Na ten nowotwór Polacy umierają najczęściej. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni

Autor:
kgo//az
Źródło:
onkologia.org.pl, tvn24.pl
Rozmowa z ekspertami o nowotworach piersi
Rozmowa z ekspertami o nowotworach piersiTVN24
wideo 2/4
TVN24Rozmowa z ekspertami o nowotworach piersi

W sobotę, 4 lutego, obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Nowotwory złośliwe to druga przyczyna zgonów w Polsce. Choć rak płuca ani w przypadku kobiet, ani mężczyzn nie jest najczęściej odnotowywanym nowotworem złośliwym, to właśnie on odpowiada za największą liczbę zgonów w obu grupach.

Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów, w Polsce odnotowuje się rocznie ponad 160 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe oraz około 100 tys. zgonów. Ponad milion Polaków żyje z chorobą nowotworową rozpoznaną w ciągu poprzedzających 15 lat. Nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce, po chorobach układu krążenia. 

ZOBACZ TEŻ: Budowa piersi wpływa na ryzyko nowotworu. Kobiety nie są tego świadome - wynika z badań

Najczęściej występujące nowotwory w Polsce u kobiet

Z raportu "Nowotwory złośliwe w Polsce w 2020 roku", przygotowanego przez Narodowy Instytut Onkologii w ramach projektu Krajowy Rejestr Nowotworów, wynika, że dwa lata temu nowotworem złośliwym, z którym najczęściej zmagały się Polki, był rak piersi. Zachorowania na niego stanowiły prawie jedną czwartą (23,8 proc.) wszystkich nowotworów złośliwych u polskich kobiet. Drugim najczęściej odnotowywanym u Polek w 2020 roku nowotworem złośliwym był rak płuca (9,9 proc.), trzecim - rak trzonu szyjki macicy (7,1 proc.).

Na kolejnych miejscach znalazły się nowotwory okrężnicy, jajnika, tarczycy, odbytnicy, szyjki macicy, trzustki, nerki, a także czerniak. Za mniej więcej jedną trzecią ogółu zachorowań odpowiadały pozostałe nowotwory złośliwe.

Najczęściej występujące nowotwory w Polsce u mężczyzn

U polskich mężczyzn najczęściej występującym w 2020 roku nowotworem złośliwym był rak gruczołu krokowego, czyli prostaty, stanowiący 19,6 proc. wszystkich tego typu nowotworów odnotowanych w tej grupie. Na drugim miejscu, podobnie jak w przypadku kobiet, znalazł się rak płuca (15,9 proc.), na trzecim - rak okrężnicy (6,9 proc.).

Z raportu wynika, że inne nowotwory złośliwe często występujące u Polaków to nowotwór pęcherza moczowego, odbytnicy, żołądka, nerki, trzustki, czerniak oraz rak krtani. 32,5 proc. nowotworów złośliwych wykrywanych w 2020 roku u polskich mężczyzn stanowiły te pojawiające się na innych organach.

Jakie nowotwory zabijają najczęściej?

Jak te statystyki przekładają się na zgony? Najczęściej zabijającym Polaków nowotworem złośliwym jest rak płuca. W przypadku kobiet w 2020 roku odpowiadał on za 17,6 proc. wszystkich zgonów, których przyczyną były nowotwory. U mężczyzn odsetek ten był jeszcze wyższy i wynosił 26,1 proc.

Tuż za nim w obu przypadkach znalazły się najczęściej występujące nowotwory, czyli rak piersi u kobiet oraz rak prostaty u mężczyzn. Odpowiadały one odpowiednio za 15,3 i 10,6 proc. wszystkich zgonów w swoich kategoriach. Trzecim najczęściej powodującym zgon zarówno u Polek, jak i Polaków nowotworem był rak okrężnicy (7,8 proc. u kobiet, 8,1 proc. u mężczyzn).

Na kolejnych miejscach sklasyfikowano głównie te nowotwory, które znalazły się również wśród najczęściej występujących nowotworów złośliwych, m.in. rak żołądka, trzustki, odbytnicy czy nerki. Nowotworem, który nie należał do tych odnotowywanych najczęściej, jednak pojawił się w czołówce pod względem odsetka wywołanych zgonów, jest nowotwór mózgu. U polskich kobiet w 2020 roku odpowiadał on za 3 proc. zgonów na raka, u mężczyzn - za 2,9 proc.

Poprzednie edycje raportu "Nowotwory złośliwe w Polsce" wskazywały, że w 2018 i 2019 roku za największą liczbę zachorowań oraz zgonów odpowiadały te same nowotwory, co w roku 2020.

ZOBACZ TEŻ: Spożywanie tych produktów zwiększa ryzyko wystąpienia aż 34 rodzajów nowotworu. Wyniki badań

Autor:kgo//az

Źródło: onkologia.org.pl, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości