>>

Hetman: Kaczyński poświęci Izbę Dyscyplinarną, żeby dostać pieniądze z UE

O sytuacji wokół nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej SN i wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego dyskutowali w niedzielę goście "Kawy na ławę" w TVN24.

Europoseł Krzysztof Hetman z PSL ocenił, że prezes PiS obawia się utraty unijnych pieniędzy w konsekwencji niewykonania wyroku TSUE. - On wie doskonale, że bez tych setek miliardów, które obiecał, nie będzie w stanie wygrać kolejnych wyborów - powiedział.

- Jeśli tych pieniędzy nie dostanie, wie, że tych wyborów nie wygra. Więc poświęci Izbę Dyscyplinarną w takim kształcie, jaki jest w tej chwili, po to, żeby te pieniądze dostać - wyjaśniał.

Hetman: Kaczyński poświęci Izbę Dyscyplinarną, żeby pieniądze dostać z UE
Hetman: Kaczyński poświęci Izbę Dyscyplinarną, żeby pieniądze dostać z UETVN24

Dziemianowicz-Bąk o słowach Kaczyńskiego: próba załagodzenia konfliktu z KE

Posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy uznała, że "na razie jeszcze nie wiemy", czy Kaczyński naprawdę chce dokonywać zmań w sądownictwie. - Gdyby naprawdę chciał, to może to zrobić w ciągu jednej doby. W Sejmie czeka projekt ustawy Lewicy, likwidujący Izbę Dyscyplinarną. Czeka tam od kwietnia - zwróciła uwagę.

Według niej słowa prezesa PiS to "próba ocieplenia, załagodzenia konfliktu z Komisją Europejską". Czy dojdzie faktycznie do likwidacji Izby Dyscyplinarnej? Ja bym bardzo tego chciała - powiedziała.

Dziemianowicz-Bąk: Czy dojdzie faktycznie do likwidacji Izby Dyscyplinarnej? Ja bym bardziej tego chciała
Dziemianowicz-Bąk: Czy dojdzie faktycznie do likwidacji Izby Dyscyplinarnej? Ja bym bardziej tego chciała TVN24

Jabłoński: nie każda reforma zakończyła się tak, jakbyśmy tego chcieli

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński z PiS przyznał zaś, że "nie każda reforma zakończyła się tak, jakbyśmy tego chcieli".

Ocenił jednak, że "jeżeli zostanie wprowadzony system dyscyplinarny, który będzie skuteczny, to jestem niestety przekonany, że znów będziemy mieć skargi i ze strony środowiska sędziowskiego i ze strony wspierających tych sędziów polityków opozycji, którzy będą mówili, że każdy system, w którym sędziowie ponoszą jakąś realną odpowiedzialność, jest niezgodny z prawem europejskim".

Jabłoński: nie każda reforma zakończyła się tak, jakbyśmy tego chcieli
Jabłoński: nie każda reforma zakończyła się tak, jakbyśmy tego chcieliTVN24

Bosak: rząd będzie się stosował do orzeczeń TSUE, bo potrzebuje unijnych pieniędzy

Krzysztof Bosak z Konfederacji stwierdził, że "rząd będzie się stosował do orzeczeń TSUE, bo potrzebuje unijnych pieniędzy".

- Pomimo tego suwerennościowego napinania się premiera Morawieckiego czy prezesa Kaczyńskiego, rząd jest do dyspozycji za pieniądze, które w zeszłym roku w wakacje wynegocjował - dodał.

Bosak: rząd będzie się stosował do orzeczeń TSUE, bo potrzebuje unijnych pieniędzy
Bosak: rząd będzie się stosował do orzeczeń TSUE, bo potrzebuje unijnych pieniędzyTVN24

Wiceprezes Porozumienia Magdalena Sroka mówiła natomiast, że "reforma wymiaru sprawiedliwości na pewno nie przyniosła pokładanych w niej oczekiwań i na pewno wymaga dokończenia". - Tutaj jest też kwestia tego, czy kompetencje TSUE nie idą za daleko, czy trzymają się wytycznych traktatowych - oceniła.

Sroka: reforma wymiaru sprawiedliwości na pewno nie przyniosła pokładanych w niej oczekiwań
Sroka: reforma wymiaru sprawiedliwości na pewno nie przyniosła pokładanych w niej oczekiwańTVN24

Kierwiński: nawet wasze kadry zaczynają dostrzegać, że PiS się kończy

Poseł Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej mówił natomiast o stanowisku pierwszej prezes SN Małgorzaty Manowskiej w sprawie nieuznawanej izby, która w opinii wielu prawników, konstytucjonalistów i sędziów nie jest sądem w rozumieniu prawa.

W wydanych w czwartek dwóch rozporządzeniach Manowska częściowo zamroziła prace kwestionowanej Izby Dyscyplinarnej. Decyzja ta oznacza zmianę stanowiska pierwszej prezes SN. Początkowo, 16 lipca, Manowska zawiesiła wykonywanie zarządzonych przez TSUE środków tymczasowych, co oznaczało, że sędziowie izby - wbrew stanowisku europejskiego trybunału - orzekali w sprawach dyscyplinarnych.

- Nawet wasze kadry, panie ministrze, ci ludzie, których wy mianowaliście, którzy często naciągali polskie prawo, dziś zaczynają dostrzegać, że PiS się kończy, że władza PiS-u się kończy i zaczynają się bać po prostu odpowiedzialności i zaczynają uciekać przed tą odpowiedzialnością - mówił Kierwiński, kierując słowa do Jabłońskiego.

Zwrócił się też do wiceministra, by nie bronił reformy dyscyplinarnej w wymiarze sprawiedliwości, którą - jak ocenił - "wszyscy porzucili, bo boją się odpowiedzialności".

Kierwiński: nawet wasze kadry zaczynają dostrzegać, że PiS się kończy
Kierwiński: nawet wasze kadry zaczynają dostrzegać, że PiS się kończyTVN24

Sroka: mam przekonanie, że jeszcze jesteśmy w stanie przekonać naszych koalicjantów

Goście TVN24 mówili również o przyszłości Porozumienia w Zjednoczonej Prawicy. W sobotę odbyło się posiedzenie zarządu partii Jarosława Gowina. Spotkanie zostało zwołane w związku z dymisją członkini tej partii Anny Korneckiej z funkcji wiceministra rozwoju, pracy i technologii. Premier odwołał ją ze stanowiska tuż po tym, gdy w TVN24 skrytykowała założenia Polskiego Ładu, zapowiadanego społeczno-gospodarczego programu PiS. Jako oficjalny powód podano zbyt wolne tempo prac wiceminister.

Po rozmowach zarząd Porozumienia oświadczył: "Nie poprzemy zmian podatkowych, zmian w finansowaniu samorządów i zmian w prawie medialnym bez uwzględnienia naszych postulatów. Od tego uzależniamy nasze pozostanie w Zjednoczonej Prawicy".

W "Kawie na ławę" wiceprezes Porozumienia Magdalena Sroka mówiła, że "w tej chwili na stole leżą projekty ustaw". - Projekty ustaw, co do których odnieśliśmy się i również wczoraj podczas naszego zarządu dosyć długo dyskutowaliśmy - zaznaczyła. - Ja mam takie przekonanie, że jeszcze jesteśmy w stanie przekonać naszych koalicjantów do tego, żeby złe zapisy zostały zmienione - powiedziała Sroka.

Dziemianowicz-Bąk uznała natomiast, że "odcinek 1358 wychodzenia Jarosława Gowina ze Zjednoczonej Prawicy jest już dosyć nudny". - Jest jasne, że Jarosław Gowin chce po prosu być u władzy - powiedziała.

Według niej "nie chodzi tu o program, nie chodzi o idee". - Gowin (…) jest człowiekiem, który od sześciu lat czynnie przykłada rękę do demontażu wymiaru sprawiedliwości, do zawłaszczania Trybunału Konstytucyjnego, do pozbawiania kobiet resztki praw reprodukcyjnych, do ograniczania praw obywatelskich - dodała posłanka Lewicy.

Autorka/Autor:akr/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelę ustawy przywracającą nadzór ministra nauki nad NCBR - poinformowała Kancelaria Prezydenta. To kolejna z ustawa skierowana do TK w trybie kontroli następczej.

