Prokuratura zawnioskowała we wtorek o uchylenie immunitetu trzem sędziom Sądu Najwyższego. Ponad 60 jego sędziów podpisało się pod oświadczeniem, w którym skrytykowali działania Prokuratury Krajowej. "To próba wywołania efektu mrożącego i instrumentalne wykorzystywanie prawa – ocenili.
Prokuratura Krajowa poinformowała we wtorek, że wystąpiła o uchylenie immunitetów trzem sędziom Sądu Najwyższego, którzy "doprowadzili do bezprawnego pobytu dwóch osób w zakładach karnych".
Oświadczenie
W środę ponad 60 sędziów SN wydało oświadczenie, w którym skrytykowało działanie prokuratury. Pod dokumentem podpisali się między innymi trzej prezesi tak zwanych "starych Izb": Izby Karnej, Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych i Izby Cywilnej.
Napisali w oświadczeniu, że "rzekome przestępstwa sędziów nie znajdują niebudzącego wątpliwości oparcia w przedstawionych dowodach, a wnioski o uchylenie immunitetu kierowane są w odniesieniu do sędziów, którzy publicznie wyrażają negatywne opinie co do stanu praworządności w kraju".
Dodatkowo ponad 60 sędziów sprzeciwia się temu, by "oceny zasadności wniosków dokonywała Izba Dyscyplinarna SN". Stwierdzili, że to "organ, którego niezależność i bezstronność zostały skutecznie podważone w orzeczeniach TSUE, SN i sądów powszechnych. Izba Dyscyplinarna powinna powstrzymać się od orzekania we wszelkich sprawach do czasu wydania ostatecznego orzeczenia przez TSUE".
"Próba wywołania efektu mrożącego"
"Kierowanie wniosków o uchylenie immunitetu stanowi przykład instrumentalnego wykorzystywania prawa do zdyskredytowania w opinii publicznej sędziów krytycznie nastawionych do zmian w systemie wymiaru sprawiedliwości".
Zdaniem sędziów to "próbą wywołania efektu mrożącego w odniesieniu do innych sędziów, to jest zniechęcanie ich do wydawania orzeczeń, które mogą być krytycznie odbierane przez władze i do występowania w obronie praworządności".
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24