"Bezprecedensowa eskalacja zachowań przestępczych wymierzonych w osoby wierzące"

Autor:
kb//now
Źródło:
TVN24, PAP
Protest przed kościołem na Krakowskim Przedmieściu
Protest przed kościołem na Krakowskim PrzedmieściuArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/23
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plProtest przed kościołem na Krakowskim Przedmieściu

Poleciłem podległym prokuratorom objęcie nadzorem postępowań w sprawie eskalacji zachowań przestępczych wobec osób wierzących - poinformował w poniedziałek prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem prawo do publicznego wyrażania poglądów i sprzeciwu nie usprawiedliwia łamania praw innych osób.

Trybunał Konstytucyjny pod kierownictwem Julii Przyłębskiej orzekł w zeszłym tygodniu o niezgodności z konstytucją prawa do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Orzeczenie zapadło większością głosów, zdanie odrębne złożyło dwóch sędziów.

Od czwartku w całej Polsce trwają protesty przeciw zmianom w prawie aborcyjnym. Manifestujący protestowali między innymi przed domem prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, siedzibą PiS w Warszawie, Trybunałem Konstytucyjnym oraz na ulicach wielu miast w Polsce. W niedzielę dochodziło do manifestacji przed i w świątyniach.

W poniedziałek po południu w wielu miejscach w kraju, między innymi w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Białymstoku, Zielonej Górze, Bydgoszczy, Chojnicach rozpoczęły się kolejne protesty po orzeczeniu w sprawie aborcji.

RELACJA TVN24.PL: Blokady w miastach. Kolejny dzień protestów po decyzji Trybunału

"Bezprecedensowa eskalacja zachowań przestępczych wymierzonych w osoby wierzące"

"W związku z bezprecedensową eskalacją zachowań przestępczych wymierzonych w osoby wierzące, włącznie z zastraszaniem, niszczeniem i bezczeszczeniem miejsc kultu religijnego, poleciłem podległym prokuratorom objęcie nadzorem prowadzonych w tych sprawach postępowań" - poinformował w poniedziałek na Twitterze prokurator generalny, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Dodał, że "każdy ma konstytucyjne prawo do publicznego wyrażania poglądów i sprzeciwu wobec rozstrzygnięć sądów lub trybunałów, w tym Trybunału Konstytucyjnego". "Jednak nie może to usprawiedliwiać łamania praw innych osób i popełniania przestępstw" - podkreślił minister.

Prymas Polak: apeluję o szacunek do siebie nawzajem i szacunek do naszych świątyń >>>

W niedzielę doszło do zakłócenia mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy ul. Nobla na Saskiej Kępie w Warszawie. Tam przed ołtarzem stanęła kobieta z hasłem: "Módlmy się o prawo do aborcji". Pomalowane zostały drzwi i mury kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP na pl. Narutowicza. Na drzwiach do kościoła umieszczono błyskawicę, będącą jednym z symboli protestu, na murze pojawił się napis: "Aborcja bez granic".

Napisy nawiązujące do protestu pojawiły się także na murach kościoła pw. Mateusza Apostoła i Ewangelisty przy ulicy Ostródzkiej na Białołęce oraz na ścianie kościoła pw. Opatrzności Bożej przy ul. Dickensa.

CZYTAJ TAKŻE: Zakłócone nabożeństwa, starcia z policją i rolnicy solidarni z kobietami >>>

Autor:kb//now

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości