TVN24 | Polska

Przemysław Radzik awansował. Prezydent wręczył mu nominację

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
Michał
Tracz,
ads/kg
Źródło:
TVN24
Sędzia Przemysław Radzik. DyscyplinującyTVN24
wideo 2/5
TVN24Sędzia Przemysław Radzik. Dyscyplinujący

Sędzia Przemysław Radzik, powołany przez Zbigniewa Ziobrę zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów, awansował. Został powołany do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Prezydent wręczył w czwartek sędziowskie nominacje.

Postanowienie prezydenta w tej sprawie widział Michał Tracz, reporter TVN24. Dokument datowany jest na 10 marca. To postanowienie o nominacji ośmiu sędziów, w tym Przemysława Radzika na sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Uroczystość wręczenia tych nominacji przez prezydenta odbyła się w czwartek. Łącznie ślubowanie złożyło 41 sędziów różnych sądów.

Prezydent wręczył nominacje sędziowskieKPRP/Grzegorz Jakubowski

Zgodę na awans Radzika wydała pod koniec października nowa Krajowa Rada Sądownictwa. 11 członków zagłosowało "za", jedna osoba przeciw, jedna wstrzymała się od głosu. Czworo członków nowej KRS chciało wyłączyć się z decydowania o awansie Radzika. Rada zdecydowała o wyłączeniu jedynie dwóch z nich, wobec których sędzia Radzik prowadził postępowanie dyscyplinarne.

Sędzia Przemysław Radzik – kim jest?

Sędzia Przemysław Radzik w latach 1999-2005 był prokuratorem w Prokuraturze Okręgowej w Zielonej Górze. W 2005 roku został sędzią Sądu Rejonowego w Krośnie Odrzańskim. Orzekał tam do 2018 roku.

W 2018 roku minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powołał go na zastępcę rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych. Od 1 stycznia 2019 roku Radzik orzeka w Sądzie Okręgowym w Warszawie na podstawie delegacji na czas nieokreślony. Pod koniec 2020 roku objął funkcję wiceprezesa tego sądu do spraw karnych.

Czytaj więcej: "Wysyp błyskotliwych karier". Spektakularne awanse po decyzjach ministra

Więcej informacji o karierze Przemysława Radzika w dzisiejszym wydaniu programu "Polska i Świat" w TVN24.

Autor:Michał Tracz, ads/kg

Źródło: TVN24