Prokuratura Krajowa informuje o powołaniu zespołów, które mają opracować kompleksowe raporty dotyczące przestępczości VAT-owskiej oraz przestępczości przeciwko środowisku. Na ich czele stanęli zastępcy Prokuratora Generalnego: Michał Ostrowski i Robert Hernand.
Prokuratura Krajowa poinformowała o powołaniu dwóch zespołów, które mają opracować kompleksowe raporty dotyczące przestępczości VAT-owskiej oraz przestępczości przeciwko środowisku. - Oba raporty mają zostać opracowane w ciągu czterech miesięcy - przekazał rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak.
Raport pierwszego z zespołów ma dotyczyć rozwoju i zwalczania "przestępczości związanej z procesem nienależnego wyłudzania podatku VAT oraz innych oszukańczych uszczupleń podatkowych". "Zespół ma za zadanie przeanalizowanie wszystkich postępowań dotyczących wyłudzenia podatku VAT oraz innych oszukańczych uszczupleń, które były prowadzone od marca 2016 roku do 31 grudnia 2023 roku" - przekazał rzecznik PK.
Jak przekazał prok. Nowak w komunikacie, celem pracy tego zespołu będzie "ustalenie charakterystyki przestępczości 'vatowskiej', kierunków jej rozwoju, metod i sposobów dokonywania wyłudzeń, jak również określenie wysokości poniesionej przez Skarb Państwa szkody". "Nadto celem jest również przedstawienie konkretnych sposobów zwalczania tej przestępczości przy uwzględnieniu zmieniających się realiów ekonomicznych i nowoczesnych metod poboru podatku" - zaznaczył.
Raport - jak poinformował - będzie zawierał także dane o stosowanych zabezpieczeniach majątkowych, środkach zapobiegawczych, liczbie aktów oskarżenia, jak również propozycje zmian umożliwiających poprawę skuteczności zwalczania tego rodzaju przestępczości.
Zespół ds. zwalczania przestępczości przeciw środowisku
Raport drugiego z zespołów ma dotyczyć rozwoju i zwalczania przestępczości skierowanej przeciwko środowisku i zasobom przyrodniczym. "Zespół ma za zadanie przeanalizowanie wszystkich postępowań dotyczących przestępstw przeciwko środowisku, określonych w rozdziale XXII Kodeksu karnego, a ponadto przestępstw przeciwko środowisku i zasobom przyrodniczym, przewidzianych w 14 wymienionych w zarządzeniu ustawach szczególnych, w tym w ustawie o ochronie przyrody, o ochronie zwierząt, o rybactwie śródlądowym oraz w ustawach: Prawo łowieckie, Prawo wodne oraz Prawo geologiczne i górnicze" - przekazał rzecznik Prokuratury Krajowej.
Celem pracy tego zespołu będzie "ustalenie charakterystyki przestępczości przeciwko środowisku i zasobom przyrodniczym, kierunków jej rozwoju, metod i sposobów działania sprawców, a nadto wypracowanie skutecznych sposobów zwalczania tej przestępczości, przy uwzględnieniu zmieniających się realiów społecznych i ekonomicznych".
Także ten raport ma zawierać dane dotyczące stosowanych zabezpieczeń majątkowych, środków zapobiegawczych, aktów oskarżenia, podejmowanych przez prokuratorów działań o charakter pozakarnym, jak również propozycje zmian mających na celu poprawę skuteczności zwalczania tej przestępczości.
Oba zespoły powołano w Prokuraturze Krajowej zarządzeniami Prokuratora Generalnego Adama Bodnara z 28 marca br.
Prokurator Barski "pozostaje w stanie spoczynku"
Kierownikiem zespołu dot. przestępczości VAT-owskiej został zastępca Prokuratora Generalnego Michał Ostrowski, a w skład zespołu weszli także prokuratorzy Agata Piasny i Tomasz Piekarski. Kierownikiem zespołu dot. przestępczości przeciw środowisku został zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand, a w skład zespołu weszli także prokuratorzy: Ewa Burdzińska i Paweł Wilkoszewski.
W styczniu minister Bodnar w czasie spotkania z prokuratorem Dariuszem Barskim wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę "zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych".
"W efekcie od dnia przekazania powyższego stanowiska Prokuratora Generalnego, a więc od 12 stycznia 2024 r., Dariusz Barski pozostaje w stanie spoczynku, co powoduje niemożność sprawowania przez niego funkcji Prokuratora Krajowego" - uznało Ministerstwo Sprawiedliwości.
Prok. Ostrowski mówił wtedy w mediach, że to, co się dzieje obecnie w prokuraturze, "to jest jedno wielkie bezprawie". 27 marca br. prokuratorzy Ostrowski i Hernand wzięli udział w wiecu wyrażającym poparcie dla odwołanego prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie Piotra Schaba.
Źródło: PAP