Sobowtór Zełenskiego i okrzyki "rosyjski okręcie, pie**** się!". Co się dzieje na granicy

Autor:
wini/
tam
Źródło:
TVN24 Kraków
Wśród uchodźców znalazł się sobowtór Wołodymyra Zełenskiego (12.03.2022)
Wśród uchodźców znalazł się sobowtór Wołodymyra Zełenskiego (12.03.2022)TVN24
wideo 2/8
TVN24Wśród uchodźców znalazł się sobowtór Wołodymyra Zełenskiego

Na polsko-ukraińskich przejściach granicznych wciąż czekają tłumy uchodźców. W sobotę na tym w Medyce, uciekających z ogarniętego wojną kraju Ukraińców na duchu podtrzymywała Jana Szostak, białoruska aktywistka. "Sława Ukrainie. Rosyjski okręcie wojenny, pie**** się!" - zwraca się do czekających na granicy osób. Tłum jej odpowiada. - Wykorzystujemy hasła motywujące i uspokajające - mówi Szostak. W Medyce reporterka TVN24 spotkała m.in. Umida Isabajewa, sobowtóra prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

"Od 24 lutego z Ukrainy do Polski przyjechało 1,596 mln osób" - poinformowała, w sobotni poranek na Twitterze, Straż Graniczna. Z informacji SG wynika, że w piątek najwięcej osób odprawiono na przejściu granicznym w Medyce, Dorohusku i Korczowej. Na pierwszym z tych przejść w sobotę jest Agata Adamek, reporterka TVN24.

Czytaj relację tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

Jana znowu krzyczy w słusznej sprawie

Wśród wolontariuszy obecnych w Medyce jest między innymi Jana Szostak, białoruska aktywistka walcząca z reżimem Alaksandra Łukaszenki. Tutaj działa jako tłumaczka i jednoosobowy punkt informacyjny. - Okazało się, że jest zapotrzebowanie na dwujęzycznych ludzi, którzy będą obecni w każdym punkcie granicznym. Dajemy podstawową informację o darmowym transporcie, o kolejnych krokach. Ludzie wsiadają do autobusów, które następnie wiozą ich do punktów recepcyjnych, i mamy wtedy trzy do pięciu minut, by uspokoić ludzi, przywitać ich - tłumaczy Szostak.

Czytaj też: Pomoc dla obywateli Ukrainy. Na jakich warunkach można wjechać do Polski i gdzie można uzyskać pomoc?

Aktywistka tłumaczy, że jej grupa stara się podnieść uchodźców na duchu "motywującymi i uspokajającymi hasłami". Jakimi na przykład? - dopytywała reporterka TVN24.

- Slava Ukraini! Russkij korabl, idi nachuj! – krzyczy Jana.

- Hierojom slava! – odpowiadają jej głosy z tłumu. "Motywujące hasło" działa.

Hasło "Russkij wojennyj korabl, idi nach**!" ("rosyjski okręcie wojenny, pie**** się!") to hasło związane z obroną Wyspy Węży na Morzu Czarnym. Po pierwszym dniu rosyjskiego ataku na Ukrainę władze tego kraju poinformowały, że 13 obrońców niewielkiej Wyspy Węży zginęło, bohatersko broniąc wyspy. Ostatecznie okazało się, że żyją i są w niewoli w Rosji.

Aktywistka Jana Szostak na przejściu granicznym w MedyceTVN24

Sobowtór Wołodymyra Zełenskiego jedzie do Wrocławia

Wśród tłumu osób na granicy w Medyce reporterka TVN24 spotkała m.in. Umida Isabajewa, sobowtóra Wołodymyra Zełenskiego. Jak relacjonowała Adamek, przed agresją Rosji na Ukrainę Isabajew działał w międzynarodowej grupie sobowtórów. Ze względu na swoje podobieństwo do Zełenskiego, obawiał się o swoje życie. Dlatego zdecydował się uciec do Polski, gdzie przyjmie go sobowtór innego polityka.

WSPIERAMY POLSKĄ AKCJĘ HUMANITARNĄ. POMÓŻ I WPŁAĆ >>>

Umid Isabajew, sobowtór Wołodymyra Zełenskiego, jedzie do WrocławiaTVN24
Umid IsabajewTVN24

Oglądaj telewizję na żywo w TVN24 GO

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:wini/ tam

Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości