TVN24 | Polska

Rzecznik rządu: premier podjął decyzję o odwołaniu Anny Korneckiej z funkcji wiceminister rozwoju, pracy i technologii

TVN24 | Polska

Autor:
pp\mtom
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Rzecznik rządu o sprawie wiceminister Korneckiej z Porozumienia: premier nie krył oburzenia TVN24
wideo 2/4
TVN24Rzecznik rządu o sprawie wiceminister Korneckiej z Porozumienia: premier nie krył oburzenia

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o odwołaniu Anny Korneckiej z funkcji podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii - przekazał rzecznik rządu Piotr Mueller. Wcześniej odniósł się do wypowiedzi Korneckiej, która we wtorek w TVN24 skrytykowała rozwiązania podatkowe proponowane w Polskim Ładzie. Mueller przyznał, że jest "zaskoczony" jej wypowiedziami. Anna Kornecka na swoją dymisję zareagowała na Twitterze. "Nie ma zgody na drastyczne podnoszenie dla nich podatków i danin. Nie żałuję, że zapłaciłam za to dymisją" - napisała.

LIDER POROZUMIENIA JAROSŁAW GOWIN BĘDZIE GOŚCIEM PROGRAMU "TAK JEST" O GODZINIE 18 W TVN24

Podczas środowej konferencji Piotr Mueller był pytany, czy wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka (Porozumienie) straci swoje stanowisko. Odparł, że jeśli zapadną jakiekolwiek decyzje personalne, poinformuje o tym. Po godzinie 16 przekazał decyzję premiera o odwołaniu Anny Korneckiej z funkcji podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.

Jak przekazał Mueller, powodem odwołania jest "zdecydowanie niezadowalające tempo prac nad kluczowymi projektami Polskiego Ładu w zakresie ułatwienia budowy domów 70m2 oraz zakupu mieszkań bez wkładu własnego".

Projekt nowelizacji ustawy w sprawie budowy domów 70m2 właśnie trafił do konsultacji i uzgodnień.

Kornecka we wtorek w TVN24: takich rozwiązań w takim kształcie nie poprzemy

Anna Kornecka we wtorek krytycznie wypowiedziała się na temat rozwiązań podatkowych proponowanych w Polskim Ładzie. Jak mówiła w TVN24, Porozumienie bardzo jasno stawia granice i sprzeciwia się tak gwałtownej podwyżce podatków.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ Z ANNĄ KORNECKĄ W TVN24 GO

Zapowiedziała, że "takich rozwiązań w takim kształcie nie poprzemy". Pytana, czy będzie to koniec obecności Porozumienia w Zjednoczonej Prawicy, odparła: - Jeśli tego będzie wymagała sytuacja i trzeba będzie zakończyć ten projekt właśnie na protestowaniu przeciwko podwyższeniu podatków, to prawdopodobnie będzie to nasz koniec w Zjednoczonej Prawicy.

Kornecka: nie żałuję, że zapłaciłam za to dymisją

Na swoje odwołanie wiceminister Anna Kornecka zareagowała na Twitterze. "Wchodząc do rządu miałam jeden cel: bronić polskich przedsiębiorców. Nie ma zgody na drastyczne podnoszenie dla nich podatków i danin. Nie żałuję, że zapłaciłam za to dymisją. Dalej będę pracować na rzecz tych, dzięki którym Polska się rozwija - pracować tak, jak całe Porozumienie" - napisała w środę po południu na Twitterze.

Rzeczniczka Porozumienia: na szczęście mnie pan premier nie jest w stanie zdymisjonować

Na informację o odwołaniu Korneckiej zareagowała rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka. "W całości zgadzam się ze słowami minister Anny Korneckiej na temat drastycznego wzrostu obciążeń podatkowych dla milionów Polaków wynikających z założeń Polskiego Ładu. Na szczęście mnie pan premier Mateusz Morawiecki nie jest w stanie zdymisjonować" - napisała na Twitterze.

Wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek poinformował na Twitterze, że w sobotę odbędzie się posiedzenie Zarządu Krajowego Porozumienia. W kolejnym tweecie napisał, że "walka o interesy klasy średniej oraz polskich przedsiębiorców to cel Porozumienia - niezależnie od konsekwencji".

"Chcemy obniżenia i uproszczenia podatków, a nie sięgania głębiej do kieszeni tych, którzy budują bogactwo Polski" - dodał.

Z kolei wiceprezes Porozumienia i wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego PiS Michał Wypij napisał: "Jest w tym rządzie dużo ministrów, których tempo i efekty prac chwały nie przynoszą. Szkoda, że konsekwencje wyciąga się tylko wobec tych osób, które mówią prawdę".

Mueller: premier nie krył oburzenia

Zanim rzecznik rządu poinformował o dymisji Korneckiej, na wcześniejszej środowej konferencji prasowej mówił, że "jest zaskoczony" wypowiedziami Korneckiej. Jak mówił, "mają charakter nierzetelny, jeśli chodzi o ten projekt związany z podatkami".

Przekazał również, że o sprawie rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim. - Nie ukrywam, że on (premier - red.) nie krył oburzenia faktem, że pani minister Kornecka przede wszystkim paraliżuje prace związane z kluczowymi ustawami dotyczącymi Polskiego Ładu - powiedział Mueller.

Rzecznik rządu o sprawie wiceminister Korneckiej z Porozumienia: premier nie krył oburzenia TVN24

Według rzecznika rządu "najmniej zaawansowanymi projektami pod kątem prac legislacyjnych i całości działań z pierwszej dziesiątki tych ustaw, o których mówiliśmy czy rozporządzeń na pierwsze 100 dni, są właśnie dwie ustawy, których wykonanie podlega wprost pod wiceminister Kornecką". - To jest ustawa o łatwiejszej, szybszej budowie domków do 70 metrów, czyli ograniczenie formalności w tym zakresie. I druga ustawa, która ma zagwarantować wkład własny do zakupu mieszkania - doprecyzował.

- Realizacja tych dwóch wspominanych ustaw naprawdę się mocno przewleka, więc nie możemy akceptować takich działań. Faktycznie pan premier w tej chwili, jeśli chodzi o całość tych działań związanych z realizacją projektów ustawowych, kluczowych dwóch projektów spośród dziesięciu najważniejszych w Polskim Ładzie, (...) z tej sytuacji jest bardzo niezadowolony - powiedział Mueller.

Mueller: jestem przekonany, że Porozumienie poprze Polski Ład

- Jestem przekonany, że ten projekt (Polski Ład - red.) zostanie przyjęty na początku września przez Radę Ministrów, a później poparty przez posłów Porozumienia. Czy wszystkich? W tej chwili tego nie przesądzam – powiedział Mueller, odpowiadając na pytania dziennikarzy.

Przekazał, że "Polski Ład i projekt, który został zaprezentowany w pierwszej wersji, był przedyskutowany ze wszystkimi koalicjantami". Dodał, że osobiście uczestniczył w spotkaniu, "które podsumowywało ustalenia na poziomie liderów PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia".

Mueller: jestem przekonany, że Porozumienie poprze Polski ŁadTVN24

Przyznał, że "później pojawiły się pewne rozbieżności", dotyczące szczegółowych rozwiązań, na które wskazywał wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin. Poinformował, że część uwag została uwzględniona w procesie legislacyjnym. - W tej chwili trwa proces konsultacji społecznych, jesteśmy otwarci na pewne korekty, ale, zaznaczam, korekty, a nie zasadnicze zmiany – oświadczył.

Autor:pp\mtom

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24