Prezydent Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o NCBR

Prezydent Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o NCBR

Źródło:
PAP

Śmierć 25-letniej Lizy napadniętej w centrum Warszawy wstrząsnęła wszystkimi. Kim jest 23-letni Dorian S., który napadł i bestialsko zgwałcił mijaną na ulicy dziewczynę? Reportaż Agnieszki Madejskiej w "Uwaga! TVN".

"Nie wydawał się człowiekiem agresywnym". Bestialsko zaatakował na ulicy 25-letnią Lizę

"Nie wydawał się człowiekiem agresywnym". Bestialsko zaatakował na ulicy 25-letnią Lizę

Źródło:
Uwaga! TVN

Pogoda na dziś. Wtorek 5.03 przyniesie opady deszczu, a także deszczu ze śniegiem i samego śniegu. W całym kraju odczujemy zimno, a warunki biometeo okażą się niekorzystne.

Pogoda na dziś - wtorek, 5.03. Zrobi się zimno, spadnie deszcz i śnieg

Pogoda na dziś - wtorek, 5.03. Zrobi się zimno, spadnie deszcz i śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

W miejscowości Kąśna Górna w województwie małopolskim samochód osobowy wypadł z drogi i uderzył w drzewo. W wyniku tego zdarzenia zginęło dwóch mężczyzn.

Śmiertelny wypadek w miejscowości Kąśna Górna

Śmiertelny wypadek w miejscowości Kąśna Górna

Źródło:
TVN24

22-letni żołnierz Gwardii Narodowej, po zawarciu ugody z prokuraturą, spędzi w więzieniu maksymalnie 16 lat za ujawnienie w internecie setek stron tajnych dokumentów Pentagonu na temat wojny w Ukrainie. Śledczy nie znaleźli dowodów na szpiegostwo.

Ujawnił dokumenty Pentagonu o wojnie w Ukrainie, spędzi 16 lat w więzieniu

Ujawnił dokumenty Pentagonu o wojnie w Ukrainie, spędzi 16 lat w więzieniu

Źródło:
PAP

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie programu ministerstwa edukacji, który określany jest jako willa plus. Sąd Najwyższy USA zdecydował, że Donald Trump może pojawić się na kartach do głosowania w wyborach prezydenckich w USA. Z kolei Kongres Parlamentu Francuskiego zagłosował za wpisaniem prawa do aborcji do konstytucji Francji. Oto siedem rzeczy, które warto wiedzieć 5 marca.

Rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 5 marca

Rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 5 marca

Źródło:
PAP, TVN24

Paweł Kukiz zeznawał w poniedziałek przed komisją do spraw wyborów kopertowych. Już na początku posiedzenia komisji doszło do spięcia pomiędzy przewodniczącym komisji Dariuszem Jońskim z Koalicji Obywatelskiej a przewodniczącym trzyosobowego koła poselskiego Kukiz'15. 

Joński przedstawia sylwetkę Kukiza. "To ma tyle wspólnego ze sprawą, jak to, że był pan kierownikiem basenu"

Joński przedstawia sylwetkę Kukiza. "To ma tyle wspólnego ze sprawą, jak to, że był pan kierownikiem basenu"

Źródło:
TVN24

741 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. Ukraińskie wojsko poinformowało, że jego siły powstrzymały rosyjskie natarcie w pobliżu Awdijiwki na wschodzie Ukrainy, miejscowości zdobytej przez wojska Putina w zeszłym miesiącu. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin z i wokół Ukrainy.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Kilka podmorskich kabli w rejonie Morza Czerwonego zostało uszkodzonych - poinformowała firma HGC Global Communications. 90 procent danych wymienianych między Europą i Azją przekazywanych jest kablami leżącymi na dnie Morza Czerwonego.

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

Źródło:
PAP, CNN

Kongres Parlamentu Francuskiego zagłosował w poniedziałek za wpisaniem prawa do aborcji do konstytucji Francji. Na wspólnym posiedzeniu obu izb francuskiego parlamentu ustawę przegłosowano zdecydowaną większością głosów.

