To warto wiedzieć

Protesty w Gruzji, Świątek z pozytywnym wynikiem, Hołownia rozważa kroki prawne

Szymon Hołownia
Tbilisi. Protest po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych. Wideo z 28 października
Źródło: Reuters

Obywatele Gruzji protestują na ulicach miast. Sąd odroczył posiedzenie w sprawie aresztu dla Marcina Romanowskiego. Z kolei Iga Świątek uzyskała pozytywny wynik testu na obecność środków niedozowolonych. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 29 listopada.

1. Protesty w Gruzji

Po tym, jak premier Gruzji ogłosił, że do 2028 roku rząd zawiesza rozmowy o członkostwie kraju w Unii Europejskiej, obywatele wyszli protestować na ulice kilku miast.

W centrum Tbilisi doszło do starć z policją. - Rząd wypowiedział wojnę własnemu narodowi - oświadczyła prezydentka Gruzji Salome Zurabiszwili.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Rząd wypowiedział wojnę własnemu narodowi". Starcia z policją

Protesty w Gruzji
Protesty w Gruzji
Źródło: DAVID MDZINARISHVILI/PAP/EPA

2. Odroczone posiedzenie aresztowe w sprawie Romanowskiego

Warszawski sąd miał zdecydować w czwartek, czy poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Romanowski zostanie aresztowany na trzy miesiące. Posiedzenie zostało odroczone w związku z chorobą Romanowskiego.

Prokuratura Krajowa zarzuca politykowi popełnienie 11 przestępstw, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej i ustawianie konkursów na pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Posiedzenie w sprawie Romanowskiego odroczone

3. Australia zakazuje młodym mediów społecznościowych

Australijski rząd zatwierdził w czwartek zakaz mediów społecznościowych dla dzieci poniżej 16. roku życia. Jak zauważa Reuters, stało się to po "emocjonującej debacie, która ogarnęła cały naród".

Nowe australijskie przepisy są jednymi z najsurowszych regulacji dotyczących branży Big Tech.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Media społecznościowe nie dla młodych. Pierwszy kraj z zakazem absolutnym

4. Świątek z pozytywnym testem na niedozwolone substancje

Test na obecność niedozwolonych substancji przeprowadzony u Igi Świątek w sierpniu dał wynik pozytywny. Sprawę w obszernym oświadczeniu wyjaśnia sama zawodniczka, a oficjalny komunikat wydała ITIA, Międzynarodowa Agencja ds. Integralności Tenisa.

- To nie mogło być intencjonalne zażycie - tłumaczył w "Faktach po południu" w TVN24 doktor Andrzej Pokrywka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, którego team tenisistki prosił o opinię naukową, gdy toczyło się wobec niej postępowanie.

5. Hołownia i pytania o studia w Collegium Humanum

Szymon Hołownia odrzuca doniesienia "Newsweeka", jakoby miał studiować na Collegium Humanum. - Nie jestem absolwentem tej uczelni - oświadczył.

Marszałek ocenił, że jeśli za rozpowszechnianiem takich doniesień stoją służby, to może to doprowadzić do "poważnego kryzysu zaufania w koalicji rządzącej". Przyznał, że rozważa podjęcie kroków prawnych wobec Collegium Humanum.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szymon Hołownia i studia w Collegium Humanum. "Nie podjąłem nie zapłaciłem, nie byłem"

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: