Dwumetrowy odbiornik radiowy, "wirtualne ognisko" pokazujące żywioł ognia, specjalna konstrukcja obrazująca zalety koła – to pierwsze eksponaty w Centrum Nauki Kopernik. Trwają przygotowania do otwarcia premierowej ekspozycji.
Korzenie cywilizacji to wystawa łącząca nauki ścisłe i humanistykę. Pokazuje, jak przez technikę, matematykę, pismo i sztukę człowiek tworzył cywilizację. Zwiedzający znajdą tu inspiracje do szukania odpowiedzi na pytania o źródło cywilizacji i jej kamienie milowe. Katarzyna Nowicka z biura prasowego Centrum
Misją centrum jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się dzieci i młodzieży. Ma też ambicje inspirowania dialogu społecznego na temat nauki.
Korzenie cywilizacji
Wczoraj rozpoczęła się instalacja wystaw. Najpierw będzie można obejrzeć "Korzenie cywilizacji". Pierwszy TIR z eksponatami przyjechał wczoraj.
- Korzenie cywilizacji to wystawa łącząca nauki ścisłe i humanistykę. Pokazuje, jak przez technikę, matematykę, pismo i sztukę człowiek tworzył cywilizację. Zwiedzający znajdą tu inspiracje do szukania odpowiedzi na pytania o źródło cywilizacji i jej kamienie milowe – opowiada Katarzyna Nowicka, z biura prasowego Centrum. Wystawa zajmie 1000 m kw.i będzie liczyć 86 eksponatów. Głównym wykonawcą galerii jest niemiecka firma Hüttinger GmgH.
Po uruchomieniu olbrzymiego radia będzie można posłuchać audycji radiowych sprzed II Wojny Światowej – opowiada dr Aleksandra Wójcik-Głodkowska, koordynatorka galerii Korzenie Cywilizacji. Wiele atrakcji ekspozycji ma polegać na aktywnym udziale zwiedzających, np. konstruowanie urządzeń wg. pomysłów Leonarda da Vinci czy komponowanie własnej melodii metodą tzw. muzycznych kości.
Laparoskopia Misia Uszatka
Na dziedzińcu Centrum stanie olbrzymie, legendarne wahadło Foucaulta, a w galeriach rzeźby i artystyczne instalacje przygotowane przez najwybitniejszych polskich i światowych artystów.
Równocześnie z Korzeniami cywilizacji w Centrum instalowane będą jeszcze 4 wystawy: Strefa światła, Świat w ruchu, Człowiek i środowisko oraz galeria dla najmłodszych Bzzz. Tu także nie zabraknie nietypowych atrakcji: od możliwości przeprowadzenia operacji laparoskopowej, co zainteresuje przyszłych chirurgów, aż po rowerową przejażdżkę po linie dla wielbicieli mocnych wrażeń.
Do końca lipca do Warszawy przyjedzie 35 TIRów i ok. 20 mniejszych samochodów z eksponatami. Otwarcie przewidziane jest na 3 września.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: www.kopernik.org.pl