Francja za wpisaniem do konstytucji prawa do aborcji

Francja za wpisaniem do konstytucji prawa do aborcji

Źródło:
PAP, Reuters

Tam gdzie było złamane prawo, tam będą zawiadomienia do prokuratury, będziemy żądać zwrotu środków nielegalnie pobranych - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Odniósł się w ten sposób do audytu w KPRM po rządach PiS-u. Mówił o "mieleniu pieniędzy tak, żeby trafiły do osób zainteresowanych" oraz, że w kancelarii premiera "tworzono departamenty ku czci ministrów bez teki".

"Departamenty ku czci ministrów bez teki" i "szeroki transfer" pieniędzy. Grabiec o audycie w KPRM

"Departamenty ku czci ministrów bez teki" i "szeroki transfer" pieniędzy. Grabiec o audycie w KPRM

Źródło:
TVN24

26. gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły za nami. W kategorii Najlepszy film zwyciężyła 20. fabuła Agnieszki Holland "Zielona granica". To pierwsza nagroda w dorobku legendarnej filmowczyni. Holland uhonorowana została także Orłem za osiągniecia życia.

Orły 2024. "Zielona granica" najlepszym filmem

Orły 2024. "Zielona granica" najlepszym filmem

Źródło:
tvn24.pl

Zeszłotygodniowy wyciek rozmowy niemieckich oficerów na temat Ukrainy, opublikowanej w rosyjskich mediach, jest źródłem zakłopotania dla Berlina - oceniają zagraniczne media. Jak podał Reuters, chociaż dotąd reakcja ze strony sojuszników była raczej oszczędna, analitycy twierdzą, że sprawa prawdopodobnie nadwyręży relacje Niemiec z partnerami. - Ten atak hybrydowy miał na celu wywołanie niepewności i podziału między nami - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu. - I właśnie na to nie pozwolimy - oświadczył.

Niemcy pod presją po wycieku rozmowy oficerów. "Miał na celu wywołanie niepewności i podziału"

Niemcy pod presją po wycieku rozmowy oficerów. "Miał na celu wywołanie niepewności i podziału"

Źródło:
BBC, Reuters

W środę rozpocznie się siódme posiedzenie Sejmu, na którym posłowie zajmą się kwestiami budzącymi największe polityczne emocje, między innymi zmianami w wymiarze sprawiedliwości oraz możliwością popełnienia przestępstwa przez byłego premiera Mateusza Morawieckiego.

Zbliża się "gorące" posiedzenie Sejmu. W programie kwestie budzące największe emocje

Zbliża się "gorące" posiedzenie Sejmu. W programie kwestie budzące największe emocje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Po naszych drogach przemieszcza się polskie wojsko, przemieszczają się różnego rodzaju pojazdy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej, również państw sojuszniczych - mówił minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do trwających NATO-wskich ćwiczeń Dragon-24. W tym kontekście poprosił "o coś bardzo ważnego". - Nie fotografujmy, nie wrzucajmy do sieci, nie informujmy o tym, jakie pojazdy, w jakiej liczbie przemieszczają się, ilu żołnierzy, co robią, jak wykonują swoje zadania. Nie ułatwiajmy życia tym, którzy są naszymi wrogami - apelował.

Władysław Kosiniak-Kamysz prosi "o coś bardzo ważnego"

Władysław Kosiniak-Kamysz prosi "o coś bardzo ważnego"

Źródło:
TVN24

Marszałek Szymon Hołownia przekazał, że materiały wideo ze zdarzenia z 7 lutego, kiedy to doszło do szarpaniny przed Sejmem, zostaną opublikowane prawdopodobnie w trakcie najbliższego posiedzenia izby. O Antonim Macierewiczu, jednym z posłów, którzy uczestniczyli w tym zdarzeniu, mówił, że być może ma on "dar bilokacji".

Hołownia o szarpaninie przed Sejmem: może Antoni Macierewicz ma dar bilokacji

Hołownia o szarpaninie przed Sejmem: może Antoni Macierewicz ma dar bilokacji

Źródło:
TVN24, PAP

Policjanci z Piły zatrzymali 41-latka, który włamał się do kilku biur i ukradł ponad 25 tys. zł. Mężczyzna był poszukiwany listem gończym do odbycia kary siedmiu lat pozbawienia wolności za wcześniej popełnione przestępstwa. Szukała go policja w całym kraju.

Zatrzymany seryjny włamywacz poszukiwany w całym kraju

Zatrzymany seryjny włamywacz poszukiwany w całym kraju

Źródło:
PAP

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zdecydował w poniedziałek, że były prezydent USA Donald Trump może pojawić się na kartach do głosowania w Kolorado. Decyzję o uniemożliwieniu Trumpowi startu w tym stanie wydał Sąd Najwyższy Kolorado, który powołał się na 14. poprawkę do konstytucji. Poniedziałkowy wyrok oznacza również unieważnienie podobnych decyzji władz w Illinois i New Hampshire.

Trump wygrywa przed Sądem Najwyższym. Może pojawić się na kartach wyborczych w Kolorado

Trump wygrywa przed Sądem Najwyższym. Może pojawić się na kartach wyborczych w Kolorado

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Referendum jest po prostu jedyną opcją, jedyną możliwością, dlatego że mamy świadomość, że prezydent Duda zawetuje ustawę - powiedziała w "Kropce nad i" w TVN24 wiceministra edukacji Joanna Mucha. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula wskazywała, że "referendum będzie kosztowało około 70-75 milionów", a ponadto "kończy się ustawą, która musi być głosowana w Sejmie".

Joanna Mucha o referendum jako "jedynej opcji", Katarzyna Kotula przeciwna. "Jest wymówką"

Joanna Mucha o referendum jako "jedynej opcji", Katarzyna Kotula przeciwna. "Jest wymówką"

Źródło:
TVN24

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie programu ministerstwa edukacji, który określany jest jako willa plus. Stało się to na początku lutego - dowiedziała się dziennikarka TVN24 Marta Gordziewicz.

Jest śledztwo w sprawie willi plus

Jest śledztwo w sprawie willi plus

Źródło:
TVN24

Zawartość kokainy i innych narkotyków w rzymskim powietrzu rośnie - donoszą eksperci z włoskiego Komitetu Badań Naukowych. O tym, że w ciągu ostatnich 10 lat zawartość kokainy w powietrzu wzrosła aż o 60 procent, można przeczytać w poniedziałkowym wydaniu dziennika "Il Messaggero".

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Źródło:
PAP, ilfattoquotidiano.it,

W poniedziałek zmarł Tomasz Guzowski, uczestnik słynnej konferencji prasowej w 2021 roku, podczas której poseł Łukasz Mejza bronił swojej firmy obiecującej leczenie ciężkich chorób - podał portal "Gazety Wyborczej". Informację potwierdzili dziennikowi bliscy rodziny. 

"Gazeta Wyborcza": Tomasz Guzowski nie żyje. Wystąpił z Łukaszem Mejzą na słynnej konferencji prasowej

"Gazeta Wyborcza": Tomasz Guzowski nie żyje. Wystąpił z Łukaszem Mejzą na słynnej konferencji prasowej

Źródło:
"Gazeta Wyborcza", tvn24.pl

Jest reakcja sanepidu po śmierci 18-latki z Ostrzeszowa (woj. wielkopolskie). Dziewczyna z objawami zatrucia pokarmowego poszła do szpitala. Po zbadaniu odesłano ją jednak do domu, gdzie następnego dnia nastolatka zmarła. Teraz Inspektor Sanitarny w Ostrzeszowie pobiera próbki ze sklepu spożywczego, w którym dziewczyna miała kupić artykuły spożywcze. Jednocześnie prokuratura prowadzi postępowanie ws. działań lekarzy.

Śmierć 18-latki. Prokuratura wszczęła śledztwo, sanepid bada produkty ze sklepu

Śmierć 18-latki. Prokuratura wszczęła śledztwo, sanepid bada produkty ze sklepu

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił plany zmian w Trybunale Konstytucyjnym. - Obywatele zasługują na to, żeby działał w Polsce sąd konstytucyjny, który w pełni realizuje swoje zadania - podkreślił. W konferencji wzięli udział też przedstawiciele wszystkich ugrupowań koalicji rządzącej oraz byli prezesi i sędziowie TK.

"Czas najwyższy, żeby doprowadzić do naprawy". Bodnar o planowanych zmianach w TK

"Czas najwyższy, żeby doprowadzić do naprawy". Bodnar o planowanych zmianach w TK

Źródło:
TVN24, PAP

Komisja Europejska (KE) nałożyła karę ponad 1,8 miliarda euro na Apple. Amerykański koncern miał uniemożliwiać Spotify i innym muzycznym serwisom informowanie użytkowników o tańszych możliwościach płatności poza aplikacją App Store.

Ogromna kara nałożona na Apple

Ogromna kara nałożona na Apple

Źródło:
PAP, Reuters

Królowa Kamila rozpoczęła ponadtygodniową przerwę w pełnieniu oficjalnych obowiązków - informuje "The Times" i sugeruje, że kilka dni wolnego spędzi z Karolem III, u którego niedawno zdiagnozowano nowotwór. Ostatnie tygodnie były dla królewskiej małżonki bardziej intensywne niż zwykle, ze względu na konieczność zastępowania króla podczas publicznych wystąpień.  

Królowa Kamila wycofuje się z pełnienia oficjalnych obowiązków. W ostatnich tygodniach zastępowała króla

Królowa Kamila wycofuje się z pełnienia oficjalnych obowiązków. W ostatnich tygodniach zastępowała króla

Źródło:
The Time, Daily Mail, The Sun, TVN24.pl

Stolica którego państwa za czasów rzymskich nosiła nazwę Bonna: Republiki Federalnej Niemiec, Republiki Czeskiej, Księstwa Monako, czy Królestwa Hiszpanii? Na to pytanie za pięć tysięcy złotych odpowiadała pani Anna z Poznania.

Stolica którego państwa za czasów rzymskich nosiła nazwę Bonna? Pytanie w "Milionerach"

Stolica którego państwa za czasów rzymskich nosiła nazwę Bonna? Pytanie w "Milionerach"

Źródło:
Milionerzy TVN

Na TikToku i w innych mediach społecznościowych krąży przekaz, że Ukraińcy mieszkający w Polsce będą mogli brać udział w wyborach. W tej sprawie rzekomo "partie są zgodne" a "Unia już przyklaskuje". Przekaz ten podchwycili niektórzy politycy. Tyle że nie ma takiej prawnej możliwości.

Prawa wyborcze dla obywateli Ukrainy? Wyjaśniamy, skąd wziął się ten przekaz

Prawa wyborcze dla obywateli Ukrainy? Wyjaśniamy, skąd wziął się ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Internet jest pełen mitów dotyczących klimatu. Niektórzy powielają je, nie mając zupełnie świadomości. Inni zaś, także politycy, świadomie kłamią. W "Rozmowach o końcu świata" w TVN24 GO i w TVN24 co miesiąc będziemy obalać te największe manipulacje. W pierwszym odcinku tego minicyklu sprawdzamy, jak ludzkość wpływa na obecną zmianę klimatu.

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Źródło:
TVN24 GO, "Rozmowy o końcu świata"

Oscary 2024. Doroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej coraz bliżej. Po raz czwarty w swojej karierze i drugi rok z rzędu galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Kto znalazł się w gronie nominowanych? Kto ma największe szanse na wygraną? Kiedy i gdzie odbędzie się 96. gala wręczenia Oscarów? Prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć przed hollywoodzkim świętem kina.

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Źródło:
tvn24.pl

Nie żyje Marcin Bronikowski, baryton występujący na największych scenach operowych Polski i świata. Artysta miał 55 lat.

Nie żyje Marcin Bronikowski. Znany śpiewak operowy zmarł nagle w podróży

Nie żyje Marcin Bronikowski. Znany śpiewak operowy zmarł nagle w podróży

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Średnio 877 tysięcy widzów przyciągnął do TVN pierwszy odcinek "The Traitors. Zdrajcy". Program zadebiutował w środę o godzinie 21.35. Branżowy portal Press pisze o "dobrym starcie". Holenderski format, który spodobał się widzom na całym świecie, jest zainspirowany grą "Mafia". Wygrać można nawet pół miliona złotych.

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

Źródło:
tvn24.pl