TVN24 | Polska

Porozumienie przygotowuje poprawki do ustawy anty-TVN. "Nie uderzą w naszego sojusznika"

TVN24 | Polska

Autor:
pp/adso
Źródło:
TVN24, PAP
Sroka: Porozumienie przygotowuje poprawki w sprawie tzw. ustawy medialnejTVN24
wideo 2/21
TVN24Sroka: Porozumienie przygotowuje poprawki w sprawie tzw. ustawy medialnej

Ugrupowanie Jarosława Gowina "przygotowuje poprawki w sprawie tzw. ustawy medialnej". Jak przekazała rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka, "poprawki nie uderzą w naszego sojusznika, jakim są Stany Zjednoczone, przed którymi nie musimy się bronić". Projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji w formie, jakiej chce Prawo i Sprawiedliwość, uderza w niezależność TVN.

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła w środę późnym wieczorem do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. "Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - czytamy w jego uzasadnieniu. W zgodnej opinii obserwatorów zmiany wymierzone są w niezależność TVN.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

TVN24 wciąż czeka na przedłużenie koncesji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. KRRiT twierdzi, że problem leży w "sytuacji właścicielskiej" grupy TVN. Zarząd stacji w oświadczeniu napisał, że w 2015 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN i podkreślił, że "struktura własnościowa Spółki jest zgodna z przepisami ustawy o radiofonii i telewizji. Potwierdzają to niezależne ekspertyzy opracowane przez wybitnych polskich profesorów prawa". Dodano, że "do czasu ubiegania się o przedłużenie koncesji dla programu TVN24 struktura własnościowa TVN nie budziła żadnych wątpliwości".

Oświadczenie TVN w związku z projektem ustawy medialnej >>>

Przyznanie koncesji TVN24 zgodne z przepisami. Przedstawiamy opinie prawne >>>

Ustawa anty-TVN. Porozumienie "przygotowuje poprawki"

Rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka oświadczyła w poniedziałek na Twitterze, że "Porozumienie Jarosława Gowina przygotowuje poprawki w sprawie tzw. ustawy medialnej". "Wzorując się na ustawie covidowej dotyczącej przepisów antyprzejęciowych, z których wyłączone są kraje: UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i OECD. Wykluczy to możliwość przejęcia mediów przez Rosję, Chiny i kraje arabskie" - poinformowała.

Jak dodała, "poprawki nie uderzą jednak w naszego sojusznika, jakim są Stany Zjednoczone, przed którymi nie musimy się bronić i z którymi chcemy nadal budować przyjacielskie relacje". 

Wskazana przez rzeczniczkę Porozumienia organizacja OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) nastawiona jest na wspieranie rozwoju gospodarczego i ekonomicznego państw członkowskich. Zrzesza 38 krajów. Poza 22 krajami Unii Europejskiej (do OECD nie należą Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Malta i Rumunia), działają m.in. Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Norwegia, Szwajcaria, Izrael, Japonia, Korea Południowa i Australia.

OECD rozpoczęła działalność w 1961 roku, Polska przystąpiła do organizacji w 1996 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Organizacje pozarządowe, dziennikarze i środowiska biznesowe krytykują ustawę anty-TVN

"Tekst ustawy narusza szereg przepisów prawa Unii Europejskiej, traktat polsko-amerykański"

W poniedziałek w TVN24 dyrektor zespołu prawa konstytucyjnego i międzynarodowego europejskiego biura Rzecznika Praw Obywatelskich Mirosław Wróblewski wskazał, że "sam tekst ustawy narusza szereg przepisów prawa Unii Europejskiej, traktat polsko-amerykański o stosunkach handlowych i gospodarczych i przede wszystkim konstytucję w zakresie pozycji wolnych mediów, pluralistycznych mediów, a także praw obywateli dostępu do niezależnej informacji, która jest chroniona konstytucyjnie".

"Sam tekst ustawy narusza szereg przepisów prawa Unii Europejskiej"TVN24

- Ten projekt w tym kształcie nie powinien być z żadnych względów procedowany, ponieważ jest to jawne naruszenie zasad gry w czasie jej trwania. Jednoznacznie dochodzi do naruszenia interesów w toku, naruszenia praw nabytych, zakazu dyskryminacyjnego traktowania przedsiębiorców gwarantowanych traktatem polsko-amerykańskim, czy też traktami europejskimi - mówił Wróblewski.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ustawa anty-TVN. Jakie traktaty i przepisy narusza projekt?

Autor:pp/adso

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock