Prokurator Tomasz Szafrański, który reprezentował prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę w rozprawie przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. Jak podawały media, Szafrański był wcześniej wielokrotnie karany dyscyplinarnie, ale po objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość dwykrotnie awansował. Uroczystość odznaczenia prokuratora odbyła się w czwartek w Belwederze.
Prokuratura Krajowa poinformowała w komunikacie na swojej stronie internetowej, że odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla prokuratury w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wręczył minister Andrzej Dera.
Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali prokuratorzy Andrzej Szeliga oraz Jerzy Engelking. Srebrny Krzyż Zasługi został przyznany prokurator Agacie Gałuszce-Górskiej, prokuratorowi Dariuszowi Barskiemu oraz prokuratorowi Tomaszowi Janeczkowi.
Wśród odznaczonych Brązowym Krzyżem Zasługi znaleźli się prokuratorzy: Zbigniew Siejbik, Tomasz Szafrański, Michał Ostrowski, Krzysztof Kuk, Jerzy Dybus, Sebastian Chmielewski oraz referendarz Majka Jagielak.
Pełnomocnik Ziobry przed TSUE
Prokurator Tomasz Szafrański reprezentował prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę w rozprawie przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskie dotyczącej polskich pytań prejudycjalnych.
19 marca odbyło się wysłuchanie stron. Trybunał Sprawiedliwości UE poinformował, że opinia rzecznika generalnego zostanie wydana 23 maja. Przedstawiciel Ziobry złożył podczas rozprawy wniosek o wyłączenie prezesa TSUE Koena Lenaertsa z zajmowania się sprawą pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego dotyczących miedzy innymi nowej Krajowej Rady Sądownictwa.
Obecnie Szafrański sprawuje funkcję dyrektora biura prezydialnego w Prokuraturze Krajowej. Przed podjęciem pracy w prokuraturze był sędzią Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia.
Postępowania dyscyplinarne
Powodem postępowań dyscyplinarnych miała być głównie zwłoka w pisaniu uzasadnień wyroków.
Z pięciu opisanych przez gazetę postępowań dwa zostały umorzone, a pozostałe zakończyły się upomnieniem, naganą, a finalnie przeniesieniem służbowym w inne miejsce. Jak podała "Wyborcza", Szafrański złożył nawet pozew do sądu pracy, zarzucając pracodawcom mobbing, jednak przegrał sprawę. Sędzią przestał być w grudniu 2004 roku.
Dwukrotny awans w 2016 roku
Według informacji publikowanych przez "GW", po odejściu z sądownictwa, w 2006 roku, Szafrański objął stanowisko prokuratora Prokuratury Rejonowej w Bochni. Jednocześnie został delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości. Po kilku miesiącach miał awansować na prokuratora Prokuratury Okręgowej, mimo negatywnej opinii kolegium prokuratorskiego przy Prokuraturze Apelacyjnej w Krakowie.
"Wyborcza" powołała się na raport "Prokuratura pod specjalnym nadzorem" wydany przez stowarzyszenie "Paragraf Państwo". Według tego opracowania w 2016 roku, rok po ponownym objęciu rządów przez PiS, Szafrański dwukrotnie awansował na wyższe stanowiska prokuratorskie, a w końcu objął obecną funkcję dyrektora biura prezydialnego w Prokuraturze Krajowej.
Jak wskazują autorzy raportu, Szafrański jako prokurator "nigdy nie podejmował czynności śledczych lub oskarżycielskich, choć prokuratorem został 13 lat temu".
Autor: js//now / Źródło: tvn24.pl, Gazeta Wyborcza
Źródło zdjęcia głównego: TVN24