Episkopat wzywa do "podjęcia rzeczowego dialogu społecznego" i "wyrażania poglądów bez użycia przemocy"

Autor:
pp//now
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Protest przed kościołem na Krakowskim Przedmieściu
Protest przed kościołem na Krakowskim PrzedmieściuArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/23
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plProtest przed kościołem na Krakowskim Przedmieściu

"Wzywamy wszystkich do podjęcia rzeczowego dialogu społecznego, do wyrażania poglądów bez użycia przemocy i do poszanowania godności każdego człowieka" - napisali biskupi w Apelu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Rada obradowała w środę.

Biskupi wyrazili niepokój w związku z eskalacją napięcia społecznego po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że niezgodne z konstytucją jest prawo do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Hierarchowie odnieśli się między innymi do manifestacji organizowanych przed kościołami i przypadków zakłócania nabożeństw. "Wzywamy wszystkich do podjęcia rzeczowego dialogu społecznego, do wyrażania poglądów bez użycia przemocy i do poszanowania godności każdego człowieka" - napisano.

Autorzy apelu zwrócili się również do polityków i uczestników debaty społecznej, których wezwali do przeanalizowania przyczyn zaistniałej sytuacji i "szukania dróg wyjścia w duchu prawdy i dobra wspólnego, bez instrumentalizowania spraw wiary i Kościoła".

Prymas Wojciech Polak apeluje o szacunek dla świątyń
Prymas Wojciech Polak apeluje o szacunek dla świątyńPrymas Polski

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Przytaczając słowa papieża Franciszka z dzisiejszej audiencji generalnej, który wezwał Polaków do "szacunku dla życia naszych braci, zwłaszcza najsłabszych i bezbronnych", biskupi podkreślili, że "przykazanie miłości nakłada na nas ważny obowiązek troski, pomocy i ochrony, której potrzebują matki i rodziny przyjmujące i wychowujące chore dzieci".

"Kościół zawsze będzie opowiadał się za życiem"

Jednocześnie zwrócili się z apelem do parafii, ruchów katolickich i innych organizacji kościelnych o podejmowanie konkretnych inicjatyw wychodzących naprzeciw tym, którzy takiej pomocy potrzebują i będą potrzebować. "Kościół zawsze będzie opowiadał się za życiem i wspierał chroniące je inicjatywy" - czytamy w apelu episkopatu.

PEŁNA TREŚĆ APELU RADY STAŁEJ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI >>>

Biskupi zaapelowali także o solidarność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego. "Wyrażamy wdzięczność wszystkim służbom medycznym za ich pracę i heroiczne poświęcenie" - napisano.

Apel Rady Stałej Konferencji Episkopatu PolskiAdrian Grycuk

Poprosili również wszystkich wierzących o post, jałmużnę i modlitwę o pokój społeczny, w intencji ochrony życia, zakończenia trwającego kryzysu, a także o ustanie rozwijającej się pandemii.

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski przygotowuje sprawy na zebrania plenarne Episkopatu Polski i Rady Biskupów Diecezjalnych, czuwa nad wykonywaniem decyzji Konferencji Episkopatu i Rady Biskupów Diecezjalnych. Może też zajmować stanowisko w sprawach publicznych, jeśli wymaga tego dobro Kościoła lub konkretne potrzeby wiernych.

Ogólnopolski strajk kobiet

W środę odbywa się ogólnopolski strajk kobiet w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego dotyczącym aborcji. TK orzekł w ubiegłym tygodniu, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Po ogłoszeniu wyroku rozpoczęły się protesty w całej Polsce, organizowane między innymi przez Strajk Kobiet. Manifestujący przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego protestują od 22 października w dziesiątkach małych i dużych miast, a w Warszawie między innymi przed domem Jarosława Kaczyńskiego, siedzibą PiS i Sejmem.

Autor:pp//now

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Adrian Grycuk

Pozostałe wiadomości