Profesor Zoll o PKW: są podstawy, żeby twierdzić, że to nie jest niezawisły organ

PKW zdecyduje ws. sprawozdania finansowego PiS
Decyzja PKW ws. PiS została odroczona. Mowa jest o "setkach dokumentów"
Źródło: Michał Tracz/Fakty TVN

Profesor Andrzej Zoll stwierdził, że obecny skład PKW "daje podstawy do twierdzenia, że mogą odgrywać rolę pewne wpływy polityczne". - Są podstawy, żeby twierdzić, że to nie jest niezawisły organ - przyznał. PWK nadal nie podjęła decyzji w sprawie sprawozdania komitetu PiS z wyborów.

W środę Państwowa Komisja Wyborcza nie podjęła decyzji w sprawie sprawozdania finansowego komitetu PiS z wyborów parlamentarnych i odroczyła posiedzenie do 29 sierpnia. PiS, ze względu na ewentualne nieprawidłowości w finansowaniu kampanii, może stracić nawet 75 procent z blisko 26-milionowej subwencji.

Zoll: są podstawy, żeby twierdzić, że to nie jest niezawisły organ

Profesor Andrzej Zoll - w latach 1991-1993 przewodniczący PKW - przyznał, że ma zastrzeżenia do obecnego składu Państwowej Komisji Wyborczej.

- Obecny skład PKW daje podstawy do twierdzenia, że tutaj mogą odgrywać rolę pewne wpływy polityczne. Skład jest częściowo wybierany przez organy polityczne, a to jest odejście od podstawowej idei, że PKW musi być - tak jak sądy - niezależna, a członkowie komisji niezawiśli - powiedział Zoll. - Są podstawy, żeby twierdzić, że to nie jest niezawisły organ - dodał. Zdaniem byłego szefa PKW, kolejne odroczenie decyzji w sprawie sprawozdania komitetu PiS, może być "realizacją pewnych wpływów i wskazań, żeby nie dopuszczać do danego rozstrzygnięcia". W ocenie Zolla, należy wrócić do sędziowskiego składu PKW, ale z zastrzeżeniem, że sądy nie mogą wyglądać tak jak dzisiaj. - Jeżeli w PKW mieliby zasiadać przedstawiciele sądów w dzisiejszym składzie, w szczególności Trybunału Konstytucyjnego, a także w części Sądu Najwyższego, to byłoby źle, albo nawet gorzej, niż jest obecnie - powiedział.

Państwowa Komisja Wyborcza

Na mocy nowelizacji Kodeksu wyborczego, która weszła w życie w styczniu 2018 roku, zmieniły się zasady obsadzania składu Państwowej Komisji Wyborczej. W skład PKW wchodzi 7 członków powoływanych przez Sejm oraz 2 sędziów: po jednym z Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wcześniej w skład Państwowej Komisji Wyborczej wchodziło po 3 sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, wskazywanych przez prezesów tych sądów.

W marcu tego roku prezydent Andrzej Duda powołał siedmiu nowych członków PKW, których 21 grudnia wskazał Sejm. Dwóch kandydatów na członków PKW wyznaczył klub PiS, dwóch - klub KO, po jednym zgłosiły kluby PSL-TD, Polska 2050-TD i Lewica.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: