Rak nie wybiera, można zachorować w każdym wieku i w każdym wieku należy się badać - zaapelował doktor n. med. Leszek Smorąg. Onkolog podkreślił, jak ważna jest profilaktyka "skierowana do ludzi, którzy nie mają żadnych objawów". - Mam pacjentów, którzy dzięki badaniom wykonanym na takich piknikach żyją - przekonywał podczas kieleckiego Pikniku Zdrowia.
Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów, w Polsce odnotowuje się rocznie ponad 160 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe oraz około 100 tys. zgonów. Ponad milion Polaków żyje z chorobą nowotworową rozpoznaną w ciągu poprzedzających 15 lat. Nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce, po chorobach układu krążenia.
Onkolog: wcześnie wykryty rak to nie wyrok
Cytologia i mammografia, kontrola znamion na skórze czy badanie wzroku - szereg badań profilaktycznych można było wykonać w sobotę na Rynku w Kielcach, gdzie zorganizowano Piknik Zdrowia. Wydarzenie wspólnie przygotowały świętokrzyski oddział NFZ, Świętokrzyskie Centrum Onkologii i Fundacja Pokonaj Raka. Do wykonywania badań profilaktycznych zachęcał doktor Leszek Smorąg, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.
- Wcześnie wykryty rak to na pewno nie jest wyrok, ale choroba do wyleczenia. Natomiast lekceważąc objawy, sami się skazujemy na ciężkie leczenie, które jest i okaleczające, i obciążające dla organizmu - zaznaczył lekarz.
Dodał, że profilaktyka jest kluczem do długiego i zdrowego życia. - Kilka dni temu diagnozowałem 29-letnią pacjentkę z rakiem piersi. Zmianę wyczuwała od ponad roku, ale była przekonana, że w tym wieku nie zachoruje na nowotwór. Rak nie wybiera, można zachorować w każdym wieku i w każdym wieku należy się badać - dodał specjalista.
- Pamiętajmy, że profilaktyka jest skierowana do ludzi, którzy nie mają żadnych objawów. Mam pacjentów, którzy dzięki badaniom wykonanym na takich piknikach żyją. Niektórzy przyszli konkretnie na piknik, aby sprawdzić stan zdrowia. Inni z kolei zostali zaproszeni przez znajomego, czy członka rodziny. Oni takim badaniom zawdzięczają życie - zaznaczył.
Cytomammobus w świętokrzyskiem
Prezes Fundacji Pokonaj Raka Katarzyna Gulczyńska zwróciła uwagę, że województwo świętokrzyskie wyróżnia się na tle pozostałych tym, że posiada specjalny cytomammobus.
- Smuci mnie jednak to, że jest mała liczba badań. 15 procent uprawnionych kobiet wykonuje cytologię. Nie potrafimy doceniać tego, co mamy. Cytomammobus to jedyny taki pojazd w Polsce. Apeluję więc, aby korzystać z tej dobroci. Bądźmy zawsze o krok przed chorobą - podkreśliła.
W niedzielę Piknik Zdrowia przeniesie się na plac przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Pińczowie. Z badań profilaktycznych będzie można skorzystać od 12 do 17.
Nowotwory w Polsce
Z raportu "Nowotwory złośliwe w Polsce w 2020 roku", przygotowanego przez Narodowy Instytut Onkologii w ramach projektu Krajowy Rejestr Nowotworów, wynika, że trzy lata temu nowotworem złośliwym, z którym najczęściej zmagały się Polki, był rak piersi. Zachorowania na niego stanowiły prawie jedną czwartą (23,8 proc.) wszystkich nowotworów złośliwych u polskich kobiet.
U polskich mężczyzn najczęściej występującym w 2020 roku nowotworem złośliwym był rak gruczołu krokowego, czyli prostaty, stanowiący 19,6 proc. wszystkich tego typu nowotworów odnotowanych w tej grupie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock