Z danych statystycznych przekazanych Rzecznikowi Praw Obywatelskich przez Prokuraturę Krajową wynika, że w 2020 roku za przestępstwa rasistowskie, z nienawiści i związane z propagowaniem faszyzmu zarzuty usłyszały 622 osoby. Do sądów trafiły 304 akty oskarżenia, skazano 421 osób, a 11 uniewinniono. Prowadzone śledztwa najczęściej dotyczyły publicznego znieważenia z powodu przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej.
Jak wynika ponadto z danych przekazanych przez Prokuraturę Krajową, w 2020 roku w prokuraturach zarejestrowano milion spraw karnych, w tym 1658 postępowań o przestępstwa popełnione z pobudek rasistowskich, antysemickich lub ksenofobicznych. Łącznie zarzuty przedstawiono 622 osobom w 507 sprawach.
Sądy zastosowały tymczasowe aresztowanie wobec 42 osób.
O odpowiedzi Prokuratury Krajowej zawierającej dane statystyczne dotyczące takich śledztw Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich poinformowało w środę na swojej stronie.
Statystyki przestępstw z nienawiści w 2020 roku
Z przekazanej odpowiedzi prokuratury wynika między innymi, że spośród prowadzonych śledztw, 726 spraw dotyczyło czynów popełnionych z wykorzystaniem internetu, 187 - zdarzeń związanych ze stosowaniem przemocy, 161 - wypowiadania gróźb wobec osoby, 123 - rasistowskich napisów tzw. graffiti na murach, budynkach, ogrodzeniach, a 55 - wydarzeń związanych z organizowanymi manifestacjami, zgromadzeniami i wiecami.
Prowadzone śledztwa najczęściej dotyczyły publicznego znieważenia z powodu przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej - 580 spraw, propagowania faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa lub nawoływania do nienawiści - 354 sprawy, oraz stosowania przemocy lub groźby z powodu przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej lub wyznaniowej - 286 spraw.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przestępstw wobec osób o innej orientacji seksualnej jest w Polsce mniej niż w krajach Europy? Porównujemy dane
Do sądów skierowano 304 akty oskarżenia. W 19 sprawach do sądów trafiły wnioski o skazanie bez przeprowadzania rozprawy, a także 44 wnioski o warunkowe umorzenie postępowania. Umorzono 621 śledztw, z czego 262 wobec niewykrycia sprawcy przestępstwa, co stanowiło 17 proc. ogółu spraw zakończonych. Natomiast w 114 sprawach prokuratorzy wydali decyzję o zawieszeniu postępowania. Jak ponadto poinformowano w informacji dla RPO, w 367 sprawach wydano postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania.
RPO: Używanie mowy nienawiści to drastyczne naruszenie praw człowieka
W zeszłym roku w takich sprawach sądy skazały 421 osób, warunkowo umorzyły postępowanie wobec 66 osób, wobec 11 osób wydały wyroki uniewinniające. Na stronie biura Rzecznika przypomniano, że "realizując ustawową powinność przeciwdziałania dyskryminacji w Polsce, RPO szczególną uwagę poświęca przestępczości motywowanej uprzedzeniami".
"Używanie mowy nienawiści, czy stosowanie agresji lub przemocy na tle dyskryminacyjnym, to drastyczne naruszenie praw człowieka. Dlatego przeciwdziałanie rasizmowi, ksenofobii oraz związanej z nimi nietolerancji RPO uznaje za priorytet" - podkreślono.
Źródło: PAP